OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Odpovědět
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2569
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Lynx »

For a country with a small defense budget (in comparison to larger countries like the United States, the United Kingdom, France, Germany, etc.), the Battlehawk makes a lot of sense in that it can be bought either in kit form, or be built onto current orders of Black Hawks on the production line, adding a light air support capability without having to spend millions more on buying a dedicated helo gunship, millions on pilot and crew training for that new gunship, and even more on developing infrastructure and support setups for the new helo.

Pre krajinu s malým rozpočtom na obranu (v porovnaní s väčšími krajinami ako USA, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko atď.) má Battlehawk veľký zmysel v tom, že sa dá kúpiť buď vo forme súpravy, resp. byť postavený na aktuálnych objednávkach Black Hawkov na výrobnej linke, pričom sa pridá schopnosť ľahkej leteckej podpory bez toho, aby ste museli míňať ďalšie milióny na nákup vyhradenej helikoptéry, milióny na výcvik pilotov a posádky pre túto novú bojovú loď a ešte viac na rozvoj infraštruktúry a nastavenia podpory pre nový ahoj.
https://tacairnet.com/2016/07/12/lockhe ... he-market/
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5057
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Juraj Tichý »

Lynx píše: 19/7/2023, 12:46
KOLT - na základe čoho tak usudzujes? Mi24 môže niesť výsadok, tuším 8 osôb rovnako ako BattleHawku, na rozdiel od ah
Jedna stránka je agilita spomínaných verzii, druhá, že sovietska škola ťažkých bojových vrtuľníkov sa ukázala ako zlá. Preto aj vznikol Mi-28, na základe skúseností z AFG. Čiže niečo oveľa bližšie k západnej škole, stále však príšerné ťažké, lebo Rusi a ich neschopnosť robiť ľahké veci.
Napriek skúsenostiam z Mi-24 si tu chceme niečo podobné ťažké, slabo pohyblivé vybudovať, lebo máme utkvelé predstavy, že to bude lacnejšie.
Nebude, lebo 10 nových UH-60 s battlehawk kitom bude stáť oveľa viac, ako tých 10 Ah-1Z. 2ks takmer plne vybavených UH-60 nás stálo 100mil€.

A nie Arthur nedá sa odobrať už z existujúcich 9+2 Uh60, lebo už teraz ich je na zabezpečenie podpory pre celé OS v rozvinutom modely sakra málo.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od skelet »

Lynx: a opět připomínám, že s ozbrojenou verzí nemá nikdo zkušenosti. Je to papírový drak :D
Navíc pro použití v protipozemním boji musíš prakticky specializovat osádky. Což ti značně omezuje jejich užívání pro jiné role. Výbava takového vrtulníku je také odlišná, takže v konečném důsledku dopadneš stejně, jako když si koupíš najednou UH-1Y a AH-1Z, ale těch otazníků tam bude v rámci nasazení bude více.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pressburger
podporučík
podporučík
Příspěvky: 630
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Pressburger »

Juraj Tichý píše: 19/7/2023, 12:57 ...

A nie Arthur nedá sa odobrať už z existujúcich 9+2 Uh60, lebo už teraz ich je na zabezpečenie podpory pre celé OS v rozvinutom modely sakra málo.
Teraz som sa troška stratil? Čo som chcel odoberať z existujúcich UH-60?
Keď už tak by som chcel z tej Vašej obľúbenej terminologickej "cukrárne" od našich partnerov z USA ako kompenzáciu ak už to majú byť vrtuľníky toľko kusov UH-60 vo verzii Battlehawk s 500ks raketami Hellfire a príslušenstvom (výcvik atď.) tak aby SR feat. MO SR nedoplácalo 340 miliónov dolárov.
Takto by totiž vyzeralo sebavedomé rozhodnutie Vlády, ktorá má s Washingtonom dobré vzťahy, a nie ako zúfalé konanie krajiny, ktorá berie to, čo zostalo v sklade a ešte k tomu dopláca 340 miliónov dolárov.
Arthur
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od skelet »

Battlehawk odpovídá, které verzi H-60 zavedené v ozbrojených složkách USA?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5057
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Juraj Tichý »

Takže o sebavedomie a hrdosť zrazu ide :mrgreen:
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od KOLT »

Lynx píše: 19/7/2023, 12:46 KOLT - na základe čoho tak usudzujes? Mi24 môže niesť vysadok, tuším 8 osôb rovnako ako BattleHawku, na rozdiel od ah
Žiš, to je jak kdybys tvrdil, že Merkava není tank, protože může stejně jako BVP nést výsadek :roll: :rotuj:
Mi-24 byl postaven jako bitevní vrtulník a je používaný jako bitevní vrtulník. Možnost nést výsadek byla slepá ulička, kterou dnes prakticky nikdo nepoužívá, protože to příliš omezuje schopnost nést munici a palivo.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2569
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Lynx »

Mi24 sa používa úplne rovnako ako napr mi17, to znamená útoky neriadenymi raketami taktikou sprey&prey. Určite nie ako Ah64, alebo Ah1, alebo Ka52.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4133
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od niko »

Lynx píše: 19/7/2023, 12:46 Efektivita nasadenia, či efektivita prevádzky.. To su 2 rozdielne veci.

KOLT - na základe čoho tak usudzujes? Mi24 môže niesť vysadok, tuším 8 osôb rovnako ako BattleHawku, na rozdiel od ah
Battlehawk moze niest 4 PAX, rovnako ako Mi-24. Zaroven je ale menej chraneny, pomalsi, zranitelnejsi atd.
Kupit Battlehawky, s vedomim, ze su na draka a v plnej variante ich neprevadzkuje ani jedna krajina, s tym, ze ale vychadzaju s Black Hawku je hlupost. Taktiez Battlehawk bude mat zakonite vyssie prevadzkove naklady, ako UH-60M.

Inak Ka-52 sa na utok riadenymi strelami vyuziva len zriedka. Je to klasicky sprejer ako Mi-24.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od KOLT »

Lynx píše: 19/7/2023, 18:45 Mi24 sa používa úplne rovnako ako napr mi17, to znamená útoky neriadenymi raketami taktikou sprey&prey. Určite nie ako Ah64, alebo Ah1, alebo Ka52.
Lynx, ty jsi fakt marný. Jo, Mi-17 se používá i se zbraněmi. Ale není to bitevní vrtulník, stejně jako jím není BattleHawk – to jsou srovnatelné stroje. Mi-24 je tak trochu kapitola sama pro sebe, ale pořád je to podkapitola bitevních vrtulníků, protože je pancéřovaný, má uspořádání kokpitů jako bitevní vrtulník, je od začátku zamýšlený jako bitevní vrtulník... sestim smiř 8-)
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od KOLT »

niko píše: 19/7/2023, 18:50
Lynx píše: 19/7/2023, 12:46 Efektivita nasadenia, či efektivita prevádzky.. To su 2 rozdielne veci.

KOLT - na základe čoho tak usudzujes? Mi24 môže niesť vysadok, tuším 8 osôb rovnako ako BattleHawku, na rozdiel od ah
Inak Ka-52 sa na utok riadenymi strelami vyuziva len zriedka. Je to klasicky sprejer ako Mi-24.
V poslední době Rusáci ukázali, že umí bitevní vrtulníky používat i s řízenými střelami. Ale je fakt, že hlavně zpočátku je používali přesně podle své doktríny, čili u kontaktu a hlavně kanónem a neřízenými raketami. Taky podle toho výsledky vypadaly.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2569
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Lynx »

Ad Battlehawk - v US armáde lietajú všetky možné verzie strojov Uh60, viac či menej vyzbrojené, viac či menej vybavené.
Faktom ale je, že doktrína OSSR s bitevnymi vrtuľníkmi nepočítala a neviem ci sa tak veľmi menila, aby s nimi začala počítať.
Narážam len na to, aby pre OSSR neboli pripadne AH danajskym "darom" ..
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11761
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Zemakt »

Kolt: spíš bych řekl, že to je o dostupnosti ŘS. Kort kvalitních. Němnožko a tak se musí sprejovat.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4133
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od niko »

Lynx píše: 19/7/2023, 19:22 Ad Battlehawk - v US armáde lietajú všetky možné verzie strojov Uh60, viac či menej vyzbrojené, viac či menej vybavené.
Ale bavime sa tu cely cas o Battlehawku. Vesat pod BH neriadene rakety je nezmysel, to si radsej nechajme Mi-17M.
Faktom ale je, že doktrína OSSR s bitevnymi vrtuľníkmi nepočítala a neviem ci sa tak veľmi menila, aby s nimi začala počítať.
Narážam len na to, aby pre OSSR neboli pripadne AH danajskym "darom" ..
Doktrina ? Snad Dlhodoby plan rozvoja. Aj Biela kniha o obrane s bojovymi vrtulnikmi pocitala str. 73: "bojové vrtuľníky – obstaranie nových bojových vrtuľníkov na základe analýzy potrieb a možností v kontexte vývoja bezpečnostného prostredia" a str. 75, 93 atd. atd. Paradoxne tato Biela kniha bola schvalena ficovou vladou.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od skelet »

Lynx: to že USA používá různé verze H-60 je známo. To že by používalo verzi Battlehawk mi známo není. A pokud není, tak se k ní přes americké fondy nedostanete. A tedy by Vás to stalo více jak 300 mega. Plus jejich osádky by stejně drilovaly "česání země" a vzájemnou koordinaci při útoku na pozemní cíle. Takže ty výhody společného výcviku by zase nebyly tak výhodné.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Dzin »

Koukám, že Battlehawk chytil druhý dech. Jen připomenu, že kdysi se tu s ním operavalo toliko jako s hypotetickou možností pro naplnění tehdejších požadavků AČR na bitevní vrtulník schopný současně převážet výsadek. Tenhle požadavek naštěstí postupně vyšuměl a není důvod s tím dál operovat. A to ani pro Slovensko, které snad ani takoví požadavek nikdy nemělo. To, že má už ve výzbroji UH-60 zase tolik plus pro pořízení Battlehawku není, to už by bylo daleko racionálnější koupit nějakou americkou běžně využívanou ozbrojenou verzi Black Hawku.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2569
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Lynx »

Presne, ozbrojenú verziu UH60M - ci to niekto nazýva Battlehawk, alebo inak, na veci nič nemení. Hlavne aby bol zhodný drak, zhodne motory, zhodná avionika.
Skratka Uh60, ktorá je vybavená optoel hlavicou, môže opaľovať PTRS, ma nejaké pancierovanie.

Určite netreba na Uh60m zbraňovu stanicu s 20mm kanónom ako ma Battlehawk a podobne.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11761
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Zemakt »

Takže nám ji asi i ukážeš, tu verziu, či?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od skelet »

uff.. tyhle varianty samozřejmě jsou. Jejich existenci nikdo nepopírá, ale dostaneš se k nim v rámci FMS a FMF? To je tu oč tu běží
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“