Bitva o Británii - 4. část

letecké operace na západní frontě

Moderátoři: Pátrač, Tempik

Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Bitva o Británii - 4. část

Příspěvek od Haness »

Bitva o Británii - 4. část

Ke konci srpna už začínal být Göering stále víc naštvanější, jeho cíl – úplné zničení RAF se pořád nedařilo uskutečnit, o to hůř vypadal před němci kde se vychloubal jak RAF po pár útocích ani nevzlétne. Začínal být proto hrubý na piloty.

Naplánoval proto jakoby další den orla, mělo jít o další mohutné útoky výhradně na letecké základny, továrny na letadla a nádrže s palivem. Tento den se měl uskutečnit 24. srpna 1940, útoky na tyto objekty měly trvat celý den a noc, poté už měly britské stíhačky být totálně zničeny.
Je pravda že RAF na tom byla v době plánovaného útoku celkem špatně, měla sice dostatek letadel, ale hodně málo pilotů, proto musela zapojit veškeré rezervy. Dalším problémem který byl v RAF (podobný jako musel řešit Göering mezi veliteli jednotlivých Luftflotte), velitelé 11. a 12. skupiny měli mezi sebou spory a to hlavně kvůli taktice nasazení vlastních letadel. Velitel 12. skupiny Leigh-Mallory měl odlišný názor jako Dowding a Park, údajně šlo i o to že Leigh-Mallory se chtěl dostat na Dowdingovo místo, proto se snažil aby jeho stíhačky byly co nejvíce vidět, jenže jeho skupina chránila střed Anglie – hlavní nápor němců držela 11. skupiny, proto se snažil nějak dostat své stíhačky co nejčastěji do oblasti bojů. Dowding zastával stejný názor s Parkem, oba chtěli aby méně zaměstnaní piloti 12. skupiny bránili letiště na území 11. skupiny když budou tamní piloti pryč. 11. skupina na jihu si již nemohla dovolit další zničující údery na své základny.

Jenže tohle se Leight-Mallorymu samozřejmě nelíbilo proto posílal své stíhačky do samostatných útočných akcí nad území bráněné 11. skupinou. Čímž samozřejmě docházelo k tomu že němci mohli takřka v klidu útočit na základny na jihu (které měly bránit stíhačky z 11. skupiny). Příklad toho co se stalo ukázal právě 24. srpen. Luftwaffe se chystala zaútočit na letiště 11. skupiny. Luftwaffe při tomto útoku použila kolem 100 bombardérů a mnoha stíhaček jako eskorty, podařilo se jim velice poničit letiště Manston, North Weald a Hornchurch – právě tato letiště byla ve svazku která měla chránit Londýn. Proti těmto agresorům byly vyslány stíhačky 12. skupiny, jenže když dorazily na místo bombardéry už se vracely. Luftwaffe se také dařilo dobře klamat radary tím že skupiny letadel létaly podél Francouzského pobřeží a tím operátoři nemohli přesně určit kdy a která z daných skupin se náhle otočí proti VB.
Pro operace které se blížily k Londýnu měli stíhači Luftwaffe problém s tím že stíhačky Me-109 tak sice doletěly,ale to by se ihned musely otočit zpátky, na boj v jižních oblastech měli vždy kolem 20 minut.Bombardéry které útočily na základny u Londýna proto kryly stíhačky Me-110. V této době se bohužel letiště stále více měnila na pustiny, mnoho pilotů zahynulo když se snažili přistát na poničených dráhách. Po stále větším ničení letišť dostal Leight-Mallory přímý rozkaz aby jeho stíhačky byly v době nepřítomnosti nad letišti 11. skupiny. Legendární pilot který sloužil během bitvy o Británii ve 12. skupině Douglas Bader vypracoval taktiku kterou podpořil i samotný Leight-Mallory. Tato taktika se jmenovala „velké křídlo“ šlo především o to že se zformovalo několik perutí v jedno velké uskupení a ty pak vyrážely proti němcům s cílem zdecimovat jejich letky. Při prvních pokusech uskutečnit tuto taktiku to dobře nevypadalo, stíhačkám trvalo až příliš dlouho než se zformovaly a proto to mělo zprvu stejný účinek jako dříve. Stíhačky se k němcům dostaly, bohužel až tehdy když se vraceli poté co bombardovaly základny. Při schůzi jednoho dne se velitelé skupin hodně pohádali, velitel 11. skupiny chtěl ochránit své základny, veliteli 12. skupiny bylo jedno kdy němce sestřelí, hlavně že je sestřelí. V této době bylo RAF na pokraji svých sil, zbývalo jim jen něco kolem 200 pilotů kteří byli velice unaveni.

31. srpna 1940 se stal pro RAF jedním z nejhorších, Luftwaffe zaútočila obrovským počtem letadel, letiště byla znovu a znovu bombardována, tohoto dne RAF ztratila více letadel než Luftwaffe. 31. srpna 1940 je považován za nejhorší den během bitvy o Británii, bylo sestřeleno 39 letadel RAF.Navíc byli Britové oslabeni, letecké továrny byly poškozeny takže nemohly produkovat více letadel.

Luftwaffe nyní dostala možnost volnosti, směli bombardovat cokoliv a kdykoliv, kromě Londýna. Údajně i sám Dowding který bydlel na předměstí Londýna zvolával ať němci přiletí sem a ne jen na jeho základny.

Rozhodující událostí která změnila průběh bitvy byla událost v noci z 27. na 28. srpen. Letka bombardérů Luftwaffe měla za cíl místa ležící mezi Kentem a hranicemi Skotska. Zadní skupina bombardérů ztratila kontakt s první skupinou která používala navigační přístroje a zabloudila. Poté co se letouny druhé skupiny dostaly do těžké palby flaku napadlo je jediné shodit pumy a namířit si to zpátky. Takže to také udělali, jenže přímo pod nimi se nacházel střed Londýna. Churchill proto vyslal slavný odvetný nálet na Berlín, ten Hitlera velice rozzuřil a tak nařídil neustále bombardovat hlavní město Velké Británie.

7. září byl tak proveden mohutný, první přímý nálet na Londýn, jeho formování přihlížel i sám Göering z pobřeží i Cap Gris-Nez. Britové skutečně byli na poplach, byla vydána první před invazní směrnice a letiště blízko pobřeží přesunuta do vnitrozemí. V první vlně se nacházelo kolem 250 bombardérů krytých více jak dvojnásobkem jejich počtu stíhaček. Přilétala další vlna německých letadel, všechna se pak začala u pobřeží Anglie dělit. Letadla 12. skupiny i 11. už byli naštěstí ve vzduchu, jenže po chvíli velitelství RAF došlo že Londýn zůstal odkrytý, polovina letadel odhodila bomby nad Thameshavenem, ale zbytek, kolem 150 bombardérů letělo přímo nad Londýn. Londýn byl tohoto dne těžce poničen, nejvíc asi část East End, na 400 lidí zahynulo.RAF sestřelila 47 letadel Luftwaffe.

Göering začal objíždět své jednotky aby zjistil jak na tom jsou s morálkou,vybavení a vším, o velkého množství bombardovacích letek se dozvěděl že bombardéry nejsou dostatečně zabezpečeny, že stíhači vyrážejí na lov a nechávají je samotné. U stíhačů se zase dozvěděl že nemají vůbec prostor pro boj pže Londýn je na hranici doletu stíhaček Me-109.

15. září, tento den vstoupil do historie jako Den Bitvy o Británii. Počasí bylo opět dobré a už od rána začaly radary ukazovat blížící se německé letadla. Luftwaffe poslala do boje kolem 400 bombardérů a 700 stíhaček. RAF se rozhodla nepustit agresory dál, vrhla do boje proto maximum svých stíhaček, obrovskou většinu – 24 perutí, to bylo kolem 300 letadel které na němce zaútočily ihned když přelétávali pobřeží. Od tohoto okamžiku už se od nich nehnuli. Tohoto dne se bojovalo na obrovské ploše po dlouhou dobu. Tento den bylo Posledním! Dnem kdy bylo do boje posláno takovéto množství letadel, poté už bitva pomalu pohasínala až němci přešli na noční bombardování Britských měst – BLITZ.
15. září bylo sestřeleno 56 letadel Luftwaffe za cenu 26 letadel RAF.

17. září 1940 Hitler odložil operace Seelöwe na neurčito.



Nejúspěšnější stíhači
RAF
- 1. Erick Lock = 21+1 ; 41. peruť
- 2. James Lacey = 19+1 ; 501. peruť
- 3. Archibald McKellar = 19+1 ; 605. peruť
- 4. Josef František = 17+1 ; 303. peruť CZ
- 5. Witold Urbanowicz = 17 ; 145.,303. peruť POL

Luftwaffe
- 1. Helmut Wick = 42 ; JG 2
- 2. Adolf Galland = 35 ; III./JG 26
- 3. Walter Oesau = 34 ; III./JG 51
- 4. Werner Mölders = 28 ; JG 51
- 5. Hans-Freidrich Joppien = 26 ; I./JG 51

Nejúspěšnější čeští letci
- 1. Josef František = 17+1 ; 303. peruť
- 2. Emil Fechtner = 4+1 ; 310. peruť
- 3. Bohumír Fürst = 3+1 ; 310. peruť
- 4. Eduard Prchal = 2 ½ ; 310. peruť
- 5.Stanislav Fejfar = 2 ½ ; 310. peruť


RAF – počet letců, národnost, padlí

RAF 1822 339
Fleet Air Arm 56 9
Australané 21 14
Novozélanďané 73 11
Kanaďané 88 20
Jihoafričané 21 9
Jihoodézané 2 0
Irové 8 0
Američané 7 1
Poláci 141 19
Čechoslováci 86 8
Belgie 25 6
Francouzi 13 0
Izraelec 1 0

Luftwaffe – padlí

- stíhači 171
- posádky bombardérů – 1 176
- posádky stíhacích bombardérů 212
- posádky střemhlavých bombardérů 85
- nezvěstní 1 445

Poznámka:
Údaje, které mám nepocházejí jen z jednoho zdroje, ale z několika, ale i ty se mezi sebou v mnoha věcech liší. Konkrétně třeba počty letců, sestřelů atd. se mohou různit. Pokud by někdo chtěl něco na doplnění tak ať napíše, pokud to bude v mých silách tak to doplním.

The End!
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Konkretne ty Gallandovo sestrely jsou ciste za BOB, nebo za cely zapadni tazeni?

Kdyz se na to clovek koukne, tak nemci maj zase 2nasobek toho, to anglicani, divny...
válka je vůl
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Ty počty Gallandových sestřelů jsou jen za bitvy o Británii. Ty máš nějaký jiný počet?
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

No, ale většina těch sestřelů Františka není ověřena z německých zdrojů.Nebo se mejlím ?
Obrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Těžko říct, ale to stejné by se dalo říct o všech, ani německé sestřely daných letců nebyly ověřeny RAF zda to a to letadlo RAF sestřelil ten a ten daný pilot Luftwaffe...jak jsem psal, jestli máte jiné počty tak je sem napište ať je možnost nějakého srovnání.

fatale: mám před sebou počty sestřelů a u Gallanda je že za BoB sestřelil 35 letadel a za války celkem 104.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Haness píše:Ty počty Gallandových sestřelů jsou jen za bitvy o Británii. Ty máš nějaký jiný počet?
nevim jeste, jenom mi neco utkvelo v pameti, pozdejc se kouknu, pokud to najdu.. 8)
No, ale většina těch sestřelů Františka není ověřena z německých zdrojů.Nebo se mejlím ?
U ostatnich to overeny bylo? U Malana, Laceyho, atd?
válka je vůl
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Při takovýchto bojích se to těžko dalo ověřit, když přilétně 700 německých letadel, co vím tak se někdy ověřovaly akorát když byl sestřelen někdo důležitý...třeba když sestřelili Douglase Badera později nad Francií, po BoBu. To se piloti LW dohadovali kdo ho sestřelil, nakonec se ukázalo že to byl A.Galland.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Třeba podle Rajlicha se František většinou oddělil od formace a pak nad La Manche dorazil nějakej poškozenej bombardér.To si mohl klidně vymyslet.Ale to bych u tohoto člověka nečekal.Jen se teda trochu divim že mu to Angláni uznali.
Obrázek
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

neni to pravda (ikdyz se to vseobecne tvrdi), Frantisek dosahl sam pouze 7 sestrelu, zbytek byl s peruti...

neco malo o Frantiskovi zde---> http://palba.cz/viewtopic.php?t=812
válka je vůl
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hanzi: Izraelec?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Haness píše:Při takovýchto bojích se to těžko dalo ověřit, když přilétně 700 německých letadel, co vím tak se někdy ověřovaly akorát když byl sestřelen někdo důležitý...třeba když sestřelili Douglase Badera později nad Francií, po BoBu. To se piloti LW dohadovali kdo ho sestřelil, nakonec se ukázalo že to byl A.Galland.
No nevím, sám Galland píše, že ho sestřelil nějaký poddůstojník a protože se to nějak nehodilo, představili mu nějakého důstojníka co ho měl sestřelit
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Naposledy upravil(a) Fatale dne 4/2/2006, 16:47, celkem upraveno 1 x.
válka je vůl
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

zkus kouknout sem, samozrejme to neni 100%, ale pravdepodobnost je docela velka, nemecky esa nam pozabijely fakt peknych par pilotu...

http://mezek.valka.cz/ostatni.htm
válka je vůl
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Yamato:Toho Izraelce jsem opsal ze seznamu který je na konci filmu Bitva o Británii, takže by to měla být pravda.

Taky se liší ty počty američanů u toho filmu je napsáno že jich bylo 7 a padl jeden, já jsem zase v jednom dokumentu jinde slyšel že jich bylo 8 a přežil pouze jeden.

Sa58:Já mám přímo pod fotkami obou že nejvíce pravděpodobné je, že ho sestřelil přímo Galland podle záznamu z fotokulometu, ale nevěděli to jistě.

Jak jsem psal, už i já sám jsem viděl že se všechny tyto počty liší v různých zdrojích.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Haness píše:Toho Izraelce jsem opsal ze seznamu který je na konci filmu Bitva o Británii, takže by to měla být pravda.
Třebaže to původně nebylo adresováno mně, dovolím si otázat se: on v době BoB existoval nějaký Izrael, že je tam uveden Izraelec..?
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

hmmm, dobra a vecna pripominka 8)
válka je vůl
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Na to se neptejte mě, ale těch co to psali za film Bitva o Británii!
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

treba to Zidi spolufinancovali 8)
válka je vůl
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Nemyslíš že to je moc?...na to aby takto "dodávali" údaje dějin, možná to bylo kvůli tomu že se daný pilot hlásil jen k tomuto státu po válce...kdo ví...
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Elvis
četař
četař
Příspěvky: 66
Registrován: 14/3/2005, 12:16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elvis »

Ten Izraelčan zaujal aj mňa, keď som dopozeral Battle of Britain a čítal som tie počty pilotov. V tom odkaze, ktorý sem dal Fatale sa o ňom píše, že bol židovským Palestýnčanom, tak asi preto ho tam potom dali ako Izraelca.

Ináč to nebol zlý chlapík, pozrel som si zoznam židovských pilotov: http://math.fce.vutbr.cz/safarik/ACES/a ... ewish.html a je tam so 16 zostrelmi na druhom mieste.
Odpovědět

Zpět na „Válka ve vzduchu“