
Požadavky a možnosti.
Po skončení druhé světové války se začaly připravovat požadavky na první generaci poválečných letadel. To byl požadavek armád obou pozdějších protagonistů studené války a nejen jejich. Je zde ale zásadní rozdíl. Zatímco ve Spojených státech a Velké Británii byl tento proces kontinuální, v podstatě plány strojů, které sloužily v poválečných létech byly zadány ještě ve válečném období, v Sovětském svazu nikoli. Především v oblasti bombardovacích strojů to bylo nejvíc patrné. Zatímco bojové operace letectev Spojených států a Britského království v průběhu války jak v Tichomoří, tak na evropském válčišti byly postaveny na strategickém bombardování a z toho související vývoj udělal ve válečných létech obrovský pokrok, a to jak po technické tak taktické stránce, tak v Sovětském svazu byla situace zcela jiná. Průběh letecké války nad bývalou východní frontou byl postaven na taktických letounech, v přifrontové oblasti podporujících více, či méně frontovou činnost pozemních vojsk. Na počátku války bylo Dálkové letectvo (Дальняя авиация) VVS Sovětského svazu vybavena celkem dobře, ale v průběhu války vývoj dálkových bombardovacích strojů nijak významně neprobíhal. Po válce byl stav dálkového letectva tristní, jenže stav Sovětského hospodářství a možnosti prvních poválečných let byly velmi malé. Sovětským svazem se přehnala válka se silou, kterou by mnoho států neustálo a předpoklad byl, armádu výrazně redukovat a obnovit hospodářství.
To se ale mělo velmi brzy změnit. Vztahy se západem začaly brzy po válce (i dříve) skřípat a začala se rodit budoucí studená válka. Výsledkem byla revize rozvoje ozbrojených sil a tím i dálkového letectva.
V tom období do výzbroje začíná přicházet Tu-4 kopie válečného bombardovacího letounu Boeing B-29 Superfortress pocházející z konstrukční kanceláře OKB-156, což je konstrukční kancelář pod vedením Andreje Nikolajeviče Tupoleva, který dostal kopii B-29 jako vládní úkol. Právě B-29 a práce na Tu-4 byla cestou jak dostat novou kvalitu a odstranit válečnou přestávku v konstrukci velkých letadel v Sovětském svazu. Dlouho se ještě poznatky z práce na Tu-4 objevují v Topolevových pracech a i v letounu o kterém chceme mluvit ji okrajově uvidíme.
Když jsme u Andreje Nikolajeviče a jeho OKB, tak co trochu jeho životopisu? Je to možná nošení dříví do lesa….ale.

ТУПОЛЕВ Андрей Николаевич
Andrej Nikolajevič Tupolev (ТУПОЛЕВ Андрей Николаевич)se narodil 10.listopadi 1888 ve vesnici Postomazovo nedaleko města Kimry (dnešní Tverskaja oblast na západě RF)do rodiny bývalého učitele jako šesté ze sedmi dětí. Po skončení gymnasia v roce 1908 odešel do Moskevské Imperiální Technické Univerzity ( Pozdější Moskevské státní technické univerzity) kde se dostane k aerodynamice pod vedením profesora Nikolaje Jegoroviče Žukovského (ЖУКОВСКИЙ Николай Егорович) a to bylo to co hledal. Práce se mu zalíbila natolik, že pracoval i prakticky a například jeho první aerodynamický tunel sloužil na univerzitě až do roku 1923. V roce 1910 se stal spolutvůrcem kluzáku, dá se říct, první „jeho“ skutečné letadlo. Jenže v roce 1911 je vyloučen, zatčen a uvězněn, nebyl nijak aktivní v politice, ale v té době nebylo tak jednoduché se namočit. V dubnu mu umírá otec a na jeho pohřeb je mu povolena vycházka. Po jeho propuštění v roce 1912 je znovu přijat na univerzitu, ale díky domácímu vězení, nemůže pokračovat, pomáhá matce. V roce 1914 pokračuje ve studiu. V průběhu studia v roce 1916 je zástupcem Žukovského v nově vzniklém prvním ruském leteckém středisku. V roce 1918 získává inženýrský diplom za diplomovku „Konstrukce hydroplánů založená na testech ve vodním tunelu“. Jak píše kolega v článku věnovaném jeho TB-1: „Již v roce 1918 je založen CAGI (Центральный аэрогидродинамический институт) coby centrum výzkumu aerodynamiky. A.N. Tupolev patřil spolu s N.J. Žukovským k zakladatelům této instituce, 22.října 1922 (před 85 lety) se mu podařilo založit v rámci CAGI „Komisi pro konstrukci celokovových letadel“, což byl vlastně zárodek jeho konstrukční kanceláře. Tupolev byl obhájcem stavby celokovových letounů, hned na počátku si vybral lehké kovy (dural) coby základní materiál pro stavbu svých letadel, což v té době nebylo zrovna obvyklé….“ Ano, na počátku toho co je dnes CAGI byl vedle H.E.Žukovského (umírá v roce 1921) právě Tupolev!!

ЖУКОВСКИЙ Николай Егорович
H.E.Žukovskij, jeden ze zakladatelů letectví v Sovětském svazu.
V době práce v CAGI probíhají práce na prvních jeho letounech. Vzniká tak s celá řada konstrukcí které pocházejí z jeho představ. Výčet by byl dlouhý, ale mimo jiné jsou to těžké celokovové bombardovací letouny, od ANT-4 (TB-1) až po podíl na ANT-42 (Pe-8). Ale to předbíhám. V roce 1933 se stává členem AV Sovětského svazu, v roce 1936 je jmenován hlavním inženýrem Hlavní správy leteckého průmyslu patřící pod Lidový komisariát těžkého průmyslu, v červenci vzniká oddělením od CAGI jeho KB Závodu experimentálních konstrukcí (ZOK)letecký závod č.156. To se později stává jeho osudem a je to pozdější OKB-156.
Jenže rok následující už tak úspěšný není, v říjnu 1937 je zatčen a přesně podle scénáře stalinských čistek nesmyslně obviněn spolu s V.M.Petljakovem z činnosti v jakési fašistické organizaci. Pod nátlakem se „přiznává“ ke špionáži ve prospěch Francie aby ochránil rodinu (i tak je jeho žena, a krátce dokonce i syn zadrženi) a od věznění a pravděpodobně smrti (bylo mu téměř 50 let a tábory nucených prací nepřežívali mladší)ho asi zachránil fakt, že se po zatčení leteckých konstruktérů a pracovníků CAGI se vývoj letadel v Sovětském svazu v podstatě zastavil. Proto vzniká nová konstrukční kancelář OKB-29, tentokrát pod jiným Národním Komisariátem, pod NKVD. V únoru je do tohoto vězeňského KB přemístěn a spolu s Petljakovem, Mjasiščevem, Koroljovem, Čerjomuchinem a spoustou dalších pracuje jako konstruktér vězeň. V roce 1938. V listopadu mu bylo 50 let.
V roce 1940 se vrací do „své“ továrny 156, ale dál jako vězeň, i když podmínky jsou lepší. Právě ve vězení vzniká jedno z jeho nejznámějších a také nejlepších letadel, Tu-2.
22.června 1941…. A o měsíc později 19.července dostává spolu s dalšími Tupolev milost (jeho žena je již je přes rok doma u dětí) a o tři dny později je propuštěn. Ihned po propuštění odlétá do Omska, kam je stěhován jeho závod č.156 a vniká tam závod č.166 (pozdější filiálka jeho OKB-156). Válečná léta prožívá na pracích na modernizací Tu-2 a ve výrobním závodě, kde se Tu-2 vyráběl. Později tam probíhala výroba Jaku-9 a později zase Tu-2.



První proudový bombardovací letoun v Sovětském svazu, jedna z variant "73" (dobře patrné tři motory), proudový Tu-2 a vedle pokračovatel "78" a nakonec "77" Tu-12.
Přichází rok 1945 a v něm to čím sme začaly, kopie B-29, Tu-4. Ten jak víme, vzlétl 9.května 1947 a souběžně s ním vzniká (mimo jiné) projekt prvního proudového bombardovacího letounu v Sovětském svazu, tím je projekt větve “73“ a „77“ ( U Tupoleva jsou projekty označovány pouze číslem a navázalo na původní číslování ANT) což jsou z Tu-2 vycházející stroje s dvěma proudovými motory. Těmi byly licenční Rolls-Royce Derwent (RD-500) a u „77“ Nene (RD-45). I když letoun „77“ dostal vojenské označení Tu-12, sériová výroba nebyla zahájena a vývoj se přesunul dál, Tu-12 byl také posledním strojem, který vycházel z osvědčeného Tu-2. V průběhu tohoto vývoje vzniklo projektů víc a víc jich bylo i na pokraji sériové výroby (72, 74, 78, 79), ale nedošlo k tomu. Do stádia počátku sériové výroby se dostal letoun „81“ s vojenským označením Tu-14 (147 kusů), což byl námořní letoun s dvěma proudovými motory VK-1 od Klimova, ale letoun o přízeň bojoval s Il-28. Proti Il-28stály i projekt 82 z roku 1949. I když některé stroje vykazovaly lepší výkony než Il-28, vyhrála jednoduchost a unifikace. Il-28 nabízel levnou, pro výrobu jednoduchou konstrukci a to byl jeden z hlavních požadavků této doby v Sovětském svazu. Projekt „82“ který započal v roce 1948 přinesl novinku, šípovité křídlo a sním měl dosáhnout rychlosti velmi blízko M=0,95 poháněn motory RD-45F o tahu 22kN. Maximální dosažená rychlost ale byla jen 931km/h v 4000m a to nebylo to co se čekalo. Letoun byl ale pokračovatelem aerodynamické koncepce tak jak jeho předchůdci, motory zavěšené pod křídlem ve velkých gondolách spolu s hlavním podvozkem. Na tento stroj navázal „83“, „86“ a zněj vzjitý „87“, Výše uvedené typy a vývojové práce ukázaly možnost vývoje letounu o doletu cca 5000km s rychlostí těsně pod rychlostí zvuku.



"81" Tu-14 v sérii, i když malé a prohra s Il-28, vedle poslední větev pred Tu-16, "82", začátek konce původní koncepce.
Pochopitelně, vynechal jsem zde větev těžkých bombardovacích letounů, tu ale necháme na jindy, dnes si budeme všímat cesty ke střednímu bombardovacímu letounu.