Římské legie IV

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Hektor, Thór

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Římské legie IV

Příspěvek od Thór »

Římské legie S.P.Q.R. ( 4 )
------------------------------

Taktika římských legií,dopad vojenské organizace,pretoriánská garda.

V této poslední stati, bych chtěl shrnout vliv římských legií na svoji dobu.
Nemyslím si, že by mi někdo oponoval, pokud prohlásím, že šlo bezesporu o nejdokonalejší, nejlépe vycvičené vojáky kteří nechali v dějinách lidstva nesmazatelnou stopu. Po dobu zhruba 300 let byly legie naprosto neporazitelnou silou, která z Říma učinila impérium. Pokud nepočítám Publia Quinctilia Vara, který v roce 9 n.l. Císaři Augustovi „pohřbil“ tři legie
( XVII.,XVIII., XIX.) v Teutoburském pralese, procházely legie téměř nepřetržitou řadou vítězství. Ač nedisponovaly nijak výrazně lepší výzbrojí a výstrojí, než jejich protivníci, přesto dokázali porážet až desetinásobnou přesilu, díky svému výcviku a naprosté souhře a tvrdé disciplině. Disciplině, která ovšem byla namnoze vynucena velmi tvrdými tresty od těch nejlehčích ( vypovězení mimo hranice opevněného tábora ), až po nejtěžší, kterým byla decimace ( ubití k smrti ). Potrestán mohl být nejenom jednotlivec, který se například vzdálil z hlídky, ale celá kohorta, nebo celá legie. Trest byl vykonán tak, že byl decimován každý desátý legionář.
Na druhou stranu ovšem úspěšné tažení, přineslo řadovému legionáři nemalý zisk, protože se podílel na získané kořisti.Gaius Iulius Caesar při svém tažení vlasatou Galií porazil vzbouřené kmeny a prodal do otroctví přes 100 000 lidí. Jeho legie měly samozřejmě z prodeje podíl.Caesar si potom mohl být při překročení řeky Rubico jist loajalitou svých legií „ až za hrob“.

Obrázek
Centurion se svým zástupcem optiem.

Pretoriánská garda.
Krátkou stť musím věnovat pretoriánům. Aemilius Scipio si třicet let od bitvy u Pydny při obléhání Numantie, stanovil osobní stráž 500 mužů. Této skupině se říkalo prétoriánská garda ( ve vojenském táboře byla umístěna za praetoriem ). Ke konci republiky, už měl vrchní velitel gardu o síle jedné kohorty, ( cohors praetorii ). Císař Augustus, zvýšil počet prétoriánů až na devět kohort, což bylo 4 500 mužů a jmenoval do jejich čela dva praefekty praetoria.


Vysvětlivky pojmů.
Aquila,Agquilae,Aquilifer- orel,odznak legie, nosič orla legie
( poddůstojník )
Armillae-vyznamenání pro řadové legionáře ve formě náramku
Ballista- druh katapultu
Caligae – druh vojenského sandálu
Catapulta- stroj na vrhání střel
Gladius-krátký meč
Hastatus-první řada legie
Hastatus posterior – centurio zadního voje hastatů
Hastatus prior – centurio první řady
Legatus-vyšší důstojník velící legii
Optio – pobočník centuriona
Phalerae – vyznamenání ve formě medaile pro řadové legionáře
Pilus posterior – centurio zadního voje triariů
Pilus prior – centurio první řady triariů
Praetorium – část tábora vyhrazená pro vyšší důstojníky
Primi ordines – centurioni první kohorty
Primus pilus – první centurion legie
Principus posterior- velitel zadního voje principů
Princeps prior – centurion první řady principů
Signifer – praporečník
Signum- znak oddílu, kohorty
Spatha-dlouhý meč jízdy
Tesserarius- ordonanční poddůstojník
Testudo – legionářská formace ve tvaru želvy
Torques- vyznamenání pro řadové legionáře ve formě náhrdelníku
Tribun – důstojník, ve vojenské hierarchii hned pod vrchním velitelem
Tribunus augusticlavius- mladší tribun
Tribunus laticlavius – starší tribun
S.P.Q.R. - Senatus Populusque Romanus ( Senát a lid Římský ), nošeno na auxilliích a signech legií

Obrázek
Obranná legionářská formace zvaná testudo (želva)

Závěr.
Doufám,že i když jsem se pokusil zpracovat téma o nesmírné šíři, bude snad alespoň malým přínosem pro rychlou a povšechnou orientaci korespondentům tohoto webu. Jakékoli dotazy,rád zodpovím a připomínky k tématu samozřejmě vítám.

Použitá literatura.

Peter Conolly – Dějiny římského vojska
Daniel Peterson – Římské legie
Wikipedie
Naposledy upravil(a) Thór dne 5/9/2008, 16:25, celkem upraveno 6 x.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

Zaujímalo by ma koľko Légií bol Rím schopní postaviť. Samozrejme v rôznych obdobiach:
- Púnske vojny
- Gália
- Vpád do Británie
- Občianska vojna s Antoniom
- Ťaženie do Dácie
- Boje s Attilom
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Hektor-pokud bych měl odpovědět do detailu bylo by to na další článek, ke kterému se ovšem za použití obrazové dokumentace chystám. V textech jsem se dostal zhruba k tomu, že za doby ranné republiky nebyl počet nijak vysoký ( do 10 legií...omezeno počtem římských občanů). Početní nárůst je znát až po Mariově reformě.Počet legií se pak navýšil na 15, poté 22 a končil u čísla 33.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Během první i druhé občanské války se počet legií (tehdy byly snad všechny "soukromé") pohyboval kolem 60. Ikdyž minimálně Brutus s Cassiem, neměli legie na plných bojových stavech.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Thóre, nedá mi to abych se tě na něco nezeptal. Jsem prostějovák a tak se zajímám o historii celého Prostějovsko - olomouckého regionu. Mám k tomu dobré podmínky - krásné a zajimavé hrady kolem dokola-je jich v okruhu 40 kilometrů skoro 60 a co si budem vykladat tereziánská pevnost Olomouc.

Jenže. Před 4 lety bylo při zemních pracích v Olomouci Neředíně objeveno něco fantastického. Byly zde nalezeny zbytky římského pochodového tábora. Podle všeho zde byla umístěna jedna plnokrevná legie po dobu několika měsíců.
Tábor byl pomocí všech možných metod datován do období narkomanských válek. Tak se pomalu začínají přepisovat učebnice dějepisu. Ten tábor tady neměl být a posunuje to hranici římských výbojů o dost na sever.

Thóre, která to podle Tebe mohla být legie?
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 24/9/2008, 16:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sturmovik
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 212
Registrován: 23/4/2008, 14:45
Bydliště: SVK

Příspěvek od Sturmovik »

Možú to byť Legio I. Adiutrix , Legio V. Macedonica , Legio II. Italica , Legio III. Italica , Legio XII. Fulminata. Ale uvidíme čo na to Thór :D
The Spartans do not ask how many but where they are - Agis II of Sparta
It is the brave man's part to live with glory, or with glory die - Sophocles
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Až tolik? Chudák Thór. Mě by to zajímalo.

Musím se podívat do témat. Možná že by vás ten Olomoucký hrad mohl zajímat.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-no tak to jsi mi dal na knedlík.Že na Moravě římané byli, je mimo jakoukoli pochybnost.Dokonce i v dost velkém počtu (10-12 000), našlo se již poměrně mnoho velkých pochodových táborů kolem řeky Moravy,včetne opevněného Castra Hradisko někde u Mušova, které mělo obývat několik tisíc Římanů! Ovšem která konkrétní jednotka? Pátrači legie na Moravě mají přímou souvislost mezi tažením Marka Aurelia (r.175) proti Markomanům. Pokusím se zjistit o které konkrétně šlo.
Naposledy upravil(a) Thór dne 25/9/2008, 16:55, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pánové, děkuji. I když přesná idetita asi není možná stačí mi to. Až se dostanu do Olmíka skočím za kustodem muzea a zkusím z něho něco vytěžit. Pak bych dal vědět. Každopádně tak moje výpravy do minulosti dostanou nový náboj.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-tuhle odpověď jsem smazal, byl to nesmysl.
Naposledy upravil(a) Thór dne 25/9/2008, 16:56, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Saša
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 25/9/2008, 06:44
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saša »

Zdravím,

už před nějakou dobou jsem zaznamenal zdejší články o římském vojenství od Thóra. K reakci mě tak nějak vyprovokovaly poslední příspěvky. Thóre, mícháš dohromady události, které ve skutečnosti dělí 170 let.

Pevnost na Hradisku u Mušova ani okolní krátkodobé tábory na jižní Moravě rozhodně nejsou dávány do souvislosti s "tažením Marka Aurelia proti Marobudovi"!!! Tažení proti Marobudovi se odehrálo/mělo odehrát roku 6 n. l. A vzpoura v Pannonii skutečně tyto operace zastavila. Objevila se sice teorie, že jedna část opevnění na trati Neurissen (pod Hradiskem u Mušova) mohla být právě krátkodobým táborem z tažení proti Marobudovi, ovšem je celkem nepravděpodobná.

Hradisko u Mušova a s největší pravděpodobností i ostatní tábory na Moravě souvisejí s tažením Marka Aurelia proti Germánům na těchto území v období tzv. markomanských válek (166-180 n. l.!!!).

Tolik tedy k této záležitosti.


Co se článků týče - zběžně jsem četl jen několik z nich. Ačkoliv snahy o přiblížení římského vojenství českým zájemcům vítám, bohužel musím říci, že obsahují značné množství chyb a nepřesností, takže bych byl raději opatrný při čerpání informací z nich.

S pozdravem
Saša
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Saša-díky za upozornění.U historií Římských legií, jsem něde zpočátku avizoval, že se jedná o překlady z angličtiny (pod články je vždy uvedena literatura či zdroj odkud jsem uvedené věci čerpal). Vzhledem k tomu že moje angličtina má daleko k dokonalosti, za chyby v překladu se tímto omlouvám.
Smotal jsem dohromady skutečně dvě věci Název provincie neměl být Marobuda (jsem blbec) , ale Markomania.
Problém je jsem smotal dva císaře podobných jmen, v době jejichž vlády proběhla téměř totožná kampaň , jedena proti Marobodovi/Markomanům- za Marka Antonia, a druhý proti Markomanům a dalším germánským kmenům- za Marka Aurelia. Když jsem to psal, tak mi zřetelně uklouzla noha v poslední zatáčce. Tímto se jak tobě, tak ostatním přispěvatelům a čtenářům Palby omlouvám a slibuji, že budu pozornější. Nic si z toho nedělejte, umřu v leže :oops: :cry:

P.S. když píši že někdo vede kampaň,popř. že proběhla za jeho vlády, neznamená že jí velí.U konkrétních legií je uvedeno čeho a kdy se opřesně účastnili.
Naposledy upravil(a) Thór dne 25/9/2008, 17:03, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

Thór: Bol si môj obľúbení boh ale teraz ked viem že píšeš nohami :-)
Dohodni sa so Sašom a dajate to do hromady opravené a všetky príspevky OT zmaž. Nikto nesmie vedieť o našich chybách :-)
Saša
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 25/9/2008, 06:44
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saša »

Thór píše:Problém je že dva císaři podobných jmen, vedli téměř stejnou kampaň, jeden proti Marobodovi- Markus Antonius, a druhý proti Markomanům (ne jenom jim)-Markus Aurelius.
Zdar!
V tom problém nebude :) Tažení proti Marobudovi vedl budoucí císař Tiberius (a z druhé strany vojevůdce Saturninus) z pověření stávajícího císaře Augusta. Marcus Antonius (tedy ten slavný) byl triumvir, který spáchal sebevraždu roku 31 př. n. l. :wink: Žádný vojevůdce toho jména pak rozhodně tažení proti Marobudovi nevedl.

Čau
Saša
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Saša-provedl jsem v textech zásadní opravy.Zjišťováním kteréže to římské potvůrky jsme měli na Moravě se budu dále zabývat. Za upozornění ti děkuji, selhala autoremedura.
Hektór-no Thór zase tolik rozumu nepobral, Mjölnir byl jeho oblíbený dorozumívací prostředek. Ale neboj, ze všech mnou publikovaných článků, jsem v podstatě jenom zmasakroval odpověď na Pátračovu otázku, PROTOŽE JSEM MOC SPĚCHAL A NEVĚNOVAL TOMU PATŘIČNOU POZORNOST. Mea maxima culpa!!! :oops:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

A teď znovu a lépe.Sašo, sice jsem to pomotal, ale nebylo to až tak daleko od věci.Římské legie, se poprvé skutečně na území čech mohly dostat za Tiberiova tažení proti králi Marobudovi. Zde cituji konkrétní článek doslovně.
citace:
Byli někdy římští legionáři i v Čechách?
Alespoň jednou se to stát mohlo. Jak víme od římského historika Velleia Patercula, roku 6 n. l. se vydali vojáci 12 římských legií na velké tažení proti říši markomanského vládce Marobuda, která ležela kdesi v Čechách. Jeden proud vyrazil od Rýna, snad z oblasti dnešní Mohuče, druhý z tábora Carnuntum (poblíž dnešního Petronella v Rakousku). Když byla obě vojska pouhých pět dní pochodu od prvních nepřátel, došla zpráva, že vypuklo povstání na území Panonie. Legie byly odvolány a k válce nedošlo. Zda už byli v té době římští vojáci na českém území není jisté.
O události se bohužel kromě Velleia Patercula nezmiňuje žádný jiný římský autor, a tak bývá pravdivost jeho zprávy současnými historiky někdy zpochybňována.

Odpověď na Tvoji otázku Pátrači je složitější.Opět jsem vložím přesnou citaci.
citace:
Vojska císaře Marka Aurelia, která se roku 172 vydala na zteč jihomoravských nížin, musela pochodovat jedinou přirozenou trasou podél dolního toku řek Moravy a Dyje. Důkazem je hustá síť krátkodobých římských táborů, objevená v této oblasti v minulých letech, především díky tzv. letecké archeologii. Z letadel jsou, zejména v obilných lánech, patrny obrysy příkopů, které římské tábory obklopovaly – nad příkopy je totiž obilí vyšší a má tmavší barvu. Tábory se stavěly podle jednotného plánu a není tedy těžké je odlišit od pozůstatků jiných opevnění.
Umístění táborů prokazuje strategické myšlení římských velitelů, mezi nimiž byli i nejvyšší představitelé impéria. Tábory takto hlídaly všechny důležité cesty nebo významnější centra germánského osídlení. Archeologové, kteří germánská sídliště zkoumají, na řadě z nich zaznamenali přerušení jejich souvislého obývání právě v období markomanských válek. Římané zřejmě Germány vystěhovali, pravděpodobně násilně, a na troskách jejich chatrčí vystavěli své tábory.
Každý z nich mohlo obývat 10 000 -12 000 vojáků, a to na ploše o rozloze až 60 hektarů (pro srovnání – zhruba taková je rozloha pražské zoologické zahrady). Na jižní Moravě a v přilehlé části Dolního Rakouska bylo do dnešních dnů objeveno kolem 25 podobných táborů. Přestože je označujeme jako „krátkodobé“, nebyly to rozhodně tábory na jednu noc. Stály v nich sice jen dřevěné stavby, ale ty mohly vydržet i několik válečných sezón. Římští vojáci na Moravě došli až do brněnské kotliny (Modřice u Brna) a nejseverněji položený římský tábor byl objeven v roce 2001 až v Olomouci. Největší hustota Římanů však byla přece jen jižněji.
Přečíst celý článek lze na této adrese:
http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2007021921
Pátrači,Hektore,Sašo, je mi líto toho "skluzu", ale jak jsem psal výše, byl jsem nepozorný.
Pátrači, konkrétně k tobě, rámcově bych zřejmě mohl prohlásit, že "podezřelé" budou tak maximálně čtyři legie a prosím Tě, dej mi čas stanovit byť jeno s pravděpodobností, nebude jednoduché. Ódinovi díky za Sašovo bystré oko, že mi drezínu hodil zpátky na koleje :lol:
Naposledy upravil(a) Thór dne 25/9/2008, 19:56, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Nechtěla bych nějak narušovat debatu o římských legiích, ale když už byl zmíněn Marcus Antonius, nespáchal sebevraždu až roku 30 př. n. l., ve stejném roce jako Kleopatra VII.? Ale je klidně možné, že to co tvrdím, nemusí být pravda.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Saša
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 25/9/2008, 06:44
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saša »

Zdravím,
Thór píše:Římské legie, se poprvé skutečně na území čech mohly dostat za Marka Antonia, při tažení proti králi Marobudovi.
Smím vědět, kterého Marka Antonia máš na mysli?
Ljubov píše:Nechtěla bych nějak narušovat debatu o římských legiích, ale když už byl zmíněn Marcus Antonius, nespáchal sebevraždu až roku 30 př. n. l., ve stejném roce jako Kleopatra VII.? Ale je klidně možné, že to co tvrdím, nemusí být pravda.
Samozřejmě máš pravdu. Omlouvám se za mystifikaci (překlep).

Saša
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-přesněji 1. září 30 př. n. l. Roku 36 př.n.l. se oženil s Kleopatrou přes to, že byl ještě ženat s Oktávií.
I Saša se někdy utne :wink:
Jinak samozřejmě debatu nenarušuješ,debata se narušit nedá :rotuj:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Co se článků týče - zběžně jsem četl jen několik z nich. Ačkoliv snahy o přiblížení římského vojenství českým zájemcům vítám, bohužel musím říci, že obsahují značné množství chyb a nepřesností, takže bych byl raději opatrný při čerpání informací z nich.
Sašo, články skutečně mají přiblížit Římské legie zájemcům.Pokud mi však napíšeš, že obsahují značné množství chyb, buď reaguj u konkrétních článků konkrétně, nebo to napiš lépe. Z toho co jsi napsal ty, může vyplývat že jsou to všechno hovadiny, což už bych si bral poněkud osobně.Takže tě prosím, konkrétní post a konstruktivně.Na to, co jsi napsal nemůžu bohužel nijak reagovat, ani autoremedurou a to se mi nelíbí......!
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Odpovědět

Zpět na „Řím“