IIII. ( IV.) Legio Macedonica

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Hektor, Thór

Odpovědět
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

IIII. ( IV.) Legio Macedonica

Příspěvek od Thór »

Legio IIII Macedonica
jedna z římských legií. Její jméno znamená ' Makedonská'.

Obrázek
Julius Caesar
Tato legie byla pravděpodobně založená v Itálii v r.48 př.n.l. Juliems Caesarem, který potřeboval vojáky do války proti jeho spolutriumvirovi Pompeyovi Magnovi. Poprvé byla v akci v Dyrrhachium (jaro r.48). Později byla umístěna v Makedonii. Jednotka byla připravena pro Caesarovu kampaň proti Parthskému impériu, ale expedice byla zrušená po Caesarově smrti. V létě r.44, byla čtvrtá poavolána zpět do Itálie Markem Antoniem a byla aktivní ve východní Itálii. Zanedlouho se čtvrtá přidala k sympatizantům s Caesarovým přijatým synem Octavianem. V bitvě u Modeny v dubnu r.43, bojovala za svého nového velitele proti Antoniovi a utrpěla těžké ztráty. V r.42 bojovala Legio IIII. Macedonica za členy druhého Triumviratu v bitvě u Filippi. Legio IIII. Macedonica (po porážce Caesarových vrahů Bruta a Cassia) se vrátila do Itálie s Octavianem, kde poté bojovala v Perusianské válce proti bratru Marka Antonia Luciovi. V r.31 se čtvrtá zúčastnila námořní bitvy u Actia. Veteráni byli usazeni ve Venetu.
Octavian teď nazývaný Augustus, umístil tuto legii v Hispanii Tarraconensis. Po r.30 př.n.l. se čtvrtá účastnila jeho kampaně proti Cantabrianům, která trvala od r. 25-13 př.n.l. Mimo IIII. Legio Macedonica, se v kampani angažovaly I. Legio Germanica, II. Legio Augusta, V. Legio Alaudae, VI. Legio Victrix, VIIII. Legio Hispana, X. Legio Gemina, XX. Legio Valeria Victrix, a možná i VIII. Legio Augusta. Čtvrtá měla základnu v Herrera de Pisuerga. Po r.13 př.n.l., se v Hispanii rozhostil klid a vojáci byli zaměstnáváni jako státní zaměstnanci všude po iberském poloostrově, jak lze vydedukovat z nalezených nápisů. Byl to pravděpodobně císař Claudius, kdo převelel čtvrtou makedonskou legii k Mainzu do Germanie Superior, pravděpodobně v r. 41 (či 43?) n.l.. Zde nahradila XIV. Legio Gemina, která zrovna bojovala v Británii.
Obrázek
Náhrobek Gnaea Coelia Marullina
Ať tak či tak je také možné, že transfer se konal v r. 39, kdy Caligula vedl válku proti germánským Chattům. Čtvrtá sdílela pevnost s nedávno založenou XXII. Legio Primigenia. Mladší jednotka zabrala méně čestnou levou stranu tábora, zatímco IIII. Legio Macedonica zabrala pravou stranu. Čtvrtá byla ještě v Mainzu, kdy Claudiův následník Nero spáchal sebevraždu (červen 68 n.l.) a vypukla občanská válka (leden r. 69 n.l.). Čtvrtá legie a Dvacátá druhá legie byly první, které se přidaly na Vitelliovu stranu a smíšený odřad obou legií se zúčastnil Vitelliova pochodu do Itálie. Vybojoval si cestu skrz Švýcarsko, bojoval v Cremoně proti vojenským jednotkám císaře Otha a nakonec dosáhl Říma. Několik vojáků bylo odměněno za svoji službu a byli převelení k císařské stráži.
Obrázek
Coin IIII. Legie
Mezitím se v Germanii Inferior schylovalo k pohromě. Bataviáni se cítili uraženi protože Galba propustil svého batávského tělesného strážce a vzbouřili se. Římská expediční jednotka, sestávající ze zbytků V. Legio Alaudae a XV. Legio Primigenia, byla poražena blízko Nijmegenu a ustoupila do Xanten, kde byla zanedlouho obležena. Ačkoli I. Legio Germanica, XVI. Legio Gallica a další legie z Mainzu, XXII. Legio Primigenia, zkusily expediční jednotku z obležení vyprostit, dvě legie v Xanten byly přinuceny vzdát se v březnu r.70 n.l. Později se vzdaly i I. Legio Germanica a XVI. Legio Gallica. To se stalo několik měsíců před nástupem nového císaře Vespasiana, který pak poslal silnou římskou armádu k Rýnu, aby potlačila batávskou vzpouru. Velením pověřil generála Quinta Petillia Cerialise. Legie V. Alaudae a XV. Legio Primigenia nabyly nikdy reorganizovány, zbytky I. Legio Germanica byly smíšeny s Galbovou sedmou legií a dále byla známa jako VII.Legio Gemina (dvojitá legie). XVI. Legio Gallica byla přejmenována na XVI. Legio Flavia Firma. Během válečných bouří IIII. Legio Macedonica měla hlídat Mainz proti útokům germánských Chattů, Usipetů a Mattiaků. Ačkoli po nějakou dobu byla tato obrana úspěšná a legie bojovala statečně během Cerialisovi kampaně, byla hlídána pro nejasné podezření novým císařem. Tím lze vysvětlit proč byla potrestána a reorganizována pod novým jménem, IIII.Legio Flavia Felix. Jako téměř všechny Caesarovi legie měla IIII. Legio Macedonica ve znaku Kozoroha.


Údaje čerpány a přeloženy z:
article by Jona Lendering ©
Oxford Library
Ancient Warfare Magazine
Wikipedia
Naposledy upravil(a) Thór dne 11/2/2009, 15:55, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Thore nechci být drzá držka, ale nechceš si opravit ty římské číslice? :wink:
IIII = IV ?
VIIII = IX ?
ObrázekObrázekObrázek
casty

Příspěvek od casty »

puntičkáři...:o)))
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Skelete, to zednodušené označení, které uvádíš vzniklo asi až později, takže podle mě, pokud se to IIII udává v prvních zmínkách o legii, tak je dobře, že to používá i teď.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Thór - jaké nečekané potěšení Tě po takové době vidět mezi námi. Jsem rád, že jsi se objevil.

Bitva u Carrhae 53 před n.l. - Thóre, příteli ve svém článku o klimatických změnách a jejich vlivu na vzniky či zánik kočovnických říší jsem s dostal k této bitvě římských legií proti Parthům.

Myslíš, že bys dokázal dohledat ve svých zdrojích které legie v té bitvě bojovaly? Jinak se těším až si to přečteš, možná Tě to zaujme.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

hydrostar píše:Skelete, to zednodušené označení, které uvádíš vzniklo asi až později, takže podle mě, pokud se to IIII udává v prvních zmínkách o legii, tak je dobře, že to používá i teď.
jestli je tomu takto, tak v tom případě v tom nemám žádný problém (ne, že by tady vůbec nějaký byl) :)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Tak sem se díval po internetu a většinou sem našel, že číslice v podobě IV vznikla až ve středověku, ale užívaly se obě, jak IIII, tak IV. Částečně tento trend přetrvává vlastně dodnes. Stačí se podívat na hodiny.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

K uvádění číslic ( IIII. VIIII.). Pokud by jste vyhledávali konkrétní legii, uvádí se většinou ve starém číslování. Fragmenty archeologických nálezů jsou také označeny takto. Jak uvedl Hydrostar, novější označení se datuje zhruba od středověku a starší se místy používá dodnes. Vzhledem k tomu, že popisuji legie v jejich době, používám autentické značení.
Pátrač-budu se snažit, ale zatím vycházím na prázdno.Uvidíme :shock:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

Thore mám ho umlčať? (Skeleta)
Kde si tolko bol?
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Hektore,domácí překopávky(přestavba jádra,štukování chodby a kuchyně,dlažba v kuchyni). Zatím jsem "tvořil" do šuplíku, takže mám rozpracované překlady devatenácti legií, které budu postupně dávat sem. V souběhu ještě "dělám" USMC a nádavkem jsem začal zpracovávat historii výsadkových jednotek US Army. Takže témat mám dost, jenom s tím časem jsem trochu ve skluzu. Slibuju na holej pupík, že se budu snažit :wink:

Skeleta není třeba umlčávat :lol: jeho dotaz považuji za zcela na místě. Když projdu svoje posty zpětně, tak už zcela stejnou otázku někdo položil. Pokládám tedy za lepší vysvětlit proč, než někomu hnedka nacpat hadr do reproduktoru :mrgreen: Ovšem děkuji převelice :up:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

No to ja som bol ráno darovať krv aby som mal na lístky na futbal :-D
(tak to chodí keď rozpočet nesedí o jedno Euro).
Možno by si ma l do názvu dať originál teda IIII a do zátvorky (IV) aby mol Skelet sýti a História celá.
Nemal by si ničo k histórii Kartága? Pred Púnskimi vojnami.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pokud se nic k číslům legií poničených Parthy nenajde, tak se nezblázním. Spíše by mě to zajímalo. Ta bitva byla zajímavá a byla to zkušenost kterou kvalitní a odolná pěchota získala bojem s jezdeckými lučištníky. Ztráty které tato pěchota utrpěla byly překvapivě velké ale ve světle ničení armád protivníků Huny a později Mongoly to ještě nebylo tak zlé.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Tak ty ztráty v bitvě u Carrhae (Harran, Turecko) byli skutečně jedny z největších v římské historii. Proti 7 římským legiím (někdy se uvádí 6 legií), které čítali 35.000 legionářů, 4.000 jezdců a 4.000 lehké pěchoty, stálo "jen" 9.000 parthských lučištníků na koních a 1.000 elitních jezdců (řecky tzv. katafraktoi).

Parthové využili své větší pohyblivostí a oblíkliči římské vojsko, které pak neustále napadali lukostřelbou. Syn římského velitele Publius Crassus, se úspěšně pokusil obklíčení se svými jezdci (1.300 jezdců) a lučištníky (500 mužů) prorazit, ale místo aby pomohl zbytku armády, dal se do pronásledování Parthů. Což byla past, které vedla k zdecimování těchto jednotek a smrti mladého Crassuse. Boje pokračovali až do noci, kdy se konečně boje přerušili. Zbytky římské armády se ale za špatné viditelnosti a neznalosti terénu od sebe navzájem oddělili a stali se druhý den snadnou kořistí Parthských jezdců. Crassus se svým zbytkem vojska byl také obklíčen a vzdal se. Nicméně Parthové porušili mír a Crassuse ve svém táboře zavraždili. Údajně mu, jako nejbohatšímu Římanovi, nalili do krku roztavené zlato.

Římské ztráty byly přímo drtivé, 20.000 mrtvých, 4.000 raněných a 10.000 legionářů padlo do zajetí. Oba velitelé, otec a syn Crassus, zahynuli. Parthské zráty naproti tomu byly zanedbatelné.

Podrobné info o bitvě...viz. ZDE
http://www.casematepublishing.com/cgi/p ... 033892.pdf
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač- Míra Kačer popisuje bitvu, ale zřejmě se dál než já nedostal. Historie skutečně zmiňuje počet (6 či 7 legií ), taktické informace, počet padlých, ale mimo to, že byla dobytá Římská Aquila později Parthy vrácena, tak jména Crassových legií jsem nenalezl. Může to být i Římským historickým macešstvím, které uplatňovali vůči legiím, které podlehly ve fatální porážce, proti početně slabším soupeřům, či se podle Římské normy nezachovaly dost hrdinsky. Podívej se na můj post o Teutoburských legiích. V podstatě není dodnes plně ověřeno, jestli se jednalo skutečně o tyto, protože z Římských dějin prostě "zmizely". Jak jsem ve zmíněném postu psal, jsou to spíše teoretické úvahy nad soudobými možnostmi. Mám tedy vážnou obavu, že s poraženými Crassovými legiemi, Římská historie naložila stejně. Nicméně..........budu hrabat a kopat. V nejhorším případě ti příteli pošlu pohled z Austrálie :lol:

Hektore, Karthágo je trochu mimo rámec toho co dělám, ale kvůli tobě se na to mrknu. Dám ti vědět co a jak, popřípadě bych ti poslal nástin postu k uveřejnění a pokud by se ti líbil, tak ho budeš moct v klidu doladit a uveřejnit ty. :up:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Z Austrálie? Jo to beru bráško. Průběh bitvy jsem velmi pečlivě posal i já, míra to doplnil. Vzhledem k tomu, že jsem tam uvedl, že několik znaků legií Parthové ukořistily je skutečně možné, že tyto legie byly vymazány a byly postaveny nové.

Takže piš a ploď a já budu taky. Zítra sem dám specialitu o Bundeswehru a Přes víkend druhý díl klimatickch změn. Takže si až budeš mít čas budeš moci přelouskat díly dva. Ale neboj, ten druhý je kratší.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-no několik znaků..............Parthové ukořistili všechny Orly. Legie která ztratila orla (Aquilum), přestala existovat. Mohla být decimována,většinou ovšem potrestána ztrátou cti a rozpuštěním. Číselná symbolika přecházela dále. Výjimka jsou legie poražené v Teutoburském lese. Dále nebyly používány ani jejich číselné symboly.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

No tak to by som len zhrabol slávu za tvoju prácu, ok pošli mi to, ja to doladím a vrátim ti to.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Hektor-jakmile mi zbyde chvilka vlétnu na to a pošlu ti to.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Odpovědět

Zpět na „Řím“