25liberní polní kanon – Ordnance, Q.F., 25pdr

Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

25liberní polní kanon – Ordnance, Q.F., 25pdr

Příspěvek od sa58 »

25liberní polní kanon – Ordnance, Q.F., 25pdr

Obrázek
Dnes je již zcela běžné, že moderní dělostřelecké systémy označujeme jako kanónové houfnice. Dnes se již nad podobným označením nepozastavujeme, ale není tomu tak dávno, co se dělostřelectvo striktně dělilo dle použití. Dnes již nenajdete mnoho protitankových kanonů, krátkohlavňových houfnic, hmoždířů či železničních kanonů. Doba prostě pokročila a při cenách dnešní techniky si již armády nemohou dovolit jednoúčelové dělostřelecké systémy. Nicméně dělostřelectvo má i dnes na bojišti svoji váhu, jen se přesunulo od hipotrakce přes děla tažená automobily k dnešním sofistikovaným samohybným dělům. I dnes samozřejmě existují tažené systémy, jejich výhodou je totiž hlavně cena. Ale to jsem odbočil od tématu tohoto článku. Ten má být o jenom z prvních univerzálních polních děl, schopných střílet jak v režimu přímé palby, tak i nepřímé palby coby houfnice. Dnes tu tedy bude řeč o britském 25liberním kanonu /houfnici.

Britská armáda používala již před první světovou válkou 18-ti liberní kanony (ráže 3,3“ - 83 mm – dále jen 18pdr), jednalo se o velmi rozšířené polní dělo. Ke konci WW1 přišla do výzbroje modifikace Mk IV, hojně používaná i v meziválečném období. Jednalo se o solidní zbraň, vyrobenou ve velkém počtu a právě velký počet těchto kanonů přispěl na přelomu 20. a 30. let minulého století k rozhodnutí o dalším využití tohoto kanonu. Na staré lafetě měl být umístěn nový kanon. Nebyla to nikterak zvláštní věc, většina států v té době měla ve výzbroji dělostřelecké systémy pocházející z doby WW1 či jejich upravené verze. Armáda ostrovní velmoci měl v té době ve výzbroji mimo 18pdr kanonů také houfnice ráže 4,5“ (114,3 mm) a nové dělo mělo nahradit právě tyto dvě zastarávající zbraně. To znamenalo vyvinout zbraň, kombinující možnost přímé střelby (kanon) se střelbou nepřímou (houfnice). Díky ekonomické krizi byl vývoj poněkud odsunut stranou, změna nastala až v polovině 30. let.

Obrázek Obrázek
18prd kanon Mk 4 a 5

První verze nového rychlopalného kanonu Ordnance, Q.F., 25pdr Mk 1 používala ještě lafetu staršího 18prd kanonu (Mk IVP – pevná ramena a VP – rozevírací ramena). Těmito kanony byl vyzbrojen Gortův BEF (britský expediční sbor), vyslaný na kontinent po vypuknutí války s Německem. Stará lafeta byla modernizována (kola s pneumatikami), valná většina (přes 700 kusů) byla ponechána svému osudu ve Francii.
Nasazení druhé verze Mk 2 (lafeta Mk 1) je spojeno s boji v Africe, tento kanon se stal zdejší britskou „ikonou“. Přispěla k tomu vlastně neschopnost vybavit britské a spojenecké jednotky solidním protitankovým kanonem, protitankový 2pdr kanon (ráže 40 mm) se proti modernějším tankům ukázal neúčinný. V nouze se proti tanků DAK (Deutsches Afrika Korps) začal používat 25pdr kanon, díky kruhovému podstavci bylo možno kanon rychle zaměřit na další cíle (více v technickém popisu). Zprvu se používalo normální střelivo, až později byl k dispozici protipancéřový granát. Jeho zavedení si však kvůli zvýšení prachové náplně vyžádalo montáž úsťové brzdy. Užší Lafeta Mk 2 byla vyvinuta speciálně pro výsadkové operace a boj v džungli, Mk 3 je vybavena rozevíracími rameny, díky tomu je možno zvýšit náměr kanonu. Australské jednotky používají upravenou zkrácenou verzi, označovanou jako Short (Aust) Mk 1, tato verze lze rozložit na více dílů a je používána pouze v Tichomoří. Německá armáda samozřejmě používala ukořistěné kanony, jejich německé označení bylo 8,76cm FK 280(e) pro verzi Mk II a III, pro verzi Mk I to bylo podle použité lafety FK 281 a 282.

Obrázek Obrázek Obrázek
25pdr s lafetou Mk 2 - Mk 3 a krátká australská verze

Kanon Ordnance, Q.F., 25pdr, což mimochodem znamená „dělo, rychlopalný (s rychle ovládaným závěrem), 25liberní“, byl polní kanon ráže 3,34“ (87,6 mm), umístěný na dvoukolé lafetě (viz výše). Závěr hlavně byl klínový (vertikální), brzdovratné zařízení bylo hydropneumatické s variabilní délkou zákluzu, umístěné ve třech válcích pod hlavní kanonu. Hlaveň kanonů o délce L/28,35 (2400 mm) byla vyráběna technologií autofretáže. Od konce roku 1942 je na hlaveň montována úsťová brzda typu Soluthurn, ta má na každé straně dva výtokové otvory.
Součástí kanonu je i kruhový podstavec, ten umožňoval rychlou změnu odměru kanonu. Podstavec byl samozřejmě pevně ukotvený v terénu. Lafeta kanonu měla dvě pevná ramena, vzadu zakončené rydlem a tažným okem. Pevné ramena omezují náměr kanonu na + 40°, proto je vyráběna verze s rozevírajícími se rameny, u této verze je maximální náměr +70°. Minimální náměr je -5°, odměr hlavně na lafetě je 8°.
Střelivo pro kanon bylo přepravováno v dvoukolé kolesně, ta byla při převozu „zapřažena“ mezi tažné vozidlo a kanon. U kanonu je používáno dělené střelivo, k dispozici byla tříštivotrhavá, protipancéřová, kartáčová, dýmotvorná a osvětlovací střela, později byl dodávání kumulativní náboj. K „pohonu“ sloužila trojice základních prachových náplní v mosazných nábojnicích, jednotlivé náplně se liší barvou sáčku.
Pro střelbu proti obrněným cílům se používala náplň No. 3, případně speciální náplň „Super“, ta je dodávána ve speciálním utěsněné nábojnici. Pro zvýšení účinku je k této náplni přidávána ještě zesilující náplň. Více se snad dozvíte z přiložené tabulky, nepřepočítával jsem původní imperiální jednotky.

Obrázek

Obrázek Obrázek

Osádku kanonu tvořila šestice mužů, předem se omlouvám, ale netroufám si to přesně přeložit z angličtiny...
Detachment Commander, move trail
Operate breech and ram shell
Layer, fire gun
Loader
Prepare ammunition
Ammunition and Fuze Indicator
Rychlost střelby se uvádí 5 ran za minutu, dobře secvičená obsluha však zvládala palbu ve vyšším tempu. K tažení kanonu se používaly dělostřelecké tahače s pohonem 4x4, nejznámější je asi tahač Morris-Commercial C8 FAT (Quad).

Obrázek

25prd kanon byl mimo taženou variantu používán i coby výzbroj několika samohybných děl. Na podvozku tanku Valentine vzniklo samohybné dělo Bishop (vice ZDE), kanon byl umístěn na americkém vozidle T51 (M7 Priest), z důvodů nedostatku výrobních kapacit však sériová výroba neprobíhala. Nakonec se podařilo umístit kanon na podvozek kanadského tanku Ram a na svět se tak dostalo samohybné dělo s názvem Sexton.

Obrázek

25liberní polní kanon samozřejmě nepoužívala pouze armáda ostrovního království, mimo tradiční spojence (poddané krále a bývalé kolonie) lze toto dělo nalézt ve výzbroji armád bojujících během druhé světové války, jimž se stalo ostrovní království poslední možností přímého boje proti Německu. Tyto armády byly vyzbrojeny spojeneckou (britskou a americkou) technikou a proto lze najít 25pdr kanon ve výzbroji sil Svobodných Francouzů, Polska, Nizozemí, Belgičanů a samozřejmě taky naší obrněné brigády (určitě jsem na někoho zapomněl). Britové tento polní kanon vyřazují z výzbroje v roce 1967, zůstává ale až do 80. let ve výzbroji výcvikových jednotek. Kanon byla nasazen snad v každém poválečném konfliktu, kterého se zúčastnila nějaká bývalá kolonie. Velmi známé je použití tohoto kanonu u pevnosti Mirbat - více http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Mirbat

Obrázek

technická data 25liberního polního kanonu:
ráže – 3,45 inch (87,6 mm)
hmotnost – 1800 kg
délka hlavně – 2400 mm
náměr - -5° až +40° (70°)
odměr na lafetě - 8°
hmotnost střely – 25 liber (11,34 kg)
maximální dostřel – 13400 yardů (12253 m)
rychlost střelby – 5 ran/min
Obsluha – 6 mužů


Použité zdroje:
Chris Chant – Dělostřelectvo – Naše Vojsko
Chris Henry – The 25-pouder field gun 1939 – 1972 – Osprey Publishing
http://members.tripod.com/~nigelef/25pdrsheet.htm
http://wikipedia.org
Naposledy upravil(a) sa58 dne 24/1/2010, 21:22, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

ještě pár obrázků...

Obrázek
zaměřovač

Obrázek Obrázek
střelivo, vlevo je vyráběné v Pakistanu

Obrázek
slavný kanon z bitvy u pevnosti Mirbat
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1569
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

U pevnosti Mirbat se proslavili příšlušníci SAS, kteří se na obraně podíleli, samotnou pevnost bránilo dhofarské četnictvo. A slavný kanon, proslalil také ten, jnež ho obsluhoval(a který je u kanonu na obrázku)v kritické fázi bitvy, fidžijský desátník Labalaba který při obraně pevnosti padl. Je do nebe volající že byl jen pochvalně zmíněn ve zprávě, být to jiný konflikt tak je vyznamenán.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ten kanon je dobrá zbraň a sapíku ten článek je skvělý. O té bitvě o Mirbat jsem se kdysi cosi dočetl v nějakém sborníku o lokálních konfliktech.

Ze všech obrázků se mi nejvíce líbí ta fotka s australskou zkrácnou verzí. Podle některých vyobrazení se zdá a TTD dokazují, že měl v případě potřeby téměř houfnicové parametry. Pěkný kousek výzbroje.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Jo, ta 25 se britům povedla, ale podle mě je nejlepší polní kanon sovětský ZIS-3 (vz. 42). Už kanon F-22 (1936) byl skvělý, ale ZIS byl univerzálnější a lehčí. A dostřel přes 13 km na ráži 76,2 mm je skvělý...

Tak mě napadá, že mám další námět na článek o dělostřelectvu - 76-мм дивизионная пушка обр. 1942 г
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

TO je slovo do pranice. Známý kanón a myslím, že i zdroje se ti budou hledat lépe než u toho britského kousku. Na ten článek se těším - a jsem trpělivý muž.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“