Enigma ve spojovacím OT – u Wehrmachtu, kdesi na frontě 2. světové války.

Důležitým bodem, který si nyní probereme je:
4/ Tajné služby a Enigma do 10. května 1940.
Začneme nejprve Enigmou a bod 4 dokončíme tajnými službami.
Enigma.
Nejprve tedy něco o historií vzniku týmů z později pověstného Bletchley Parku a pak pokračujme pohnutou a zajímavou historií přístroje Enigma.
Za 1. světové války existovalo tajné oddělení I. D.25 (Zpravodajské oddělení číslo 25,) obvykle nazývané Room 40 ( místnost číslo 40), které se v roce 1920 změnilo na Government Code and Cypher School (GC CS – Vládní škola kódů a šifer).
Ano, správně mluvíme o šifrovacím a dešifrovacím oddělení z 1. světové války.
Tak tato GC CS – Vládní škola kódů a šifer kryla pravý účel své činnosti, kterým bylo chránit britské úřední spoje a zachytávat spoje cizích států.
GC CS – Vládní škola kódů a šifer byla součástí Secret Intelligence Service – SIS – o které již určitě mnozí z nás slyšeli.
GC CS – Vládní škola kódů a šifer se v roce 1925 přestěhovala z budovy za nádražím Charing Cross do velitelství SIS na londýnské Broadway č. 54 poblíž stanice metra St. James’s Park, což mělo výhodu, že to bylo poblíž Foreign Office – Ministerstva zahraničních věcí Velké Británie.
Ale již několik dní před vypuknutím 2. světové války se název tajného oddělení znovu změnil a to na Government Communacations Headquartes – Velitelství vládních spojů – a přestěhovalo se do nevábného, ošklivě vypadajícího, ale velice vhodně osamělého (dalo se dobře i vizuálně hlídat) pseudogotického viktoriánského domu, nám velmi dobře známého Bletchley Parku.
Mnohé obrázky Bletchley Parku, včetně „ Bomby“ nalezneme zde:
http://www.frobenius.com/bletchley.htm
Bletchley Park se nacházel asi 80 km severně od Londýna.
Samotný přístroj Enigma, byl jakýsi psací stroj, který svojí kariéru začínal jako komerční šifrovací stroj.
Enigma – komerční šifrovací stroj přehazoval text za pomoci ozubených kol, čili rotorů.
Enigmou napsaná depeše mohla být rozluštěna příjemcem, který používal stejný přístroj s rotory ve stejném nastavení, které byly známy právě jenom odesílateli a příjemci.
Na této základní a nejjednodušší charakteristice se pak odvíjí celý složitý příběh tajného a čím dál složitějšího šifrovacího psacího stroje Enigma!!!
Když kdysi ( patent byl udělen v roce 1928) Němci zakoupili několik psacích strojů Enigma, upravili je tak, aby bylo co nejtěžší do kódu proniknout.
Vylepšené psací stroje Enigma pak měly zástrčky, měnící obvody, které operátoři měnili každých 24 hodin podle datované příručky „klíčů“. Právě tohle co jsme si řekli, dávalo astronomický počet variací pro každé písmeno abecedy.

Samotný příběh rozbití tajností okolo psacího stroje Enigma, jejich kódů a využití Spojenci začínalo v říjnu 1931 v Grand Hotelu ve Verviers, belgickém městečku nedaleko německých hranic.
V říjnu 1931 se tady Hans–Thilo Schmidt, tehdy vysoký úředník německého ministerstva obrany

, setkal s Rodolphem Lemoinem, agentem Deuxiéme Bureau – francouzské zpravodajské služby.
Lemoine, agent francouzské tajné služby byl zcestovalý člověk, který se narodil v Berlíně jako syn klenotníka a jako naturalizovaný francouzský občan přijal příjmení své francouzské manželky a přestože byl úspěšným podnikatelem, nebo možná právě proto, začal pracovat jako tajný agent.
Při svých cestách se francouzský agent Lemoine spřátelil se svým krajanem z Berlína Hans-Thilo Schmidtem, jehož otec byl profesorem a matka byla baronka.
Hans-Thilo Schmidt byl vysoce inteligentní a vzdělaný veterán 1. světové války, který distribuoval šifrovací materiál a velice těžko vycházel s platem úředníka.
Při rozhovorech s Lemoinem mu nabídl, že prodá manuál pro obsluhu stroje Enigma a přidá k tomu nějaké další poznámky a příručky. Hans-Thilo Schmidt také nabídl, že bude i do budoucna dodávat informace o vylepšování šifrovacího stroje Enigma, změně kódů, stejně jako podrobnosti o práci německého vrchního velení (v německém vrchním velení tehdy pracoval i Schmidtův starší bratr Rudolf – byl podplukovníkem a náčelníkem štábu spojovacího vojska.
V jednu dobu pracoval podplukovník Rudolf Schmidt jako šéf „Chiffrierstelle – Oddělení šifer“, kde Hans-Thilo Schmidt později pracoval a byl to právě podplukovník Rudolf Schmidt, který rozhodl o tom, že Německo nakoupí stroje Enigma, stroje, jejichž tajemství jeho bratr prodával Francii.
Rodolph Lemoin – francouzský agent byl zastáncem hesla, že „Každý člověk má svou cenu“ a již při první schůzce nabídl Hans-Thilo Schmidtovi takovou částku, která převyšovala 3x jeho plat.
Velitelství francouzské tajné služby – Service de Renseignement v Paříži tento obchod schválila a Hans-Thilo Schmidtovi přidělila krycí jméno „HE“, což vysloveno francouzsky vedlo k německému „Asche“ (Popel).
Přestože materiály, které dodal Hans-Thilo Schmidt – „HE“, umožňovalo Francouzům přečíst několik depeší, tak nadále zůstalo „složité“ vedení uvnitř stroje „složitým“ oříškem.
V Paříži došli velitelé tajné služby k názoru, že rozbití (celkové rozluštění a pochopení) takového stroje, jako je Enigma je nad jejich možnosti a nabídla, že se o takový úkol podělí s britskou, SIS v Londýně. Ta však zájem neměla. A tak se Francouzi rozhodli, že vše okolo Enigmy předají Polákům.
Tady ještě Len Deighton dodává, že úspěchy francouzských a britských lingvistických kryptoanalytiků, pracujících metodami zdokonalenými za 1. světové války, tehdy přesvědčili nadřízené v obou službách, že je zbytečné řešit problémy matematické kryptoanalýzy. Právě proto, pro toto nepochopení, svůj souboj obě tajné služby prohrály pro tento čas – matematickou kryptoanalýzu to prostě vyžadovalo – jak později uvidíme.
Poláci měli vynikající matematiky, měli také mnohem víc lidí, kteří ovládali němčinu, ale hlavně měli vůli dosáhnout úspěchu v úkolu, který všichni ostatní považovali za neřešitelný.
Již v roce 1933 měli Poláci sestavenou reprodukci Enigmy a průběžně o tom informovali Francouze, kteří jim za to do Varšavy ochotně posílali nové kódy, stejně jako všechny mechanické změny stroje, které dodával Hans-Thilo Schmidt.
Takto pracovali Poláci 5 let, ale k samotným kryptologům se dostávalo jen velmi málo zpráv z Francie. To proto, že polské velení chtělo, aby jejich podřízení rozbily německé kódy bez pomoci zvenčí. Právě proto polské velení odměřovalo materiál od Hans-Thilo Schmidta jen po troškách, a kryptologům je dávalo většinou tehdy, když jejich práce uvízla na mrtvém bodě.
Tak jak Němci zlepšovali šifrovací stroj Enigma, zlepšovali i Poláci své dešifrovací stroje až si k tomu postavili něco takového, co nazvaly „Bomba“.
„Bomba“ tehdy u Poláků ( v průběhu 30.tých let), bylo něco takového jako „počítač“ ze 6ti propojených strojů Enigma.
V září 1939 se stalo to, čehož se polské zpravodajské služby obávaly.
Hans-Thilo Schmidt byl přeložen do Göringova „Forschungsamtu“ – odposlechová a dešifrovací služba Luftwaffe a přísun kódů pro Spojence ustal.
Ze shora popsaných údajů (velitelé nepředávali vše) si však polští kryptologové dokázali poradit sami.
Tady je nutno říci tento příběh pozdějších osudů:
Hans-Thilo Schmidt byl prozrazen gestapu mužem, který ho naverboval – Rudolphem Lemoinem a to v březnu 1943.
V Němci okupované Paříži zacházeli s již 73letým Lemoinem jeho němečtí vyšetřovatelé (zprvu to byl Abwehr, potom SD a gestapo) laskavě. Přiznal, že byl zpravodajským důstojníkem, a řekl Němcům, že dostával informace od Schmidta – ale o stroji Enigma se však jeho vyšetřovatelé vůbec nezmínili.
Také Lemoinův nadřízený v tajné službě Bertrand byl zatčen a vyslýchán v lednu 1944 – také on však Enigmu zamlčel.
V době, kdy byl v květnu 1943 zatčen , nosil již Hans-Thilo Schmidt u sebe tablety kyanidu, uschované v kýlním pásu a zemřel, patrně sebevraždou, 16. září 1943 ve vazbě SS na Lehrterstrasse 61 v Berlíně.
V dubnu 1943 generálplukovník Rudolf Schmidt, který opatřil svému bratrovi místo v přísně tajném šifrovacím úřadě v Berlíně, neměl však ani potuchy o jeho špionážní aktivitě, ještě dokonce velel 2. TA na Východní frontě ( Velení převzal po Guderianovi, kterého Hitler 26. prosince 1941 odvolal – viz Č 4 zde - http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1394
- Generaloberst – generálplukovník Rudolf Schmidt velel 2. TA – Skupina armád Střed - od 25. prosince 1941 do 10 dubna 1943).

Bylo úplně jasné, že značná část vojenských informací Hans-Thilo Schmidta pocházela právě z důvěrností, které generálplukovník sdělil svému bratrovi. Rudolf Schmidt byl sesazen z funkce, 2. světovou válku přežil, byl však uvězněn v Rusku a propuštěn byl až po intervenci kancléře Konráda Adenauera.
Rudolf Schmidt zemřel v roce 1957.
Zde ještě některé obrázky, které již o Enigmě na Palbě byly.
Patent byl udělen tomuto základního výkresu obvodů Enigmy v roce 1928.
Nastavení rotorů.
Enigma obvody.
Enigma válce.
A ještě jednou válce.