• Globalní oznámení

Příspěvek Hroch aneb pohádka o dělu jménem Adamello


hroch wiki.jpg
Hroch aneb pohádka o dělu jménem Adamello

Bylo nebylo za devatero horami a devatero řekami jedno dělo.
A tomu dělu říkali Adamello.
A proč zrovna Adamello? Protože ho hodní lidé vytáhli k hoře jménem Adamello.
A proč ho tam ti hodní lidé vytáhli? No přece proto, aby s ním mohli zabíjet zlé lidi.
A proč byli ti lidé zlí? To už nikdo neví...
A tady už pohádka končí...
A proč zde pohádka končí? Protože dál už to byl pro všechny zúčastněné horor...

A ono se není čemu divit. Tento článek totiž bude pojednávat o takřka zapomenutém příběhu jednoho děla z období 1. světové války...

23. května 1915 vstoupila Itálie do války jako spojenec Francie, Velké Británie a dalších států Dohody. Přestože se až do podzimu roku 1917 jen málo měnila frontová linie, neznamená to, že by mezi Itálií a Rakouskem-Uherskem neprobíhaly žádné boje. Právě naopak. Boje probíhaly. A to často v extrémních podmínkách a v takových nadmořských výškách, o kterých se před válkou nikomu ani nesnil ...
Přílohy
Kämpfe_auf_dem_Doberdo- autor Rudolf Höger zProstějova.JPG
Alpini.jpg
hlaveň na saních.jpg

Views: 2237  •  Komentáře: 6  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Prusové v Brně (1866)


2fa6de2cc9f03ef997d8ae60f0d5c7fc.jpg

Prusové v Brně na ikonické fotografii

Pruští vojáci spokojeně si hovící před Brnem. Autorem téměř až idylického snímku z července 1866 je místní učitel, malíř a fotograf Anton Mayssl.
Skvělá kompozice má několik rovin a je až fascinující, jak fotograf téměř sedmdesát vojáků dokázal zorganizovat. Je to focené z místa dnešní Kounicovy ulice, přičemž Špilberk tvoří skvělé pozadí a i symbolicky rámuje obraz. Od pevnosti oko sleduje, jak se jednotlivé úrovně postupně snižují přes zásobovací vůz a jezdce, po stojící, sedící a ležící postavy. Rytmický sestup směrem k fotografovi zvýrazňuje jeho úlohu.
V této krvavé válce Rakousko vybojovalo v podstatě jedinou vítěznou bitvu – u Trutnova 27. června 1866. Ráno 12. července Prusové spořádaně vstoupili do Brna, přičemž jim vyjel vstříc starosta dr. Karl Giskra (1820-1879) a čtveřice radních s bílými prapory. Tento akt se rovnal faktické kapitulaci, což bylo později starostovi vyčítáno. Vojáci patř ...

Views: 1403  •  Komentáře: 0  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 111.


Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 111.

Útok směr Filipíny, cíl vylodění ostrov Leyte.
Již dne 15. září 1944 rozhodl Výbor náčelníků štábů v Quebecku, svým příkazem velitelům tichomořských oblastí, aby zaútočily na ostrov Leyte už dne 20. října 1944, tj. o dva měsíce dříve, než bylo původně zamyšleno. To umožnilo zahájit osvobozování Filipín ještě předtím, než Japonci mohli ukončit své přípravy k jejich obraně.
Samotné vylodění na Leyte dne 20. října 1944 patří do dnes mezi velké vyloďovací operace 2. světové války.

Battle_of_Leyte_map_Wiki_22.jpg


Vylodění na ostrově Leyte, skica mapy je majetkem Wikipedie.
„Invazní síly se skládaly z amerického 7. loďstva pod velením viceadmirála Thomase Kinkaida a čtyř pěších divizí Kruegerovy americké 6. armády.


general_Krueger_Wikipedie_22.jpg


General Krueger, velitel americké 6. armády, foto je majetkem Wikipedie a zde bylo zvětšeno.
Invazi podporovalo mocné 3. loďstvo admirála Halseyho s šestnácti letadlovými loděmi. Ve velmi krátk ...
Přílohy
Admiral_William_F_ Halsey_ Wikipedie_22.jpg
US_Armada_Leyte_Island_11.jpg

Views: 1529  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 108.


Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 108.
V pokračování operace STALEMATE II., mělo datum 25. září 1944 svůj význam, neboť právě tento den převzal další starost o ostrov Ulithi, jako nové zásobovací základny Spojenců, od kontradmirála Blandyho, velitel Předsunutých oblastí západního Tichomoří viceadmirál John A. Hoover.
Hlavním dalším důležitým úkolem viceadmirála Hoovera pak bylo, vytvořit z atolu Ulithi strategickou základnu Tichomořského loďstva a zároveň i rekreační centrum k odpočinku spojeneckých vojáků. To proto, že atol Eniwetok ležící v Marshallových ostrovech, který tento úkol plnil v době bojů v Marianách, byl nyní již velmi daleko v týlu a již po všech stránkách nedostačoval všem potřebám.
Hydrografická loď Summer začala okamžitě mapovat tuto rozsáhlou lagunu Ulithi a čerstvě sem dorazivší prapor „mořských včel“ tam ihned zahájil výstavbu ubytovacích, velitelských a všech ostatních potřebných zařízení.

Atol_Ulithi_Wikipedie_22.jpg


Atol Ulithi, skica je majet ...
Přílohy
Severní kotviště Ulithi a ostrov Sorlen_22.jpg
Battle_of_Peleliu_map_Wikipedie_11.jpg
general_William_H._Rupertus_Wiki_22.jpg

Views: 1755  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Kniha Pacifik 1, schůzka 29. srpna 2023.


Kniha Pacifik 1, schůzka 29. srpna 2023.

Pacifik_1_Obalka_66.png

Obálka knihy Pravda o válce v Pacifiku 1931-1945 aneb Japonsko, USA, Čína Díl 1.
Dne 29. srpna 2023 se konala mimořádná schůzka k vydávání knihy Pacifik 1. Pan ředitel Mgr. Štefl přinesl prohlášení k vzniklé situaci, které mě předal písemně, zde je doslovná citace jeho e-mailu:
„Dobrý den.
Zasílám informace o stavu přípravy k vydání publikace Pacifik 1. Vzhledem k tomu, že kniha Pravda o válce v Pacifiku je svým rozsahem a doufáme, že i obsahem zcela mimořádná, musí nakladatelství zajistit financování výroby mimo obvyklé zdroje.
Jestliže chceme udržet koncovou maloobchodní cenu pro knihkupectví na úrovni, aby byla pro čtenáře přijatelná /cca 800,-Kč/ potřebujeme prostor pro navýšení finančních zdrojů. Tato publikace je totiž při současných cenách polygrafie vůbec nejdražší v historii nakladatelství.
Mohu Vás však ujistit, že vydání knihy ohroženo není a vážíme si práce všech, kdo se na její přípravě podíleli. Kniha vyjde, p
...
Přílohy
Str_404_Geiger_221.jpg

Views: 1394  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 105.


Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 105.

Battle_of_Peleliu_map_Wikimedia_11.jpg


Mapa bitvy o ostrov Peleliu, od 15. září do 15. října 1944, foto je majetkem Wikipedie.
Když na ostrově Peleliu začal pátý den operace, tedy dne 19. září 1944, se ti z Japonců, kterým se podařilo uniknout rychlému postupu americké námořní pěchoty, kteří již v té době obsazovali jižní a východní část ostrova, se pak stáhli do oblasti Umurbrogolského hřebenu, kde se od samého počátku nacházely hlavní síly plukovníka Nakagawy. A právě v těchto místech byl pak sveden rozhodující boj o ostrov Peleliu.
Podle rozkazu velitele ostrova generálporučíka Inoueho se měl plukovník Nakagawa vystříhat zbytečných sebevražedných protiútoků Jinak však platilo, že se měl dál bránit do posledního dechu v korálových jeskyních a především pak co nejdéle Američanům znemožňovat nebo co nejvíce ztěžovat využívání letiště. A dokud zůstanou těžké zbraně, jako je dělostřelectvo v opevněných postaveních na korálových ...
Přílohy
general_William_H._Rupertus_Wiki_22.jpg
Palau_Islands_Stalemate_Wikipedie_22.jpg
USS_Pennsylvania_Wiki_22.jpg

Views: 1791  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Polská legie v Rusku a na Sibiři


5th_Siberian_Polish_Division_1919.jpg

Kapitulace polské 5. divize na Sibiři

Anabázi Československých legionářů na Sibiři všichni známe, příběh legionářů polských nám ale zůstal z větší části utajen. Patrně to bude i tím, že dopadl velice neslavně. Koncem roku 1914 byla z polských dobrovolníků v Rusku utvořena bojová jednotka, která měla pomáhat carské armádě. Jednalo se o iniciativu proruského Polského národního výboru a v podstatě mělo jít o protiváhu polským legiím Józefa Piłsudského (1867-1935) tvořícím se pod rakousko-uherskou armádou. Přibližně tisíc dobrovolníků bylo v březnu 1915 vysláno na frontu bojovat proti Němcům. V září byli staženi k reorganizaci a následujícího měsíce vznikla Polská střelecká brigáda jíž velel generál Piotr Szymanowski. Na frontu se vrátila v březnu 1916 a tehdy čítala 8 000 mužů. Začátkem roku 1917 byla přeměněna na divizi a v polovině června nasazena na frontě ve východním Halič ...
Přílohy
Výstřižrertttek.JPG
Výstřižrerttek.JPG
Výrertttstřižek.JPG

Views: 1654  •  Komentáře: 1  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Opakovací pistole Bittner


19010447_3_lg.jpeg

Opakovací pistole Bittner

V průběhu osmdesátých let 19. století vznikla v habsburské monarchii řada konstrukcí opakovacích pistolí, jež sice umožňovaly vyšší rychlost střelby, avšak jejich mnohdy důmyslné konstrukce upadly s nástupem samonabíjecích zbraní do zapomnění. Krušnohorská továrna na výrobu zbraní Gustav Bittner, sídlící v dnešních severočeských Vejprtech, se specializovala především na výrobu loveckých zbraní. V devadesátých letech 19. století ale vyráběla také opakovací pistole vlastní konstrukce. Ty byly především doplňkem standardního sortimentu, s nímž přišla firma na trh v době, kdy se již ke slovu dostávaly první modely samonabíjecích pistolí. Jim také patřila budoucnost. Charakteristickým rysem pistolí Bittner byl, podobně jako modelu Passler & Seidl z roku 1887 (vyráběnými ve Vídni), pohyblivý prstenec, jehož stlačením se uzavíral a uzamykal válcový odsuvný závěr. Bicí mechanismus tvořil přímoběžný úderník. K zásobování sloužil oc ...
Přílohy
ndx44s1le4r51.jpg
lot.jpg
Emil Gustav Rupert Bittner.jpg

Views: 2326  •  Komentáře: 4  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 102.


Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 102.

Vylodění na ostrově Peleliu.


Battle_of_Peleliu_map_Wikipedie_11.jpg

Mapa bitvy o ostrov Peleliu, od 15. září do 15. října 1944, foto je majetkem Wikipedie.
Prostor invazních pláží pro vylodění na ostrově Peleliu byl vybrán na jihozápadě a od severu směrem k jihu byla místa označena jako Bílá 1 a 2 a Oranžová 1, 2 a 3.


První_vlna_LVT_Peleliu_Wiki_22.jpg


Vylodění na Peleliu, foto je majetkem Wikipedie.
Když těmto místům dospěla námořní pěchota, kladlo tam odpor jenom pár Japonců, kteří pak ve svých dobře maskovaných úkrytech vlastně měli velké štěstí, že přežili těžké ostřelování a bombardování ale jen tak na několik momentů a pak také bylo i po nich.
Jak však LVT-A následována námořní pěchotou pokračovala do vnitrozemí, rostla intenzita nepřátelské dělostřelecké, minometné a kulometné palby, doplňována i střelbou z ručních zbraní japonských obránců. Útočící americká pěchota měla velké štěstí, že sto metrů široké minové pole, které ...
Přílohy
Plukovník_Nakagawa_Kunio_Wikipedie_22.jpg
Peleliu_Pevnůstky_Wiki_22.jpg

Views: 1965  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Římské výpravy do nitra Afriky


Trans-Saharan_roman_expeditions-explorations.png

Římské výpravy do nitra Afriky

Obecně se často mylně předpokládá, že římské výboje se na jihu omezovaly pouze okolím středozemního moře. Vojenské a obchodní výpravy ve skutečnosti mířily přes Saharskou poušť do samého nitra střední a západní Afriky. Hlavními důvody byly nákupy zlata a koření. Jedna z tras vedla z libyjských měst Leptis Magna a Sabratha směrem k oáze Gadames a oblasti Fezzan, tehdy ovládané velkým kmenem Garamantů (ovládali síť oáz ve středu Afriky a jejich obchod dominoval celé subsaharské oblasti) a nakonec překročila pohoří Ahaggar a dosáhla oblasti Timbuktu na řece Niger. Jedna výprava vedla po západní straně Afriky a výpravu otočila nazpět až na břehu řeky Senegal. Potvrzená je též přítomnost římských obchodníků v dnešní Burkině Faso. Jiné expedice dosáhly oblasti jezera Čad a vrátily se zpět s divokými zvířaty (Flaccus a Maternus). Byly také plánovány a případně realizovány římské námořní expedice, ale ...
Přílohy
Eh9OfVyXkAA1czr.jpg
valerio-festo1.jpg
main-qimg-7a3456a99ad5ffb92e57b6e8b99170eb.jpg

Views: 3389  •  Komentáře: 14  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 372 uživatelů :: 6 registrovaných, 0 skrytých a 366 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 413327
    Celkem témat 8777
    Total Announcements: 1496
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 16927

    Topics per day: 4
    Posts per day: 194
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 92
    Posts per topic: 47

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4509
    Nejnovějším uživatelem je AnthonykAsped