• Globalní oznámení

Příspěvek Pád Berlína, duben, květen 1945. Č 13.


Pád Berlína, duben, květen 1945. Č 13.

Berlínská operace



Obrázek



od 16. dubna do 26.dubna 1945, kdy došlo k přestávce na doplnění sil a prostředků k závěrečné ofenzívě v Berlíně.

V bojích, které vedl o třetí obranné pásmo 1. Ukrajinský front maršála Koněva, si velice dobře vedla sovětská 2. Letecká armáda, a východní historiografie říká, konkrétně o letecké armádě tato slova, a rozvíjí i další fakta cituji:



"Dne 17. dubna 1945 bombardéry 6. gardového sboru zabránily svými údery nepříteli zaujmout obranu na úseku Chotěbuz-Spremberg. Sovětští bitevní letci útočili na fašistická vojska a dělostřelectvo okolo přeprav a znemožnili tak nepříteli ustoupit na levý břeh Sprévy.

Vojska úderného uskupení, která zmáhala nepřátelský odpor, dosáhla 18. dubna ráno Sprévy. Nejhouževnatěji bojovaly hitlerovské útvary v prostoru měst Chotěbuz a Spremberg. Mezi těm ...

Views: 6777  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Pád Berlína, duben, květen 1945. Č 10.


Pád Berlína, duben, květen 1945. Č 10.

Mapa útoků všech tří frontů v Berlínské operaci



Obrázek



, 1. Běloruský a 1. Ukrajinský front začínaly útoky dne 16. dubna a 2. Běloruský front, severněji, dne 20. dubna 1945.

3) Berlínská operace, dobytí Berlína.

I východní historiografie v prvních větách své kapitoly o spuštění Berlínské operace přiznává, že po Jaltské konferenci (4. až 11. února 1945) již existovala úzká spolupráce, nebo vzájemné informování, kdy východ, či západ, začne útočit a existovaly i jiné koordinace hlavních vojenských štábů Spojenců. Píše totiž, že dne 15. dubna 1945 oznámila STAVKA západním spojencům , že RA znovu zahájila útočné operace (čili spustila Berlínskou operaci). A dále pak popisuje kolektiv východních historiků útočnou operaci na dobytí Berlína slovy, cituji:



"Časně ráno 16. dubna 1945 přešla vojska 1. Bělor ...

Views: 7248  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Raketový komplex Iskander-M (9K720)


Obrázek


Raketový komplex Iskander-M, dnes často diskutovaný aj v tzv. mainstreamových médiách, predstavuje moderný prostriedok, určený na pôsobenie hlavne proti kritickým, malorozmerným a časovo citlivým cieľom, ako sú veliteľské stanovištia, štáby, spojovacie uzly, raketové systémy protivníka či kľúčové prvky infraštruktúry (mosty, letiská, sklady PHM a munície).



Jeho vývoj a zavedenie vo výzbroje ruskej armády, ako u prakticky všetkých výzbrojných programov z 80-tych rokov, výrazne negatívne ovplyvnil rozpad ZSSR a následná celková ekonomická a spoločenská situácia v Ruskej Federácii. Dnes je napriek tomu Iskander jednoznačne najmodernejším systémom svojej kategórie na svete, dôležitým prvkom ruskej vojenskej stratégie, veľmi zaujímavým obchodným artiklom a tiež silnou kartou pri vyjednávaní o rôznych politických otázkach.



História a vývoj



Vývoj komplexu sa ...

Views: 46419  •  Komentáře: 98  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Sedmidenní válka, RČS 1919. Část 4.


Obrázek


Sedmidenní válka, RČS 1919



Část 4. "Útok na Karvinnou"




Úspěch dosažený skupinou mjr. Bláhy dne 23. ledna 1919, završený večerním obsazením bohumínského nádraží však v celkovém denním postupu, tak jak jej Velitelství čs. operujících vojsk na Těšínsku plánovalo (dále jen "čs. velitelství"), tvořil pouze jeho dílčí část. V tomto kontextu je tedy na místě, abych z čs. pohledu nastínil i další aspekty prvního operačního dne sedmidenní války.



Kromě, již v předcházející části zmíněných jednotek obsazujících Bohumínsko, vyrazila dle Šnejdárkova rozkazu v 13:00 hod. do útoku rovněž skupina pod vedením mjr. Vlasáka s jasně stanoveným cílem, dobýt a obsadit karvinnskou uhelnou oblast. Současně s oběma skupinami pak z jihovýchodu, ze slovenského území od Čatce, vyrazily dva prapory 35. stř. pl. italských legií (rotm. Aujeský) směrem na Jablůnkovský průsmyk. Účelem tohot ...

Views: 6561  •  Komentáře: 0  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Chevsurové ve válce


91251619_540202133299687_6507446404917493760_n.jpg

Chevsurové ve válce

Pokud někdy sestoupí Blaničtí rytíři z hory Blaníku a vydají se zachránit Český stát, nebude údiv obyvatel větší, než ten který zažili obyvatelé města Tbilisi na jaře roku 1915. Tehdy se ve městě objevili tajemní jezdci na koních, někteří na sobě měli kroužkovou zbroj, v rukou meče, štíty a staré křesadlové pušky. Aby to nebylo všechno, jednalo se o potomky křižáků z konce 11. století.

Historie Gruzie

Území dnešní Gruzie bylo osídleno prvními zemědělci již v 6. tisíciletí př.n.l. Kultura Šulaveri-Šomu, se zabývala pěstováním obilí, chovem prasat, skotu a jako první pěstováním vinné révy. Vystřídalo se zde několik dalších kultur, přičemž kultura Trialeti přinesla do oblasti pokročilejší znalosti staveb budov a architektury. Kolem 12.století př.n.l., po rozpadu Chetitské říše, zde vznikl kmenový svaz Diaochie, jejíž existence je doložena v písemnostech sousední říše Urartu. ...
Přílohy
ttt.jpg
34597.jpeg
Screen Shot 2015-03-30 at 1.33.57 PM.png

Views: 17540  •  Komentáře: 23  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Gripen - vývoj a koncepce


SAAB JAS 39 GRIPEN - VÝVOJ A AERODYNAMICKÁ KONCEPCE



Obrázek





1. Úvaha o bojových letounech čtvrté generace



Vývojové práce na letounu JAS 39 Gripen byly zahájeny roku 1980. Tehdy si budoval své jméno americký bojový letoun F-16 a současně ve světě vznikaly nové projekty, které měly posloužit jako odrazové můstky pro návrh bojového stroje čtvrté generace. Byl to především německý projekt TKF a britský EAP, které se později spojily a vyústily v program Eurofighter 2000 / Typhoon, ve Francii se firma Dassault zabývala projekty Mirage 2000 a 4000 a stála na počátku vývoje letounu Raffale a Izrael se začínal zabývat myšlenkou IAI Lavi, který se svým pojetím značně podobal Gripenu, ale nakonec byl jeho projekt zrušen.



Většina výše uvedených projektů měla jeden společný základní rys. Měly uspořádání nosných ploch známé jako "kachní". Vedla k tomuto ...

Views: 17891  •  Komentáře: 26  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Fpl. 37 Viggen


Obrázek



1. VÝVOJ



1a. STANOVENÍ TECHNICKÝCH SPECIFIKACÍ




SAAB 37 Viggen se zrodil z ideového návrhu letounu, který měl nahradit úderné letouny SAAB A32 Lansen (kopí). Série propočtů a náčrtků vznikla pod vedením šéfkonstruktéra letecké divize firmy SAAB Erika Bratta již na počátku padesátých let pod označením „1300“ a na některých nákresech lze vysledovat výrazný rukopis známého finského leteckého návrháře Aarne Lakomaa, který nese i Viggen. Kolem roku 1954 spatřil světlo světa návrh s kachní plochou označený jako „Model 1357“, avšak nejslibněším byl „Model 1350“ rozvíjející současnou koncepci i techniku typu Draken. Mnoho nechybělo a pod označením A36 mohl přejít do fáze reálného technického projektu, kdyby ovšem Flygvapnet v roce 1958 oficiálně neohlásil zájem o letoun schopný nahradit úderné Lanseny s důrazem zejména na ...

Views: 11156  •  Komentáře: 11  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Pád Berlína, duben, květen 1945. Č 7.


Pád Berlína, duben, květen 1945. Č 7.

Mapa



Obrázek



Berlínské operace od 16. do 26. dubna 1945. Nejlépe je zde vidět, mimo obklíčeného Berlína, velké německé, obranné, frankfurtsko-gubenské uskupení, západně od měst Frankfurt a Guben, postupně obklíčené a zničené až 2. května 1945.

Jak bylo zvykem STAVKA všechna svá konečná rozhodnutí vydala v "Závěrečné Směrnici k Berlínské operaci", kde také zhodnotila situaci a "učinila pak patřičná závěrečná rozhodnutí." Zde se pak psalo, cituji:



"Velitel 1. Běloruského frontu se rozhodl rozetnout obranu hitlerovců mohutným čelním úderem na směru Kostřín(Küstrin)-Berlín, rozšířit průlom, obejít Berlín ze severozápadu a jihozápadu, obklíčit tu nepřítele a po částech jej zničit. K tomu bylo vytvořeno úderné uskupení v síle pěti vševojskových a dvou tankových armád (47. A, 3. a 5. ÚA, 8. GA a 3. A, 1. a 2. GTA ...

Views: 6820  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Torpédoborec Type 45 třída Daring


Obrázek



Raketové torpédoborce Type 45 třídy Daring



Třída raketových torpédoborců Daring, jinak známá i jako Type 45, slouží u Royal Navy pro protivzdušnou obranu flotily, ale i pozemních sil vůči letounům a řízeným střelám. Ve službě nahrazují starší plavidla Typ 42 třídy Sheffield. Konstrukce třídy Daring je ovlivněna britskou účastí na britsko/italsko/francouzském projektu HORIZON. Z tohoto evropského projektu na vývoj fregaty nové generace, vystoupila Velká Británie již roku 1999. Pro tento projekt vyvinula protiletadlový systém PAAMS (Principal Anti Air Missile System) využívající radar SAMPSON a šest osminásobných vertikálních vypouštěcích zařízení Sylver A50 pro 48 střel Aster 15 a Aster 30. Systém PAAMS by měl být účinný i proti protilodním střelám. Další výzbroj tvoří jeden kanón Mark 8 Mod 1 ráže 114mm a dva kanóny Oerlikon ráže 30m ...

Views: 11560  •  Komentáře: 17  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Pád Berlína, duben, květen 1945. Č 4.


Pád Berlína, duben, květen 1945. Č 4.

Mapa všech bojů v Berlínské operaci v období



Obrázek



od 16. dubna do 6. května 1945. Jihovýchodně od obklíčeného Berlína je pak vidět franfurtsko-gubenské obklíčené německé uskupení, které RA velice komplikovalo operaci. Zničit úplně toto uskupení se podařilo RA až 2. května 1945 za cenu velkých ztrát na obou stranách - viz pak další texty.



2) Plán a příprava Berlínské operace.

I těsně před závěrečným útokem na Berlín přiznává stěžejní dílo východních historiků, Velká vlastenecká válka sílu Wehrmachtu, a přiznává i určité obavy, že ještě mohl napáchat velké zlo, do doby své úplné porážky a do Bezpodmínečné kapitulace. Zeširoka vše pak popisuje slovy, cituji:



"Fašistické Německo bylo ještě krátce před svým úplným zhroucením silným a nebezpečným protivníkem. Hitlerovci, přestože jejich osud byl zpečetěn ...

Views: 7428  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 255 uživatelů :: 9 registrovaných, 0 skrytých a 246 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444149
    Celkem témat 9098
    Total Announcements: 1578
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24269

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4937
    Nejnovějším uživatelem je CarolyncGeave