• Globalní oznámení

Příspěvek Bitva v zátoce císařovny Augusty (1) - Válka v Pacifiku č 81


Bitva v Zátoce císařovny Augusty

aneb

První a poslední bitva kontradmirála Ómoriho

Po stažení japonských vojsk z oblasti středních Šalomounů se Spojenci rozhodli završit ovládnutí tohoto archipelagu přenesením válečných operací na Bougainville, kde hodlali postavit leteckou základnu umožňující stíhačkám doprovázet bombardéry útočící na důležitou námořní a leteckou bázy Rabaul. Tento velký, řídce zalidněný ostrov pokrytý hustou gžunglý a nesoucí jméno francouzského badatele Louise de Bougainvilleho má rozlohu asi 8800 kilometrů čtverečních a bránila jej 17. armáda generálporučíka Harukiči Hjakutakeho.

Ta čítala 33 000 mužů a početné posádky měly i Buka, Shortlady a Ostrovy pokladů, přičemž na Bougainvillu byly i tisíce příslušníků válečného námořnictva, kteří v případě nutnosti mohli rovněž bránit ostrov se zbraní v ruce. Admirál Mineiči Koga velící Spojenému loďstvu navíc posílil formaci v Rabaul ...
Přílohy
Admiral Koga.jpg
Princeton.jpg
American Legion.jpg
wilkinson-photo.jpeg
wilkinson-photo.jpeg (19.28 KiB) Zobrazeno 74 x
Sentaro Omori.jpg
Sentaro Omori.jpg (7.22 KiB) Zobrazeno 74 x
Haguro 1936.jpg
Renshaw.jpg
Shigure.jpg
Merrill Stanton.jpg
Merrill Stanton.jpg (8.05 KiB) Zobrazeno 74 x

Views: 74  •  Komentáře: 0  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Pacifik 1., Nové informace, květen 2023.


Pacifik 1., Nové informace, květen 2023.

Pacifik_1_Obalka_66.png

Vážené Palbačky, Palbáci, členové Palby a příležitostní čtenáři Palby.
V pátek dne 26. května 2023, se uskutečnilo setkání, nyní každoměsíční, s panem ředitelem Nakladatelství Lammel a syn, panem Mgr. Šteflem. Setkání bude vždy o novinkách ke knize Pacifik 1.
Setkání bylo sjednáno proto, abych zatím nejen předal peníze a seznamy lidí, kteří knihu dostanou, ale abych se zároveň dozvěděl, jak výroba knihy pokračuje a termíny, kdy bude kniha „konečně“ předávána na Poštu, či Zásilkovnu, aby se „Zaplacena“, dostala ke svému majiteli, člověku, který si ji objednal a zaplatil.

Rozklikni celý článek, nebo pak v Knihy. Nebo pak - v pravém rohu dole - Číst dále. V pravém rohu nahoře též Knihy, recenze knih.


Str_405_Pagoda_55.jpg


Viz zde jednu ze stránek Pacifik – 405 – z knihy Pacifik 1, po opravách – Pagoda, Hendersonovo letiště 1942 (až na to mé neumění skenovat).

Probrali jsme a uskutečnili:
1/ Předal jsem peníze panu řediteli oproti
...

Views: 1213  •  Komentáře: 4  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Bitva u Vella Lavella - Válka v Pacifiku č 80


Bitva u Vella Lavella

aneb

Nepřátel se nelekejte na množství nehleďte

Císařský hlavní stan se koncem léta 1943 rozhodl centrální Šalomouny vyklidit a za hlavní obrannou baštu na této frontě prohlásil ostrov Bougainville disponující četnými letišti a silnou posádkou. K této změně stanoviska Tokio přiměl nejenom neustálý vojenský tlak Američanů, ale i změna politické situace v Evropě. Počátkem září nová italská vláda se Spojenci uzavřela příměří, takže se dalo reálně očekávat, že se část britských námořních sil doposud vázaných ve Středomoří přesune na Indický oceán a ohrozí západní křídlo japonského obranného perimetru. I z tohoto důvodu se jevilo výhodné centrální Šalomouny co nejdříve vyklidit a uvolněné jednotky přesunout na lépe hájitelná postavení.

To představovalo značnou zátěž pro 8. loďstvo, neboť bylo nutné do evakuace nasadit i torpédoborce, takže se na scénu po krátké pauze vrátil „Tokijský expres ...
Přílohy
HamakazeII.jpg
Japanese navy officer Matsuji_Ijuin.jpg
Frank Walker.jpg
Frank Walker.jpg (12.44 KiB) Zobrazeno 737 x
Chevalier-Taylor.jpg
Selfridge.jpg
Selfridge attack.jpg
Shigure and Samidare Solomons.jpg
Selfridge-O´Bannon.jpg
PT-163.jpg

Views: 737  •  Komentáře: 4  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Československá námořní plavba - příběh strojníka v dokumenech


ČESKOSLOVENSKÁ NÁMOŘNÍ PLAVBA

aneb

příběh jejího strojníka v dokumentech


Díky menšímu dochovanému ucelenému souboru personálních dokumentů, zde budeme moci v několika málo pokračováních nahlédnout poněkud specifickým způsobem do historie čs. námořní plavby.
Pozn. u scanů kde bude problematické rozlišení textu se pokusím podstatné věci přepsat níže.


ČNP 1_1.png
ČNP 1_2.png
ČNP 1_2_3.png
Str. 2

1) Výpis trestního rejstříku
2) 12 fotografií - velikosti 4x4 - na cestovní pas / nechat se fotografovat v kravatě a saku/
3) Popis vaší osoby - barva očí a vlasů + výška
4) Přiložený lékařský dotazník necháte si vyplnit Vaším závodním nebo obvodním lékařem
5) Přečtěte a podepište popis funkce, ve které byste měl na čs. námořní lodi pracovat
Všechny tyto požadované doklady nám urychleně vraťte.

V závěru ještě sdělujeme, že pokud cestovní pas není vystaven, nemůžeme dát závzný příslib k Vašemu přijetí do ČNP, ani sdělit přibližný termín nalodění.
Až cestovní pas bude vystaven, podáme včas zprávu.

Se soudružským ...

Views: 1515  •  Komentáře: 23  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Bitva v zálivu Vella - Válka v Pacifiku č 79


Bitva v zálivu Vella

aneb

Dokonalá bitva „Moose“ Moosbruggera

I po dvou úporných bitvách svedených v zálivu Kula, pokračovaly boje o Novou Georgii, takže na komunikacích spojujících tento ostrov s americkými a japonskými základnami panoval i ve druhé polovině července 1943 čilý ruch, tudíž ztráty válečných lodí byly na denním pořádku. Tentokrát ukázalo svoji sílu letectvo, jehož obětí se stávaly převážně japonské torpédoborce. Už 17. července bombardéry u Bougainvillu poslaly ke dnu torpédoborec HACUJUKI a 22. července u téhož ostrova přesně mířené pumy potopily i hydroplánovou loď NISŠIN. Viceadmirál Nisšimura naplánoval další zásobovací operaci, kterou kryly čtyři křižníky a devět torpédoborců, jenomže poté co 20. července jižně od ostrova Choiseul americké bombardéry za velkých lidských ztrát potopily torpédoborce JÚGURE a KIJONAMI, Nisšimura akci zrušil.

...
Přílohy
PT-109.jpg
Life of John F. Kennedy6.jpg
crew PT-109.jpg
Kajū-Sugiura.jpg
Wilkinson-Theodore.jpg
Wilkinson-Theodore.jpg (23.13 KiB) Zobrazeno 918 x
admiral Frederick-Moosbrugger.jpg
Vella-Gulf.jpg
Vella-Gulf.jpg (11.48 KiB) Zobrazeno 918 x
Vella gulf.jpg
Craven.jpg
Dunlap.jpg
Kawakazein_1937.jpg
Kawakazein_1937.jpg (14.67 KiB) Zobrazeno 918 x
Shigure.jpg

Views: 918  •  Komentáře: 11  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Torii Suneemon (1540-1575)


Výrertttstřižek.JPG

Ukřížovaný pěšák Torii Suneemo

Válečný prapor s podobiznou ukřížovaného vojáka, který si nechal roku 1575 vyrobit samuraj Ochiai Michihisa, na památku hrdinného nepřítele, který riskoval svůj život, když proklouzl z obleženého hradu, aby přivedl posily, při návratu byl zajat a ukřižován. Torii Suneemon byl prostým pěšákem (ašigaru), který sloužil rodině Okudaira, stoupenců Tokugawy Iejasu, během japonské Éry válčících států. Zde je jeho příběh.
Roku 1575 přitáhlo 15 000 mužů znepřáteleného rodu Takedů, pod vedením Kacujoriho, k hradu Nagašino v Mikawě. Obléhání trvalo něco málo přes týden, ale obráncům bylo jasné, že dlouho již sami vzdorovat nezvládnou. Bylo tedy rozhodnuto, že je nutné vyslat posla a požádat o pomoc Tokugawu, který tou dobou dlel v Okazaki. Jako dobrovolník se na sebevražednou misi přihlásil jistý Torii Suneemon (鳥居 強右衛門). Byť šlo o prostého pěšáka (ašigaru), byl již tehdy znám svou ...
Přílohy
The Siege of Nagashino Castle, 1575.jpg
67Torii Suneemon Under Fire by Tsukioka Yoshitoshi Detailed View 1.jpg
38k312f.jpg

Views: 411  •  Komentáře: 0  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Bitva u ostrova Kolombangara - Válka v Pacifiku č 78


Bitva u Kolombangary

aneb

Další Ainsworthova porážka

I po z pohledu Američanů nešťastném duelu v zátoce Kula, Japonci na Novou Georgii po moři posílali další posily, čemuž bránila uskupení kontradmirálů „Tipa“ Merrilla a „Puga“ Ainswortha mající zároveň za úkol ostřelovat pobřeží držené nepřítelem a doprovázet spojenecké transporty. Přesto 9. července vyplul ke Kolombangaře viceadmirál T. Samodžima se třemi křižníky a čtyřmi torpédoborci a vysadil ve Vile 1200 vojáků, aniž by narazil na odpor. To už neplatilo o podobné operaci, kterou nový velitel 8. loďstva naplánoval na noc z 12. na 13. července 1943 vedoucí ke střetnutí známému jako bitva u Kolombangary, popřípadě bitva u ostrova Kolombangara.

Po východu slunce 12. července opustila Rabaul 2. eskadra torpédoborců, která se minulý rok proslavila během bojů o Guadalcanal, avšak nyní jí místo „houževnatého“ Tanaky“ velel kontradmirál Šundži ...
Přílohy
Syunzi_Izaki.jpg
Leander1NPMarkTeadham.jpg
Džincú.jpg
USS_St._Louis_(CL-49)_and_other_ships_firing_during_the_Battle_of_Kolombangara,_13_July_1943_(80-G-342767).jpg
JintsuSurvivor.jpg
leander-torpedo-damage.jpg

Views: 1827  •  Komentáře: 20  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Bitva v zálivu Kula - Válka v Pacifiku č 77


Bitva v zálivu Kula

aneb

Omyl kontradmirála Ainswortha

Po japonském stažení z Guadalcanalu došlo k poklesu intenzity námořních bojů v jižním Tichomoří, což bylo částečně způsobeno vyčerpáním obou soupeřů. Vždyť Spojenci v prvních 15 měsících války ztratili 77 amerických, britských, australských a nizozemských velkých hladinových válečných lodí (od torpédoborců po letadlové lodě) a Nippon 46. Díky pokračující spojenecké ofenzívě se však v létě r. 1943 v oblasti Šalomounových ostrovů odehrála řada námořních bitev, ale tentokrát se jednalo o střetnutí menšího rozsahu bez použití letadlových a bitevních lodí, přičemž první se odehrálo v zálivu Kula.

Primárním důvodem bylo stažení amerických letadlových nosičů a moderních obrněnců na hlavní základnu v Pearl Harboru, aby odtud podporovaly ofenzivu ve středním Pacifiku, načež i nový velitel Spojeného loďst ...
Přílohy
strong.jpg
Hugh Miller.jpg

Views: 2493  •  Komentáře: 21  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Španělská řadová loď Santísima Trinidad


Santisima Trinidad.jpg

Santísima Trinidad

Dřevěné plachetnice mají neobyčejné kouzlo a vrcholem jejich konstrukcí je nepochybně těžce ozbrojená Řadová loď. No a jejich vrcholem je pak neskutečné dílo lidského umu, jediná válečná loď se čtyřmi palubami - Santísima Trinidad...
Když byla v roce 1769 spuštěna na vodu, byla Santísima Trinidad (Nejsvětější Trojice) největší válečnou lodí, jakou kdy éra plachetnic viděla. Byla postavena v Havaně na Kubě irským námořním konstruktérem Matthewem Mullanem ve službách Španělska (tam se mu říkalo Mateo Mullán). S výtlakem 4 950 tun šlo o největší válečnou loď na světě. Pro srovnání, Nelsonova vlajková loď Victory, která byla spuštěna o několik let dříve, měla pouze 3 500 tun. Původně byla postavena jako třípalubová, ale v roce 1795 byla propojením nástaveb přidána další paluba a vyzbrojena baterií lehkých osmiliberních děl, čímž celkový po ...
Přílohy
16800-1jpg.jpg
John_Christian_Schetky_-_The_English_Frigate_Terpsichore_Attacking_The_Santissima_Trinidad_After_The_Battle_Of_St_Vincent.jpeg
CombateDeSanVicenteElNavíoPelayoAcudeEnAuxilioDelNavíoSantísimaTrinidad.jpg

Views: 1121  •  Komentáře: 3  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Bitva v Bismarckově moři - Válka v Pacifiku č 76


Bitva v Bismarckově moři (2)

aneb

Smrt přichází z nebe
Bismarckovo moře.jpg


Zkáza japonského konvoje
V 08:03 vydal Kenney rozkaz k útoku a z několika letišť roztroušených na Nové Guineji odstartovalo přes 60 bombardérů doprovázených 28 stíhačkami P-38 a zamířilo k určenému shromaždišti. Na palubě jednoho australského Beaufighteru se našlo místo i pro válečného zpravodaje D. Parera, jehož úžasné záběry později využila spojenecká propaganda.

Bombardéry nabraly výšku, aby přeletěly pohoří Owena Stanleyho a poté co vrcholky hor a bujnou džungli vystřídal pohled na mořskou pláň, zamířily ke konvoji přičemž podle instrukcí měly provádět koordinované útoky z různých výšek a několika směrů, jejichž vyhodnocení později na základě kamerových záznamů provedli v Brisbane američtí a australští analytici. Piloti středních a lehkých bombardérů majících útočit z malých výšek původně očekávali těžké ztrá ...
Přílohy
Damien Parer.jpg
Moore 12934471614_3d4230106a.jpg
A-20A Port Morseby 1943 via Jack Heyn.jpg
WW-Bismarck-1-HTMar04.jpg
WW-Bismarck-3-HTMar04.jpg
PT-143.jpg

Views: 1294  •  Komentáře: 4  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


 •  Novinky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

 • Kdo je online?
 • Ve fóru je celkem 17 uživatelů :: 5 registrovaných, 0 skrytých a 12 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
  Nejvíce zde současně bylo přítomno 345 uživatelů dne 17/1/2023, 21:53

 • Hledání

 • Statistiky
 • Totals
  Celkem příspěvků 382452
  Celkem témat 8302
  Total Announcements: 1371
  Total Stickies: 14
  Total Attachments: 8674

  Topics per day: 5
  Posts per day: 218
  Users per day: 2
  Topics per user: 2
  Posts per user: 89
  Posts per topic: 46

  Celkem zaregistrovaných uživatelů 4290
  Nejnovějším uživatelem je Sizzy8