Vzhledem k tomu že se Německo vrhlo na Sovětský svaz a polevilo ve svém tlaku na Velkou Británii, dala tím možnost RAF vzchopit se po Bitvě o Británii. Ta začala pořádně zbrojit své bombardovací letectvo novými stroji a začalo přenášet své útoky nad němci obsazené území zprvu Francii a později přímo na německo a to ze stále větší intenzitou, nejen občasné nálety z předchozích let.
Navíc po příchodu Američanů – 8. Letecké armády do Anglie se Německo začalo ocitat ve velkém proudu bombardovacích útoků. Jakýmsi podvědomím cílem útoků bylo zmírnění tlaku němců na Sovětský svaz.
Tento fakt že bylo německo častým cílem bombardérů Hitlera velice štval, dal proto úkol jednomu ze svým skvělých generálů aby vybudoval pevnou, ale pružnou PVO* Reichu. Ten úkol byl svěřen gen. Josefu Kammhuberovi. Ten se rozhodl že spojí PVO* na území celé Říše v jeden celek a ne jenom PVO* v určitých oblastech.
Tomuto generálovi se zanedlouho podařilo vybudovat takovou PVO* jakou Hitler žádal.Ta fungovala dobře, byla rozdělena na několik jakoby skupin: radary
PV dělostřelectvo – flak a světlomety
Luftwaffe
Všechno bylo koordinováno ve štábech které v dané oblasti vypracovávaly systém obrany.Jednotlivé „pásy“ obrany byly takovéto:
1)V prvním pásu obrany se nacházely především pobřežní radary s četnými flaky.Úkolem těchto radarů bylo hlavně pečlivě zjistit počet útočníků a s předstihem o nich informovat.
2)Dalším stupněm byly přehradné pásy, ty byly celkem 2, nejdelší – centrální chránil takřka celé Jižní a střední Německo. V těchto pásech byly silně koncentrovány flaky a světlomety, na okrajích byly radary které předávaly informace do operačních center. Funkcí těchto pásů bylo co nejvíce zničit útočníky aby napáchaly co nejmenší škody na svých cílech.Přes centrální pás procházely letecké cesty ke všem důležitým městům.
Další pás, kratší chránil Berlín, ten byl chráněn vskutku velice dobře, útočníci musely přejít přes centrální a poté i Berlínský pás aby se k dostaly k hlavnímu městu, to však nebylo všechno pokud se chtěli dostat nad Berlín musely čelit také velice silné obraně tvořené nočními stíhačkami které byly také silně rozmístěny na letištích před Berlínem.
3)Samostatná města svůj vlastní kruh obrany ve kterém byly flaky a světlomety. To stejné důležitá místa především průmyslová oblast Poruří (na kterou se začala jednu dobu zaměřovat RAF)
Informace z radarů byly předávány do operačních center, v těch byly vyhodnocovány a z nich se určoval přibližný směr útočníků (něco jako v RAF během Bitvy o Británii). Dalším jejich důležitým úkolem bylo navádět stíhačky na útočníky a také včas upozorňovat flaky.
Podstatnou roli tedy hrály radary ale i ty se naučili spojenci rušit pomocí hliněných proužků nazývaných „Hall“ nebo „Chaf.“
Pravdou je že po zavedení tohoto pospolitého systému do řízení PVO Německa začala být PVO Reichu podstatněji účinná.Avšak o tom jak to všechno bylo účinné se můžeme jenom dohadovat.Jisté je že ke konci války už nestíhala takový nápor útočníků – RAF, Američani a ještě Rusové.
*PVO = proti-vzdušná obrana
Poznámka: Ten nákres té obrany je otřesnej,takže pro rejpaly - malíř ze mě nebude; snad budete rádi alespoň za tu snahu.

Flak

Ju-88R
Mapa Německa - PVO - říše