Finsko za studené války

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Zamčeno
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Příspěvek od kenavf »

jersey.se píše: stačí připomenout obtíže Finska v této oblasti. Švédsku zkrátka nezbylo než vyvíjet vlastní zbrojní systémy včetně letecké techniky
Keď ste tak spomenuli Finsko.Podľa všetkého kupovali relatívne veľa sovietskej vojenskej techniky a aj ostatné hospodárstvo bolo relatívne silno prepojené s bývalým Sovietskym zväzom.Neviete o nejakom článku,ktorý by túto tématiku a dôvody k tomuto prepojeniu Fínska a SSSR, podrobnejšie popisoval?Skúšal som vygoogliť ale nič zaujímavé mi to nenašlo.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Konkrétny článok má momentálne nenapadá (možno by stálo za to skúsiť archív záverečných prác v na muni.cz - je tam dosť zaujímavých vecí, ale často rôznej kvality... ).

Dôvodom tohto "prepojenia" z fínskej strany bola podľa mňa spomienka na zimnú vojnu a s tým súvisiaca snaha vyhnúť sa pokiaľ možno jej pokračovaniu.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Čučkin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 111
Registrován: 2/7/2007, 10:38

Příspěvek od Čučkin »

Vazalský vztah Finska k SSSR začal na konci 2. sv. války . Finsko se obávalo,že Rudá armáda po dobití ztracených územích ,které SSSR ztratil na začátku války a které předtím ukořistil v Rusko-Finské válce v r. 1939-1940, obsadí celé území Finska. Nedávno jsem se dočetl,že finové dokonce vraceli i sovětské uprchlíky,kterým se podařilo přejít hranici.:
http://pohranicnik.bloguje.cz/893510-so ... -valky.php
Obrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Bohužel toho vím pouze tolik, co je tak nějak obecně známo a co se vejde na pár řádků. Faktem je že Finové se Sovětů skutečně báli a zřejmě měli proč. Jejich pozice byla mnohem horší než švédská - jednak historicko - geograficky a jednak z toho důvodu že finská ekonomika nebyla tak silná aby umožnila vybudovat obdobně silný průmysl jako právě ta švédská. Finové tedy byli odkázáni na nákup (podstatné části - i oni svůj průmysl mají) vojenské techniky z venčí. Aby snad v očích SSSR nevzbudilo zdání že se odchyluje od striktní neutrality, kterou si Švédsko přecijen mohlo dovolit vykládat si tak trochu po svém, nakupovalo Finsko vojenskou techniku rovným dílem ze SSSR a "odjinud" a lhostejno při tom zda to "odjinud" byla jiná neutrální země. Proto také dlouho ve Finsku sloužily bok po boku Drakeny s MiGy-21. Ovšem zapomeňte na nějaké konfrontace švédské a sovětské techniky v komparativních testech - jakékoliv vzájemné testování bylo pokud vím tak právě ze strany SSSR smluvně přísně zakázáno. Pokud tedy došlo k cvičným soubojům, pak pouze "na zapřenou", tedy formálně jako "nekázeň" a tudíž nemohlo být nikdy přiznáno a zveřejněno. Piloti Drakenů ovšem tvrdili že MiG by šel dolů ještě dřív než by mohl nějaký souboj začít a piloti od MiGů tvrdili že je to pitomost. Těžko soudit. Dnes by to možná mohlo rozetnout snad pouze odtajnění archivů, je-li v nich ovšem vůbec něco. Zda byl provoz techniky vyvíjené a tedy nutně obsluhované podle dvou různých a zcela odlišných filozofií z praktického hlediska racionální nechám na úvaze každého soudruha...
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

tož byl.. v případě razantního zhoršení vztahů se SSSR by nebylo závislé na dodávkách náhradních dílech pro letadla ze stejného státu. Asik víš jaké problémy mělo Egyptské letectvo a že měla Indie striktně zakázáno dodávat Egyptu jakékoliv náhradní díly. Díky západní technice si mohlo udržet jakous takous bojeschopnost.
A vlastně to samé platilo vlastně i naopak...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

No, taky fakt. Na druhou stranu si těžko představím po druhé světové válce období kdy byť vzdáleně mohlo hrozit takové ochlazení vztahů se Švédskem že by finům odmítlo dodat náhradní díly a pak, Saab měl ve Finsku filiálku - Valmet. Na druhou (pardon, na třetí) stranu Finská armáda ani letectvo nemohlo ani v nejfantastičtějších snech vydržet nápor RA pokud by se SSSR rozhodl Finsko obsadit. Nezabránila by tomu ani švédská pomoc. A od jinud prostě žádné nebezpečí nehrozilo, kromě Ruska (a Švédska, s nímž mělo vždy řekněme "specifické" vztahy v plném rozsahu významu slova) je Finsko odevšad ku.evsky daleko a málo zajímavé (tedy pokud nejste romantická duše a celý život nesníte o ničem jiném než že chcete poznat jak se asi žije v království zimní královny)...
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
obc
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 105
Registrován: 8/8/2010, 15:37

Příspěvek od obc »

"jakékoliv vzájemné testování bylo pokud vím tak právě ze strany SSSR smluvně přísně zakázáno"

Tohle se mi zdá jako pitomost. Odkud to je?
"the first casualty when war comes, is truth"
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Tvrdí to finové. A faktem je že posádky sloužící u sovětské techniky byly vždy přísně odděleny od "západních". Nikdy nedocházelo ke kooperaci. Ono není moc divu proč to tak chtěli právě Rusové.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
obc
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 105
Registrován: 8/8/2010, 15:37

Příspěvek od obc »

"Tvrdí to Finové" pro mě není žádný relevantní zdroj. Odkud to je? Podobných báchorek s odkazem "tvrdí to ti a ti" jsem slyšel nespočet. A vypěstoval jsem si kvůli tomu nepěkný návyk slepě nedůvěřovat všemu co se povídá, ale chtít ke všemu nejlépe odkazy, kde to bude potvrzeno (a pokud možno nečerpajících všech ze stejného zdroje). Jinak je to u mě jen ve stadiu "říká se". A opakuji, takových fantastických historek "co se říkají a co kdo slyšel na vlastní uši" mám taky dost. Jejich společným jmenovatelem bývá určitá "nepřesnost".

Čímž to nevylučuji, jen bych rád věděl odkud je čerpáno. Kteří Finové to tvrdí a kde?
"the first casualty when war comes, is truth"
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Nechcem sa hádať, ale ak takáto požiadavka bola, kedy prestala byť vynucovaná?
Resp. žiadali to aj napr. od Indie?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Nemám to jako citaci, takže netvrdím že to tak musí být, ale já tomu věřím a tak hluboce mě to osobně zas nezajímá abych to za tebe hledal.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Jo, tak tomu říkám hodně blbá a ještě víc nadutá odpověď! :twisted:
さようなら。
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Teď jen z čistě praktického hlediska. Mám armádu a pravá neví co dělá levá a nedokáže kooperovat. Jak pak chceš bránit zemi? A speciálně na Finy mi to nesedí.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
obc
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 105
Registrován: 8/8/2010, 15:37

Příspěvek od obc »

Jo tak, ona je to otázka víry. Tak to mi jako odpověď stačí.
"the first casualty when war comes, is truth"
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

obc píše:Jo tak, ona je to otázka víry. Tak to mi jako odpověď stačí.
Asi hej, naznačujú to aj niektoré skoršie tvrdenia.
jersey.se píše:Ono není moc divu proč to tak chtěli právě Rusové.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Destroyman píše:Jo, tak tomu říkám hodně blbá a ještě víc nadutá odpověď! :twisted:
Taky ti nic nebrání odpovědět lépe. Já řekl co vím. Mé vysvětlení bylo nedostatečné a jiné nemám. Ale zrovna od tebe mě taková reakce dost pobavila.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Klídek pánové...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Zamčeno

Zpět na „Aktuality“