
Ale teď již k samotnému Panzer Corpsu. Jedná se o duchovního (nikoliv přímého) pokračovatele série Panzer General (ZDE), přičemž vychází především z prvního dílu z roku 1994. Jistě si mnozí čtenáři řeknou, zda 17 let starý koncept může být zábavný a dobrý - odpovědi zkusíme najít společně.
Systém:
Panzer Corps je tahovou strategií pro PC. Tahová (občas se používá i anglický výraz "turn-based") znamená, že se jednotlivé kroky dělají postupně. Například posunete jeden tankový pluk, poté nad něj nalétnete s leteckou Gruppe a následně dozásobujete dělostřelce. Pokud jste již dokončili veškeré své akce, je na tahu váš soupeř a ten stejným způsobem posunuje své jednotky po mapě.
Jednotky obecně:
Jak již bylo naznačeno - jedná se o strategickou hru, nikoliv o taktiku. To znamená, že se nevcítíte do role majorů či plukovníků, ale rovnou do rolí vrchních generálů. V základní verzi je kampaň pouze za Wehrmacht, nemůžete tedy projít válkou na straně spojenců (zatím).
Ve hře neovládáte jednotlivé tanky, ale celé pluky, neovládáte jednotlivá letadla, ale celé skupiny. Máte k dispozici veškeré myslitelné typy bojových jednotek. Všechny důležité typy tanků, všechny možné typy dělostřelectva, stíhačů tanků, stíhacích, bitevních i bombardovacích letadel, protiletadlového dělostřelectva a samozřejmě i pěchoty. Jednotky si kupujete za tzv. zkušenostní body. Část jich dostanete před každou svou misí, část získáte obsazováním nepřátelského území, resp. měst a letišť.
Každá nová jednotka má počet "10" (~100%) a zkušenosti 0. Zkušené jednotky je možné posílit nad standardní stav až do 150%. Probíhající boje samozřejmě znamenají ztráty, ale i růst zkušeností. Pokud je nějaká jednotka například na polovičním stavu, ale jsou to boji ostřílení veteráni s mnoha zkušenostmi, pak budou v jakémkoliv boji účinnější a silnější, nežli jednotka plná zelenáčů. Navíc nebude mít takové tendence se vzdávat a zbytečně ustupovat

Zásobování:
Jednotky vykazují dva základní logistické parametry - palivo a munici. Pokud jednotce chybí palivo, nemůže se pohybovat, pokud munice, nedokáže ani útočit, ani se bránit. Každá jednotka má obě hodnoty omezené a to včetně pěchoty. Obecně vzato rychlé a lehké jednotky mají značné množství munice i paliva, jejich dojezd je vyšší a zvládnou delší dobu operovat v týlu nepřítele. Naopak jednotka Tigerů se přesune (svou hlemýždí rychlostí) o pár desítek kilometrů a musíte ji před bojem, resp. dalším postupem dozásobovat. Zásobování je skvělý strategický prvek, který celé hře dává jiný rozměr. Navíc narozdíl od Panzer Generalu můžete jednotce přímo vydat příkaz "teď se dozásobuj". Jen je trochu škoda, že samotné zásobování vás nestojí zkušenostní body.

Vybalancování jednotek:
Každá jednotka umí něco jiného a je k něčemu jinému vhodná. Těžké dělostřelectvo opravdu není vhodné k vedení útoku proti nepřátelským tankům a tanky nejsou tím nejlepším prostředkem k napadení těžké pěchoty ukryté v městě. Tanky se již nedokáží pohybovat těžkým terénem (hory, lesy), to jsou místa vhodná pouze pro pěchotu. Horští myslivci (Gebirgsjäger) jimi projdou snáze, nežli těžká pěchota. Nad hlavou jim mohou prosvištět Fallschirmjägers a cestu si zkrátit.
Vybalancování jednotek bylo dotaženo mnohem dále, než v Panzer Generalu, kde pěchota obecně hrála přecijenom druhé housle. Zde jsou místa, kam prostě všeřešící Tigery nedostanete. Pěchota se již dokáže velmi slušně bránit a zakopanou pěchotu vyhrabe účinně jedině pár tun šrapnelů. Tím se přesouváme k typům jednotek:
Tanky:
Základ každé solidní armády. K dispozici jsou klasicky lehké, střední a těžké. Lehké jsou levné, těžké jsou drahé, střední jsou někde uprostřed. Lehké jsou rychlé, těžké jsou pomalé a střední opět někde uprostřed. Zatímco zlikvidovat jednotku těžkých tanků dá opravdu zabrat, tak na lehké se stačí ošklivě podívat a doslova se vypaří před očima. Tanky prudce ztrácejí svou sílu v těžkém terénu (město, opevnění), někam se ani nedokáží dostat (lesy, hory). Jsou velmi zranitelné letectvem, naopak střední tanky jsou odolné vůči dělostřelectvu i lehké pěchotě a těžké tanky i proti té těžké (pokud nevyužije terénu). Těžké tanky, především ty německé, mají krátký dojezd, což je hlavním limitem jejich použití jakožto útočné zbraně.
Protitankové zbraně:
Rozlišují se na polní děla a stíhače tanků. Nejsou příliš účinné vůči pěchotě (v porovnání s klasickým dělostřelectvem), ale v defenzivě proti tankům je použí lze. Zranitelné jsou především vůči dělostřelectvu a letectvu. Nesamohybné prostředky je možné transportovat, viz níže.
Pěchota:
V zásadě se dělí na lehkou a těžkou. Rozdíl je především v bojové síle a v pohyblivosti. Pěchota je velmi zranitelná dělostřelectvem a lehká pěchota i jakýmikoliv tanky. Je ale relativně odolná (zvláště ve vhodném terénu) vůči útokům letectva. Najdeme zde jednotky ženistů (kteří mohou pomoci překročit široké řeky, narozdíl od PanzerGenerala již nepřekročitelné), výsadkářů, horských myslivců a pak klasická lehká a těžká pěchota. Každá z jednotek má samozřejmě odlišné schopnosti útoku a obrany vůči různým typům nepřátelské techniky. Pěchotu je možné vybavit transportními prostředky - Opely Blitz, případně polopásáky. Pokud chceme přesunout jednotku, která je motorizována, pak se nám od určité vzdálenosti na mapě bude vykreslovat symbol transportéru a jednotka bude automaticky naložena. Jednotky v jakýchkoliv transportérech jsou ale extrémně zranitelné čímkoliv.
Dělostřelectvo:
Pokud je dělostřelectvo umístěné za napadenou jednotkou, pak tuto jednotku svou palbou ochraňuje. Samo navíc dokáže útočit na větší vzdálenost, nežli jiné jednotky. Dokáže nepřátelské jednotky nejen poničit, ale i demoralizovat a celkově "vystrašit". Každá taková jednotka hůře snáčí přímý útok. Více než kdy dříve v Panzer Generalu se tak vyplatí napadenou jednotku poškádlit dělostřelectvem a až pak se do ní pustit. Dělostřelectvo je v obraně extrémně zranitelné jakýmkoliv typem jednotky. Je tedy třeba jej velmi dobře chránit jak ze země, tak ze vzduchu.
I zde je možné (a nutné) použít u klasických děl transportéry. později jsou ale k dispozici i klasická samohybná děla. Wespe, Hummely, Sturmtigery..apod.
Protiletadlové dělostřelectvo:
V Panzer Corps prodělalo významnou změnu. Lze jej použít i k útočným aktivitám vůči pozemním jednotkám. Můžete tedy Acht Acht sklopit a bránit se s ním i tankům. Obecně vzato jsou protiletadlovci velmi zranitelní vůči útokům klasického dělostřelectva, někteří ale mohou odolávat slušně pěchotě a někteří dokonce i tankům. Protiletadlové dělostřelectvo je samozřejmě velmi velmi účinné vůči letadlům. Oblíbená strategie při útocích na dobře chráněná území pak spočívá v co nejrychlejší likvidaci protiletadlovců, aby se mohla na nebi prohánět letadla. Účinnost protiletadlového dělostřelectva byla oproti Panzer Generalu skutečně výrazně snížena a je to tak správně. Zatímco dříve byl útok v dosahu nepřátelského PVO skutečným hazardem a riskem samotné existence jednotky, nyní se to obvykle obejde jen s nějakými těmi téměř přijatelnými ztrátami. Historicky je to korektnější.
K přesunu letectva je možné také použít transportéry.
Letectvo:
Klíčový prvek každé ofenzivy je letecká nadvláda. Tu vybudují stíhačky, případně stíhací bombardéry. Letectvo lze používat jak k boji s jinými letadly, tak samozřejmě i k podpoře pozemních vojsk. Střední bobmardéry dokáží dobře bojovat proti lodím a pokud jsou zkušené, tak mohou i relativně slušně podpořit pozemní vojska. Výhoda tkví v minimální zranitelnosti protiletadlovým dělostřelectvem, nevýhoda v malé účinnosti. Bitevní letadla dokáží velmi účinně bojovat s čímkoliv vyjma stíhacích letadel a protiletadlového dělostřelectva. Stíhači obstojí proti lehkým cílům - transportům, nechráněné pěchotě ve volné krajině či dělostřeletcvu. Stíhači ale samozřejmě především likvidují nepřátelská letadla a chrání ta vlastní. Pokud je v těsné blízkosti napadeného stroje jednotka stíhačů, pak automaticky zakročí a bombardéry/bitevníky chrání. Letectvo je velmi drahé a jakékoliv jeho ztráty se těžce doplňují.
Letadla se v pravidelných intervalech musejí vracet na letiště. Pokud jim dojde palivo mimo letiště, jsou ztracena.
Na výběr je značné množství typů.
Lodě:
Ve většině bitev pouze okrajový prvek. Mohou ostřelovat podobně jako dělostřelectvo pobřeží. Letadlové lodě poskytnou mobilní základnu letadlům. Proti ponorkám je potřeba používat torpédoborce a ponorky proti těžkým hladinovým plavidlům. Těžká hladinová plavidla proti jakýmkoliv plavidlům vyjma ponorek.
Heslovitý výpis dalších odlišností oproti Panzer Generalu:
- Jednotka nemusí najednou střílet a přesouvat se. Může tedy nejdříve útočit, pak můžete s jinou jednotkou provést útok a pak se s původní jednotkou přesunout.
- Dělostřelectvo již nemusí nejdříve střílet a pak až se přesouvat. Můžete nejdříve udělat pohyba a poté zahájit střelbu.
- Jednotka se automaticky naloží do transportérů pokud ji pošlete dále, nežli je schopna dojet/dojít po vlastní ose.
- Jednotka napadená dělostřeletcvem se ukryje. Pokud ji v takovou chvíli napadnete, tak vždy vaše jednotka bude útočit jako první (tzn. ne současně, ani neproběhne obrana před útokem).
- Je možné použít železniční transport na libovolnou vzdálenost. Jednotka však smí být naložena a vyložena pouze v městě s nádražím (kolejemi).
- U každé jednotky se zobrazí jednoduchá ikona, pokud má nedostatek paliva či munice.
- Některá místa jsou určitými typy jednotek zcela nedostupná.
- V kampani mezi misemi se jednotky automaticky nedoplňují do plného stavu. To znamená, že pokud máte vylidněnou jednotku na konci jedné mise, na začátku příští ji máte vylidněnou úplně stejně.
Hratelnost:
Hratelnost se oproti Panzer Generalu posunula trošku jinam - nedjříve jsem si říkal, že je to nějaké snadné. On už to není takový mlýnek na maso, kdy nepřítel ztrácí jednotku za jednotkou a pořád proti vám posílá nové nezkušené síly, na kterých si nasbíráte zkušenosti a kosíte vše, co přijde do cesty. Ano, nepřítele lze velmi snadno vyčerpat. To ale platí pro obě strany. Pokud v místě průlomu nemáte dostatek jednotek, pak vás útok může vyčerpat rychleji, nežli nepřítele obrana. Udržovat armádu naživu je mnohem mnohem obtížnější, protože doplňování ztrát je nesmírně nákladné, násobně více, nežli v Panzer Generalu. Každá ztráta čehokoliv nesmírně mrzí. Až po několika misích jsem si uvědomil jednu zásadní věc: ANO, tohle je opotřebovávací válka...
Na závěr tohoto textíku bych rád popsal jednu vzorovou misi, aneb jak jsem táhl Norskem:

Cílem byla města na jihu Norska; Oslo a okolí. Letectvo jsem umístil na základny v Dánsku a vyloďovací plavidla poslal z 75% právě do blízkosti norského hlavního města. Na západ země jsem umístil dvě vyloďovací plavidla s plukem pěchoty a dělostřelců. Na sever, k Narviku, který měl být také cílem, šly dva tankové pluky a jeden pluk těžké pěchoty. Akce začala dle historických reálií. Na severu jsem sotva stihnul vyložit tanky a pěchotu z lodí a už tu byla Royal Navy. Můj těžký křižník a pár torpédoborců sice nějakou dobu odolávalo, ale následně šlo téměř všechno ke dnu. Obě ponorky dostaly pokouřit od nepřátelských torpédoborců. Těžký křižník jsem ale evakuoval, což se později ukázalo jako velmi důležité. Royal Navy se zatím přesouvala k jihu. Moje jižní jednotky bez potíží a téměř bez odporu obsadily celý jih Norska. Tam, kde se střílelo, vše účinně vyřešily mé tři pluky těžkého dělostřelectva (150 mm je 150 mm). Přesunul jsem část lodí k severu, kde se měly utkat s Royal Navy. O pár virtuálních dní později jsem stahoval zbytky svých lodí zpátky k Dánsku. Royal Navy byla silná, navíc se z nebe snesla i Royal Air Force a svými Hurricany začala podporovat své norské bližní. Dvě skupiny Hurricanů téměř zcela rozprášili mou vypiplanou jednotku Stuk. Následoval odlet domů, lízání si ran a sladká pomsta v podobě příchodu Jagdwaffe. RAF jsem s mými Bf 109 a Bf 110 zničil snad během 4 dnů a nepřítel pak už neměl sílu postavit jakoukoliv další leteckou jednotku. Na severu můj osamělý ukrytý těžký křižník nalezl nepřátelskou letadlovou loď a po vzoru Scharnhorsta a Gneisenau ji poslal ke dnu


ANO, je to snad ještě lepší, než byl Panzer General

PS: a ještě jednu věc musím zmínit. Tutorial (návod jak hrát a vše ovládat) probíhá na jaře roku 1939, kdy stojíte proti jiným cvičícím německým jednotkám. Je to sice detail, ale potěší

