E=mc2

Moderátor: Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4736
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Věda je dobrodružství... :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Vakuum je pro nás velkou neznámou. Dnes už víme, že vakuum nelze označit jako nezajímavé prázdno, kde se nic neděje a kde nic není, naopak. Múžeme zde najít mnoho rúzných polí a virtuálních částic (měly by tu být i gravitony) a také asi zvrásněné Higgsovo pole, které tím, že se přes něj některé částice prodírají, jim propújčuje hmotnost. Ale jeho význam není jenom tenhle.

Zdá se, že na začátku vesmíru byla hustota energie (a tím i teplota) tak vysoká, že se vytvořilo falešné vakuum vyplněné polem Higgsova typu. Při poklesu teploty, došlo k inflaci vesmíru - prudkému rozpínání a rozdělení interakcí na zdánlivě čtyři rúzné interakce. Tím chci říct, že vakuum múže být nejen nabité vším možným, ale ještě múže být i v rúzném stavu. A aby sme to měli ještě zamotanější tak vakua múže být víc typú.

Najít ve vakuu Higgsúv boson znamená najít Higgsovo pole, kterého jsou H.bosony nositelem. To znamená začátek dlouhého zkoumání a spousta práce v oblasti výzkumu slabé interakce, dále potom v oblasti vzniku a vývoje vesmíru z doby, kdy všechny čtyři známé interakce byly jedno a totéž, s tím souvisí zkoumání energie a hmoty a jejich hlubšímu porozumění. Také by se mohlo zjistit, jestli je temná energie projevem Higgsova pole a je toho určitě ještě víc.
ObrázekObrázek
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Příspěvek od Trismegistos »

První pozorování úbytku elektronových neutrin na krátkých vzdálenostech se podařilo mezinárodnímu experimentu Daya Bay. Využívá velké koncentrace jaderných elektráren v této pobřežní oblasti Číny. Výkonné jaderné reaktory jsou velmi intenzivními zdroji elektronových antineutrin a umožnily měřit i velice slabý pokles intenzity těchto částic. Ukázalo se, že efekt oscilací způsobený mícháním první a třetí neutrinové komponenty je mnohem větší, než se předpokládalo.
Zdroj: Osel
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Pro mně je spíš zajímavý jeden ze souvisejících článkú v odkazu Trise "o využití neutrin v praxi". Z dúvodu, že neutrina pronikají skoro bez interakce každým prostředím lze je využít ve více oblastech. Je potřeba ale mít velký detektor neutrin a velký zdroj neutrin.

Svazek neutrin se bude dát nejlépe využít asi pro komunikaci :

- pro jednostrannou komunikaci s ponorkou, bez toho aby se musela vynořit. Komunikace bude sice jenom jednosměrná, ale lepší jak teď, když se musí ponorka kvúli komunikaci aspoň částečně vynořit a vystrčit anténu. Detektorem neutrin by mohl být povrch celé ponorky.

- pro komunikaci s protinožci, nebo pro mezihvězdnou až mezigalaktickou komunikaci,

- pro komunikaci se zařízením operujícím na jiné planetě např . pod ledem,

- pro zkoumání vnitŕku naší planety i jiných vesmírných těles.

Neutrina se ukazují jako vhodné pro prúzkum mnoha vesmírných těles, jevú a procesú. Máme další nástroj na zkoumání.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

mno... ponorka, využívajúca vysielače ELF (ZEVS, Seafarer...) sa vynárať nemusí, správu prijme i v hĺbke 300-500 metrov.

Osobne si myslím, že využitie neutrín na komunikáciu je dohľadnej dobe nepravdepodobné - pravdepodobnosť záchytu jednotlivého "signálneho" neutrína v experimente OPERA je zhruba 1: 10E16 - jeden z desať biliárd, v relatívne úzko smerovanom zväzku a pri znalosti pravdepodobného času príchodu signálu a predovšetkým energetického spektra signálu, čo umožňuje relatívne veľmi dobrú filtráciu signálu od šumu "neutrínového pozadia".
Typický jadrový reaktor, s výkonom 1 GW produkuje zhruba 10E21 neutrín za sekundu a vysiela ich ako "všesmerový žiarič". Pritom ľudským telom prechádza každú sekundu porovnateľný počet "slnečných" neutrín.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Příspěvek od Trismegistos »

V prosinci loňského roku evropská laboratoř jaderného výzkumu CERN zveřejnila výsledky experimentů ATLAS a CMS, které naznačují existenci Higgsova bosonu s klidovou energií okolo 125 GeV (v rozmezí energií mezi 116 až 127 GeV). Přítomnost této částice lze zjistit detekcí produktů jejich rozpadů, jež mohou probíhat několika různými způsoby. Který z nich je nejpravděpodobnější, závisí na klidové hmotnosti (klidové energii) higgse. Tu ale standardní model popisující fyziku mikrosvěta, vlastnosti částic a jejich vzájemné interakce nestanovuje. Dovede však pro jistou, předem zvolenou hmotnost higgse předpovědět pravděpodobnost produkce těchto částic při daných srážkách na urychlovači i pravděpodobnosti, s jakými se rozpadne na různé jiné částice. Problémem je, že stejné částice mohou vznikat i v jiných procesech a jejich kombinace se může jevit jako produkt rozpadu higgse. Takže se vlastně projev higgse hledá jako předpokládaný přebytek nad pozadím z jiných procesů ve standardním modelu.
Podrobnějšímu popisu tohoto procesu a různým typům rozpadu Higgsova bosonu se věnují články Je, nebo není higgs potvrzen? a Jak se v roce 2011 dařilo urychlovačům LHC a Tevatron.
Celý článek na Osel.cz
Uživatelský avatar
neutrino
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 125
Registrován: 7/1/2012, 15:02

Příspěvek od neutrino »

Zdanlivo to sem nepasuje...

„Vzdušná“ elektřina rozzáří majáky

Ruští vědci vyvinuli nový způsob získání stálého elektrického proudu ze vzduchu, jež je nasycen statickou elektřinou. Pokusný exemplář tohoto zařízení je postaven a v současné době jsou na něm prováděny zkoušky v jedné z laboratoří moskevského Vědecko-výzkumného institutu elektrifikace zemědělství.
Se statickou elektřinou se lidé setkávají každý den. Zelektrizovaný hřeben nebo oblečení, či náhlá „rána“, pokud se dotkneme kovového předmětu, to jsou právě každodenní projevy tohoto přírodního jevu. Ruští vědci vymysleli, jak ho zužitkovat. Vedoucí laboratoře Vědecko-výzkumného institutu zemědělství Leonid Juferevje přesvědčen, že se zaměstnancům institutu podařilo vytvořit efektivní přístroj, který přetváří elektrostatický náboj na stálý proud.

To, že je atmosféra nabita věděli už více, než před 200 lety. I veškeré výzkumy byly provedeny také velmi dávno – více než před sto lety. My v současné době nenavrhujeme stahovat elektřinu z atmosféry, protože se tím zabývají mnozí. I my máme určité výsledky. Sami se zabýváme přístroji, které budou přeměňovat to, co bylo získáno. V našem projektu se energie, která byla získána z atmosféry za pomoci Teslovy technologie, přemění na obyčejný stejnosměrný proud o nízkém napětí. To znamená standardního pro běžné použití doma i v průmyslu.

Laboratorní zařízení je kompaktní a pracuje společně s ionizátorem, svítilnou Čiževského. Tato svítilna se používá k vytvoření potřebného statického pole. Poté je statická energie snímána speciálním sběračem a následně předávána do experimentálního přetvářecího zařízení, uvádí Leonid Juferev

Zařízení o výkonu 50 wattů má rozměry přibližně 20 x 20 x 10 cm, což znamená, že je zcela malé. Jeho hmotnost se pohybuje okolo jednoho kilogramu. Velikost zařízení je přímo spojena s jeho výkonem. Pokud bychom měli dosáhnout velkého výkonu, bude i samotné zařízení velké.

Podle Juferevových slov jsou možnosti využití nového způsobu napájení elektrickou energií velmi vhodné v nepřístupných oblastech, kam se ekonomicky nevyplácí stavět obyčejné elektrické vedení. A vzduch je silně prosycen statickou elektřinou například v horských oblastech nebo na Jižním pólu. Experti se domnívají, že v podobných místech to bude ten nejlevnější způsob získávání elektrické energie. Tímto způsobem je také možné napájet radiomajáky.

Výsledky podobných výzkumů mohou pomoci i v každodenním životě. V současné době se ve vědecko-výzkumném institutu zkouší nový bezkontaktní mechanismus přenosu elektrické energie přes elektromagnetické pole. Vědci doufají v to, že se v blízké budoucnosti budou domácí přístroje, jež nevyžadují vysoký výkon (mobilní telefony, mikropočítače) nabíjet bez pomoci obvyklého kabelu a zásuvky. Bude stačit jednoduše umístit přístroj do „nabíjecí zóny“. Také ve skladech používané elektrické ještěrky nebudou potřebovat akumulátorové baterie. Budou totiž schopny pro svůj pohyb využít elektrický proud jednoho elektrického kabelu, jenž bude umístěn pod podlahou (tzv. Teslův jednokabelový elektrický systém). Ve fázi zkoušek také jsou tzv. elektrifikované silnice, na kterých se budou moci elektromobily pohybovat jako trolejbusy, ale bez dlouhých sběračů. Pod asfaltem jednoduše bude umístěn vodič a v automobilu samotném potom speciální přijímač, který bude reagovat na elektromagnetické vlnění. Zahraniční společnosti již o nový druh elektrické dopravy projevily zájem.

http://czech.ruvr.ru/2012_03_12/68258644/
Uživatelský avatar
neutrino
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 125
Registrován: 7/1/2012, 15:02

Příspěvek od neutrino »

objevili řadu galaxií, u kterých plynná složka nerotuje. Takové galaxie v dnešním blízkém vesmíru nenajdeme a žádná ze současných teorií jejich existenci nepředpovídá," říká člen týmu Benoît Epinat.

"Rovněž jsme neočekávali, že tak vysoký počet mladých galaxií by mohl mít těžší prvky koncentrované ve svých vnějších částech - je to přesný opak toho, co pozorujeme dnes," dodává Thierry Contini.

Výsledky pozorování astronomové přezentovali ve čtveřici článků v časopise Astronomy & Astrophysics.

Gravitacia to ma nahnute ako vylucna sila : )

http://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir ... 28162.html
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Ten článek mi nepřipadá nijak extra významný.
Existují dva procesy, které vedou ke zvětšování galaxií: slévání, při němž velká galaxie pohlcuje menší, a pozvolné nasávání plynu z okolí. Oba mohou vést ke vzniku velkého počtu nových hvězd,"
To, že při mladých galaxií plyn v jejich okolí nerotuje, naznačuje, že nepúsobí gravitace?


Je s tebou potíž Neutrino. Řekneš A a už neřekneš B. Na co sem dáváš ty články, když k nim nic neřekneš.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2468
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Že by tomu nerozuměl? ;-)
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

:D :D A pŕece se točí!
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
neutrino
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 125
Registrován: 7/1/2012, 15:02

Příspěvek od neutrino »

při mladých galaxií plyn v jejich okolí nerotuje,
V relativistickej kozmologii vladne gravitacna totalita. Rotacia zabranuje,
aby sa hmota nezrutila do prevladajuceho gravitacneho centra. To ze to neplati
pri dvojplanete zem, sa vyvetluje slapovym javom. Mesiac sa totiz od Zeme vzdaluje.
Stuka najdi si ako sa zdovodnuje hybnost rotacnych systemov, ktore niesu v absolutnom vakuu.
Absolútne vakuum sme zatial nepozorovali.

Calnok je lzivy v bode, ze to ziadna teoria to nepredpovedala, predpovedal to Dr. Anthony Peratt, o ktorom ti nic neprezriadia,
aj ked studujes smer vedecka fyzika :wink:
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Ja neštudujem fyziku. Som len laik a z fyziky ma zaujíma najmä tá časť, čo sa týka výskumu vesmíru. Pokiaľ študuješ fyziku a dokážeš niektoré javy vysvetliť polopatistickým štýlom, tak to len uvítam a sem s nimi.
Na môj vkus však príliš rýchlo skáčeš z témy na tému a potom sa v tom nedá vyznať.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
neutrino
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 125
Registrován: 7/1/2012, 15:02

Příspěvek od neutrino »

Stuka, ked si fyzikalny nadsenec, a dovody odmietnutia STR od autorit ako
boli Lorentz, Rutherford, Strasser, Tesla je obtiazne nastudovat. Tak si precitaj clanok laika v odbornom casopise
European Journal of Scientific Research. On STR vyvracia pomocou najjednoduchejsich operacii, jednoduchsie som to nikde nenasiel...

http://www.eurojournals.com/ejsr_44_4_10.pdf

Dovolim si prorokavat, ze vedci z projektu OPRERA podlahnu
politickemu tlaku a odvolaju nadsvetelnu rychlost.
Nebude to prvy krat v dejinach vedy.
Naposledy upravil(a) neutrino dne 16/3/2012, 14:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Teória relativity býva pravidelne (od svojho publikovania) vyvracaná tými, čo musia vždy niečo vyvracať, inak by nemohli žiť. Neutrino, ak ti leží teória relativity v žalúdku, nik ti nebráni utiahnuť sa do súkromia a hľadať inú teóriu - lepšiu ako je tá Einsteinova. Prajem veľa zdaru.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
neutrino
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 125
Registrován: 7/1/2012, 15:02

Příspěvek od neutrino »

čo musia vždy niečo vyvracať
Nechapes podstatu modernej vedy, skepticizmus voci vsetkemu. Ked sa veda
riadila eforiou kladnych vysledkov experimentov, vzdy sa mylila. :)
Dnes musis vzdy a stale preverovat v celej dlzke vnimania v ramci
informacnej teorie sumu.

Poradim ti, vsetko preveruj Occamovov britvou v ramci obidvoch interpretacii.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Occamova_britva
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2468
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Jo, jak se mýlí doporučuji si ověřit tady: http://ulozto.cz/xTPVY8i/okna-vesmiru-d ... vhsrip-avi

Ačkoliv ty tomu nebudeš věřit, protože Grygar je je špatný, že. Ale pak se nemáme o čem bavit. Představ nám svoji vizi kosmologie a pokud bude ověřitelná, budu první, kdo přejde na tvou stranu. Do té doby z tebe můžu mít leda prdel.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Jester
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 10/8/2010, 12:59
Bydliště: Valašské království

Příspěvek od Jester »

neutrino píše: ... dovody odmietnutia STR od autorit ako
boli Lorentz, Rutherford, Strasser, Tesla je obtiazne nastudovat.
Abychom do věci vnesli jasno: Pokud zkratka STR znamená speciální teorii relativity, pak tato teorie byla vyvrácena. Nosit sem velká jména je sice hezké, ale taktéž i zbytečné. Hlavní důvod setrvávání STR v učebnicích fyziky je v něčem jiném: Není málo případů v historii, kdy teorie byla vytvořena tak říkajíc "na papíře", bez souboru mnohokrát prověřených a ověřených experimentálních dat.

Co se týče platnosti, teorie jsou postupně vyvracovány a nahrazovány jinými. Pak se proces opakuje. Zde není třeba hledat senzace. V současnosti se za nevyvrácenou (Nezaměňovat za platnou !!!) považuje obecná teorie relativity. Jak jsem psal o pár stránek dřív: Teorie je přijímána, jestliže její předpovědi jsou v rámci přesnosti provedených měření ve shodě s výsledky experimentů. Obecná teorie relativity zatím na hranice použitelnosti nenarazila. Pokud se ji někomu podaří v mládí úspěšně rozporovat a dožije se vysokého věku, má velkou šanci na Nobelovu cenu. IMHO by si ji plně zasloužil.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Autor príkladu v pdfku je predovšetkým nedôsledný (ako ostatne drvivá väčšina "vyvracačov Einsteina").

1) Teleso zotrváva v pokoji, alebo rovnomernom priamočiarom pohybe, pokiaľ nie je vonkajšou silou nútené svoj stav zmeniť.
2) Inerciálnu súradnicovú sústavu je možné spojiť len s telesami, ktoré sú v pokoji, alebo v rovnomernom priamočiarom pohybe.

Domnievam sa, že pokiaľ je trajektória stopiek B zakrivená (tu kruhová), exitujú dve prípustné vysvetlenia, prečo je trajektória stopiek B zakrivená.

Jedným prípustným vysvetlením je, že celý dej sa odohráva v gravitačnom poli nejakého hmotného objektu, ktorého hmotnosť je podstatne väčšia ako hmotnosť stopiek A a B. Potom nadradená inerciálna súradnicová sústava musí byť bezpodmienečne spojená s týmto hmotným objektom.
Stopky A sa môžu nachádzať buď v stave voľného pádu v gravitačnom poli neoznačeného hmotného objektu, alebo na vrchole stavby na povrchu neoznačeného hmotného objektu (len v druhom prípade je prípustné s nimi spojiť inerciálny súradnicový systém). Pri pohybe stopiek B po kruhovej dráhe okolo hmotného objektu nie je prípustné/možné vyhlásiť súradnicový systém stopiek B za inerciálny.

Druhým prípustným vysvetlením je, že súradnicový systém stopiek A je inerciálny a stopky B vykonávajú kruhový pohyb za pomoci motoru. Potom nie je možné/prípustné vyhlásiť súradnicový systém stopiek B za inerciálny.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4736
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Tak především - je to správné. Myslím to "popírání". Ano, takto věda postupuje. Na rozdíl od víry, ať již v Boha, nebo v politiky (tam platí: já to říkám jak to musí být a ty drž hubu, dři a modli se a hlavně - nikdy nesmíš ani pomyslet na to že bys myslel!) věda postupuje tak, že neustále zkouší všechny dostupné cesty (teorie) a snaží se je vyvrátit.
Jedině důkaz neplatnosti ve vědě platí, nikoli důkaz platnosti. Jen tak se lze dobrat toho, že můžeme říci: 1) tudy cesta nevede. 2) tudy cesta vede, ale jen odtud potud. Pak musíme jinudy.
Uvedu příklad nikoli z fyziky, ale z chemie (a také z matematiky): Sami si můžete kdykoli vyzkoušet důkaz, že 1+1=1,6, stačí smíchat litr vody a litr alkoholu. Vznikne 1,6 l roztoku, silně zahrátého dilatačním teplem. A hned by bylo možné napsat pdfko o tom, že matika kecá, a že poučka že 1+1=2 neplatí.
Jenže, na spoustě jiných příkladů si lze dokázat že ač tento příklad nekecá, tak OBECNĚ stále platí že 1+1=2, a že tento příklad je zvláštní.
To je i příklad mnoha různých (i mnohem sofistikovanějších) "výpadků" teorií. A je to správné (viz začátek mého příspěvku), a jakmile bude jen jednou jedinkrát podán důkaz, kde teorie (třeba i TR) nebude platit, budeme vědět víc. Budeme vědět, že TR platí odtud potud, a odtud dále pak... :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „Astronomie a Fyzika“