Dám sem ještě
DODATEK v souvislosti s Milošovým příspěvkem. Tento
„palbák“ přináší alternativní pohledy, i když se v něčem neshodneme, na rozdíl od mnoha jiných diskutérů, to má vcelku věcně podložené. Musím ocenit snahu o analýzu, hypotézy, poklady, případně některé závěry. Jinak napsáno jeho příspěvky jsou po této stránce na úrovni.
Ovšem musím dát klukům (při vší úctě) nějaké další teoretické školení v operačním umění a strategii Rudé armády a důvodech proč selhala. Na Palbě máme vcelku již dost informací i o úplně tragických prvopočátcích. Michan se východní frontou zabýval vcelku komplexně a podrobnější informace o průniku přes hranice u skupiny armád Střed lze nalézt tady:
www.palba.cz/viewtopic.php?t=1191
Převzetí všech mostů na řece Bug bylo velkým německým úspěchem do jisté míry zapříčinění sovětskou nedbalostí. Ovšem u jednoho mostu na základě smlouvy Německo – SSSR 1939 si Němci přivolali hlídku SSSR, že potřebují vysvětlit některé skutečnosti a bezohledně je zavraždili (účel světí prostředky – tolik historické prameny).
U Pratulinu na řece Bug žádný most však nebyl, Němci zde připravili něco úplně nového, do té doby v armádách světa nepoužívaného. Když v roce 1940 přesněji v červenci připravovali operaci
„Seelöwe“, útok do Anglie vybrali z osmi osvědčených tankových pluků celkem 4 prapory. Byly to tanky PzKpf III a IV. Tyto tanky připravily tehdy pro brodění.
Tento víceméně bezproblémový přechod byl fatální a Němci výborně připravený. Někdo to chápe, jiný moc ne. Jde také o propojení s realitou. Šlo o něco podobného jako když překročili ve Francii řeku Másu.
Retrospektiva událostí a příprav
Sovětská doktrinální škola rozlišovala tři úrovně války (strategickou, operační a taktickou), které z hlediska způsobu použití vojsk v operacích cíleně formovaly vnímání a rozhodování velitelů. Příslušníci sovětské pozemní armády a letectva si museli ještě projít slavnou krvavou bojovou cestu než dokázali vše uplatňovat na úrovni. Doporučil bych tedy nejdříve určité naštudování, než jen mít černo před vočima a sledovat svoji utkvělou představu. Některé skutečnosti je totiž možné vysvětlit i jinak!
Ruská organizace divizí (1941)
Na začátku války ještě nebyly mechanizované sbory většinou připraveny k boji. Jejich dislokace byla také pro Sověty nevýhodná. Mechanizované sbory byly roztroušeny na velkém prostranství podél celé západní hranice. Sborové divize se od sebe nacházely ve vzdálenosti 50 – 100 a více kilometrů. Takováto roztroušenost tankových jednotek vyžadovala ze začátkem bojů značné přesuny a nezabezpečovala odražení masivních a soustředěných protivníkových útoků.
www.palba.cz/viewtopic.php?t=988
Miloš napsal:
Pokiaľ si prečítate Solonina, práve on pracuje z hypotézov, že po 22.6.41 došlo práve k tomu čo bolo spomenuté (Alfik), že jednotlivý velitelia neplnili rozkazy a úspešne sa vyhýbali nadviazaniu rádiového spojenia a to aj napriek tomu že ČA mala mať nielen dostatok rádiostaníc, ale aj telegrafného a telefónneho drôtu. Výsledkom bol obrovský lavínovitý chaos, dezorganizovaný ústup a následný rozpad celých divízií a zborov ČA.
Miloši, s tím radiovým provozem to je taky trochu jinak, ale o tom píšu níže. Důležité si je přečíst moje pojednání v celé šíři. Začnu postupně.
Čím více poznávám východní frontu, tak bych netvrdil, že se Rudá armáda rozpadla jako celek. To je spíše představa nacistických týdeníků a potažmo některých dokumentárních filmů.
www.youtube.com/watch?v=K3wHCI3JVT8
Naopak RA na mnoha místech udatně bojovala. O čem se Němci začali přesvědčovat, čím více se dostávali do hloubky SSSR.
www.youtube.com/watch?v=F2OrhgfTua4
Bialystok–Minský kotel
Hoši, já vám nevím, největší chaos a počet zajatců byl v tom Bialystok–Minském kotli, a to bylo dáno spíše hlavním náporem německých vojsk. Proč k tomuto debaklu došlo vysvětlím dále. Bialystocký výběžek byl vpravdě sovětským klínem, hluboko vraženým do německé hranice. V ostří klínu stála
10. armáda Západního frontu. Armádě velel genmjr. K.D.Golubjov. 10. armáda sestával z pěti armádních sborů: dvou mechanizovaných (6. a 13.), jednoho jízdního (6.), a dvou pěších (1. a 5.).
Mimo to byl součástí 10. armády 66. opevněný prostor, 155. střelecká a 9. smíšená letecká divize (s 435 letouny z nichž 2/3 byly moderní MIG-3, ale piloti nebyli řádně vycvičeni k jeho ovládání, letadlo se nehodilo k bojům v nižších letových hladinách, které na východní frontě dominovaly).
Celkem měla 10. armáda 4 tankové, 2 motorizované, 6 pěších, 2 jízdní a 1 leteckou divizi a k tomu 1 opevněný prostor.
Nejsilnější jednotkou 10. armády byl 6. mechanizovaný sbor. Bylo v něm 1021 tanků, 229 obrněných vozidel z toho 114 typu KV a 238 T-34.
Slabost 10. armády spočívala nikoli v její síle či vybavení, ale v jejím postavení. Byla totiž dislokována na ostří klínu vraženém do nepřátelského území. Už v době míru byla 10. armáda ze tří stran obklopena německými divizemi.
Na křídlech, v základně klínu se nacházela: severně
3. armáda genpor. V.I.Kuzněcova, sousedící dále s
11. armádou a jižně
4. armáda genpor. A.A.Korobkova opírající se o Brest-litevsk která na druhém křídle sousedila s
5. armádou. V týlu Západního frontu se rozvíjela 13. armáda. 10. armáda nebyla vystavena ničivému úderu přímo. Ten byl proveden proti 3. a 4. armádě na křídlech. Hoth a Guderian obešli 10. armádu ze dvou stran a vzadu uzavřeli kruh obklíčení.
Zdroj:
valka.cz
Brest-Litevská obrana
Rychlý pád Brest-Litevské obrany a hluboký průnik německých tanků umožnil uzavřít mohutné strategické obklíčení v němž bylo zničeno jádro sil Západního frontu. Přitom obranná postavení 4. sovětské armády byla díky fortifikacím zdaleka nejsilnější v celém Západním frontu. Ačkoliv samotná Brestská pevnost dokázala ještě nějaký čas odolávat, ale to změnilo jen málo na celkové situaci.
Odkaz:
vojna.net
Ruské obranné směrnice
Nyní se podíváme
„jak operovala“ 10. a 3. armáda, resp. některé její části. O
4. armádě, které stála v prostoru Brestu jsem se už zmínil a přes ní se právě přehnal německý útočný hrot. To samozřejmě udělalo škrt přes rozpočet ostatním sovětským plánům.
Například ve směrnici ze dne 14.května 1941 byla veliteli Západního vojenského okruhu role 6.mechanizovaného sboru více upřesněna. Sbor patřil do oblasti krytí č.2 - 10. armáda.
V závislosti na vývoji situace si tato směrnice pohrávala s různými variantami činnosti.
- A) V případě průlomu velkých protivníkových motomechanizovaných sil z fronty Ostroljenka, Malkina-Gura na Bělostok měl sbor ve spolupráci s dalšími jednotkami pod krytím 7.protitankové brigády zaútočit v hlavním směru na Vysoké-Mazověckk, Zambruv nebo na Sokoly, Strjenkova Gora.
Letecké krytí sboru měla zajišťovat 9 a 43.kombinovaná letecká divize a 12.bombardovací letecká divize Vojenských vzdušných sil.
- B) V případě průlomu z fronty Sokolov, Sedlec na Bělostok měl sbor spolu s 9 a 12.leteckou divizí vést úder od Bělostoku směrem na Brjansk, Cechanovec. Zde se zdržoval 13.mechanizovaný sbor a ten měl podle velení křídelním útokem odříznout protivníkovou ústupovou cestu a nahnat jeho oddíly pod úder 6.sboru.
Hodnocením tohoto dokumentu dospějeme k závěru, že
směr hlavního protivníkova úderu na Bělostok považovalo sovětské velení za nejvěrohodnější a také z tohoto důvodu se sbor na začátku války ocitl na samotné periferii rozvíjejících se válečných událostí. Bylo to z toho důvodu, neboť německé síly na Bělostok neútočily přímo, ale široce ho obchvátily a oboustrannými kleštěmi uzavřely kotel. Němci přitom dokázali prolomit poměrně silnou brest-litevskou obranu, což způsobilo velké operační problémy na ruské straně. Likvidace obklíčených vojsk si však vyžádala dva týdny tvrdých bojů.
Ruské plány byly sice pěkné, ale reakce velitelů na skutečný vývoj situace tristní. Strategie obrany SSSR vůči nacistickému Německu spočívala ve vytvořeni tzv. hraničních vojsk, které měly bránit krajinu před invazními armádami do doby než budou zmobilizované dostatečně velké útočné armády. Sovětští
„stratégové“ do určité míry ignorovali novou německou taktiku tankových sborů v součinnosti s letectvem. Dále byly vojska v linii rozložená rovnoměrně, což jim znemožnilo využít svoji početní převahu. Sovětská vojska se nedokázala v důsledku těchto a dalších faktorů účinně přeskupovat podle momentální koncentrace německých obrněných jednotek.
Byla to i chyba Klimenta Vorošilova. Jeho schopnosti se projevily např. při invazi do Polska v roce 1939, během kterého se zhroutilo zásobování a pouze fakt, že polská armáda již vykrvácela v bojích s Wehrmachtem, zachránil Rudou armádu před fiaskem. Vzápětí se podílel na plánování vpádu do Finska a měl hlavní
„zásluhu“ na dalších porážkách. Vorošilov svedl všechny neúspěchy na podřízené, nicméně jeho selhání bylo příliš okaté. Následující řádky ozřejmí a popíší krutou realitu!
23. června se marně sovětská 10. armáda pokoušela protiútoky zatlačit Němce. Nejvýznamnější byl ten vůči
Grodnu – proti druhému ramenu kleští, aby se zabránilo obklíčení formací Rudé armády u Bialystoku. Přes těžké ztráty se to nepodařilo.
Začátek války zastihl 29.tankovou divizi v Grodnu – součást 3.armády. Pod neustálými leteckými nálety divize dorazila do shromažďovací oblasti. Pod prvním vzdušným bombardovacím náletem padla kasárna 59.tankového pluku a štáb divize. Výchozí pozice zaujaly jednotky ráno v 8 hodin. Směrem k Augustovskému kanálu byl vyslán výzvědný prapor. Brzy od něj dorazila informace o německých tankových a motorizovaných kolonách, které překračují hranice u Solockina a postupují dále na Grodno.
Když byla 29.tanková divize soustředěná v lese jihozápadně od Grodna, velitel divize obdržel v 9 hodin přímo od velitele armády rozkaz: Německá vojska přesunula do jednotlivých úseků státní hranice velké diverzní skupiny a začala bombardovat některá sovětská města s cílem vyprovokovat konflikt a vtáhnout Sovětský Svaz do války. Rozkazuje se: 29.tanková divize ve spolupráci se 4.střeleckým sborem úderem ve směru Solockin – Kalety zničí německá vojska, ale hranice nepřekročí.
Zdroj:
vojna.net
Sovětům začínalo být jasné, že je něco špatně! Divize se na všech cestách dostaly do zácpy a to zejména díky neřízenému ústupu armádních týlů z Bělostoku. Během cesty a v oblasti soustředění utrpěly divize velké ztráty díky nepřátelskému letectvu. Podle hlášení generál-majora Borzilova, velitele 7.tankové divize, bylo jenom u jeho jednotky zničeno 63 tanků a byly zničeny plukovní týly.
Vraťme se k Pavlovovým výrokům z výslechu ze dne 7.července: „Štáb frontu obdržel dne 23.června 1941 Boldinův telegram, adresovaný současně i 10.armádě o tom, že 6.mechanizovaný sbor má pouze čtvrtinu zásob pohonných hmot. Brali jsme tyto těžkosti s palivem v potaz a ještě v první den bojů jsme do Baranoviče pro mechanizovaný sbor vyslali téměř všechny zásoby paliva okruhu, tj. 300 tun. Zbylé palivo pro okruh se z rozkazu generálního štábu nacházelo v Maikopu. Z Baranoviče již palivo dále jet nemohlo z důvodu nepřetržitého ničení železnice a stanic německým letectvem“.
Tady bych dodal, že tyto zásoby paliva byly dislokovány poměrně daleko od hranic. Baranovič je mezi Bělostokem a Minskem.
Zdroj:
vojna.net
Samozřejmě, že ještě nebyly odtajněny všechny archivy. Výše uvedené směrnice, ještě předchází tzv. Žukovův plán z 15. května 1941. Nicméně to dokládá, že se Rusové spoléhali na svoje „operační umění“. Přemýšlet o souvislostech přípravy a vedení budoucích vojenských operací, znamená, kromě jiného, přemýšlet o operačním umění. Doktrinální definice operačního umění charakterizuje jeho obsah ve smyslu použití sil za účelem dosažení strategických a/nebo operačních cílů prostřednictvím plánování, organizace, integrace a provádění strategií, vojenských akcí, hlavních operací a bitev. Žádná specifická úroveň velení se nezabývá výhradně operačním uměním, ovšem jeho základy potřebují být pochopeny všemi, jež působí na taktické, operační i strategické úrovni, protože poskytují cesty pro naplnění jejich záměrů. Operační umění ve své podstatě transformuje strategický zámysl do taktického provedení, jeho prostřednictvím se realizuje dosažení požadovaného výsledku, čímž je zpravidla konečný stav. Operační umění určuje kdy, kde a za jakým účelem povedou ozbrojené síly operace. Jeho zviditelnění nastává zejména v procesu operačního plánování.
Operační umění by mělo být založeno na detailním porozumění situace. Vyžaduje dovednost, představivost, kreativitu a intuici velitelů a štábů, aby tito byli schopni plánovat použití společných sil, a zdůrazňuje význam vzájemného logického seskupení konců (konečného stavu), způsobů a prostředků. Operační umění ukazuje, že uvažování na operační úrovni by mělo odrážet více než jen mechanické použití postupů a technik, založené na znalosti doktrín a příruček. Mělo by být využíváno s hlubokými znalostmi a pochopením složitých vzájemných vztahů všech faktorů, ovlivňujících plánování a vedení tažení a operací.
Jak vidíte není to tak jednoduché!
****************************************************************
Politické pozadí a postoje
Pokud se vrátím ještě k politické stránce věci, tak milí pánové v roce 1941 Harry Truman prohlásil: „Pokud bude vyhrávat Německo, měli bychom podporovat Rusko. Pokud bude vyhrávat Rusko, měli bychom podporovat Německo.“
Bez zajímavosti není ani Churchillova Operace Unthinkable
http://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Unthinkable
Předválečná politika mocností Francie a Velké Británie byla značně podivná a šla by shrnout to následující karikatury. Mnichovská dohoda byl začátek, tehdy ještě bez Stalina, ale Hitler má pod židlí už připravený pakt o neútočení


Ani po pádu Polska a Francie nebylo zcela jisté jak se zachová Anglie a USA. A Stalin s tím musel operovat. Někdo si myslí, že dokonce připravoval svůj vlastní útočný plán na západní Evropu.
***************************************************************
Miloš napsal: Pokus o zhrnutie - Prečo sa v archívoch "nič nenašlo": Ak vylúčim nasledujúce možnosti...(aby som to nemal také jednoduché)
A) dokumenty boli zničené
B) sú ešte stále v režime utajenia
C) generálny štáb ČA za celých 6 mesiacov nebol schopný pripraviť NIČ iné ako "plán krytu", teda absolutne žiaden plán čo by malo nasledovalo po zmobilizovaní a rozvinutí ČA.
D) rozkazy a direktívy boli z ohľadom na utajenie formulované tak aby sa z jednotlivých častí nedalo zistiť čo je celkovým zámerom hlavného velenia. A aby ani nižšie postavený velitelia netušili za akým celkovým účelom realizujú tú ktorú direktívu.
Můj názor inklinuje spíše k bodu C. Plán krytu hranic – jinak řečeno rozmístění vojsk existovalo, a důkazem jsou třeba výše uvedené boje. Nevylučuji ani možnost, že po zmobilizovaní a rozvinutí ČA by následoval třeba i útok na území nepřítele. Jen si myslím, že se na to Rusové necítili ještě plně připraveni a to jak z politických, tak i objektivních skutečností. Zatím předpokládali, že se jim útok Hitlerových vojsk podaří třeba o rok oddálit. Nebo že i když zaútočí, tak se jim ho podaří odrazit. Tato koncepce se však ukázala jako zastaralá, resp. málo efektivní, po zkušenostech z Francie. Proto začali s reorganizaci svých tankových sborů a začali připravovat alternativu ve smyslu Žukovova plánu.
***************************************************************
Maskirovka a dezinformace?
Někteří také předpokládají sovětskou maskirovku. Maskirovka má tři roviny – strategickou, operační a taktickou. Oficiální sovětská vojenská věda má pro Maskirovku tuto definici:
„Je to způsob utajení bojových operací a denní aktivity vojsk; jedná se o komplex opatření zaměřených na oklamání nepřítele a zahrnující přítomnost a rozmístění vojsk i dalších vojenských objektů a cílů včetně jejich stavu, bojeschopnosti, denní činnosti a fungování právě tak jako bojové činnosti a plánů velení. Maskirovka vnáší do akcí prvek překvapení a napomáhá zaskočit nepřítele. U vlastních vojsk se podílí na zachování a zvyšování jejich bojeschopnosti, na prodloužení průměrné doby života příslušníků zaangažovaných druhů vojsk i na prodloužení existence nejrůznějších neživých vojenských objektů.“
Ovšem maskirovka se začíná na ruské straně nejvíce projevovat až v roce 1944. V prvních měsících války, tedy červen, červenec a srpen 1941, nebylo ze strany Sovětů nic jiného než překvapení, chaos a nezkušení důstojníci. Nejhorší byl při ruském ústupu chaos v radiovém provozu. Vysílalo se bez utajení a kódování a přímo se žvanilo. Profesionální a zkušená „Německá taktická výzvědná služba“, měla vše jak na podnose. Zvláště pak její radiová složka.
Poprvé „Německá taktická výzvědná služba“ selhala v průběhu bitvy u Moskvy. Němci si byli po jednoduchém vyhodnocování ruských radiových vysílání tak jisti, že podlehli rutině. Vzhledem ke klimatickým podmínkám selhal druhý faktor průzkumu – letecký průzkum. Letadla zamrzla a nemohla provádět tolik výzvědných letů.
Zdroj:
www.palba.cz/viewtopic.php?t=1698
A když už jsme u toho utajování, tak za německou stranu máme
o Enigmě něco málo tady
www.palba.cz/viewtopic.php?t=207
Pokud budete této výhody příliš nápadně, nepříteli dojde, že znáte jeho tajemství, a šifrovací systém změní. Jak z tohoto dilematu ven? Stálo třeba vítězství u atolu Midway za to, že Japonci mohli získat podezření? Má smysl potopit německý konvoj, který pod pláštěm noci veze zásoby jednotkám v severní Africe? Možné je se snažit o různé kompromisy, třeba noční konvoj (na jehož polohu šlo jinak těžko přijít) nechat být, v ostatních případech se snažit vytvářet
„fiktivní scénáře“.
Protivníkovi lze třeba zkusit podsunout existenci fiktivního agenta, který nám tyto informace posílá. Nebo ke konvoji, jehož polohu známe díky šifře, nechat před útokem jakoby náhodou přiblížit průzkumné letadlo a až pak udeřit.
Zdroj: Neal Stephenson: Kryptonomikon
Američané za druhé světové války používali k předávání tajných zpráv rádiem indiánský kmen
Navajo. Jednalo se o kódovou řeč, kterou indiáni předávali ve své mateřštině. Japoncům se tento kód nepodařilo rozluštit.
Ale možná by někoho více zajímalo,
jaké šifrování používala Rudá armáda?
Zatím jsem se dozvěděl, že rozkazy předávali pouze ústně, případně vlastní rukou psali na papír. Plánovači nevěděli co plánují, atd. Směrnice byly sestaveny tak šikovně, že je z toho těžké sestavit celkový obraz, apod. Asi to bylo všechno nesmírně efektivní

Možná , že rádio ani nepoužívali a všechno řidíli praporky, či jinak, byli to fifáci!
Sovětská tajná služba začala používat připočítání náhodného hesla od roku 1927. Angličané na to dokonce reagovali tak, že přestali odposlouchávat sovětské šifry. Šance na rozluštění šifer, které nazývali ONE TIME PAD ( šifry na jedno použití, nebo také jednorázová tabulková šifra, resp. Vernamova šifra) byla podle jejich názoru nulová. Sověti pokračovali v tomto způsobu šifrování jak v diplomatické službě, tak i ve špionáži i během 2. světové války a po ní.
Jenže v centrále v Moskvě tehdy seděl šifrér, kterému se zřejmě zželelo vyhodit použité bloky náhodných čísel, a proto je uschoval do trezoru. Bloky v trezoru objevil po válce jiný šifrér, který nic netušil o jejich dřívějším použití. V roce 1946 je pustil do oběhu. Meredith Gardner, kryptoanalytik americké ASA (Army Security Agency, předchůdkyně NSA – National Security Agency), využil překrytů připočítaného hesla a někdy koncem roku 1946 poprvé rozluštil některé zprávy šifrované sovětskou tajnou službou během války. Tato luštitelská akce, která trvala několik roků, dostala název
VENONA. Historici a analytici tedy měli a mají k dispozici tisíce zpráv zašifrovaných tímto způsobem a mají k dispozici i klíče.
A na co přišli? Určitě ne na to, že Rusáci chystali překvapivý útok – NE. Zato přišli na to, že můžou za Katyň. Že USA a Velká Británie byla považována sovětským vedením
„za imperialisty“, apod. Nu, určitě nebylo rozluštěno vše.