
SSSR a Finsko 1941-45 Pokračovací válka IV. Č 1.
Díl IV.
Část 1.
Maršál Mannerheim skutečně nikdy, za celou válku, nenařídí ofenzívu finských vojsk proti městu na Něvě – Leningradu ( zřejmě i srdeční záležitost maršála). Jen jak později uvidíme, přistoupí na některé strategické úpravy bojiště, směrem k Leningradu, na naléhání Němců.
Pojďme však od začátku.
Maršál nejprve vytvoří 100 000 uskupení – „Karelská armáda“.
„Karelská armáda“ se skládá ze dvou armádních sborů. Je to 6. sbor generálmajora Talvely a 7. sbor generálmajora Hägglunda. Oba sbory mají 5 divizí. K nim přidá tzv. skupinu „O“, pod velením generálmajora Oinonena. Skupina „O“ je složena z jezdecké brigády, 1. a 2. myslivecké brigády a dobrovolnického praporu.
Velitelem „ Karelské armády“ maršál jmenuje generálporučíka Heinrichse.
Toho ve funkci náčelníka generálního štábu, dočasně nahradí generálporučík Hanell.
Počáteční ofenzívu maršál také nespouští proti Karelské šíji, ale severně od Ladožského jezera.
K této počáteční ofenzívě ve směru severně od Ladogy vydá maršál Mannerheim pro „ Karelskou armádu“ dne 28. června 1941 „Směrnici“.
Dle této „Směrnice“ bude ofenzíva zahájena po obou stranách jezera Jänisjärvi s pokračováním po břehu Ladogy, západně a východně od města Sordavala, s konečným cílem dosažení bývalé finské státní hranice.
Tento „Hlavní úder“ bude mít navazující „ Pomocný úder“ severně od jezera Jänisjärvi do prostoru Suojärvi. Rudé armádě má tak být odříznuta ústupová cesta. Dobytím sovětských postavení severně od Vuoksi, se vytvoří pro finskou armádu nástupní prostor pro pozdější útok na Viipuri, ruský Vyborg, a na Karelskou šíji.
Dodatečně je však ve „ Směrnici“ stanoven konečný cíl operace – dosažení řeky Svir a Oněžské jezero.
Finské vrchní velení totiž musí přistoupit na naléhavé přání Němců. Němci chtějí, aby Finové svým útokem postoupili co nejdále na jih, a aby došlo k setkání německých a finských jednotek na řece Svir.
Aby Němci ukázali, jak moc jim na tomto setkání záleží, dostane finská armáda v době formování uskupení „ Karelská armáda“, posilu. Touto posilou je německá 163. pěší divize generálporučíka Engelbrechta, ze zálohy Vrchního velení.
Německá 163. pěší divize se z Norska do Finska přesune přes Švédsko(„ ho ho“ – opět, po kolikáté již - neutralita Švédska pod tlakem). Dokonce jeden z pluků 163. pěší divize, který měl posílit německé jednotky v Laponsku ( Dietl se dostal do obtíží u Murmanska), je z přesunu odvolán a poslán ke „ Karelské armádě“.
„Karelská armáda“ svou ofenzívu spustí po dělostřelecké přípravě a leteckém bombardování dne 10. července 1941 tak, že svým levým křídlem vede hlavní úder ve směru Korpiselkä.
Pro historiky nejlépe zachytil dění v první linii, boj jednotlivých vojáků, okruh kam jejich povědomí dosáhlo, účastník těchto bojů, kulometčík, pozdější historik a spisovatel, Väinö Linna v knize – Neznámý voják.
Abychom měli představu, jak takové boje při ofenzívě vypadaly v přední linii, ať mluví on, cituji:
„Mlází zapraskalo a zbraně zazvonily, jak vyplašení vojáci zalehli. Těsně nad nimi zněly temné rány dělové salvy. Bum. Bum. Bum.
Pronikavý, ostrý hvizd se nesl nad korunami smrků a přiměl vojáky, aby se s vytřeštěnýma očima přitiskli k zemi. Nové rány v nepravidelných intervalech a další hvízdání nad hlavami. Daleko na druhé straně hranice bylo slyšet tlumené výbuchy… Baterie umlkla, ale rozechvění vojáků nezmizelo. I velitel střelecké čety, ležící před nimi, přecházel neklidně podél rojnice. Pokoušel se povzbudit své lidi bezstarostným povídáním, ale nepřirozený hlas a nepravidelný dech prozrazovaly, že má srdce v hrdle…
Půl hodiny tiše čekali až konečně přišel zprava po rojnici rozkaz: ‚Vpřed‘!
Temný les byl plný šedých stínů, jež se tiše pohybovaly směrem k hraniční čáře. Vpředu se plížili samopalníci. Široce rozevřené oči se snažily proniknout temnotu mezi stromy, srdce bušilo a ruce se svíraly kolem pažeb až klouby zbělely. Před nimi prosvítal hraniční průsek s dvojitou bariérou ostnatého drátu. Ostnatý drát přervaly okované boty a vojáci se protáhli vzniklými mezerami… Obezřetně postupovali vpřed.“
Spisovatel říká, že takto kráčeli 2 km do 5ti hodin odpoledne a pak pokračuje, cituji: „Až najednou nalevo zazněly výstřely ze samopalu. V zápětí se rozrachotily i ostatní zbraně. Lehký kulomet štěkal, až se to v lese rozléhalo, a k němu se přidal těžký kulomet dlouhou dávkou. Prapor zatím nedostal žádný rozkaz. Vyčkávali. Střelba skončila a čekání pokračovalo. Pak se konečně zvedli k dalšímu postupu vpřed. Znovu propukla střelba a znovu se čekalo. To druhý prapor zřejmě dosáhl nepřátelské linie. Po chvíli vyrazila do útoku sousední četa a podporučík se vztyčil a ztuhlým jazykem zavelel svým vojákům: ‚Četo, vpřed!‘
Z vypětím všech sil se podporučík přiměl, aby vyrazil. Vojáci ho následovali. Sotva se zvedli, začalo to praskat a rachotit v borovém porostu. Fífí… fífí… Tiché, zlobné bzučení je přinutilo zalehnout… Podporučík uběhl ještě několik kroků a ukryl se za jakýmsi pahrbkem a lapal po dechu. ‚Vpřed!‘ Volal přerývaně na své vojáky. ‚Nesmíme se zastavit… Nesmíme zůstat ležet v palbě… Musíme je překvapit…‘
Nikdo se však nezvedal. Podporučík sám zůstal bezmocně ležet s ponižujícím pocitem, že nedokáže své muže zvednout do útoku. Ale velitel roty, klečící s pistolí v ruce za borovicí, chladnokrevně zavelel: ‚Kulomety k palbě připravit!‘ A když viděl, že pásy jsou nasazeny, zvolal: ‚Pal!‘ Kulomety se rozštěkaly.
Hluk, který způsobila jejich střelba, zcela přehlušil praskání a lomoz v borovém podrostu. Koruny stromů se lámaly a do vzduchu čněly jen bílé zmrzačené kmeny…
Kapitán, kterému neušla podporučíkova bezradnost, k němu popošel a laskavě pronesl: ‚Zkusíme to znova, pane podporučíku. Uvidíte, že to půjde.‘
Pak se kapitán zhluboka nadechl a rovný jako pravítko kráčel vpřed, s trochu natočeným trupem, jakoby šel proti prudkému větru. Až na to, že mu trochu cukalo v obličeji, nebylo na něm vidět nic mimořádného. Přeskakujícím hlasem zvolal: ‚Nepřeložitelná finská slova – Hakkaa päälle pohjan poika!‘
Zazněl výstřel. Vojáci spatřili, jak Kaarna a Mielonen klesli k zemi. Mielonen se však znovu zvedl a vrhl se ke kapitánovi, jenž ležel nehybně, nepřirozeně zkroucený… Opatrně obrátil kapitána na záda a vojáci uviděli, že jedna noha je nepřirozeně ohnutá na stranu. Dostal plný zásah do stehna z kanonu. Noha byla úplně utržená a u těla ji přidržovaly jen roztrhané cáry kalhot…
Kapitán ještě několikrát trochu pohnul rukou. Pak mu poklesla brada. Mielonen pochopil, že je konec.“