EDIT: Hrubka opravena

Ale prakticky to byl hnusnej nátlakbyly sovětské požadavky objektivně vzato rozumné a vylepšily by pozici SSSR a finskou by zásadně nezhoršily.
Ohladne maršála Tuchačevského a jeho "popularity, ktoru mal zatiňovať" Stalina, ma zaujíma najmä to či išlo o reálne existujúcu situáciu, alebo je toto tvrdenie vyfabrikované až za Chruščova, ked sa z Prípadu Tuchačevský stalo protistalinské politikum. Tuchačevský ako neformálny vodca silného vojensko politického klanu, mal podla všetkého za sebou mnoho prívržencou, ale popularitu v dnešnom slova zmysle by som za tým nehladal. Teda Tuchačevský ani nemal ako Stalina "zastiňovať". Mohol sa však pokúsiť využiť svoj vplyv a pokúsiť sa obmedziť Stalinov manévrovací priestor - a je možné že práve na to aj doplatil. Teda vysvetlenia z čias Chruščova o tom že Stalin žiarlil na "geniálneho" maršála, alebo že stalin spôsobil Tuchačevského porýžku pri Varšave v roku 1920, sú do veľkej miery postavené na vode.pm22 píše:Go
Zajimava je take vec marsala Tuchcevskeho. Jeho kampan proti Polsku a posleze, ze zacal svoji popularitou ohrozovat samotneho Stalina.
Stalin sa dostal k moci "relatívne" jednoducho. Proste zatiaľ čo Trockij "kecal" a písal rezolúcie a návrhy, Stalin si budoval svoju mocenskú pozíciu! Jednoducho Stalin dosadzoval svojich ludí do rozhodujúcich funkcií v aparáte VKS(b) a ked došlo k lámaniu chleba, nomenklatura sa postavila za Stalina. Trockij akoby nepochopil kde sa koncentruje skutčný "hlas ľudu" (aj ked v prípade príslušníkov nomenklatúri ide o zaujímavý paradox). Trockij Stalina dosť podceňoval, pokladal ho za intelektuálne menejcenného, čo síce bola do istej miery pravda. ALE Stalin, aj ked možno tak dobre nechápal postuláty marxizmu-leninizmu (ale kludne si mohol myslieť že ich ovláda perfektne) ol dostatočne brutálny a húževnatý organizátor (manipulátor).Montgomery píše:Když už jsme to tak trochu nakousli, vždycky mě zajímalo, jak se Stalin dostal k moci. Přestože před ním Lenin varoval a Trockij byl schopnější, podařilo se mu uchytit. Už zpočátku dokázal odstranit své nepřátele. Jakto, že někdo neodstranil dříve jeho?
1)Jenže Rusko bralo už od 16. století jako nárazníkové pásmo každý stát, který s ním sousedil a tak je v rámci "vlastní bezpečnosti" obsazovali. Každopádně i v kontextu doby, stejně jako dnes, je obsazení státu, který nechtěl nic jiného než aby mu ten druhý dal pokoj, neospravedlnitelný čin - i když agresor může mít své důvody (a vždy je má) proč dotyčný stát obsazuje. Ve výsledku obsazení nárazníkového pásma, mělo mnohem horší důsledky, než by mělo jeho neobsazení.Mirek58 píše:1)Hodnocení záměrů SSSR v r.1939-45 je třeba posuzovat v kontextu doby.Pobaltské státy byly vždy brány jako nárazníkové pásmo nutné pro úspěšnou obranu jádra Ruska, včetně záp.Ukrajiny a Karelie.
2)Stalin nebyl hloupý a věděl o protiruských náladách v těchto zemích, pamatoval si co se dělo na těchto územích v letech1918-21.
3)Dnes je možné říct, že hrál o čas.
4)Věděl že válka s 3.říší přijde.Jen si spočítal výhodu toho kroku posunutí čáry střetu.
5)Znal do detailu mobilizační časy své armády a byl si vědomý skutečnosti, že naprostá většina jeho obrněné techniky je k ničemu. Pancíř 13-22mm, slabá motorizace a nevycvičenost obsluh moderních zbraní.Rozhodující byl čas,protože časový rozvrh němců mu dodali sami svými výsledky ve Francii.Takže já bych tyto jeho kroky hodnotil z úhlu pohledu SSSR jako obranné.Z úhlu pohledu dotčených států jako agresi.
A co se týká průběhu vlastního počátku konfliktu je rozhodující jak byla armáda ,která byla napadena rozmístěna. U RA to byly vlastně čtyři uskupení dvě na západ od Moskvy třetí kolem Moskvy a čtvrté na dálném východě.První asi o síle 100 div.včetně hlavních tankových svazů byly zliklidovány v kotlích.Neměly šanci vytvořit pevnou obranu.Pro vybudování obrany praporu je zapotřebí min. 24hodin a za tuto dobu německé pohyblivé svazy byly až o 60km v hloubi území a pěchtní svazky už prováděly likvidaci obklíčených sil.S druhým uskupením si to němci už rozdávali kolem Pskova, Smolenska a Dněpru,ale toto bylo jen taky o síle 100div bohužel bez zničených tankových svazů, takže výsledek je známý.Postup se zpomalil když se začal projevovat vliv mobilizovaných jednotek. No a s třetím uskupením si to rozdali pod Moskvou,uTichvina a Rostova. Takže ze strategického hlediska se 200div. němců střetávalo vlastně s vždy s třetinou sil protivníka,který byl v prvních dvou případech přečíslen a ničilo je postupně.a i podle zde umístěných mapek,příspěvků žádná převaha RA na ukrajině se nekonala.V celkové délce styku byla RA min o 1/3 slabší, navíc v mírových dislokacích na rozdíl od armády Francie a VB které byly v bojových pozicích se státem ve válečném stavu.