Tady je to pravítko, konkrétně anglický model zvaný Is/was:

A ta skříň vedle periskopu je onen počítač. Tenhle konkrétní exemplář je prý zcela funkční, k vidění je v San Francisku na ponorce Pampanito.

Elektromotorkem na zadní boční části torpédometu. Elektromotorek byl spojený s TDC.bat píše:TDC dal výsledky to chápu, ale postup jak se data zadávaly do německých torpéd je mi dodnes nejasný..
Zajímavý, podrobnosti by nebyly? Doteď jsem měl za to, že první ruský TDC byl až systém "Leningrad" pro třídu Whiskey...badaxe píše:Počítače za WWII měli už i sověti, dodali jim je jejich věrní kamarádi němci (do roku 1941 spolu dobývali svět).
badaxe píše: protože torpédo nemá hloubková kormidla, jeho tvar není takový aby se dynamicky udrželo jen svým tvarem a rychlostí, musí to být uděláno nějakým jiným způsobem
Problém je právě v tom určení velikosti cíle, pokud se velitel spletl a loď byla menší (a tedy byla blíž) počítač moc nepomohl. Pokud byla ponorka vynořená mohl být (možná?) použit stereoskopický dálkoměr, ale nejsem si jist jestli ho ponorky používaly, ten by samozřejmě výrazně zpřesnil údaje.
Keďže štandartne sa viedol útok torpédom z ponorenej ponorky na periskopovú hĺbku(a ten asi nemal stereoskop) tak mňa napadá len určovanie vzdialenosti dielkovou metódou.Takto nás to učili aj v armáde,kde vojenské ďalekohlady majú štandartne "dielkový nitkový kríž"badaxe píše: Problém je právě v tom určení velikosti cíle, pokud se velitel spletl a loď byla menší (a tedy byla blíž) počítač moc nepomohl. Pokud byla ponorka vynořená mohl být (možná?) použit stereoskopický dálkoměr, ale nejsem si jist jestli ho ponorky používaly, ten by samozřejmě výrazně zpřesnil údaje.
Velká písmena ti nepomůžou, pokud nemáš pravdu..badaxe píše:Obávám se že to NENÍ dálkoměr, zajisté to může (a asi i je) zaměřovač, ale tady pouze nahrazuje periskop při plavbě na hladině, pro dálkoměr je potřebné jednak spojení obou stran mezi sebou a pak samozřejmě co největší vzdálenost objektivů.