Ještě k fosforu. Moc se v tom sice nevyznám, ale některé články o Drážďanech uváděli, že byl použit bílý fosfor. Nevím tedy jestli je v tom nějaký rozdíl a wiki uvádí
Schopnost samovznícení bílého fosforu při styku se vzduchem se v polovině minulého století využívalo k výrobě samozápalných leteckých pum a dělostřeleckých granátů. Zákeřnost těchto zbraní spočívala v tom, že hořící fosfor způsobuje mimořádně těžké a špatně hojitelné popáleniny. Je velmi obtížné jej uhasit (jediný spolehlivý způsob je ponoření do vody).
Osobně si myslím, že je snad nějaký rozdíl mezi tím, jaký druh bomb na cíl použiju, hlavně když je ve městě spousta lidí.
Drážďany nezařvaly kvůli spojencům, ale kvůli rakouskýmu malíři s kartáčkem pod nosem
Drážďany zařvaly kvůli Spojencům. Když jsem zde uvedla, že bombardovací letectvo po válce žádnou slávu nesklidily, bylo mávnuto nad tím rukou. Že jim nešlo o slávu. Jenže vojákům všech ostatních složek byly odevzdány medaile, vyznamenání atd. jenom bombardovacímu letectvu ne. Proč asi? Žeby tehdy věděli míň, než my dnes? Jak se měli cítit ti vojáci, co nasazovali krk, plnili rozkazy a snažili se zničit nepřítele? Harris tehdy odmítl titul "sir", protože ho nechtěl, když jeho chlapci neměli být vyznamenáni. Řekla bych že spravedlivější by bylo - jemu nedal titul Sir a chlapcům udělit medaile. To ale nebylo možné, protože strategii bombardovacího letectva odsoudili nebo alespoň nechtěli vyznamenat samotní Britové.
Můžeme stokrát zde probírat, že ve skutečnosti byl na vině Churchill a že Harris byl jenom obětní beran a že nakonec si hanbu odnesli letci, kteří za nic nemohli. Mohu se jenom ptát, proč už tehdy se bombardovací letectvo nedokázalo bez problémů obhájit před světem? Asi proto, že přece jenom k přehmatem, porušení etiky a zbytečnému ničení při bombardování došlo.
Možná řeknete, že to už byla jiná politika a že po válce vál jiný vítr atd. Dosud jsme ale většinou na bombardovací letectvo hleděli z hlediska války, jejich zákonitostí a potřeby zničit nepřítele. A že Němci začali, zasloužili si a bylo je třeba zastavit, potrestat atd. atd. Avšak po válce - kdo se ohlížel na nějaké takové vlastenecké kecy? Co se Spojencům hodilo do krámu - to vzali, to omluvili, to přehlídli. Německo postavili na nohy co by dub, jakoby byla válka dávno zapomenuta. Všichni víme kvůli čemu to bylo, ale také jsme až dnes moudřejší.
Co ti obyčejní lidé v bývalých okupovaných státech, kteří trpěli po válce bídu a dlouho se z toho dostávali (Rusové vůbec ne) a Německo - bývalý agresor - přímo kvetl před jejich očima. Myslíte, že věděli něco o studené válce, že se něco chystá, že něco probíhá, že je z hlediska politiky něco nutné a něco ne? Hleděli na věc přesně tak idealisticky jako vy tady. Němec začal, Němec by měl trpět víc než my atd. ale bylo to přesně naopak. To už se Spojenci nestyděli, že takhle jednají. Vždyť zde byly vyšší cíle, vyšší zájem. Vždyť je omlouvala studená válka. No ale kdo o ní tehdy věděl, krom pár pošahaných politiků a generálů.
Stejný pohled lze uplatnit i na bombardovací válku Spojenců. Co se jim hodilo do krámu, to udělali a že to přehnali, nakonec sami přiznali.
Cover, no ano...kdo seje vítr... dnes by se Hitler smál nejen tobě. Promiň, kamaráde.
