V. část Ržev – Operace „Buvol“ 1
Kdo se zabývá II. světovou válkou delší dobu zjistí, že všechny bitvy, mají chronologii, která je neměnná a jen spisovatelé a historici k ní přidávají nově objevené skutečnosti, nebo rozporují již řečené skutečnosti. Jména jako Stalingrad, Sevastopol, Rostov, Leningrad a Moskva jsou popsány a my nezapomeneme ani na Ržev a podíváme se i na spory o kterých historici u jména Ržev diskutují.
V té době 1942 – 1943 s určitou úlevou protiněmecká veřejnost sledovala jak oficielní Geblsova propaganda stále píše, „německá vojska se stáhla po těžkých bojích na předem připravené posice“. Tyto věty vždy znamenali, konečně němci ustupují,“konečně dostávají na zadek“. Město Ržev mělo na začátku války přibližně 54000 obyvatel. V historii Ruska pro svou polohu na horním toku Volhy, bylo jablkem sváru pro všechna velkoknížata, z Litvy, Tveru, Kalinin a Moskvy. Všichni chtěli Ržev získat často i pomocí zbraní. Toto prastaré město bylo vždy centrem politických a vojenských bojů o moc mezi Baltským mořem a horním tokem Volhy. Německé jednotky 206. pd a 26. pd jej dobyly v říjnu 1941 a staly se tak prvními jednotkami, které se dostaly k Volze, největší ruské i evropské řece. Při první ruské ofenzivě, zima 1941 u Moskvy, sice Rusové dobyli Kalinin, který také leží na Volze a je nejvýchodnějším bodem, který Němci v roce 1941 dobyli.
Ržev se však držel přes všechny ofenzívy. Generál Jeremenko se pokoušel nejprve čelním útokem v lednu 1942 a později v únoru 1942 obkličovacími operacemi, tato místa dobýt. Ržev se stal „mohutným vlnolamem“, který pod vedením generálplukovníka Modela odolával čtyřem letním a zimním bitvám. Generálplukovník Model už za těchto bojů prokázal, že je velkým stratégem a že patří mezi ty nejvýznamnější stratégy II. světové války. Modelovala 9. armáda, skupiny armád „Střed“ se podobala „pěsti“ namířené proti Moskvě, neboť ze Rževa do Moskvy a Kremlu to bylo jen 180 km. Hitler stejně jako u Demjanska velice dlouho odkládal rozhodnutí než konečně vzdal 530 km dlouhého frontového oblouku, ve kterém denně nenávratně mizely německé síly.
Dnes ve světle našich znalostí je vidět, že to bylo těžké rozhodnutí, po ztrátách v první zimě, to byla jediná bašta na cestě k Moskvě. Zde v prostoru Rževa ležela Vjazma, ono místo kde ve zdvojené bitvě u Vjazmy a Brjanska v roce 1941 rozdrtil poslední sovětský odpor v předpolí Moskvy a zajal 630000 sovětských vojáků.

Hitler věděl, že když jednou odejde již se nevrátí zpět. Pod dojmem katastrof u Stalingradu, krizích u Leningradu a odchodu z Kavkazu však přece jenom ustoupil. 6. února 1943 vydal povolení ke stažení částí 4. armády z výběžku fronty u Rževa a k jejím „přemístění do nových pozic“. Znamenalo to zkrácení fronty o 300 km. Tento ústupový manévr dostal krycí název operace „Buvol“.
Generální štáb dal podřízeným jednotkám na přípravu mohutného exodu čtyři týdny. Nová linie, měla být zaujmutí ještě před obdobím „Bahna“. Nejdříve bylo prozkoumáno nové obranné postavení. Potom byly určeny jednotlivé linie odporu při ústupovém manévru. K vlastnímu vyklizení, bylo nutné vybudovat 200 km silnic pro motor. Vozidla, 600 km cest pro saně a koňské povozy. K zabezpečení bylo třeba 200 vlaků a transportních kolon s kapacitou 10000 tun. Bylo třeba odtransportovat i 60000 sympatizujících civilistů. A nakonec se po skončení železničních transportů muselo demontovat a odvést 1000 km kolejí a 1300 km drátových vedení. Jednalo se o přesun 29 divizí včetně zbraní a techniky. Zhruba 250000 mužů včetně zbraní a techniky. Zvláštní kapitolu tvořilo utajení. Ale i zde věděli sověti vše co potřebovali a „Werther“ opět zapracoval a „Direktora“ informoval. Z amplionů se přes všechna utajování stejně ozývalo: „Vaši důstojníci balí kufry, vojáci postarejte se o to ať vás vezmou sebou“.
1.března 1943 v 19 hod. začal ústup.
O tom V. část- Operace „Buvol“2
map_leden_43

Vjazma_33army

Moscow_Sep29_1941.