Turínské plátno

Uživatelský avatar
Pozorovatel-signalista
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 150
Registrován: 17/12/2008, 19:12
Bydliště: Umbara
Kontaktovat uživatele:

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Pozorovatel-signalista »

Co jsem to tady tak pročítala, tak mě zaujalo pár věcí:

- evangelia co se nehodila do krámu - mno, nejsem církevní historik a z církevních dějin mě víc zaujalo hlavně období druhého vatikánského koncilu, ale pokud si dobře pamatuju, tak u kodifikací bohoslužebných textů se postupovalo hodně podle toho, jak se ta která "kniha" používala. Ty, co se používaly málo, se pak dostaly akorát tak do apokryfů. Jestli se pletu, tak se chytnu za frňák a doplním si vzdělání :wink: (ale až po semestru a zkouškovém, teď nestíhám číst ani to co mám číst :cry: :cry: :cry: )

- k těm relikviím - holt otázka prestiže. V dnešní době lidé sbírají podpisy osob ze šoubyznysu, tehdy sbírali úlomky kostí svatých. Za pár set let si nad náma taky naši potomci budou ťukat na čelo. A dobře nám tak.

- k tomu kreacionismu - naprostá většina křesťanů, které znám (a že jich neznám málo) kreacionismus bere jako zajímavou, v dnešní době však vyvrácenou teorii. Trochu mi to připomíná oblíbené tvrzení, že katolická církev vždycky tvrdila, že Země je placatá. Není to tak dávno, co nám jedna magistra říkala zajímavou perličku k tomuto tvrzení. Není to pravda. Katolická církev ve středověku nějakou placatou Zemi neřešila. Co se řešilo, byla otázka, jestli se Země pohybuje kolem Slunce nebo nebo jestli se Slunce pohybuje okolo Země. Jenže pak přišlo krásné dlouhé 19. století a protestanti potřebovali na katolíky něco naházet - a ejhle. Od té doby už to katolíkům nikdo neodpáral. Ale v Americe je celá společnost lidí, co dodnes tvrdí, že Země je placatá :D

Ale zpátky k tomu turínskému plátnu - kdysi jsem někde četla výsledky analýzy pylů, co se na něm našly. Také odpovídaly oblasti Blízkého Východu, alespoň část z nich. Což ovšem vzhledem k tomu, jak plátno cestovalo, je celkem pochopitelné, že jsou na něm pyly i rostlin z jiných oblastí... Al etrochu bokem, docela by mě zajímalo, jestli by tolik lidí šokovaně křičelo nad turínským plátnem, kdyby to byla třeba muslimská relikvie, namísto křesťanské...
„Dámo, vy jste pravý gentleman.”

Ano, předtím než se někdo zeptá, já jsem ta Pozorovatel-signalista, Pátračova pobočnice (čili ani jeho pes, ani jeho vnuk, aby bylo jasno). Pokud jste se s ním nějak nepohodli, prosím, uvědomte si, že co vy zvířátka jste si podělali, nás rybiček se netýká.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Turínské plátno

Příspěvek od CAT »

pozorovatel: Naprostý souhlas. Já ještě dolpním k tomu co se nedostalo do Knihy, nebylo to vždy tak, jak píšeš, něco bylo vyřazeno na základě nehodnosti. Některé věci se prostě do krámu nehodily... Stejně tak máš pravdu s placatou zemí... Zase na druhou stranu, Církev má do dneška problémy a snad oficiálně neuznala to že země obíhá okolo slunce (ale je to dlouho co sem dodělal školu a tohle už si moc nepamatuju). To že se na církev naházelo kde co je taky fakt, od křížovejch výprav, přes inkvizice, je toho opravdu hodně (a komunisté si přisadili jak to jen šlo)...

Ale opravdu si nemyslím, že by pro Křesťany mělo nějaký význam, pokud by se zjistilo, že je to padělek, nebo podvrh, nebo že šlo o muslima... Dnes je tohle podružná věc. Za relikvijema se chodí málo (č tomu před necelými sto lety bylo obráceně). A pohnout vírou takováhle věc nedokáže...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Alchymista »

Mirek58 píše:Bleu:
Např. "damaškový způsob tkaní" je znám minimálně z 5. st. našeho letopočtu. Od té doby se na vlastní technice ,kromě stavu nic nezměnilo/damašek/.
A je postatné, jestli "Turinské plátno" bylo vyrobeno na -vertikálním, nebo horizontálním stavu, karetkách, destičkách, nebo podnožkovém stavu.
Mirku, vymenoval si ich viac, ako vôbec poznám... Takže čo tak urobiť nejaký menší pokec o tejto veci? Možno nebudem jediný, koho by to zaujímalo.
Ostatne, len málo bojovníkov bojovalo bez odevu. A fáče a obväzy, i posmrtné rubáše, musel tiež najprv niekto nejak utkať...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Mirek58 »

Tak jsem chvíli hledal o způsobu vazby "Turinského plátna". Vyjádřená odborníků znělo -způsob vazby " šupinový kepr".
Přičemž- Kepr je jeden ze tří základních vazeb tkaní/ plátno, kepr, atlas/.
Pro výraz " šupinový kepr " jsem nalezl analogii ze současné doby -Rybí kost, vazba -K2/2 pravá,levá/ jinak tento vzor se vyrábí dodnes, ostře lomená vlnovka s úhlem 45 st. proti osnově/
A podle mého ho lze vyrobit pouze na podnožkovém stavu/ protože jinak tkadlec by musel být z rodu -octopus-, aby něco udělal za rozumný čas/. Kdo zkoušel dělat na ručním stavu mi dá za pravdu.
A tento stav se na středním východě objevil 400let po jeho vynálezu v ČÍNĚ -2.st.př. Kr.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Alchymista »

Pokiaľ je to tak, tak plátno môže byť skutočne veľmi staré, ale nie "dostatočne staré" - v oblasti možného pôvodu sa technológia objavila neskôr ako malo Turínske plátno vzniknúť. To je jedna možnosť...

Druhá možnosť:
Ako to vlastne bolo s vtedajšími pravidlami o materiáloch používaných na pohrebné rubáše?
Ako to bolo z výskytom podobných tkanín v oblasti predpokladaného pôvodu?
Je pravdepodobné, aby bol pre nie príliš významného nebožtíka použitá exotická "dovozová" tkanina z cudziny, zrejme nemalej hodnoty? Aj keď tým nemyslím priamo Čínu.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Mirek58 »

"Turinské plátno" mohlo vzniknout podle mne v oblasti stř. východu někdy po 2. st. n.l. /poté ,co dorazil podnožkový stav z Číny/. V Evropě někdy kolem 10. století.
Co se týká použitého materiálu, směs bavlna - len, tak len je pěstován na stř. východě v té době normálně. S bavlnou je to horší, ta byla pěstovaná v Egyptě
/Nil/ a v Indii /Indus- stromová vlna, první zmínka 1500př. n.l/. Na pěstování bavlny je zapotřebí množství vody a tou stř. východ neoplýval.Ale jak jsem už podotkl, tak původ použitého materiálu se dá zjistit, jen invazivními metodami.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Stuka »

Na ten karetkový postup tkaní - jak ho uvádí krom jiného Mirek58 - jsem se dívala, co je to zač. Je to velmi stará metoda tkaní, ještě z mladší doby kamenné a používala se poměrně hodně asi do 15.století. Nejčastěji se k tkaní používaly čtyř- a více-hranné destičky v rozích provrtané a těmi byly provlečeny nitě. Používalo se to na výrobu ozdobných pásů, ale v Egyptě v Ramsesově hrobce se našla 5 metrů dlouhá šerpa tkaná na 300 karetkách. Takže asi pásy sešívaly a tak se dala vyrobit širší látka.
Turínské plátno, ale samozřejmě takhle vyrobeno nebylo. Ale aspoň teď vím, co jsou to karetky. :D
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Bleu »

Jen taková zajímavost, která mě před tím nenapadla a uvědomil jsem si ji až teď, když se jinde řeší islám. Kdo si se tu podivoval nad tím, že o Ježíšovi nejsou žádne dokumenty z přímo jeho doby. Dovolím si malé srovnání. Nejstarší relevantní prameny o Mohamedovi, mám na mysli jeho životopis, jsou z roku 768 a to v edici z let 832 a jedno samostatné dílo z roku 833. Uvážíme-li, že Islám byl daleko dynamičtější než křesťanství, tak i přesto je první dílo o Mohamedovi napsáno nějakých 130 respektive 230 let po jeho smrti.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Lord »

Dobrá připomínka, otázka je co tím chtěl básník říci ? V souvislosti s tématem, zda existoval Ježíš ? Reálně je asi faktem, že Mohamed do své smrti roku 632 ustanovil svou vládu nad celým Arabským poloostrovem.
Rané muslimské zdroje podávají zprávu o tom, že v roce 610, kdy bylo Mohamedovi čtyřicet let, měl, v průběhu meditace v jeskyni poblíž Mekky, vidění...
Na wiki se píše ... Nejstaršími dochovanými životopisy jsou Život Božího apoštola od Ibn Isháqa (z roku 768), editovaná Ibn Hišamem (833) a Mohamedův životopis od al-Waqidiho z roku 822.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mohamed
Dílo z roku 768, pokud můžeme věřit, zase není tak staré, že by neexistovali pamětníci, resp. předávaná ústní tradice, nebo je to blud ? Bleu tohle nedovedu rozseknout :(
Někdo počítá jeho narození na 20. dubna 570, šiité věří, že to byl 26. duben, 20. dubna se náhodou narodil Adolf Hitler.

Existoval Mohamed ?
Realita je, že Mohamed měl docela dost nadpřirozené zážitky a schopnosti, a žádný důkaz pro tyto povídky neexistuje :D
http://baconeatingatheistjew.blogspot.c ... exist.html
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Bleu »

Básník tím chtěl říct pouze to, že ač byl Mohamed respektive islám výrazně "akčnější" tak spísy o něm jsou napsané až 130let od jeho smrti. Tady se nabízí srovnání právě s Ježíšem, který je připomínán u pohanských autorů, taky až nějakých 150-200let po smrti. Naprosto nic to totiž nevypovídá o významnosti či nevýznamnosti - té či oné postavy. Mimochodem existence Mohameda (stejně jako Ježíše) byla svého času poměrně silně zpochybňována. U Mohameda dokonce možná víc než u Ježíše. Přičemž třeba historik John Wansbrough muslimskou tradici o vzniku islámu v jistém smyslu odbyl jako pouhé dějiny spásy, stejným způsobem vyřešil i otázku vzniku koránu...
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Lord »

Bleu píše: Přičemž třeba historik John Wansbrough muslimskou tradici o vzniku islámu v jistém smyslu odbyl jako pouhé dějiny spásy, stejným způsobem vyřešil i otázku vzniku koránu...
Tedy o tomhle bych se rád dozvěděl něco více, protože Korán má údajně obsahovat doslovné zjevení Mohamedovi. Do podoby, v jaké korán známe dnes, byl sestaven roku 651, tedy 19 let po Mohamedově smrti. První následovníci Islámu znali kompletně celý Korán nazpaměť a neexistovala psaná verze. Mohamed nebyl pouze duchovní, ale též politický a vojenský představitel.
Já myslím, že až sem přijdou, tak Tě čeká lynčování :smutek:

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Lord »

Nové poznatky...

Profesor Giulio Fanti z padovské univerzity zkoumal plátno několikrát. Poznatky jeho týmu ohledně stop krve ukazovaly na možný obsah typu červených krvinek ve vzorcích za důsledek fyzického stresu a dechové nedostatečnosti. To mohlo souviset s utrpením při ukřižování.

Je to sice starší dotaz, ale Ježíš nemusel být z chudé rodiny, a nebyl ani nevýznamný.
Nicméně s tou látkou to je opravdu problematické!

Turínské plátno je vyrobeno z lnu spředeného v Z-směru ve vzoru rybí kosti 3/1.
Všechny lněné textilie z Izraele až do středověku jsou spředeny v S-směru, v plátnové vazbě.
Několik vlněných textilií z římského období je spředeno v Z-směru.

Alchymista píše: Pokiaľ je to tak, tak plátno môže byť skutočne veľmi staré, ale nie "dostatočne staré" - v oblasti možného pôvodu sa technológia objavila neskôr ako malo Turínske plátno vzniknúť. To je jedna možnosť...

Druhá možnosť:
Ako to vlastne bolo s vtedajšími pravidlami o materiáloch používaných na pohrebné rubáše?
Ako to bolo z výskytom podobných tkanín v oblasti predpokladaného pôvodu?
Je pravdepodobné, aby bol pre nie príliš významného nebožtíka použitá exotická "dovozová" tkanina z cudziny, zrejme nemalej hodnoty?
Aj keď tým nemyslím priamo Čínu.
Je tam více otázek, ale odpovědi JSOU částečně podle AI, především a hlavně vědecké práce, některé odkazy jsou připojeny.
Ve starověku v době Krista byl kepr 2/2 nebo 3/1 a ještě k tomu lněný vzácný, bavlna se na rubáše moc nepoužívala.
Ten úhel 45 stupňů a preciznost lomení totiž fakt nejdou dohromady s představou narychlo tkaného pohřebního rubáše v provinční Judeji.
Ale vedly tudy zase obchodní stezky a někdo ho teoreticky získat mohl.
Vazby, které budeme v této práci popisovat, spadají do dvou kategorií a jsou odvozené od keprové vazby, což je jediná vazba, která má v základu úhlopříčné vzorování.
Nejrelevantnějším nálezem je hedvábí tchangské dynastie (618–907) nalezené v Astaně.
https://sagy.vikingove.cz/pouziti-rybi- ... -700-1200/
Tedy podle výše uvedeného, to bylo asi o 600 let později, ale je rozdíl mezi hustým hedvábím a rubášem. Předtím to uměli v omezené míře.

I kdyby po Hedvábné stezce, spíše z Říma "někdo čistě teoreticky dotáhl" luxusní kus lněného kepru, proč by tím balili zrovna Ježíše :?:

Navíc většina luxusního kepru z východu byla v té době hedvábí.
Len se zpracovával lokálně (Egypt, Levanta) a tam se tisíce let jelo v klasické plátnové vazbě (1/1).

Většina tehdejších textilií z té oblasti byla prostá plátnová vazba.

Pokud jsi to myslel jako další argument pro nevěrohodnost plátna.
Kromě hlavního plátna se zmiňuje i rouška na obličej (sudarium), potom by nemohl být obtisk obličeje na velkém plátnu.
Kdysi se uctívala tzv. rouška z Ovieda.
Samozřejmě je pravděpodobné, že tvář je na plátně "domalovaná", či dodatečně otištěná. O tom jsou novější poznatky, které popisují možné techniky obtisku reliéfu.


Turínské plátno a rouška z Ovieda jsou zřejmě pravé - ZAJÍMAVÝ NÁZOR
Svět byl šokován podruhé a to výsledky obou pláten, když vědci zjistili že obě tkaniny mají stejný původ.
Zdroj: https://blog.idnes.cz/miko/turinske-pla ... Bg15090473


Nabízí se otázka, zda nebylo tohle jaksi nějak už tehdy naplánováno :?:

Teoreticky jen něco mohlo být z evangelií pravda. Není to sice jakoby přesný historický popis, ale lze si domyslet dle tehdejších zvyklostí.
Když nastal večer, přišel jeden bohatý muž z Arimatie, jménem Josef, jeden z Ježíšových následovníků.
Dal se ohlásit u Piláta a prosil, aby mu vydal Ježíšovo tělo. Pilát mu vyhověl.
Josef zavinul Ježíšovo tělo do čistého plátna a uložil do hrobu, který si dal před nedávnem vytesat ve skále.
Před vchod přivalili kamennou desku.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_z_Arimatie
S tím není snad žádný problém. Bohatý chlap se postará o důstojný pohřeb „rebelovi“.
Zřejmě využil svých VIP kontaktů.
Zatímco učedníci se nejspíš třásli strachy někde v koutě, Josef si prostě vyřídil audienci.
Vytesat hrob do skály nebyla ve starověkém Jeruzalémě žádná levná sranda.

Odklidil „problém“ dřív, než se kolem místa začne srocovat dav nebo než tlející tělo začne připomínat, co se vlastně stalo.
Josef v podstatě udělal špinavou práci za římskou správu i židovskou radu – uklidil scénu a dal tomu nátěr důstojnosti, aby se předešlo nepokojům.


Jenže kult se kupodivu udržel jako ústně předáváná legenda

Magdala (dnešní Migdal) a Tabghev Ejn Ševa, Izrael, západní břeh Galilejského jezera.

Vzpomínky na Ježíše se mezi židovskými křesťany, kteří tam žili, předávaly z generace na generaci až do konce čtvrtého století.
Události byly navíc zaznamenány na třech skalách, o kterých poutnice Egeria napsala po roce 380 n. l. zprávu.

Španělská poutnice Egeria navštívila kostel Tabghev a vytvořila historické zprávy o něm kolem roku 380, v nichž se zmínil o nádherných podlahových mozaikách. Kostel byl nakonec zničen kolem roku 685 n. l.
Místo bylo v roce 1932 zakoupeno a vykopáno Německou nadací Svaté země (Deutsch Verien vom Heilige Lande).
V roce 1936 byl nad částí vykopávek a mozaik postaven ochranný kryt.
Připomíná biblický zázrak, kdy Ježíš nasytil zástup pěti tisíc lidí pěti chleby a dvěma rybami.
https://www.dvhl.de/projekte/priorat-tabgha/

Magdala byla v té době významným centrem rybolovu a obchodu s rybami, je považována za rodiště Marie Magdaleny.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Lord »

Kolem Ježíšova rubáše se nadělalo hodně náboženského dogmatu.
Evangelia mluví o lněném plátně (sindón).
V té době byl len v Judeji pro pohřby standardem, protože vlna byla považována za „nečistou“.

Materiál plátna byl primárně len. Len byl považován za symbol čistoty a světla.
Tělo se balilo do pruhů plátna (tzv. sudarium na obličej a další pruhy na tělo).

V 1. století, ale až kolem roku 80 n. l. se objevuje snaha o radikální zjednodušení.
Rabín Gamliél II. nařídil, že i on, bohatý a vlivný muž, chce být pohřben v prostém lněném rouchu.

Turínské plátno, pokud je pravé, tak by měl Ježíš na tu dobu docela „high-end“ výbavu.
Materiál: Velmi jemný len s vazbou „rybí kost“ (herringbone).

Problém: Tato vazba by byla v 1. století v Palestině extrémně vzácná a drahá, ale pravděpodobnější je, že to vůbec v té době nebylo zvykem!
Ve 2. století se ale už někde v jeskyni našlo.
Pokud by to byla pravda, musel by být Josef Arimatejský opravdu hodně movitý sponzor. Což svým způsobem byl, ale takové plátno se technologicky v dané době vyskytovalo leda na Západě.
Tedy vyloučit to 100 procentně nejde, protože Turínské plátno bylo v té době vzácnost vyhrazená pro kněze.


Z hlediska křesťanství by bylo špatné jiné vysvětlení. Ježíš byl podle Bible vzkříšen a vystoupal na nebesa.

Tedy jeho kosti nemůžou být v jakési schránce. To by vážně nabouralo víru!
Je možná varianta, že tam vystoupal jen jeho duch svatý, což jsou ale až pozdější výklady.
Dogmatický výklad je prostě jiný.


Byl to v podstatě dvouetapový proces „recyklace“. Vytesat díru do skály bylo drahé a rodina se tam musela vejít celá.

Prvotní pohřeb (Zabalit a uložit)
Tělo se umylo, natřelo vonnými oleji (aby se trochu přebil ten odér) a pevně se zamotalo do lněných pruhů plátna.
Tělo se odneslo do skalní hrobky a položilo se na vytesanou lavici nebo do výklenku.
Hrobka se zatarasila kamenem. Teď nastoupila příroda. Nechali HO tam zhruba rok, dokud maso neshnilo a nezbyly jen víceméně kosti.

Druhotný pohřeb (Osilegium)
ASI po roce, když už z něho byl jen „biologický odpad“, se rodina vrátila. Tohle byla ta chvíle, kdy se dělalo místo pro dalšího člena rodiny.
Pozůstalí vlezli dovnitř a sesbírali kosti z té lavice.
Kosti se naskládaly do osária – to je v podstatě kamenná krabice.
Úspora místa: Tahle krabice se pak šoupla do malého výklenku v hrobce.

Ekonomika: Skalní hrobka byla luxus. Tímhle způsobem se do jedné malé jeskyně vešly generace lidí.
I tak si to nemohl dovolit každý.
Výše popsané, byl v podstatě „vysoký standard“ pro tehdejší vyšší střední a horní třídu.
Majitele pozemků, obchodníky nebo kněžské rodiny.

Většina lidí skončila v tom, čemu se říká příkopový hrob. Žádná architektura, žádné dědictví.
Prostě se vykopala jáma v hlíně, často na okraji vesnice nebo na vyhrazeném poli pro chudé.
Tělo se sice taky zabalilo do plátna, ale šlo rovnou do země. Žádná druhá fáze se nekonala.
Aby tělo hned první noc nevyhrabali šakali, navršila se na hrob hromada kamení.

Ta realita byla v podstatě binární.

Křesťanská verze (Zmrtvýchvstání)
Tělo se nikam nepřesunulo lidskou rukou. Třetího dne byla hrobka prázdná, zůstaly tam jen lněné plátna - ROUNO - Turínské plátno (Turínské rouno) ?
Pravověrný křesťan zřejmě nebude zpochybňovat, že otisky na plátně – nemálo sugestivní – jsou autentické.

Žádná druhá fáze pohřbu (sbírání kostí) se nekonala, protože nebylo co sbírat. Nebo dostal speciální zacházení.


TENTO PŘÍBEH BY MIMO JINÉ znamenal, že Ježíš nebyl žádný chudý pastýř, ale že patřil mezi relativně významné klany v Jeruzalémě.
Evangelia (Matouš, Lukáš) zdůrazňují Ježíšův královský původ (rodokmen Davida).



JAK TO TEDY BYLO ?

Ježíš je v evangeliích často zobrazován, jak čte a vykládá Písmo a disputuje s učenci.
To naznačuje dobré vzdělání, které nebylo u venkovského "tektona" (tesař, nebo stavitel) v 1. století běžné.

V Talmudu to však může označovat velmi učeného muže!
Podobnou teorii později zpopularizoval spisovatel A.N. Wilson


:arrow: Vedle Nazareta stálo město Sepphoris (Cipori). Jako šikovný řemeslník a kameník by byl střední třídou.
Bible však výslovně nezmiňuje, že by s otcem pracoval na římských stavbách v Cipori.



Každopádně mohl vidět povstání a ukřižování židovských soudruhů, které tam vypuklo. To ho mohlo ovlivnit, a podle některých výkladů zvolil o něco umírněnější odboj a učení proti římské nadvládě. Rané křesťanství nebylo příliš radikální. Komunity se scházely v domech, kde lidé společně četli biblické texty, modlili se a sdíleli jídlo. Ale také věřili, že Bůh brzy zasáhne do dějin a obnoví spravedlivý svět.
V Talmudu u „tesaře“, narazíte na aramejské slovo Naggara. Je to idiomatický obrat pro učence.
Když narazili na fakt těžký teologický problém, používali úsloví: „Tohle nevyřeší žádný tesař ani syn tesaře.“
Znamenalo to, že ani ten největší intelektuální rabín na to nestačí.

Tohle jsou zajímavé teorie, ale už možná značně přehnané!

Ježíšův bratr Jakub se stal vůdcem jeruzalémské církve, což byl post, který vyžadoval značnou autoritu a vazby na Jeruzalém.

Na druhou stranu, většina historiků se shoduje, že Ježíš žil většinu života v relativní chudobě v Galileji.
Bin Ládin byl taky z bohaté rodiny a pak se vydal do hor.
Američané CIA ho nemohla dlouho najít, protože šel do Města útočiště, lidé ho tam chránili.
Institut útočištných měst je v Písmu definován několikrát. Nazaret, Kedeš, Golan, byly pro Ježíše takovými místy.
V Markovi se píše o velkých davech z Judska, Galileje, Jeruzaléma a Idumeje, které ho následovaly.

Archetyp „bohatého syna“, který hodí systém přes palubu a zmizí v ilegalitě, kde ho drží nad vodou loajalita místních.

Každopádně musel zřejmě něčím vynikat už jako mladý. Evangelia mluví někdy v metaforách, texty jsou psány spíše tak, aby šly vyprávět prostému lidu. Různé filmové dokumenty dokáží vytvořit odlišné historické příběhy.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Lord »

Film The Carpenter's Son - je příběh kluka z řemeslnické rodiny, který se rozhodl, že bude ukazovat na pokrytectví vládnoucí elity, a má tajemné schopnosti. Vyměnil jistotu v dílně za život potulného "revolucionáře". OTEC - Nicolas Cage, a neznámé "mládí Ježíše".
Zaměřuje se na temný příběh rodiny ukrývající se v Egyptě za vlády římského impéria.
Systém udělal to, co obvykle dělá, toleroval ho, dokud nezačal dělat moc velký rozruch, /a pak ho zlikvidoval.
Je to parafráze na Tomášovo evangelium.



K tématu je související dokument - Jesus Bones Discovered ? Simcha Jacobovici.

Jacoboviciho hlavní argument stojí na tom, že v jedné hrobce se našla kombinace jmen: Ježíš syn Josefův, Maria, Matouš, Jose (zkratka pro Josefa) a hlavně Mariamne Mara (podle něj Máří Magdaléna).

viewtopic.php?p=491282#p491282

Objev Talpiot, zkoumali i případnou vedlejší hrobku apoštolů.

Mnoho lidí je skeptických k tomuto tvrzení, problém mají i s konkrétními artefakty nebo místy spojenými s biblickými postavami.
Nezdá, že by bylo mnoho hrobek vyhloubeno do vápence, aby obsahovaly jen jedno tělo. Jakubovo osuárium je snad autentické z 1. století.
Objevily se určité spory, zda byl izraelský úřad pro památky ve svých závěrech spravedlivý.
Nakonec soud ROZHODL, že neexistuje dostatek důkazů k definitivnímu tvrzení.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Lord »

Je záhada vyřešena? Jak bylo vyrobeno Turínské plátno

Záhada - jak někdo tehdy udělal 3D otisk tváře a těla.

Jedna teorie je přímý kontakt, a tomu věří někteří dodnes, nějaký zázrakem tam ulpěla krev, pot či olej.
Nebo se to stalo nějakým metafyzickým procesem skrz plátno, aby bylo možné získat negativní obtisk.
Někteří ALTERNATIVNÍ fyzici to pořád podporují.

Ve skutečnosti to tam někdo asi obtisknul, namalovat by to bylo tak přesně v podstatě nemožné, ani nemá směrovost tahů čar při nanášení barvy.
Je možné že použili skutečnou mrtvolu a ta se začala rozkládat, ale ne moc, nebo tělo mumifikovali.
Analýzy potvrdily lidskou krev (typ AB), s bilirubinovými stopy (z těžkého traumatu).
Skvrny přesně odpovídají ranám z bičování, hřebů a kopí.

Jako by to „spálilo“ nebo zbarvilo vrstvy plátna.
Když se z negativu plátna udělá pozitiv, objeví se realistická, plastická tvář a tělo.
VP-8 analyzér (z NASA) ukázal, že v obraze je zakódována skutečná 3D informace.

Jsou tam dále fotky s detaily. Pokud nechcete celou historii, tak si to přetočte o 1 hodinu.


Prezentace trvá dvě hodiny, takže teprve uvidíme, kolik diváků se do ní ponoří skutečně do hloubky.

Nejnovější 3D studie brazilského vědce Cicera Moraese (2025) ukázala: když se plátno položí na reálné tělo, obraz se deformuje (hlava moc široká, nohy zkreslené). Ale na plátně je obraz rovný a přirozený. Nejlépe to sedí na mělkou bas-relief sochu (např. ze dřeva, kamene).
Žádná replika (ani moderní) nedokázala napodobit všechny vlastnosti najednou, leda postupně.


Turínské plátno - vědci zpochybnili hypotézu o středověkém reliéfu

Italští odborníci zveřejnili na stránkách časopisu „Archaeometry“ odpověď na studii brazilského badatele Moraese, podle níž mělo turínské plátno vzniknout za pomoci středověkého reliéfu.
Hypotézu označují za metodologicky nedostatečně propracovanou a historicky neopodstatněnou.
https://www.vaticannews.va/cs/svet/news ... liefu.html

Vatikán to zpochybňuje, asi není divu.


Obraz Turínského plátna odpovídá nízko-reliéfní soše – ne lidskému tělu, ukazuje 3D modelování

Myšlenka je taková, že když je 3D objekt obalen 2D plátem, například kusem látky, výsledný otisk je zkreslený a zdá se mnohem širší než když se díváte přímo na 3D objekt.

Ačkoliv tato studie neposkytuje žádný zvláštní vhled do datování Turínského plátna, podporuje myšlenku, že šlo o umělecké zobrazení.
https://phys.org/news/2025-08-shroud-tu ... tatue.html

Turínské plátno je slavný artefakt s nejasným původem.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Turínské plátno

Příspěvek od Lord »

K textiliím podle dalších zdrojů

Technika tkaní (rybí kost, Kepr 3/1) odpovídá luxusním tkaninám.
Mezi varianty keprové vazby patří: keprová vazba 2/2, keprová vazba 1/2 a diamantová keprová vazba.

V Murabba’atu byla nalezena jedna tkanina s rybí kostí, zdá se však, že se jedná o modernější tkaninu.
Zejména v jeskyních byly nalezeny četné textilní nálezy datované do období Bar Kochbova povstání 2. stol. n. l.
Většina keprových tkanin je tkaná v Z-směru.

Se Šimonem byly spojovány mesiášské představy a bylo mu dáno nové přízvisko bar Kochba, což znamená „Syn hvězdy“.
Když však byla rebelie Římany potlačena a mesiášské naděje zklamány, byl přejmenován na bar Koziba, tj. „Syn lži“.
Mesiášské představy na jednu stranu přinesly velké sepětí povstalců a jejich houževnatý odpor.
Ale na druhou stranu zapříčinily, že křesťané se od tohoto povstání distancovali.

VĚDECKÉ PRÁCE

A burial textile from the first century CE in Jerusalem compared to roman textiles in the land of Israel and the Turin Shroud
Pohřební textilie z prvního století n. l. v Jeruzalémě ve srovnání s římskými textiliemi v zemi Izrael a Turínským plátnem

Nález textilií v okolí Jeruzaléma je vzácný kvůli vysoké vlhkosti, která obvykle neumožňuje zachování organického materiálu.
Některé části těla byly pokryty několika vrstvami textilie.
Hlava zesnulého byla rovněž pokryta zbytky textilie o rozměrech 16 × 16 cm2, která byla nalezena přilnutá k vlasům v jedné vrstvě a zřejmě je obklopovala.
Osnova textilie je středně hustá, spředená do Z. Útek je téměř nespředený (spředený do I) a silnější než osnova.
Textilie je vyrobena z vlny technikou plátnové vazby.

Používání vlněných textilií jako primárního materiálu pro pohřby a rubáše je v Izraeli méně běžné než u lnu a vlna se obvykle používala pro rubáše až jako náhradní materiál.

Nejlépe zachované rubáše pocházejí z En Gedi z římského období (2.–1. století př. n. l., období Druhého chrámu).
Byly nalezeny v osmi židovských hrobech na jižním břehu Nahal ‘Arugot a v jednom hrobě na severním břehu Nahal David.


POSTUP

platno-modelace.jpg
A) Překrytí textury vygenerované 3D modelem na obraz Turínského plátna, které ukazuje nesoulad v anatomických proporcích.
B) Původní obraz plátna.
C) Překrytí textury vygenerované modelem s nízkým reliéfem, které ukazuje větší soulad s obrazem plátna, zejména v oblasti trupu a hlavy.
Zdroj: Archaeometry (2025)

Ježíšovo tělo bylo zabaleno do čistého plátna. Autor Janova evangelia potvrzuje, že byly použity vonné látky, které byly zabaleny do plátna.
Plátno vzniklo až ve středověku, TO určila radiokarbonová analýza. Zastánci pravosti Turínského plátna se ale nevzdávají.
Podle jedné z teorií totiž radiouhlíkovou metodu mohlo zmást zemětřesení v Jeruzalémě v roce 33 po Kristu, které prý mohlo změnit strukturu plátna.


TEXTILIE VE STAROVĚKU

Turínské plátno je vyrobeno z lnu spředeného v Z-směru ve vzoru rybí kosti 3/1.
Všechny lněné textilie z Izraele až do středověku jsou spředeny v S-směru, v plátnové vazbě.
Několik vlněných textilií z římského období je spředeno v Z-směru.


Textil a obchod s textilem v prvním tisíciletí n. l.
Zdroj: Textiles and Textile Trade in the First Millennium AD
https://www.cambridge.org/core/books/ab ... D84B64E4D7

I když se v oblasti Středomoří (včetně Egypta) v 1. století n. l. len tradičně spřádal spíše do S-směru, protože se to lépe shoduje s přirozeným kroucením lněného vlákna za mokra.
Z-spředený len se v římském období vyskytuje, zejména v severních provinciích (Galie, Británie, Germania) a v kontextu specifických textilních technik.

Římané na Západě, 600 př. n. l.–400 n. l., Cambridge History of Western Textiles.
https://www.romanarmytalk.com/rat/showt ... ?tid=16074

Kellis (oáza Dakhleh): Vesnice z římského období, která poskytla skvěle zachované oděvy.
Textilie z 1. století zde ukazují na vysokou kvalitu domácí produkce a typické egyptské vazby.
Zdroj: The textiles from Kellis, a Roman-period village in Egypt
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Společenské změny v historické perspektivě“