Kam míří Palba?

Řád fóra, FAQ, náměty a otázky ohledně fóra, spolupráce, oznámení.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Pátrač »

No a o tom to je. Já mám také pocit že se zde objevují práce natolik kvalitní, že není co moc dodat a autor potom má pocit, že je to špatně. Proto se nad tím moc nepozastavuji a dělám dál. Mimo jiné i proto, že mě to pořád baví a šířím je i jinam než jen na Palbu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4106
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od jarl »

Čtenářský ohlas se předem nedá přesně odhadnout. Některý článek prostě zapadne téměř bez povšimnutí, ale to rozhodně neznamená, že by byl nekvalitní. Naopak; pokud by nestál za nic, tak to autorovi určitě někdo omlátí o hlavu. Chápu, že když někdo investuje do nějakého delšího článku třeba i měsíce práce a potom se nedočká skoro žádného ohlasu, tak je to dost flustrující, ale s tím se prostě nedá nic dělat. Často v tomto ohledu dopadnou nejhůře právě ty dlouhé články, které mnoho čtenářů ani celé nepřečte a proto je ani nekomentuje. Řešením by někdy mohlo být jejich rozdělení na více samostatných částí (tak to dělám já), ale to také nefunguje vždy, protože delší série už většinou moc ohlasů nevyvolají (jako třeba ty Michanovy). S tím se prostě každý autor musí smířit a sám zvážit, zda mu psaní pro Palbu vyhovuje a možnost oslovit dost širokou čtenářskou skupinu (i když většinou pasivní) mu vynahradí investovaný čas a peníze.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Lord »

Pátrači určitě to šiř, kde se dá! Tvé práce si to zaslouží. Ještě k těm tématům, vybíráš si holt témata o kterých lidi nemají bohužel tolik znalostí, takže ani nevědí na co se zeptat, ale to neznamená, že to nikdo nečte, a kdo rozumí i komentuje. Hloubaví se z toho dozvědí hrozně moc věcí :idea:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Pátrač »

Já s vámi plně souhlasím a proto neházím pověstnou kanónovou houfnici do žita, pšenice nebo řepky olejné geneticky upravované. Jde hlavně o to, udržet celkovou úroveň Palby na potřebné úrovni a zbytečně se nezatěžovat věcmi, které prostě takové fórum přináší a to je to co se zde probírá.

Množství článků, tedy jejich počet není určující pro kvalitu Palby jako takové. Více článků by samosebou bylo lepší ale pokud jich bude méně ale spotřebnou kvalitou, je to také dobře.

Když se podíváte třeba na Zemaktovu horskou pěchotu a diskusi k ní, nelze nic jiného než říci :up: a zatleskat.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Polarfox »

Pátrač: Zbytečné starosti...diskuze je zcela nepředvídatelná záležitost.

1) Většina lidí, co si to přečte, do diskuze nikdy nepřispěje i když se jim to líbí a pomůže jim to. Spousta z nich ani není registrována a registrovat se kvůli tomu nebude. Vem si to podle sebe...také můžeš někde najít hezký článek, třeba se ti moc líbil nebo ti hodně pomohl, ale nic nepřispěješ do diskuze.
2) Jsou témata, ke kterým má prostě málo lidí co říci, někdy je to i o náhodě a jeden příspěvek může rozproudit mnohé další a pak stačí, že se ten člověk neobjeví a ten příspěvek nenapíše :)
3) Diskuze se může rozjet kdykoli v budoucnu.
4) Něco lze usoudit i dle počtu přečtení - paradoxně dobrý ukazatel je i pokud je tam málo příspěvků a hodně přečtení. Což znamená, že to není rozhozeno opakovaným čtením po každém novém příspěvku. Brečel bych až v momentě, kdy tam budeš mít 3 stránky diskuze a 500 přečtení a nebo nízkou čtenost za celou dobu, co to bude viset na portálu.

Prostě žádnej stres, pohoda...co bych měl říkat já s těmi svými exoty? :) To už bych si to musel dávno hodit :D Ber to tak, že vždycky je někde pár lidí, které jsi tím mile překvapil a poskytl jim něco, co by jinak nezískali. A to za to stojí ne? A lepší psát o tom co tě baví, než se snažit zavděčit všem .)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od knezdub »

Za sebe se přikláním k názoru, že (nejen) Pátračovy články jsou natolik dokonalé a vyčerpávající, že jakákoliv diskuze by byla jen nošením dříví do lesa, případně mlácení prázdné slámy. A na to je většina Palbáků dost inteligentních, takže se k tomu nevyjadřuje.
O kvalitě Palby pomalu začíná svědčit i odkazování se na ni, jako na odborný a kvalifikovaný server v různých internetových článcích a diskuzích.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Polarfox »

Dejme tomu že člověk jako autor něčeho vždycky tak trochu doufá, že to vyvolá nějaký ohlas jako potvrzení toho, že to vůbec někdo čte a obecně zpětnou vazbu, dále si také tajně přeje, aby tam měl možnost se prostě a jednoduše pobavit s někým, kdo tomu taky hoví a rozšířit si třeba dále obzory nebo jen vytříbit vzájemně ty dosavadní, ale to je vždycky sázka do loterie. A když nevyjde, tak to prd znamená...kolikrát si říkám "tohle se mi líbí, měl bych tam něco napsat, ať ho podpořím" a napíšu houbeles...ať už proto, že jsem línej, zapomenu na to a nebo nemám co a lepší nic nenapsat než zplodit něco "duchaplného" a nebo dělat chytrýho :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Pátrač »

Je to tak, proto nemám nějaký velký strach o to, že by Palba směřovala někam do kopřiv. Ale jelikož jsem párkrát sám měl pocit jakési marnosti a co si budeme nakecávat po konfliktech jsem dokonce dvakrát z Paby odešel, stejně jsem se vrátil, protože ve finále je mi zde dobře.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Franz Trubka »

Psat dobre a jeste lepsi clanky nemuze kde kdo. Po turbulencich z pred roku a pul okolo hospody sla Palba nahoru a udrzuje si velmi dobry standart. Jsou lide kteri maji znalosti a nevahaji je dat v podobe prispevku na Palbu, a pak jsou lide, kteri to ctou a rozsiruji si svoje vedomosti.
Co se tyka nekonecnych a nezajimavych diskusi, asi jsou dani za svobodu projevu. Co se mi nelibi, to proste nectu.
Je to muj osobni nazor, ale u nekterych "profesionalnich diskuteru" by mene znamenalo vice.
Osobne si myslim, ze Palba je nejlepsi military portal v CR a dik za to vsem, kteri se o to pricinili a pricinuji
Z jarniho Chicaga a od studene Plzne zdravi vsechny Palbaky Franz :razz:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
vbn78
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 25/5/2010, 06:39
Bydliště: Bory

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od vbn78 »

Tak já jsem také jen jeden s těch 100% pasivních čtenářů a musím říci, že k většině článků si nedovolím nedovolím diskutovat, jelikož mé povědomí o oné záležitosti je daleko povrchnější než to autorovo (tedy to je vlastně dobře :) ). Články od Pátrače, Polarfoxe a všech dalších jsou v naprosté většině dokonalé.
Díky za ně z půlnoční Plzně ;-)
Obrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od kacermiroslav »

jarl píše:Čtenářský ohlas se předem nedá přesně odhadnout. Některý článek prostě zapadne téměř bez povšimnutí, ale to rozhodně neznamená, že by byl nekvalitní. Naopak; pokud by nestál za nic, tak to autorovi určitě někdo omlátí o hlavu. Chápu, že když někdo investuje do nějakého delšího článku třeba i měsíce práce a potom se nedočká skoro žádného ohlasu, tak je to dost flustrující, ale s tím se prostě nedá nic dělat. Často v tomto ohledu dopadnou nejhůře právě ty dlouhé články, které mnoho čtenářů ani celé nepřečte a proto je ani nekomentuje. Řešením by někdy mohlo být jejich rozdělení na více samostatných částí (tak to dělám já), ale to také nefunguje vždy, protože delší série už většinou moc ohlasů nevyvolají (jako třeba ty Michanovy). S tím se prostě každý autor musí smířit a sám zvážit, zda mu psaní pro Palbu vyhovuje a možnost oslovit dost širokou čtenářskou skupinu (i když většinou pasivní) mu vynahradí investovaný čas a peníze.
Naprostý souhlas. Samozřejmě, že ěm jako autora taky mrzí, že na řadu článků, prostě není žádná reakce a přitom při psaní jsem si říkal, že to je téma jak hrom a bude pod ním velká diskuse. Takhle jsem narazil třeba s Alesii ve středověké sekci atd. Možná je někdy na škodu, že téma je příliš podrobně zpracované a tak se mu dát těžko co vytkout/komentovat. Takže jsem si už opakovaně říkal, že v některých nebudu zacházet tak moc do detailů a naopak něco vypustím a nechám to na všímavém čtenáři, aby on měl prostor nějakou zajímavost doplnit, o které jsem ale i tak již při psaní věděl dopředu:-) A pokud se nikdo X týdnů nechytne, tak teprve pak s tou "informací" vyrukuju sám, abych se pokusil vyprovokovat nějakou diskusi.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4277
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Alfik »

Ona ta diskuse je někdy... taky... :D "zajímavá"!
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Lord »

Přesně tak, někomu zase vadí, když se z toho „udělá bramboračka“. Chápu váš ideál věcné, přínosné a akademické diskuse. I takové někdy jsou! Ovšem to si pak většinou mezi sebou pinkají dva tři znalí oborníci. Ono když to srovnáte s okolními komentáři na internetu, tak to není tak zlé. Vojenská oblast je ještě specifická a možná se trošku už vytrací ta česká všeumělnost, u mladejch už vojenský znalosti a zájem upadaj, čest výjimkám. Vemte si co se naučí na školách, mládež už ani nečte knihy, ale je na počítači a mastí hry, či čte všelijaký ságy, zajímají je filmy, atd. Takže pak odumírá i to podhoubí.
Osobně mám dojem, že nejvíce moudra načerpali lidi v devatesátých letech, kolem dvaceti až čtyřiceti, dále bývalí vojáci, atd.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Pátrač »

No mě šlo hlavně o to jak si povzdechla kolegyně Štuka která sama je pilným autorem, že to není jen problém u jednoho autora ale u všech. To za prvé. Dále si myslím, že to co napsal Destroyman sám autor článků nejen faktograficky skvělých ale zároveň velmi čtivých o snížení počtu zveřejněných prací nemusí a ani neznamená nic více, než že ne vždy se autorů daří jak by chtěli. Sám ví jakou dá práci napsat něco kvalitního. To za druhé.
A za třetí je nutno napsat, že každý článek se může stát obětí nájezdu diskutérů o ničem, což znám i ze svých prací ale nikdy mě to nebrání v tom, abych si udělal pořádek- mám ale výhodu že jsem moderátor a někdy to prostě ignoruji, neb i tyto diskuse o ničem občas obsahují zlaté zrno inspirace.

Jenže Destroyman je divoch a křečák, hned mu blafnou saze a na debiloviny reaguje razantním protiútokem, což se mi líbí, bo je to někdy zajímavější než samotná práce. Ale že by se musel urazit nebo na autorskou práci pro Palbu rezignovat si nemyslím. Prostě svět Palby a nejen jí je pestrobarevný a vše je možné a není to zde jen samý supergénius.

Navíc kecá - z jeho prací díky jeho rychlým akčním vstupům nikdo bramboračku nedělá, jelikož to nestihne.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Lord »

Stuka - největší flame kolem bombardování – a byla nakonec možná za to ráda :wink: Našlo se i něco přínosného, na co by jinak nepřišla řeč a nikoho nenapadlo.
Posledně napsala něco o námořní navigaci, a několik lidí se věcně chytilo, co chceš víc?
Piš jako Inger a budeš mít reakcí hafo, piš jako akademik, budeš jich mít méně, pro mě to je pochopitelný. Piš jako Destroy, kvůli čtivosti zanes osobní postoj a někdo se toho chytne.
Když už pánové chcete sami tu diskusi rozproudit, tak si ty poznámky, či otázky a osobní hodnocení napište sami :D
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Polarfox »

Lord píše:Vojenská oblast je ještě specifická a možná se trošku už vytrací ta česká všeumělnost, u mladejch už vojenský znalosti a zájem upadaj, čest výjimkám. Vemte si co se naučí na školách, mládež už ani nečte knihy, ale je na počítači a mastí hry, či čte všelijaký ságy, zajímají je filmy, atd. Takže pak odumírá i to podhoubí.
Ubývá pouze "pamětníků" (tj. lidí, co s tím reálně přišli do kontaktu) a to logicky díky drastické redukci armády a základní vojenské služby. Samotných zájemců o vojenství je pořád přibližně stejně, navíc mají v dnešní době mnohem širší možnost čerpání z různých pramenů. A s tím podhoubím to také není tak horké, ale to by bylo na delší povídání.
Lord píše:Když už pánové chcete sami tu diskusi rozproudit, tak si ty poznámky, či otázky a osobní hodnocení napište sami
Když já jsem línej se 10x registrovat a pak to všechno psát :D

Mě osobně může absence diskuze reálně "vadit" nejvíce z jednoho důvodu...chybí mi pak bezpečnostní pojistka a zpětná vazba ohledně kvality. Tj. nejsem si pak jistý, jestli jsem to někde nepovoral, ale nikdo mi to nenapíše, protože za a) mu to nestojí za to, b) nechce mi to kazit a myslí si, že mě nějak shodí a nebo za c) má mě za nějakou nadpřirozenou kapacitu v oblasti a znejistí. Bylo by fajn myslet si, že žádné připomínky rovná se žádný omyl, ale... :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Bleu »

já to vidím, že pokud bude článek napsán ve smyslu, že Kw.K.36 L/56 měl taková a taková TTD tak to diskuzi asi moc nevzbudí. Pokud to ovšem porovnaní penetrace tohoto kanonu na základě testů, které učinili Němci, Britové, Sověti a Američani, bude následovat nějaké rozvedení proč se hodnoty občas velmi výrazně liší, bude to asi o něčem jiném - a bude i následovat nějaká možná dobrá diskuze. Prostě z logiky věci by měla v článku měla být nějaká analýza "Proč" a nejen popis, že tomu tak je potažmo bylo.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Lord »

Branná povinnost byla zrušena, na školách se už nepořádá navlíkání igelitových sáčků a masek, možná se tomu budete smát, ale já ještě pamatuju. Technické znalosti a fištrón upadají. O co je zájem jsou však střelné zbraně, sportovní střelba, či nové zbraně.
Polare, on si jinak těžko může někdo pamatovat vše o exotických zbraních, pokud na to nemá velkou knihu a katalogy. Či skutečně není úzce specializovaný a takových lidí zase tolik není, nebo jim nestojí za to se registrovat. Ale pokud chcete zpětnou vazbu – lidi nebojte se napsat, včetně kritiky, na netu vám za to hlavu nikdo neutrhne.
Když bych to měl rozdělit, tak jsou okolnosti vnější – nálada ve společnosti, s tím asi Palba těžko něco nadělá, naopak to může reflektovat nebo jí trendy ovlivní. A okolnosti vnitřní, kdy se můžeme snažit vytvářet jakési podmínky pro dobrou diskusi či se snažit jako vlajkonoši o "nové směry". A na to má Palba moderátorů skutečně nyní dost, takže můžou zasahovat, usměrňovat, nebo neřešit. Ale nelze všechny stesky věšet na jeden hřebíček.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od StanislavM »

citace Bleu
já to vidím, že pokud bude článek napsán ve smyslu, že Kw.K.36 L/56 měl taková a taková TTD tak to diskuzi asi moc nevzbudí.
Souhlasím. To je ta největší nevýhoda článků , které popisují převážně technická data.K tomu se opravdu moc diskutovat nedá , pokud tam autor zjevně nedá nesmysl.Já osobně i když mě RU marína zajímá, tak mám problém dočíst ty články dokonce. Chce to příběh třeba té lodi nebo spojit s osudem lidí co na té lodi sloužili. To ,co si budeme povídat umí Destroyman.Nechci aby se tento Můj příspěvek někoho dotknul , to opravdu NE.Je to jen Můj subjektivní názor.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam míří Palba?

Příspěvek od Destroyman »

Pátrač píše:Jenže Destroyman je divoch a křečák, hned mu blafnou saze a na debiloviny reaguje razantním protiútokem, což se mi líbí, bo je to někdy zajímavější než samotná práce. Ale že by se musel urazit nebo na autorskou práci pro Palbu rezignovat si nemyslím.
Checheche, dobrý Jaromíre! :D
Víš, já na to teď hlavně nemám čas, protože mám nad hlavu práce s komerčními aktivitami. Pořád ještě dostávám zakázky na přednášky o pirátech a hlavně píšu pro časáky až se ze mě kouří. Teď je třeba před vydáním můj článek o britské 10. flotile, právě teď sedím nad článkem o tom, kterak (nejen) čeští námořníci v roce 1945 v jednom čínským přístavu našli schovanej japonskej konvoj a vykostili ho, no a do konce května ještě musím sepsat práci o obraně a evakuaci sovětské základny Hanko v r. 1941.
No a coby odpornej kapitalista se bez mučení přiznávám, že dělat svýho koníčka, brát za to peníze a nenechat si do toho od kdekoho kafrat mě docela i baví. :wink:
さようなら。
Odpovědět

Zpět na „Náměty & komentáře“