
Autor tam přeci musí být uveden ne? Kdo ten comix maloval? Zkusím zapátrat na Googlu...
Dá sa ten časovač nastaviť aj tak, že strela z húfnice letí napríklad 10km a 500m pred cielom príde k vymeteniu šipiek z tela strely?Alchymista píše: V húfnicovej strele je ich uložených 6-10 tisíc a vymetené sú na povel časového alebo približovacieho zapalovaču. Pri nastavení na režim "kartáč" sú šipky vymetené 10-15 merov od ústia hlavne.
Počiatočný rýchlosť šipiek obvykle zodpovedá rýchlosti strely v bode výmetu + 200-400m/s, takže môže dosiahnuť rýchlosť i viac ako 1000m/s. Efektívny dosah šipiek je 600-1000m od miesta výmetu.
Nechci nic říkat, ale tohle je jako míchat jabka s hruškamakenavf píše:Vyzerá to že táto technologia(resp. princip) sa používa ešte aj teraz http://en.wikipedia.org/wiki/S-8_rocket varianta S-8S
No asi až také pletenie jablk s hruškami to nieje, keďže aj v tom odkaze na WIKI je tá raketa S-8S uvádzaná ako Flechette.Princip je zachovaný v tom, že ako smrtiaci element sa používajú úzke špicate ihly(na veľkosti nezáleží) ktoré neobsahujú nálož,keď tak nanajvyš obsahujú výmetnú náplň na urýchlenie požadovaným dopredným smerom..Rozdiel je akurát v tom, ako sa dopravia na bojisko a to buď vysypaním z lietadla(zastaralé),v rakete alebo v granáte(modernejšie).Tuchačevskij píše:Nechci nic říkat, ale tohle je jako míchat jabka s hruškamakenavf píše:Vyzerá to že táto technologia(resp. princip) sa používa ešte aj teraz http://en.wikipedia.org/wiki/S-8_rocket varianta S-8S![]()
To, co zde uvádíš jsou šipky nesené v granátu a to o čem je tu řeč je obyčejný kus kovu, který neobsahuje žádnou nálož a je ručně vyhazován z letadla...
http://www.valka-revue.cz/sipky-fleschettesBrutální bojový prostředek s nádechem středověku poznali na vlastní kůži nejprve Maročané. S vypuknutím války padaly na německé pěšáky i jezdce ocelové šipky velikosti psací tužky, jež dokázaly proletět jejich těly od hlavy až k patě
Využití prostředků těžších než vzduch k válčení na nebeském bojišti je staré v podstatě jako samotné letectví. A tak se již kolem roku 1910 začala francouzská armáda zabývat možností bombardování nepřátel nikoliv pomocí tříštivých pum, nýbrž s využitím neexplozivních ocelových minioštěpů či šipek. Tuto myšlenku rozvíjel už Clément Ader (1841–1925), jeden z předních francouzských vynálezců a průkopníků letectví. Na první pohled možná kuriózní záměr ovšem sledoval realistický základ. První letouny se s těžkými bombami nedokázaly většinou ani odlepit od země, takže se spoléhalo především na klasické či upravené ruční granáty či modifikovanou dělostřeleckou munici menší ráže.
Tento arzenál však ohrožoval často spíše samotné letce než nepřítele pod nimi. Naproti tomu manipulace a vypouštění ocelových šipek ručně či pomocí nožní páky z pevných beden pod trup letounu nepředstavovalo pro pilota ani pozorovatele žádné nebezpečí. Přitom francouzské předpoklady založené na testech z roku 1913 mluvily o tom, že dvě bedny šipek se stabilizačními ploškami letu svržené z výšky 1 km pokryjí plochu asi 500×200 m. Šance na zasažení nechráněného pěšáka je přitom asi 1:80, naopak jezdce na koni jakožto většího cíle se zvyšovala na 1:10. Rychlost dopadu se přitom měla pohybovat mezi hodnotami 150 až 200 m/s. Samotné šipky o délce 12–17 cm vážily 20 až 30 g dle zvoleného typu.
Zdroj: http://technet.idnes.cz/letecke-sipky-f ... enstvi_erpPřed sto lety byla v plném proudu Velká válka, později známá jako první světová. Do té doby nejstrašnější válečný konflikt v dějinách lidstva poskytl prostor k masivnímu použití nových zbraní. Jedna z nich připomínala svou primitivností středověk. Efektivitu měřenou docílenými zásahy příliš velikou neměla, ale o to větší měla účinek psychologický.
Je mi jasné že jsi ten článek psal ty, je tam totiž to nesmyslné slovo na němž trváš "FLESCHETTES" říkej si co chceš ale to "s" tam prostě nepatří.Tuchačevskij píše:Super článek !![]()
Moc děkuji
No vyzerá to že aj autor toho článku na Technetu eventuelne pripúšťa "evolučný" posun v aplikácii šipiek v dnešnej modernej dobe.Tuchačevskij píše:V tom, že na WIKI je uváděná raketa S8S jako Flechette bych rozhodně nestavěl!![]()
Tady se bavíme o FLESCHETTÁCH z první světové války. V tom, že smrtícím elementem je úzká špice jejich podobnost ale končí. Nesrovnával bych moderní šipky už jen z toho důvodu, že k urychlení a nasměřování šipek dochází uměle a to za pomoci výmetné náplně. Letecké šipky z WW-I se používaly bez jakékoliv výmetné náplně prostým hozením ven z letadla a k jejich dopadu a usměrnění sloužila pouze gravitace. Tím chci hlavně naznačit, že letecké šipky o kterých je tu řeč padaly na protivníka pouze z nebe dolů...
Doba malých ocelových šipek v oblasti vojenství neskončila s první světovou válkou, jak by se dalo optimisticky, ale mylně předpokládat. Mnohem později se podobné šipky opět objevily, staly například náplní některých leteckých pum či dělostřeleckých granátů - technika šla kupředu. Ale to už je jiná historie. A bohužel i současnost. A stejně jako o těch sto let starých se o těch dnešních příliš nemluví.
Zdroj: http://technet.idnes.cz/letecke-sipky-f ... enstvi_erp