To je složitější.
Havel svým „požehnáním“ měl taky určitý vliv. Například jsme přestali obchodovat s „teroristou“ Kaddáfím. Ten by přitom dobře platil a zbrojní fabriky by se na tom mohly přiživit.
Mnohé způsobil rozpad RVHP, a dále s přechodem na tržák neměly podniky peníze, cash-flow, banky jim napálily vysoké úroky. To byl šokový přechod, a nejen pro nás, ale také ostatní země bloku, kam jsme exportovali. V roce 1992 došlo k poklesu zbrojní výroby o 80% v České republice a dokonce o 90% ve Slovenské republice.
Například
Závody těžkého strojírenství v Martině byly kdysi mamutím podnikem s 15 tisíci zaměstnanci. Komunisti se pravidelně chlubili, kolik se tu vyrobí dieselových motorů a lokomotiv. Už se ale nepsalo o tom, že podstatnou část výroby v Martině tvoří tanky. Trh pro československé tanky byl v arabských zemích – Irák, Libye, Egypt a podobné státy.

Jednoduše omezování zbrojní výroby v Československu bylo náhlé a probíhalo ve velkém množství. Zachování kapacit zbrojního průmyslu záviselo hlavně na rozsahu, zaměření a možnostech exportu. Přeorientovat se ze dne na den nebylo možné. Ale o pistole byl zájem víceméně pořád, to je příklad zbrojovky v Uherském Brodě.
V návaznosti na tento pokles začalo docházet ke konverzi zbrojního průmyslu na civilní výrobu. Předpoklad, že se podaří najít mezery na trhu, se většinou nepotvrdil. Dřívější preferování vojenské výroby před soukromou mělo za následek, že některé výrobky nebyly dostatečně inovované, a tak v rámci světového trhu konkurence neschopné a v mnoha případech nebylo možné konkurovat ani cenou.
Firmy se svými výrobky narazily na nabídku zavedených výrobců a obsazený či západním výrobkům otevírající se trh. Nejvíce utrpěli Slováci, to bylo spojeno, jak říkají ekonomové se strukturálními změnami.
Do toho přišla privatizace, která
zasadila průmyslu poslední ránu. Zbrojovky byly zařazeny do obou vln kupónové privatizace. U některých podniků byl určitý podíl ponechán ve fondu národního majetku a předpokládalo se jeho pozdější odprodání zahraničnímu investorovi.
Průběh prvních dvou kol první vlny kupónové privatizace ukázal, že o většinu zbrojních podniků byl zpočátku menší zájem, a to zejména na Slovensku. Výjimku tvořily v České republice podniky
Blanické strojírny, Sellier a Bellot Vlašim a Česká zbrojovka Uherský Brod, které se pro velký zájem dostaly již v 1. kole do převisu poptávky nad nabídkou. Zbrojní fabriky byly většinou dobře technicky vybavené s odpovídající technickou základnou, a disponovaly kvalifikovanou pracovní silou.
Většina zbrojních podniků byla nasazena do druhé vlny kupónové privatizace. V této fázi se však již uskutečňovaly i jiné formy privatizace, než byla ta kupónová. Mezi nejdůležitější podniky zařazené do této vlny patřila
Tesla Pardubice, Explozia Semtín a Pal Magneton Kroměříž.
U Tatry šlo hlavně o vynikající podvozky do terénu. Nebo obrněný transportér
OT 64 SKOT. Na podvozku TATRA 810 a později TATRA 815 byl vyráběn
raketomet vz. 70 a domácí konstrukce byla rovněž samohybná kanónová
houfnice DANA. Vynikající výsledky byly dosaženy ve výrobě a vývoji radiolokační techniky.
TAMARA by se chytla světově, zájem o ní byl, ale zakázali jí vyvážet.
Zdroj: Výcuc z diplomové práce