ÚVOD
Stalo se. Na Palbě jste měli možnost prostudovat rozsáhlé práce o pravěké pevnosti Rmíz u Laškova, lokalitě Zámeček u křižanovic, Obrově noze u Otaslavic a jako první jste zde měli práci o keltském oppidu Starém Hradisku u obce Malé hradisko.
Takže nyní se vám dostává ke čtení další taková reportáž spojená s historickým exkursem do dávných dob. Jenže jelikož jde o pravěkou pevnost vybudovanou v době eneolitu, tedy pozdní době kamenné, bude práce výrazně kratší, jelikož není potřeba složitě nastiňovat pohyby jednotlivých kultur, vše už bylo v práci o lokalitě Rmíz u Laškova.
Cíle této práce je popsat vývoj opevňovacích aktivit archeologicky zachycených v této multikulturní lokalitě. Je totiž obvyklé, že takové výhodné lokality poměrně nezvyklé, ale tato jak uvidíme dále velmi sofistikovaně zvolená a samotnou přírodou opevněná lokalita byla historicky osídlena několika kulturami, ale jen jedna zde zanechala stopy v podobě mohutné fortifikace.
Tuto výšinnou osadu těžce opevněnou od samého počátku založila ve své době kultura nálevkových pohárů. Jeden z hlavních výzkumníků této fortifikace pan Miroslav Šmíd, který se jí věnoval dlouhá léta, o ní vydal skvělou publikaci nazvanou HRAD U BÍLOVIC s podtitulem HRADISKO Z POZDNÍ DOBY KAMENNÉ NAD BĚLECKÝM MLÝNEM. Tato publikace, jejímž hrdým majitelem jsem, je jedním z mnoha zdrojů, ze kterých jsem čerpal v této práci.
Kapitola první: Stručná historie objevování a zkoumání lokality a popis dnešního stavu v souběhu s rekonstrukčními vyobrazeními fortifikačních prvků
Strategická poloha lokality, nález pozůstatků mohutného valu a dvou příkopů, tedy těžké fortifikace od nepaměti ukazovali lidem, že zde bylo něco významného. Studie Radana Květa o pravěkých komunikacích propojila údolní spojnici pod pevností s komunikační trasou vedoucí z prostoru Prostějovské kotliny, která je součástí Hornomoravského úvalu a tedy je ji možno svázat s jednoznačně prokázanými pravěkými komunikacemi vedoucími od Baltu ke Středozemnímu moři a provázaly tuto pevnost s Moravou. Směrem na západ a severozápad se tato komunikační trasa vine jak kolem dnešního Laškova a tak i kolem Chornice a Moravské Třebové směrem na Jevíčko. Odtud komunikace směřovaly dále na západ až do Polabí, a tím se tato lokalita propojuje s prostorem středních a severozápadní a východních Čech.
Trochu topografie aneb kudy na Hrad u Bílovic
Pravěká opevněná lokalita se nachází asi 11 kilometrů severozápadně od Prostějova, na poměrně široké ostrožně s nejvyšším bodem v nadmořské výšce 338 metrů nad mořem, jejíž severovýchodní až severozápadní svahy obtéká říčka Romže, která je až 57 metrů nížeji a od jihu je obtékána bezejmennou vodotečí, která dokonce nedaleko pramení. Ostrožna patří do Zdětínské plošiny která součástí Konické vrchoviny a ta je součástí Drahanské vrchoviny. Ostrožna je spojena s dominujícím vrcholem zvaným Háj poměrně širokou šíjí a před samotnou pevností je oddělena mělkým sedlem. Jeho dnešní podobu ukazuje následující fotografie.
Ale tuto pevnost lze najít jednodušeji. Přímo pod ní je železniční stanice lokální železniční trati vedoucí Chornice a odtud do Konice, Kostelce na Hané, Slatinic, Senice na Hané, Příkaz a Olomouce. Stanice nese název ZDĚTÍN. Zde stačí vystoupit z vlaku a otočit se zády k severu a přímo před sebou ve vzdálenosti asi 50 metrů uvidíte zalesnění příkrý svah. Jde o chlum, kde se nachází samotné hradiště.
A jen o pár metrů dál se nachází významné a velmi hezké rekreační, ubytovací a restaurační zařízené zvané Bělecký mlýn. Při mé první návštěvě jsem se pokusil zjistit, jaké povědomí má místní obsluha o pravěké pevnosti, která je jen asi 150 metrů vzduchem od jejich výčepního pultu a nijak mě nepřekvapilo, že ani netušila, co po nich chci.
Bělecký mlýn a jeho hlavní parkoviště - dnes jeho část zabírá externí posilovna - pěkné místo pro odpočinek, občerstvení a zábavu – obora s daňky, divokými prasaty, jízda na koních, cyklotrasy a spousta dalších možností.
Popis opevnění tak jak se měnil v jednotlivých obdobích jeho výzkumu.
První oficiální zpráva o Hradu u Bílovic poskytl odborné i laické veřejnosti pan Vítězslav Houdek v roce 1884. Uvádí, že, cituji:
„ Hrad tento je ostroh forem velmi pravidelných, stráněmi strmými jakoby uměle urovnanými a do výšky 60 metrů se pnoucími. Hoření prostora Hradiska tvoří více méně rovnostranný trojúhelník. Ze dvou stran jsou stráně, s třetí pak omezen jest ostroh jediným obloukovitým náspem a příkopem, bezmála 200 metrů dlouhým z hlíny nasypanýma téměř po celé délce zachovaným. Výška násypu s hloubkou příkopu činí místy 5 m. Celý ochoz obnáší asi 600 metrů“.
Z popisu je vidět, že nezaznamenal druhý předsunutý příkop, možná proto, že tento nebyl nikdy dokončen. Na druhou stranu si všiml, že z hradiště byl velmi dobrý výhled. Cituji:
„Viděti odtud Ptení k jihozápadu, na druhé straně pozíráš údolím Romže ke Kostelci a do Hané k Prostějovu“.
Jako další lokalitu osobně navštívil v roce 1886 Antonín Gottwald, který se na ni vracel po celý život a dokonce zde prováděl archeologický výzkum. Dalším, komu místo učarovalo byl i Inocenc Ladislav Červinka. Tyto osobnosti znáte z jiných mých prací, není tedy potřeba je opět představovat.
Antonín Gottwald viděl v terénu toto, cituji:
„ Budovatelé hradu se snažili zabezpečiti se na jižní a východní straně náhorní roviny. Tam navršily mohutný val skoro 200 metrů dlouhý, přibližně 5 a půl metrů široký, vyčnívající až 5 metrů nad příkopem a skoro 2 metry nad náhradím. Val začíná u opuštěného kamenného lomu a končí náhle, jakoby byl seříznut, 19 metrů od lesní cesty , vedoucí z hradiska k východu a táhne se k ní již v rozměrech celkem nepatrných.Na jižní a východní straně obíhá nad příkopem rovnoběžně s uvedeným již valem ještě druhý neporušený, značně nižší a užší vnější násyp, končící právě u lesní cesty vycházející z náhradí k východu. Jižní a východní okraj hradu byl tudíž opevněn dvěma souběžnými valy, oddělenými hlubokým příkopem“.
První obrázek ukazuje jednu ze skic Antonína Gottwalda z roku 1938. Půvabná je poznámka že plánek není přesný. Druhá skica téhož autora ukazuje místa výzkumů provedených do roku zakreslení, tedy do roku 1938.
Z jeho popisu vyplývá několik zajímavých věcí. Nezaznamenal vnější, druhý příkop, který ale nebyl dokončen a tvoří ho několik dílčích částí. Mezeru mezi těmito příkopy považoval za další val. A nakonec pro porost, který zde nyní není, si nevšiml mělkého příkopu lemovaného předprsní, který běží od jím několikrát popisované lesní cesty směrem na východ, podél severního úbočí.
Na výzkumech Hradu u Bílovic se dále podíleli i učitel a amatérský archeolog Karel Dobeš, doktor práv František Trčal a kněz Josef Slavíček. I když to byli amatéři, šlo o vzdělané, velmi schopné a houževnaté lidi. Například pan Dobeš objevil u Ohrozimi eneolitické mohylové pohřebiště na trati Horka, které vstoupilo do dějin archeologie. Pan Trčala se projevil jako skvělý restaurátor a dokázal pro budoucnost zachovat velmi dobře katalogizované sbírky nálezů z období dlouhého skoro 40 let.
Následně se na Hradu Bílovic dlouhé desítky let nedělo nic. Věci důležité a doposud nevídané se zde děly na konci 20. století a na počátku 21. století. Zde je obrázek – sken, kde byly položeny jednotlivé sondy. A zde také začne vkládání vyobrazení rekonstrukčních obrázků, za jejichž podobu mohu výhradně a pouze já Pátrač. Jako i za chyb, které možná obsahují.
Sonda 1/1983 procházela přerušením vnějšího příkopu a protnula vnitřní příkop. Sonda 2/1983 protnula vnější příkop. Očekávalo se, by zde mohlo dojít nálezu pozůstatků vnější drápale nepodařilo se najít nic. Možná že jsou tyto stopy mimo provedené sondy. V místě kde proběhl výzkum, byly zjištěny tyto parametry této fortifikační části. Byly následující:
Vnější příkop byl v místě výzkumu široký 6,5 metrů a hluboký 2,5 metru. Dno bylo oblé.
Vnitřní příkop byl v místě výzkumu široký 7 metrů a byl vykopán až do skalnatého podloží a jeho dno do něj bylo částečně zapuštěno. I tento příkop byl s oblým dnem. Jejich výplň tvořily jílovité sedimenty a na nich ležící destrukce hradby.
Rekonstrukční náčrtek, tedy obrázek číslo 1, jak tyto příkopy podle tehdy provedených výzkumů mohly vypadat, následuje.
OBR. číslo 1: Od roku 1998 až do roku 2001 zde proběhly nesmírně důležité aktivity v rámci Czech/American Research Program – CAPPRO. Jejich cílem bylo v čase neuvěřitelně krátkém – pouhé 3 týdny získat:
- přesné zaměření celé lokality
- získání informací o podobě opevnění, tedy příkopů a hradby
- odebrání vzorků pro získání OCR dat. Hrad u Bílovic se tak stal druhou lokalitou podrobenou datování touto metodou.
Pro zjištění vzhledu fortifikace byly položeny dvě sondy. Na obrázku mají čísla 1/2001 a 2/2002. Ta první byla nakonec vykopána do takové hloubky, že se podařilo odkrýt horní část čelní kamenné plenty někdejší hradby. Ta druhá, která využila novodobých terénních úprav – tedy zářezu lesní cesty byla výpravnější. Zde se totiž podařilo i za ty tři týdny položit sondu dlouhou 19 metrů a prokopat se až do podloží a to napříč celou vnitřní fortifikací. A jak tato fortifikace mohla vypadat, se pokusím popsat a zobrazit v následujícím textu.
Potenciální protivník – rozumíme útočník - by narazil jak na první překážku na vnější příkop. Ale jelikož ten nebyl dobudován, můžeme klidně uvažovat nad tím, že by pro obranu neměl žádný valný význam, proto ho pomineme.
Následoval by druhý příkop. A to už byl pěkný kousek fortifikace. Jelikož byl stejně jako všechny další fortifikační prvky vybudován ve a na svahu, jeho hodnota byla i díky přírodě významná. Na straně přístupová byl od okraje hluboký jen asi 0,9 až 1, metr. Následovalo ploché dno široké 1,8 metru. Ale díky terénu, který zde stoupá, zadní stěna už byla vysoká 2,1 až 2,2 metru a tedy už byla bez technických pomůcek obtížně překonatelná.
Pokud by ale útočník byl zdatný v dobývání opevněných míst, nakonec by z příkopu vylezl. A zde by na něj čekala další překážka v podobě palisádové stěny. Její výška není určitelná, ale klidně můžeme považovat za vysoce pravděpodobné, že byla vysoká minimálně 3 metry nad terén. Palisádová stěna byla uchycena v palisádovém žlabu a jelikož za tímto žlabem byl nalezen další zásah do podloží a to terasovitý útvar, je vysoce pravděpodobné, že palisádová stěna byla pomocí této terasy z vnitřní strany podepřena proti snadnému svalení. Tuto situaci ukazuje obrázek číslo dvě. Myslím si, že z obrázku je jasná celková dispozice doposud popsaných fortifikačních prvků.
OBR. číslo 2: Jenže vše se dá dobýt a kdyby zde hrozba dobití nebyla, asi by tito lidé neztráceli tolik času a nevynaložili by takové úsilí, aby se proti hrozbě zajistili. A proto by na útočníka čekal hlavní fortifikační prvek a to nádherná mocná a vysoce sofistikovaná hradba. Podle provedených výzkumů lze - a já se o to pokusím, jak je mi v těchto případech s arogancí mě vlastní dáno – rekonstruovat její podobu.
Do skalnatého podloží byl vysekán základ čelní kamenné plenty, tedy čelní stěny hradby. Tento základ byl široký 0,5 metru a hluboký 0,3 metru. Tento základ byl do podloží zapuštěn kolmo a stal se pevnou základnou čela hradby.
Nad tímto základem byla vybudována čelní kamenná plenta. Ta byla ze statických důvodů kladena z pečlivě lícovaného na sucho kladeného zdiva a dosáhla výšky asi tří metrů. Nebyla kolmá, v úhlu si 10° „padala“ dozadu. Při jejím vrstvení byla z vnitřní strany podepírána souběžně sypaným hliněným násypem. A tento násyp byl zajišťován další kamennou zídkou. Ty nakonec byly tři a také se podařilo nalézt tři postupné vrstvy hliněného násypu. První čelní stěnu jistil do výšky 0,3 metru, druhý do výšky 0,3 metru a třetí už dosáhl výšku 3 metrů.
V čelní kamenné stěně byl doložen zpevňující prvek a to dřevěné kůly, které celou stavbu kvalitně zajišťovali. Ty byly zapuštěny do země kolmo a bylo je možno využít pro ochranu obránců pohybujících se po ochotu na hradbě. Jak mohl bojový ochoz v řezu vypadat, najdete na obrázku také.
Tyto dva obrázky ukazují archeologickou událost na Moravě roku 2001. Ten vlevo ukazuje, jak vypadá kamenná plenta pravěké hrady 12 let po ukončení vykopávek. Díváte se na poctivou práci lidí, kteří ji postavili před více než 5 000 lety. Obrázek vpravo ji potom ukazuje z bočního pohledu. Tato kamenná hradba sice není na Moravě nejstarší, ale je to zatím prokázaná nejzachovalejší taková stavba na území celé Moravy Slezska.
Nalezeny byly také další kůlové jámy, ale jejich přímá souvislost s fortifikací není jistá, dávají i jiné možnosti. Tedy mohly být součástí konstrukce tělesa hradby, ale mohly být i součástí konstrukce vstupního areálu, tedy brány. Složitá situace v místě výzkumu naznačuje, že vstup do Hradu byl právě v místě prováděného výzkumu. I to, že tudy vede novodobá lesní cesta naznačuje, že je vedena tudy, kde byl přístup do vnitřní plochy hradiště přirozeně nejsnazší, tedy místem, kde možná stála kdysi brána. Pokus o rekonstrukci řezu hradbou ukazuje další obrázek.
OBR. číslo 3: Podle nákresu s vyznačenými výzkumy hradba končí v prostoru sondy. Je pravda, že při pohledu na lesní cestu vedoucí do nitra opevněné plochy se situace vlevo od ní zdá velmi nepřehledná. Stejná situace je potom i s opevněním tedy spíše jeho možnou podobou na západní a severozápadní straně. Abych mohl pokračovat v rekonstrukcích, musíme využít fotografie.
Zde končí hradba úsek fortifikace směrem na západ a vše co je zde k vidění vytváří shluk krajně nepřehledný. Já si to pro svoji potřebu nazval vstupním prostorem do samotného hradiště. I proto, že z daného místa mám takový pocit.

Tento obrázek ukazuje, jak vypadá celkový pohled na prostor, který já osobně považuji za vstupní do opevněné plochy hradiště.
Tato fotografie ale ukazuje něco, co mi připadalo známé. Je to pravidelný obloukovitý útvar, který navazuje na shluk útvarů v možném vstupním prostoru a vybíhá směrem k západnímu obvodu hradiště. Myslím, že fotografie jasně ukazuje že jde o valové těleso, které může být pozůstatkem další části hradby, která ale vzhledem k lepším přírodním ochranným podmínkám mohla být lehčí konstrukce než hlavní hradba. Červené tečky jsou vedeny po temeni tohoto valového tělesa. Ale to na západní straně není vše.
Tato fotografie potom ukazuje, jak možná pokračovalo opevnění na západě. Na konci výše zobrazeného a popsaného valového tělesa se nachází desítky metrů této deprese vysekané do skály. Celé to vyvolává pocit, že se díváte na do skály vysekaný ochranný příkop, jehož zadní stěna mohla být díky příznivé terénní situaci vysoká a několik metrů. Pokud by nad příkopem byla vybudována lehká palisádová stěna – čestně musím uvést, že dnes po ní nejsou žádné průkazné stopy – byla by z této strany plocha hradiště dokonale chráněna.
Jak tedy mohlo vypadat opevnění v tomto úseku obvodu opevněné plochy? Zde bohužel nemám oporu v archeologických nálezech, tedy půjde o moji představu nebo chcete-li, věštění z koule vytvořené ze zbytků kostěné, štípané a broušené industrie.
OBR. číslo 4: Zůstává nám už předposlední část, tedy podívat se, jak mohlo vypadat opevnění na severní a severovýchodní straně. Napřed se podíváme na dvě fotografie, které ukazují její pozůstatky. Tato fortifikace oproti hlavní hradbě a k ní přidrženého příkopu je tvořena příkopem výrazně menším, i když ne malým, předprsní a za tímto příkopem stála tolik oblíbená palisádová stěna. Na její přítomnost ukazují nalezené pozůstatky zřetelné hrany a kamenné destrukce na vnitřní straně tohoto příkopu.
Má to logiku. Zde jsou ale přírodní podmínky méně příznivé z hlediska přirozené ochrany a proto zde stojící palisáda byla asi robustnější a pevněji kotvená. Ale i zde budu věštit z výše popsané koule, protože ani zde archeologický výzkum neproběhl. A takto to mohlo vypadat.
OBR. číslo 5: No a jak mohla vypadat fortifikace, po které zůstal obloukovitý val dlouhý nějakých 80 metrů? Doba měděná, eneolit, zná povícero druhů fortifikační architektury. Zde si myslí, že šlo o jednoduché valové těleso s vnitřní kamennou konstrukcí kamennou plentou nebo o kamennou stěnu prosypávanou zeminou, možná zpevněnou roštovou konstrukcí. Možná tak, jak ukazuje další obrázek:
OBR. číslo 6: Tímto si myslím, že jsem potřebné informace, které ale občas stály na mojí vlastní představivosti o tom jak mohlo toto hradiště, nádherná pevnost z doby měděné a jeho fortifikační architektura vypadat, vyčerpal. Jsem přesvědčený, že to co jste se zatím dověděli, stálo za to úsilí, co jste na stávající studium vynaložili. V druhé kapitole se podíváme na to, jak to bylo s osídlením této lokality jednotlivými kulturami. A myslím si, že i zde půjde o zajímavé věci.