Předem předesílám, že Asad si zase nestojí tak pevně v kramflecích, na druhou stranu si byl schopen jistě domyslet, co by obnášelo použití chemických zbraní
Jakl: Chemický útok v Sýrii je odporné vrtění psem. A co takhle podívat se, komu posloužil? Vojensky nikomu. A propagandisticky? Syrské vládě určitě ne. Jen se dobře dívejme, kdo bere tuhle tragédii jako dar z nebe, jako záminku k prosazení svých plánů. Syrští povstalci tvrdí, že dostali po zprávách o chemickém útoku syrských vládních sil zásilku čtyř set tun zbraní. Navíc USA zvažují údery na Syrskou armádu.
Zdroj:
novinky.cz
Photoshop a fake, když není vyrobíme působivou scénu pro noviny
Nevím, co z toho vzejde. Každopádně vím, že k válkám je většinou potřeba vytvořit nějakou záminku a tím je odůvodnit před veřejností. Taky vím, že Syrská armáda nemusela používat plyn, protože se jí dařilo vytlačovat povstalce z území, které chce strategicky udržet i bez toho. Na jaře dobyla čtvrť Cháldíja v Homsu a v propojení Damašku s pobřežím už bránily pouze „teroristy zamořené“ vesnice Jabrúd, Talbíse a Rastan.
Dále sleduji Wertyz report, chlapci umí.
Více a více faktů začíná naznačovat, že chemické zbraně u Damašku použili mezinárodní teroristé. Krom toho, že Rusko vlastní záběry ze satelitů, které to dokazují, syrská státní televize odvysílala zprávu, že na předměstí Damašku Jobar, kde měl údajný útok odehrát, byly nalezeny chemikálie.
Zdroj:
wertyzreport.com
Jak bude případný „odvetný“ útok proveden?
Uvažuje se o střelách Tomahawk, ve skladech jsou zase trošku zásoby, které je třeba vyházet a dát Raytheonu další zakázky. Prostě se bude jednat o útoky na skutečné či domnělé syrské armádní sklady, případně infrastrukturu a velení. Samozřejmě je otázka, zda má takový útok smysl, maximálně může oslabit armádu a pokropit povstalce živou vodou, a tím dál živit tento konflikt. No a dál se uvidí, jenže právě v tom je určité riziko. Nicméně v Libyi jím stačilo také nejdříve vytvořit patovou situaci a dále pomáhat rebelům. Zda podobný scénář pomůže i v Sýrii a jak se k tomu postaví Rusko či Írán, je zatím otázka. Celá akce by se také mohla šeredně prodražit. Sýrie má lepší protivzdušnou obranu i armádu než kdysi Libye. Zde už by musel zřejmě následovat americký (spojenecký) výsadek do země. To by už dokázalo jasně zvrátit situaci.

Situace v březnu 2013 a vedle situace 22. srpna 2013. Severovýchod je asi ztracen, zde kraluje
Al-Kajdá. Ale severozápad, resp. západ a jihozápad drží zatím pevně
Alavité. Na jihovýchodě je poušť.
Na severozápadě rebelové zatlačení dál od pobřežní provincie
Latakia, bašta prezidenta Bašára al-Asada a jeho rodné Alawite etnické skupiny. Povstalecké síly se krátce zachytily jen v několika vesnicích v horách, ale nakonec ustoupili zpět do své základny v Salma.
Mezitím probíhaly boje již v napadené provincie
Daraa v jihozápadní Sýrii. Nejvíce pozoruhodné bylo, že rebelové zaútočili na hlavní město
Nawa v červenci, ovšem syrská armáda ho získala zpět.
V zemi na „protějším rohu mapy“, daleko - severovýchodní provincie
Hasakah, kurdské milice nakonec získaly úplnou kontrolu nad
Serekani (arabské jméno: Ras al-Ayn) spolu s náboženskými extremistickými silami, které bojovaly o město od loňského roku.
Tři největší syrská města - číslo jedna metropole
Aleppo ještě hořce rozdělena mezi vládu, povstalce a kurdské skupiny. Syrská armáda vyvinula další snahu v Homsu, a nyní kontroluje většinu klíčových pozic ve městě.
Centrální Damašek zůstává mimo dosah pro rebely, divoké bitvy jsou však nadále vedeny o některá předměstí. Zde spekulace o použití chemických zbraní tou nebo onou skupinou...
Odhaduje se, že povstalecké skupiny „ovládají“ asi 60 % země, ale sotva 40% populace, převahu mají ve venkovských oblastech, ale velká města drží pevně Asad.
Opozice zůstává zmatená jako nikdy předtím, není schopna na národní úrovni vytvořit prozatímní vládu v oblastech kontrolovaných povstalci. Náboženští extrémisté by rádi vytvořili "islámský stát v Iráku a Sýrii. Tyto skupiny jsou poměrně silné v mnoha oblastech Sýrie, hlavně na severovýchodě.
Zdroj:
http://www.polgeonow.com/
Jednoduše řečeno je zde infiltrace bojovníků z Iráku, Turecka a zároveň má syrská armáda své základny daleko. Toto rozložení vyvolává obavy ohledně toho, jaké frakce uvnitř syrské protivládní koalice můžou být vítězné.
NATO se snaží zřejmě tajně ve spolupráci s Tureckem, Jordánskem a za pomoci izraelských zpravodajských zdrojů hrát zákulisní hru. Situaci, ale nemají stejně příliš pod kontrolou, krom dodávek „těžkých“ protitankových a PVO zbraní, apod., zatím.
Zdroj:
http://frontpagemag.com/
Zdroje:
http://wartard.blogspot.cz/2012/08/syri ... esert.html
Pro zajímavost, náhodou jsem našel:
http://leva-net.webnode.cz/products/ame ... h-400-let/
Obrovský seznam operací americké armády
http://www.usinfo.ru/operacii.htm