Část 1.
Ještě než budeme pokračovat v dalších taženích, připomeňme si obranu Tobrúku. Obrana Tobrúku trvala 8 měsíců ( 10.duben 1941 – 10. prosinec 1941 ) a stala se jednou z nejslavnějších epopejí II. světové války. Australská armáda si zde získala před celým světem největší uznání. Nehostinnost a svízele nejlépe vyjádřil poručík Hugh Peterson od 2/13. australského praporu, jediné jednotky, jež bojovala v pevnosti po celých 242 dnů obležení, ostatní byly střídány. Při odchodu z pevnosti, jejíž obrana proslavila australské pěšáky po celém světě prohlásil: „Opustíme toto bohem zapomenuté místo bez jediného ohlédnutí. Dali jsme mu mnoho jmen, tomuto místu, které nazývají Tobrúk“. Uvědomme si, že do té doby (prosinec 1941), německé armádě nevzdorovalo žádné místo 8 měsíců. Od 21. října 1941 se obrany Tobrúku ve svazku polské brigády generála Kopaśkého zúčastnil 11. československý prapor vedený podplukovníkem Klapálkem. 11. československý prapor bránil úsek v západní části perimetru u silnice na Dernu. Účastnil se obranných i útočných bojů do 10. prosince 1941. V Tobrúku zůstal až do 7. dubna 1942, kdy byl přesunut k Alexandrii. O československých vojácích britové a spojenci tvrdili, dej mu kliku od dveří auta a druhý den si dojdi pro auto ( Byli tam montéři ze Škody Plzeň).
Ve 4. části Tobrúk jsme popsali situaci Afikokakorpsu a spojenců k 6. prosinci 1941.
Spojenci dostali posily a k 8. prosinci 1941 mohli zahájit ofenzívu jejíž cíl byl vypudit DAK z celé Kyrenajky. Rommel věděl, že DAK a italové nejsou schopni Kyrenajku ubránit a tak bez ohledu na odpor italského vrchního velení a samotného Duceho uvědomil maršála Alberta Kesselringa (vrchní velitel německých ozbrojených sil ve středomoří) a Ettore Bastica, že jestliže chtějí, mohou Italové Kyrenajku bránit, ovšem bez účasti Afrikakorpsu. Když byli Italové postaveni před tuto alternativu nezbylo jim nic jiného než ustupovat na západ.
Zadní voj tvořil 15. motorizovaný prapor. Stav praporu k 15. prosinci 1941, 5 důstojníků, 14 poddůstojníků a 58 vojáků, měli k dispozici 3 protitanková děla namontovaná na nákladních automobilech, 10 nákladních aut, 5 terénních „Kübelwagenů“ a 6 motocyklů. Tato minijednotka tvořila po celou řadu dní zadní voj, který držel v uctivé vzdálenosti jednotky 8. spojenecké armády. Díky minovým polím (čertovým zahrádkám) a manévrovým bojem se jí to velmi dařilo.
25. prosince 1941 dorazil Afrikakorps k Adžedábiji, tam vybudoval Rommel obranné pozice a přivítal 8. spojeneckou armádu. Mezitím se trochu zlepšilo zásobování, avšak očekávaný konvoj tanků, obrněných vozidel dorazil až za měsíc. Rommel však budoval ještě další obranné opevnění u Marsá el Brega. 8. armáda udeřila 1. a 7. obrněnou brigádou čelně a 22. obrněnou brigádou z boku na Adžedábiji. 27. prosince zde došlo k tankové bitvě, útok britských tanků narazil na zakopané 88 mm kanony 135. pluku protiletadlového dělostřelectva pod velením majora Hechta. Za několik hodin zůstalo před pozicemi pluku 136 britských tanků. Zbývající unikly do pouště pronásledováni 4 Pz Kpftw IV. 29. prosince ráno bitva skončila, německé pozice vydržely. Přestávku v boji využil Rommel k ústupu k opevněnému Marsá el – Brega.
V týlu v Kyrenajce zůstalo několik obklíčených opěrných bodů. 2. ledna 1942 padla Bardíja . obrana Sollúmu trvala 56 dní, 12. ledna 1942 se Solúm vzdal. Jednotky Wilhema Bacha v průsmyku Halfája se vzdaly 17. ledna po vyčerpání zásob potravin a munice.
5. ledna 1942 přivezl konvoj pro DAK 54. tanků a 23 obrněných aut a značné množství protitankových děl. Rommel samozřejmě věděl, že po poušti rozptýlená 8. spojenecká armáda má velké problémy se zásobováním i když plánuje útočnou operaci „Acrobat“, která ho měla vyhnat z Kyrenajky až do Tripolska. Předstíral ústup do Tripolska a naplánoval operaci, která spojence předešla. 21. ledna 1942 ráno dělostřelecká příprava a letecké bombardování spojeneckých pozic oznámilo zvrat ve válce v Africe a nástup Afrikakorpsu k útoku na Egypt. Čelní útok Kampfgruppe „Marcks“ (155. motorizovaný pěší pluk a část tankové divize „Ariete“) prorazil frontu a pokračoval na Adžedábiji společně s XX. Italským sborem vedeným generálem Zínghalesem (nazývaný italským Guderianem), ještě ten den jej dobyl a pokračoval na Antelát. Odpoledne DAK obešel pozice nepřítele. Kolem britské 1. obrněné divize rozmístěné mezi Adžedábijí a Džof el – Mater se svíral kruh obklíčení. V následujících dnech postupně padaly opěrné body 8. armády. Nejprve Antelát, potom Msús, zde bylo ukořistěno 600 nákladních automobilů, 127 kanonů a 260 tanků, obrněných aut a transportérů. Bojová skupina „Marcks“ osobně doprovázená Rommelem dobyla 27. ledna Benghází i s letištěm a postupovala na Dernu. Rommelova vojska se 3. února 1942 zastavila na předpolí Ghazaly. Na jižním křídle obsadila vojska DAK oázu Džala, čímž bylo zajištěno pravé křídlo Afrikakorpsu. Na linii u Ghazaly se fronta ustálila až do května 1942.
Operační rozkaz k ofenzívě vypracovaný generálplukovníkem Rommelem, byl vydán 20. května 1942 a stanovil datum útoku vojsk osy na 26. května 1942. Čelní frontální útok provedou pěší divize s podporou dělostřelectva z části 90. lehké divize soustředěné do „Arko 104“. Budou krýt přesun, 15.,21. tankové divize DAK a italské „Ariete“, motorizované Trieste a části 90. africké lehké divize posílené třemi průzkumnými oddíly (3., 33. a 580.) do výchozích pozic na jihu. Před západem slunce se nehne nikdo nikam než směrem přímým k nepříteli u Ghazaly. Zpočátku vše probíhalo dobře, 361. pěší pluk se vklínil dokonce do hloubky postavení spojeneckých vojsk, avšak protiútoky byl zastaven. Ve 22,00 hod. se kolona 10 000 vozidel pohnula na jih, v prachu a noci docházelo k různým omylům a haváriím. Po dosažení Bir Hakejmu v ranních hodinách zahájily italské jednotky útok na pevnost, zatímco DAK se obrátil na sever. Na levém křídle postupovala 21. tanková divize, na pravém 15. tanková divize. Celkem disponovala vojska osy 564 tanky z čehož 372 bylo u DAK. 8. armáda měla toho dne 631 bojeschopných tanků a 250 záložních vozidel na cestě z Egypta.
8.tp z 15 td. měl prvně od příjezdu do Egypta plný tabulkový stav tanků a útočil na frontě o šířce tří kilometrů, zatímco hloubka každého oddílu byla 1,5 km. Zajistilo to koncentraci palby, ale také usnadnilo palbu nepřátelského dělostřelectva a tanků.
4. britská obrněná brigáda byla vyzbrojena novými tanky typu M3 „Generál Grant“, vyzbrojenými kanony ráže 75 mm umístěnými v kasematě v korbě, dodatečnou výzbroj „Grantu“ tvořil kanon ráže 37 mm ve věži.
Dál část 2.

