Hele vono se probíjet přes hory není žádnej medarten píše:Ale páni, významne by sa zmenila strategická situácia. Mohla by padnúť Britská koloniálna ríša. ZSSR by mal odhalený celý južný bok, Nemci by mohli ísť cez Kaukaz (jmodrak – prečo by to bolo nereálne?) a vpadnúť do Strednej Ázie.
Ďalej by nič nebránilo ovládnutiu Afriky a jej významných zdrojov surovín.


Mikhail, ta politika se mohla velmi rychle změnit, a bylo to vidět, když Hitler napadl SSSR, jak Churchill a posléze USA našli společnou řeč. Takže ten tvůj výrok je značně odvážný a nedomyšlený. Hitler si taky myslel, jak mu budou ještě všichni tleskat, že bojuje proti bolševismu, ale situace byla trošku jiná. Pro Stalina by právě bylo velice výhodný, kdyby mezi sebou bojovaly západní státy. A za prvý podceňuješ sílu Rudé armády, která sice dostala na prdel, ale o rok později by už tak překvapená nebyla, včetně produkce tanků T-34. A za druhý si myslíš, že by Britské ostrovy rychle po dobytí Středomoří či Blízkého východu kapitulovaly, což by nemusela bejt taky vůbec pravda.mikhail píše:Pri vojensko politickej situácii v ZSSR by bolo úplne jedno, či by na ZSSR zaútočili v roku 1941, alebo až v rokoch 1942-1943. Pretože Nemecko by sa víťazstvom na západe a v Afrike obrovsky posilnilo a ZSSR by už pre neho nebol fakticky žiadny súper.
Jinak skutečně africké tažení nebylo v plánu. To jen Duce přecenil své síly. Hitler pak musel svému spojenci pomoci, aby se taloši ve válce vůbec udrželi. Španělsko se ještě nevzpamatovalo z občanské války, trpělo vnitřními problémy a špatným hospodářstvím, takže se do ničeho moc nehrnulo.
Fakt hoši, když už děláte scénáře What if, tak prosím přihlížejte k realitě, která tehdy byla. Jinak to nemá moc hlavu a patu.
Co se týče Malty, tak v květnu 1940 byly ve skladu námořního letectva objeveny 4 bedny se stroji Gloster Gladiator. Ale Britové, vědomi si důležitosti Malty, začali postupně zvyšovat obranný i útočný potenciál. Ke konci roku 1940 bylo Mussoliniho válečné úsilí v troskách, jeho ofenzívy v Řecku a v Severní Africe se zastavily, britské loďstvo uštědřilo Italům zdrcující porážku v Tarantu. Všechny tyto neúspěchy přiměly Hitlera, aby do konfliktu v oblasti zapojil i německou armádu a letectvo, což mělo za následek eskalaci konfliktu.
Více na http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_o_Maltu
Doporučuji přečíst celé, at máte trošku představu o možnostech. Faktem je, že Geissler zdecimoval Maltu, a počátkem března 1941 byl vhodný okamžik pro invazi, ke které bohužel pro Němce nedošlo.
Letecké síly byly odveleny na Balkán a jinam. To však umožnilo Britům vydechnout a posilnit obranu Malty.