Na náklaďáku neřešíš váhu (hmotnost) celého zařízení. Klidně může vážit tunu dvě tři nebo třicet, při takových množstvích se neřeší deformace při dopadu nebo rozprášení části výbušniny. Ale ve vrtulníku už to bude náročnější, -a,)v lehkém a slabém obalu jako je klasický sud - barel bude velká spotřeba trhaviny a neúměrně malý účinek. Při zesílení obalu naroste váha a -stroj nemusí vzlétnou vůbec, nebo se nedostane do požadované výšky a může být ohrožen palbou ze země nebo výbuchem vlastní bomby.. -b.) nemusí se podařit náklad vyhodit, nebo při vyhazování může hrozit poškození stroje. Pokud se budou používat nálože umožńující snadnou a bezpečnou manipulaci cca 150 - 200 kg brutto nebude účinek výbuchu nijak mimořádný, v podstatě srovnatelný s těžkým dělostřelectvem nebo minomety, ale spíše menší, protože dělostřelectvo vypálí víc ran a váhový deficit tím vyrovná. (granát v ráži kolem 150 mm váží cca 50kg.) a ůčinnost improvizované munice je při stejné hmotnosti vždycky menší.zenith0009 píše:Dobrá technická otázka. Nevím, jestli je to tak komplikované, ale Skelet tu zmiňoval použití "bojlerových bomb" v Chorvatsku. Podobná konstrukce se v regionu běžně používá, akorát většinou se nehází z vrtulníku, ale naloží se do auta, se kterým se nějaký dobrovolník odpálí. Syrská armáda taky nepotřebuje kupovat zapalovače na bleším trhu, má jich dost a bezpochyby si je umí sestrojit.
Když v lednu obsadili povstalci vrtulníkovou základnu Taftanz, našli v jejich skladech mj. množství improvizovaných "sudových bomb".
Časem začaly vrtulníky házet větší bomby (a obecně se začala používat velmi ničivá improvizovaná munice, která se tu také řešila v souvislosti s chemickými útoky). Aby nedošlo k plýtvání trhavinou či jejímu zneužití rebely, byly tyto "sudy" už zřejmě vybaveny nárazovým zapalovačem, plus časovou - sekundární. Něco takového lze asi vidět ve videu "rozborka elektrického kotle", které tu už také bylo. Aby padaly na hlavu (zapalovač), byly vybaveny jednoduchým stabilizátorem.
![]()
tak že podle mne žádná ďábelská superzbraň, ale improzivané prostředky použité buď z nedostatku běžné munice, nebo z nadbytku trofejní. Na jiných vídeích ze Sýrie je spousta nástražných zařízení, které vládní vojska po odminování vyzvedla ze země a ty jsou nápadně podobné tomu co je na tvých obrázcích, na prvním hlavně, dokonce si troufnu tvrdit, že ty "sudy" v zemi i ležely. I ten zapalovač vypadá tak nějak "jetě",



