Část 1.
V předchozích kapitolách jsme si řekli, že u skupiny armád Střed vyšlo dobytí a obsazení všech mostů na celém úseku do 3,15 hod. 22. června 1941. Na celém tomto úseku přes 400 km dlouhém vyrazily dvě tankové skupiny do útoku, jedna z prostoru Bialystoku na severu, druhá z prostoru jižně od Brest – Litevska. 2. tsk od jihu velel generál Guderian a 3. tsk od severu generál Hoth. Obě tsk se měly spojit za Minskem, který měly dobýt a pokračovat dále na Smolensk, a na horním toku překročit Dněpr. Útok probíhal plynule, jedna tanková skupina ta 3 tsk udělala půlobrat 26. června a 2. tsk 28. června a zamířily k setkání u Borisova na řece Berezina. 26. června již 20. td generála Stumpfa z 3. tankové skupiny generála Hotha dorazila do Minska. 27. června 1941 Minsk obsadila.

Klešťová operace, první velký úspěch 4. a 9. armády skupiny armád Střed, se podařila. 4 ruské armády se 43 divizemi a 6 samostatnými brigádami leželo v prostoru Bialystok – Novogrodok a Minsk jako v pasti. Guderian a Hoth se neopájeli vítězstvím, ale rychle postupovali dál přes Berezinu a Dněpr ke svému prvnímu operačnímu cíli, kterým byl Smolensk.. Obkličovací kotle přenechaly pěším divizím. Tyto divize by sice potřebovaly k dalšímu postupu, ale musely se jich vzdát. Pěším divizím začala nyní velice těžká práce. Přes půl milionu sovětských vojáků se nyní začalo pokoušet o únik z kotle na všechny strany. V okolí městečka Celvy u říčky Celvjanka, kde na úseku 70 km byla rozložena 29. pěší ( mot. ) divize tedy řídce obsazené pozice útočily roty, prapory, pluky sovětských vojáků. Rusové útočili v sevřených řadách v nepřehledných rojnicích, navzájem do sebe zavěšeni s nasazenými bodáky. Tři čtyři řady za sebou. Němečtí vojáci ještě nikdy něco takového neviděli, když na povel pal začaly všechny německé zbraně střílet, bylo rozlehlé pole pokryté hnědými kopečky. Večer přijdou sovětští vojáci znova, tentokrát si vzali na pomoc obrněný vlak, vhodný tak pro občanskou válku, současně se vlevo od kolejí ženou dvě švadrony kavalerie a vpravo několik tanků T – 26. Obrněný vlak němci zapálí protitankovým kanonem 37 mm, když předtím vytrhali koleje. 50 mm protitankový kanon zapálí tanky T – 26 a kulomety rozstřílí švadrony jezdectva.
Cesty ve středním úseku skupiny armád Střed po kterých se valila zásobovací vozidla, o silnicích se nedá psát, si němci nazvali „Rollbahn“ . V úseku generála Guderiana byly jen dvě dobré silnice pro postup vpřed; z Brestu do Bobrujska a do Minska. Po obou těchto silnicích muselo projet 27 000 vozidel tankové skupiny a dalších 60 000 vozidel pěchoty, štábů a zpravodajských jednotek. Ke zvládnutí tohoto problému a vyhnutí se chaosu vytvořil Guderian tři stupně naléhavosti od jedné do tří. Pro stupeň 1 uvolnit vše, 2 jede za jedna, pokud nejede 1 a 2 jede 3. Spojovací pluk Herman Göring, který vezl telegrafní sloupy dostal stupeň 3. Říšský maršál Göring rozezlený stupněm 3 poslal velitele pluku za Guderianem, s požadavkem na stupeň 1. Guderian požadavek vyslechl a zeptal se: Mohou telegrafní sloupy střílet? „Přirozeně, že ne pane generálplukovníku“, odpověděl velitel pluku. Vidíte a tak zůstává stupeň 3. Toto neuměl plukovník Göringovi odpovědět a tak se raději zastřelil.
Po dobytí Minska německými vojsky byl velitel západního vojenského okruhu armádní generál Pavlov odvolán ze své funkce i s náčelníkem svého štábu a později v Moskvě zastřelen. Novým zachráncem Stalina byl v této době ustanoven generálporučík Jeremenko. Historie popravu tohoto armádního generála, jakož i dalších 230 vyšších důstojníků v prvních týdnech války hodnotí ze dvou hledisek. První hledisko říká bylo to nesmyslné, neboť celkové vedení na začátku války nemělo informace a nemohlo proto velet. Druhé hledisko říká mělo se tím zamezit zbabělosti a navodit strach, aby se někdo nepokoušel utíkat z boje.
Na historii 4. tankové divize generálmajora Potaturčeva, která působila jako hrot v prostoru Bialystoku středního úseku fronty sovětské armády , je dokumentováno jak situace vypadala v prvních dnech války. Generál Potaturčev byl povolán na 00 hod. 22. června 1941 k veliteli 10. armády, v 5 hodin se generál armády vrátil a řekl musíme čekat. Pak dostal jenom tento rozkaz vyhlásit poplach a zaujmout výchozí pozice v obrovských lesích východně od Bialystoku. Při zahájení přesunu měla divize 10 900 mužů, 30 % tanků nebylo možno přesunu, ze zbývajících musela být část ponechána na místě, protože nebyl dostatek pohonných hmot. Sotva se dva tankové pluky a střelecká brigáda daly do pohybu, přišel od sboru nový rozkaz. Tankové a střelecké pluky byly rozděleny. Pěchota byla odvelena k obraně přechodů přes Narev, tankové pluky měly zastavit německé svazky, které pronikaly od Grodna. Roztržení tankové divize ukazuje na naprostou bezhlavost sovětského vyššího velení. Tanková divize měla být jako celek použita k čelnímu, nebo bočnímu protiútoku. Osud Potaturčeva a jeho svazků je typický pro katastrofu sovětských jednotek v příhraničním prostoru. Část tanků zničily Stuky i když ztráty nebyly veliké podařilo se zaujmout nařízenou linii. Německé čelní jednotky je však nenapadly, nýbrž projely mimo a odřízly je. Potaturčev se pokoušel uniknout z obklíčení. Jeho roty se však promíchaly a německé tanky je napadly a zničily. Střelecká brigáda dopadla podobně, záchrana byly lesy, kam se vojáci uchýlili. 30. června se generál Potaturčev s několika důstojníky od svých vojáků oddělil, chtěli se probít do Minska a potom do Smolenska. Potaturčevovi nevydrželi nohy, a aby se nemusel jako kulhající a rozedraný generál táhnout po cestách opatřil si civilní šaty. Před Minskem byl zajat, strčen do sběrného tábora. Tam se přihlásil stráži a přiznal svoji totožnost.
V zajetí prozradil písemně stav výzbroje 4. td. 355 tanků ( mezi nimi 21 T-34 a 10 obrovských 68 tunových tanků typu KV se 152 mm kanony ) a 30 průzkumných obrněných vozidel. Dělostřelecký pluk byl vyzbrojen 24 děly ráže 122 a 152 mm. Mostový prapor měl pontonové díly pro 60 m dlouhé mosty, po kterých mohly přejíždět i 60 tunové tanky. Žádná německá tanková divize na východní frontě nebyla tak dobře vyzbrojena. Guderianova ts s 5 tankovými a 3,5 motorizovanými divizemi měla 850 tanků. Jedna věc je však jistá, německé tankové divize nikdo tak špatně nenasazoval. Na poslední vojáky generála Potaturčeva narazili německé divize ještě v tvrdých bojích v Bělověžském pralese.
Belorus 06-07 41.
Minsk Defence 41.

smolensk