Část 1.
V době těžkých obranných bojů u Jelni prováděl 2.tsk generála Guderiana dvě obkličovací operace jižně od tohoto prostoru u Roslavle a Kričeva. Pěší divize měly podle plánu čelně zaútočit na nepřítele, aby poutaly jeho síly. 292. a 197. pd se jako úderná divize 9. sboru měla tlačit za silné podpory dělostřelectva a zadýmovacích minometů v týlu Rusů na jih. Z jihozápadního křídla pak měly 3. a 4. td provést rychlé obkličovací údery, nejprve na východ a pak na sever přes silnici z Roslavle do Moskvy. A u ní měla z 292. a 197. pd uzavřít obklíčení.

Dne 1. srpna 1941 ve 4,30 hod. je na celé frontě bez dělostřelecké přípravy zahájen útok. Útok se rozjíždí dobře, obě divize tlačí před sebou bránící se Rusy, a to až do doby než narazí na minová pole. Po odstranění minových polí ženisty mohou pěší jednotky pokračovat dál až 2. srpna 1941. K večeru toho dne naráží jednotky na nepřehledný terén s bažinami a hustým lesem. Nyní to jde vpřed jen po krocích a za velkých ztrát. Rusové se ukážou jako mistři boje v lese. Na postupující jednotky je z dobře zamaskovaných postavení vedena Rusy palba. Některá neodhalená palebná postavení Rusů jim dovoluje vést i palbu zezadu. K večeru se podaří Němcům proniknout k silnici Roslavl – Smolensk. Rusové pochopí, že hrozí obklíčení. Vyjíždějí z Roslavle na nákladních automobilech a pokoušejí se prorazit obklíčení. O obec Glinky se rozpoutají těžké boje. Obec přechází z jedněch rukou do druhých. Útok se střídá s protiútokem. 197. pd zde má těžkosti. Na pravém křídle to jde lépe, zde 78. pd okolo 11 hodiny dosáhne silnice Kričev – Roslavl a pozoruje jak 4. td rychlým postupem začíná provádět obklíčení.
3. srpna 1941 se dostane 292. pd do potíží na bezedných cestách směřujících na jih. Od rána je u nich v roli pěšáka „Rychlý Heinz“ jak přezdívali vojáci generálu Guderianovi. Generál se jel osobně přesvědčit proč 292. pd postupuje tak pomalu a zároveň chtěl pomoci k rychlejšímu postupu. Za jeho podpory letectvem se podaří styk této části divize z částí 4. td u silnice do Moskvy.
4. a 5. srpna 1941 probíhají těžké boje 197. pd a 292. pd.
4. srpna 1941 Němci ztratili Glinky ještě jednou. Stuky napadají hnízda Sovětů. Sovětské tankové útoky, které směřují do levého i pravého boku 197. pd se zhroutí v soustředěné dělostřelecké palbě ze všech dostupných hlavní. Glinky jsou opět dobyté. Rusové zakolísají a ustupují. Formují se k zoufalým akcím s cílem uniknout po moskevské silnici.
5. srpna 1941 se zjistí, že v obci Kosaki, v úseku 292. pd si prorazil cestu z obklíčení silný ruský tankový svazek. Pluky divize byly totiž roztažené do velké šířky a zaměstnaní velkými boji a nebyly schopny vzniklou mezeru uzavřít. Ven proudily tanky, pěchota, dělostřelectvo a trén. Guderian k tomuto otvoru v kotli okamžitě odjel. Osobně sestavil z tanků, samohybných děl a dělostřelectva bojovou skupinu, která pod velením generála Martineka otvor přehradí. Unikající Rusové běželi vstříc zkáze.
8. srpna 1941 boje v prostoru Roslavl skončily. V kotli němci napočítali 38 000 zajatců, ukořistili 200 tanků, mnoho děl a různých vozidel. 28. ruská armáda generálporučíka Kačalova byla rozbita.
Mnohem významnější však bylo, že ve směru Brjansk a směrem na jih už nebyly do vzdálenosti 40 km žádné ruské síly. Tím se otevřela obrovská brána pro pochod na Moskvu. Aby však měl Guderian skutečně volné boky k úderu na Stalinovo hlavní město musel odstranit ještě jedno nebezpečí jižněji od Roslavle a to u Kričeva. Generál Geyr von Schwappenburg velitel 24. ts, který řídil tuto operaci u Roslavle otočil 3. a 4. td a napadl Timošenkovy divize v prostoru Kričev. Již 14. srpna skončila i tato obkličovací operace u Kričeva vítězně. Tři další ruské divize byly v tomto kotli zničené. Zde bylo zajato 16 000 vojáků a ukořistěno velké množství děl a výzbroje nejrůznějšího druhu.
Guderian tak rozbil Timošenkův zámek v prostoru před řekou Desna, která střežila přístup na Moskvu.
Tyto zprávy v hlavním stanu německé armády vyvolaly rozkaz, aby Guderian pomohl ještě v prostoru Gomel 2. armádě generálplukovníka von Weichse. Guderian měl dle rozkazu odeslat jednu tankovou divizi. On však odpověděl: „Pokud vůbec, pak je třeba nasadit celý sbor, poněvadž s jedinnou divizí nelze operovat na tak velké vzdálenosti.“
15. srpna 1941 nastoupily 3. a 4. tanková divize 24. ts znovu do útoku, tentokrát směrem na jih. Spolu s nimi postupovala 10. pd ( mot.). Po úspěšném proražení nepřátelské obrany měla 10. pd na pravém křídle zaútočit na Gomel. 16. srpna 1941 3. td obsadila velkou silniční křižovatku Mglin, 17. srpna železniční uzel Uneča. Tím byla přerušena železniční trať Gomel – Brjansk – Moskva. 21. srpna dosáhl
Guderianův tankový sbor důležité výchozí pozice Starodub a Počep. Všechny výhybky pro pochod na Moskvu byly nyní nastavené, ale přesně toho dne Hitler všem plánům proti Moskvě odtroubil a nařídil pochod na Ukrajinu.
V další části si řekneme co tyto Guderianovy operace směrem ke 2. armádě a vytváření pozic vyvolaly v ruském hlavním stanu.

Kiev July - Sept 41.
Moscow Sep. 1941