Část 1.
Abychom pochopily jak vznikla složitá situace u 16. armády, kterou nyní
musel Manstein řešit, musíme se vrátit k bojům této armády na začátku srpna 1941.
10. armádní sbor 16. armády tvořený třemi pěšími divizemi a to 126., 30. a 290 pd zahájil 2. srpna 1941 útok proti důležitému dopravnímu uzlu Staraja Russa jižně od Ilmeňského jezera.
30. pd narazila na silné obranné postavení 15 kilometrů před městem.

Páteř ruského obranného postavení tvořil široký protitankový příkop a hluboce rozčleněný systém obrany. Bojovalo se zde o každý metr země a německý útok zde zastavily zakopané sovětské tanky, boční kulometná palba a palba těžkého dělostřelectva. Nepříjemné překvapení zde byly poprvé zjištěné dřevěné miny, na které elektrické vyhledávací přístroje nereagovaly. Ženisté jich zde na mnoha místech odstranili z cesty 1 500.
Lépe se dařilo 126. pd na severu útočného pásma u silnice ze Simska do Staroj Russy. V pásmu této divize se podařilo Němcům prorazit a odrazit ruský protiútok i s tanky. Protože zde nebyly německé tanky, pěchota sovětské tanky ničila kumulovanými náložemi. Do tohoto průlomu zaútočila potom 30. pd. Rusové se stáhli z posledního postavení před městem zpět.
Po těžkém leteckém útoku 6. srpna 1941 na východní část města zaútočily německé jednotky, avšak ihned následovaly ruské protiútoky. V následující čtyřdenní bitvě, při níž sovětské jednotky vedly boj na zdrženou, Němci postoupili na široké frontě k řece Lovat. Vypadalo to, že je zabezpečen pravý bok skupiny armád Sever pro útok na Leningrad.
Maršál Vorošilov, vrchní velitel sovětského Severozápadního frontu, si však velice dobře uvědomoval význam německé operace. Útoky německých skupin armád Sever a Střed, jednou na Leningrad, podruhé na Moskvu vytvořily v tomto prostoru nálevce podobný prostor, který přímo vybízel Rusy k útoku. Vorošilov zde zaútočil osmi pěšími divizemi, jedním jezdeckým a jedním tankovým sborem 34. sovětské armády a obchvatným manévrem obklíčil tyto tři divize (30.,290.a126. pd) 10. sboru. Hrozilo nebezpečí, že je zažene do Ilmeňského jezera a zničí. Vorošilův úmysl však byl ještě ambicióznější. Po vyřazení 10. sboru chtěl zaútočit na západ, přehradit šiji mezi Ilmeňským a Čudským jezerem, a tím odříznout německé síly operující proti Leningradu od jejich týlu. Byla to velmi kritická situace.
Z těchto důvodů sem byl poslán Manstein jako hasič, aby tuto situaci zvládl.
Když Manstein 16. srpna 1941 dorazil do města Dna, do štábu 16. armády, byla situace z vojenského hlediska s prominutím pokakaná. Manstein okamžitě utvořil plán. 10. sbor generála Hansena vedl těžké obranné boje s Ilmeňským jezerem v zádech, proti Sovětům útočícím od jihu. Manstein odvážným a dobře utajeným přesunem svých dvou motorizovaných divizí 3. pd (mot.) a divize SS „Totenkopf“ vpadl do boku a zad 34. sovětské armády.
19. srpna 1941 překvapily 3. pěší (mot.) divize a divize SS „Totenkopf“ Rusy prudkým útokem do boku 34. armády a přerušily její spojení s týlem. Průzkumný odřad „Totenkopf“, který pronikl daleko před čelní jednotky 56. ts, zahnal protivníka daleko zpět. Následný útok potom vytlačil Rusy až za řeku Lovat. Velitel průzkumného odřadu Sturmbannführer Bestmann, který později padl, byl jako první voják divize SS „Totenkopf“ vyznamenán rytířským křížem. Když potom od Starej Russy zaútočil 10. sbor byla 34. sovětská armáda zničena.
Mezi kořistí, kterou činilo mimo jiné 246 děl byl také první neporušený raketomet, obávané „Stalinovy varhany“. Stejně jako ve Dvinsku (Daugavpilsu) se v sovětském skladu našla originální výzbroj vyrobená v Německu. Konkrétně zde byla nalezena zbrusu nová protiletadlová baterie 88 mm, rok výroby 1941 vyrobená v Německu. Když se o tom němečtí vojáci dozvěděli napadalo je ledacos.
Touto úspěšnou operací, která byla ukončena 22. srpna 1941 byl na nějaký čas zabezpečen pravý bok skupiny armád Sever. Návrat Mansteinova 56. tankového sboru k Hoepnerově leningradské útočné skupině se však nekonal. Vorošilov totiž přisunul další tři sovětské armády, aby přece jenom dosáhl svého operačního cíle, kterým bylo přehrazení šije mezi Ilmeňskýma Čudským jezerem. Bylo zde vidět již v této době, že Rusové berou vojska z nepřeberných zásob. Jedna armáda zničena, místo ní přisunuté tři jiné armády. Ty se nyní hrnuly do prostoru mezi Lugou a Ilmeňským jezerem a Němci zde museli přejít do obrany.

Leningrad Aug22 - Sept09 41.

Leningrad Sep41.