Část 1.
Až teprve začátkem září 1941 bylo možno, aby se německá armáda odvážila k útoku na „bílé město“ na Něvě Leningrad.
Politický komisař pro obranu Leningradu Ždanov, maršál Vorošilov velitel leningradského frontu a velitel města Leningrad Zacharov, využili váhání Němců k vybudování pečlivé obrany. Obranu středu města tvořilo pět brigád po 10 000 mužích. Z 300 000 leningradských dělníků bylo vytvořeno 20 divizí rudé milice. Tito dělníci pracovali ve zbrojních továrnách, ale kdykoli byli k dispozici pro vojenské akce. Civilní obyvatelstvo, včetně dětí, budovalo dnem i nocí kolem města hluboký obranný systém. Jádrem obranného systému byla dvě pásma opevnění – vnější a vnitřní obranné pásmo.
Vnější, tedy první obranné pásmo probíhalo v půlkruhu od města Petrodvorec u Finského zálivu přes Krasnogvardějsk na jihu až po řeku Něvu na severovýchodě. Od středu města bylo vzdáleno přibližně 40 km.
Vnitřní, neboli druhé obranné pásmo tvořil půlkruh hluboce členěných pevnostních staveb, vzdálených od středu města 25 km. Těžiště obrany druhého pásma tvořily Duderhofské výšiny, dalším pilířem bylo průmyslové předměstí Kolpino a staré Carskoje selo.

Německý vzdušný průzkum zjistil, že první a druhé pásmo se skládá z polních opevnění a obrovských protitankových příkopů. Systém příkopů doplňovaly stovky bunkrů se zabudovanými děly. Bylo jasné, že je to terén a bojiště pro úderné jednotky pěchoty. Tanky budou útočit jen v druhé vlně po proražení obranné linie a postupující pěchotě budou poskytovat palebnou ochranu.
Proti středu prvního obranného postavení, v prostoru Duderhofských výšin stál Reinhardtův 41. ts. 36. pěší (mot.) divize tvořila hrot kopí, za ní postupovala 1. td připravená k zasazení do útoku. Vpravo 6. td a u silnice z Lugy do Leningradu,vedle vpravo 50. armádní sbor. Tento sbor tvořily divize známé z bojů u Lugy policejní divize SS a 269. pd, které měly útočit proti Krasnogvardějsku.
Na levém křídle, od centra, útočily v prvním sledu 1., 58. a 291. pd z 18. armády ve směru na Petrodvorec a Finský záliv, tedy na severu.
Na pravém křídle z jižního směru ( na řece Ižora ) útočí 16. armáda se svou 121., 96. a 122. pd pod velením 28. armádního sboru, na nejzazším pravém křídle, tedy na jižním okraji Ladožského jezera měla posílená 20. pěší ( mot. ) divize s bojovými skupinami Harry Hoppe a Graf Schwerin 41. ts za úkol zničit předmostí Annenskoje a Lubanov. Jako vzdálený cíl jim bylo určeno dobytí města Šlisselburg ( Schlüsserburg, později Kirovsk ).
Duderhofské výšiny sloužily ruským carům k tomu, aby odtud přihlíželi manévrům petěrsburských gardových pluků. Každá terénní vlna, každý les, každý potok, cesty i vzdálenosti tady vždy Rusové přesně znali. Dělostřelectvo bylo zastříleno na každý les, na každý důležitý terénní bod. V bunkrech a protitankových příkopech, okolo Duderhofských výšin byly elitní pluky leningradské obrany.
8. září 1941 po těžké dělostřelecké přípravě postupovala 36. pěší (mot.) divize vpřed jen po skocích. I v průběhu postupu bušilo do sovětských postavení dělostřelectvo 41. sboru i 73. dělostřelecký pluk i tanky 1. td, ale postup se nedařil. Celý den byly proto nasazeny letky Ju 87 Richthofenova 8. leteckého sboru, které střemhlavými nálety ničily bunkry a obranná postavení Rusů. Teprve potom nastoupila pěchota a ženisté s plamenomety a začali ničit bunkr za bunkrem. Rusové se nevzdávali, museli být zabiti. Probíhaly zde boje, které utichly až v noci.
10. září 1941 pronikly první sledy před do výše se tyčící Duderhofské výšiny – baštu posledního obranného leningradského pásma. Proti nim se tyčily železobetonové bunkry, kasemata s lodními děly, na boku jištěná kulometnými hnízdy a do několika řad členěný systém příkopů s podzemním propojením. Toto vše jistilo přístup ke dvěma výšinám, které ovládaly okolí. Byly to kóty 143 a východně od ní „Studená výšina“, na mapě označovaná jako kóta 167. Postup zde byl po metrech. Brzy došlo i ke krizi. 6. td, která útočila vpravo od 36. pěší (mot.) divize se vysunula dál než soused policejní divize SS, ta se totiž zastavila před těžkými bunkry. Rusové okamžitě zaútočili do boku. 6. td ztratila během několika hodin 4 velitele.
Generál Reinhardt okamžitě stočil 6. td na východ proti z boku útočícím Sovětům a do takto vzniklé mezery zasadil vpravo od 36. pěší (mot.) divize 1. td. Krize je zažehnána.
Divizní úder dělostřelectva na severní hřeben Duderhofských výšin je podpořen útokem pěších jednotek, po 21 hodině je část jádra leningradské obrany s kótou 143 rozbitý.
11. září 1941 provede 1. td svůj útok proti „Studené výšině“ kótě 167. Plán útoku je dílem majora Dr. Eckingera. 1. střelecký pluk zajišťuje bok na východě a 113. střelecký pluk podle silnice do Duderhofu zažene Rusy do protitankového příkopu obranného pásma. Mezi prchající Rusy se vtěsnají i Eckingerovy obrněné transportéry. Stráž v příkopu je zlikvidována, pomocí útočných žebříků jsou překonány strmé stěny příkopu vpravo a vlevo od přechodu. Ženisté položí příčné a podélné trámy, vytvoří tím přechody pro tanky a obrněná vozidla. Nad čelními vozidly přelétávají Stuky 8. leteckého sboru a 200 až 300 metrů před vozidly bombardují bunkry, příkopy, tankové léčky a protitankové kanony. Za věží tanku „611“ sedí důstojník Luftwaffe, a radiem Stuky navádí, tank je pokryt říšskou vlajkou, aby ho letadla viděla. Eckinger podjede směrem na jih a na východ palbu ruské námořní baterie bez jediného zásahu. Za nimi postupuje četa tanků Panzer IV a probojují se k postavením těžkých lodních děl. Po přiblížení pěchota zaútočí ručními granáty a plamenomety a obsluhy děl jsou přemoženy v boji zblízka. V 11, 30 hodin 11. září 1941 přichází na velitelství 1. td radiogram: „Vidím Petěrburg a moře.“ Velitelé vědí, že kóta 167, tedy vrchol „Studené výšiny“ je dobyt. Citadela posledního obranného pásma, na kopci ruských carů, padla



mapy (3x) Leningrad Sep41