Mirek58
Nedostatek protipancéřového střeliva
Řeší se IS-2 (nebo IS-2m) a Tiger II, tedy roky 1944 – 1945. To se začátkem války nemá mnoho společného …
Nestabilní střelivo
Zajímal by mě zdroj a důvod. Během války a po válce bylo provedeno mnoho testů ze strany USA nebo UK se sovětským válečným střelivem a nic takového jsem v reportech nezaznamenal.
Zkušební střelby
Opět bych rád znal zdroj, který zmiňuje, že zkoušky byly prováděny zvlášť k tomuto účelu vyrobeným střelivem. V sedmdesátých letech byly v USA provedeny testy průbojnosti se sovětskou válečnou municí ráže 100 mm a 122 mm. Byly to projektily typu BR-412B a BR-471B. 100 mm BR-412B byl střílen z kanónu KS-19 a při dopadové rychlosti kolem 850 m/s měl průbojnost 170 mm, kdežto ten samý projektil má podle sovětských tabulek pro stejnou dopadovou rychlost 160 mm. 122 mm BR-471B má na základě zmíněných testů průbojnost asi 210 mm oproti sovětské hodnotě 165 mm. Nevidím tedy žádný důvod, který by podporoval Tebou předložené tvrzení. Spíše naopak.
Hans S.
Název drinku, tak jak jej znáš, je převzat z filmu Big Lebowski. Originál je to White Russian, ale v českém překladu byl označován jako „bílý medvěd“ (údajně z politických důvodů), přičemž Bílý medvěd je původně to, co popsali kolegové, tedy se šampusem.
Testy
Směšně malý testovací vzorek … ano, jeden rozstřílený Tiger II na polygonu je málo, ale Němci jich nějak víc ke zkouškám nedodali … asi problémy se zásobováním a dodávkou. Nevím jestli selhala pošta nebo co ...

... A teď vážně: stejná praxe byla i u Němců, Američanů, Britů …
Další Tvé nejistoty vycházejí z nedostatku informací, což chápu, nicméně na těch stránkách je celý dokument (v azbuce), kde je popsána celá metodika zkoušky. Tam by si našel spoustu odpovědí na otázky, které si předložil.
Takže:
Kanón 122 mm D-25T určitě nebyl v lóži na střelnici, protože to byl kanón A-19, tedy kanón tažený a ve standardní konfiguraci. To samé platí pro kanón 100 mm BS-3. Co se týká kanónu 85 mm D-5T, který byl taktéž použit v testu, tak ten byl „dotažen“ přímo na podvozku SU-85, tedy byly použity skutečné kanóny, na skutečných lafetacích a k tomu jedna skutečná samochodka.
Z jiného dokumentu vyplývá, že BS-3 byl oběhaný, A-19 nový. Na úsťových rychlostech není vidět žádná anomálie. Jednalo se o standard. To samé 88 mm KwK 43. Úsťová rychlost standardní, žádný pokles na rychlosti indikující výrazné opotřebení zbraně.
Tiger II měl "nepoškrábaný" pancíř. Ve zmíněném dokumentu jsou vidět fotky před zkouškami. Jako první byl otestován výkon kanónu A-19. Je zajímavé, že první zásah do čela kroby (150 mm pod sklonem) vytvořil vryp a druhý projektil, který dopadl poměrně blízko předchozího, pancíř prorazil. Poněkud špatná vizitka pro uber pancíř o takové tlušťce proti "ubohému" sovětskému kanónu s tak špatnou municí ... chyba bude asi možná v propagandě ze strany US i Němců ...
Ze západu je známá fotka Tiger II s prostřeleným čelním plátem ve spodním rohu věže a prostřeleným střelištěm kulometu v korbě. Bližší info zatím není známé (kanón, munice, vzdálenost)
Rozptyly
Američané testovaly klasický FLAK 18/36 ráže 88 mm a rozptyly jim vyšli větší, než má 88 mm KwK36 L/56. Později přihodím rozptyly podle originálních tabulek. Německých, sovětských a československých. Pokud byl KwK 43 „oběhaný“, bylo by to vidět výrazně i na rozptylu.
O německých testech mám stejné pochybnosti asi jako Ty o sovětských
