Byl jím Jurij Gagarin (* 9. března 1934 ve vesnici Klušino u Smolenska) – sovětský vojenský pilot.
Absolvoval slévárenskou průmyslovku a odešel do leteckého učiliště. Stal se vojenským pilotem.
V r. 1959, ve svých 25 letech, byl vybrán do výcviku kosmonautů. Sovětští budoucí kosmonauti zahájili trénink 15. března 1960. Z úzkého výběru kádrů byl nadporučík Gagarin vybrán k letu do vesmíru generálem N. P. Kamaninem.
12.dubna 1961 po 9h ranní odstartoval v dálkově ovládané kosmické lodi VOSTOK-1 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu do výše 320km a za 108 minut 1x obletěl Zemi ve výši 175-302 km. Kosmická loď vážila 4 725 kg a návratový modul 2460 kg. Měla průměr 2.3 m a objem 5.2 m3 (z toho prostor pro kosmonauta 1.6 m3) a byl pokryt tepelným štítem o síle 30 až 180 mm.
Pojistkou proti neprozkoumaným fyziologickým efektům kosmického letu na pilotování a úsudek bylo jeho palubní řízení uzamčeno tajnou kombinací. Kombinaci měl pro případ nebezpečí zalepenou v obálce.
Při návratu na Zem po vstupu do atmosféry se GAGARIN z Vostoku ve výši 18 km se chystal oddělil od lodi a začít přistávací manévr. Náhle však selhalo zařízení, které oddělí návratový modul od lodi. Obě části zůstali spojeny svazkem kabelů a za nekontrolovatelné rotace se řítili k zemi. Vypadalo to na katastrofu. Štěstěna však při Gagarinovi stála a po 10minutách se kabely přepálily a kabina se oddělila. Poté šlo již vše hladce. Tepelný štít vydržel a když se kabina nacházela ve výšce 7km,Gagarin se podle plánu katapultoval. Přistávací modul dopadl na zem u Saratova a kousek od něj i Gagarin.
Po přistání a mnoha ovacích,které byly řádně propagandisticky využity, byl Gagarin povýšen na majora, vyznamenán titulem Hrdina SSSR(a dalšímy řády) a jmenován velitelem výcviku kosmonautů.
Velké spekulace se pak odehrály ohledně jeho úmrtí. Většinou se shodují hlavně v datu a místě úmrtí – 27.3. 1968 u vesnice Novoselovo poblíž Hvězdného městečka ve věku 34 let.
Když pomineme nepodložené spekulace o dalším kosmickém letu a havárii v kosmu, zůstává havárie při cvičném letu.
Jako letoun je většinou uváděn MiG15UTI (společně s pilotem Serjoginem),strojové číslo 18. Příčiny havárie se různí. Uvádí se závada stroje (jiné analýzy to vyvracejí) a chyba pilota při úhybném manévru, když se snažil vyhnout letounu,který jim zkřížil dráhu letu. Shoda je pouze v tom,že letoun dopadl na zem pod úhlem 50° při rychlosti 680km/h, při němž oba piloti zahynuli.
Byl pohřben jako hrdina a jeho popel je uložen v Kremelské zdi.
Město Gžatsk poblíž Gagarinovi rodné vesnice nese od roku 1968 na jeho památku jméno Gagarin. Je po něm pojmenována planetka č. (1772) Gagarin a kráter na odvrácené straně Měsíce.


gagarin

Vostok_1_Start.