Díl IV.
Část 1.
Nejen v hlubokém týlu 9. armády a skupiny armád Střed hrozila Němcům katastrofa. Katastrofa také hrozila začátkem ledna 1942 severně a jižně od dálnice Smolensk – Moskva u Rževa a u Suchiniči. Vnitřní kleště sovětské ofenzívy bezprostředně ohrožovaly bojující části 9. a 4. armády.
My si zde postupně tyto situace popíšeme. V II. Díle jsme hovořili na konci o Rževu. Ržev byl nyní od začátku ledna 1942 cílem velké sovětské ofenzívy. Sověti chtěli tento pilíř německé střední fronty za všech okolností dobýt. Kdyby se jim to podařilo hrozilo by 9. armádě obklíčení.
Mezi 4. a 5. lednem 1942 se podařilo Sovětům prorazit německou frontu mezi Solominem a Mologinem a touto mezerou proudily celé dny tanky, pěchota a lyžařské kolony na jih. Čelní sovětské jednotky kavalérie se již dostaly západně od Vjazmy k dálnici , životní tepně celé skupiny armád Střed.
Generálplukovník Strauss se pokoušel již od 8. ledna 1942 tuto mezeru na severu přehradit. Jednotky 23. armádního sboru a to části doplněné jezdecké brigády SS Fegelein z prostoru Nelidovo nastoupily přes Olenino do útoku. Svazky 6. sboru ze Rževa jim vyrazily vstříc západním směrem. V místě průlomu však byli Rusové příliš silní, německé jednotky slabé.
Protiútok bojové skupiny Zevender byl zcela ohromen hroznou sněhovou bouří a proti několika sovětským brigádám neprorazil. Útok byl tak východně od Olenina zastaven a pokus o přehrazení mezery ve frontě ztroskotal.
Velitel 9. armády generálplukovník Strauss byl poslán na zdravotní dovolenou a náčelník štábu si musel vzít nucenou dovolenou.
9. ledna 1942 vyšel z prostoru Ostaškova ze severu ruský útok proti levému křídlu odříznutého 23. armádního sboru, který byl zatlačen na jih, a současně probíhaly i ruské útoky proti levému křídlu 6. armádního sboru, který stál severně a západně od Rževa. Sověti vytvořili koridor 15 km široký. 9. armáda požádala aby směla stáhnout frontu zpět do postavení na čáře Gžatsk – Volha, ten byl však zamítnut.
Od 12. ledna směřovaly sovětské útoky ze severozápadu západně od Syčevky na jih.
Zcela obklíčen a odříznut byl 23. sbor, který mohl být zásobován již jen ze vzduchu. Skupina armád Střed stáhla 1. td z centrální fronty a chtěla ji použít k proražení obklíčení 23. sboru.
6. sbor vybudoval západně a jihozápadně od Rževa novou obrannou linii, kterou držel.
Mezerou proudilo postupně 9 divizí 29. a 39. sovětské armády. Směřovaly na jih, s úkolem dobýt Syčevku, potom se stočit na sever a 9. armádu obklíčit. Pokud by Syčevka padla byla by 9. armáda vymanévrovaná.
Syčevka byla malá obec s obrovským nákladovým nádražím, které bylo ještě před 5. lednem klidným týlem a hlavním stanem 9. armády a týlovým zásobovacím centrem. Od 12. ledna se 1 km od Syčevky již bojovalo. To již byla 9. armáda, její hlavní stan jinde.
Sovětské divize začaly tvrdě bojovat o železnici Syčevka – Ržev, po které proudily zásoby všeho druhu pro 9. armádu. Dokonce se Sovětům podařilo proniknout do nákladového nádraží v Syčevce, které bránily jen narychlo sehnané jednotky, vytvořené ze spojek a trénu. Sověti je vytlačili mnohem silnějšími silami z prostoru nádraží.
Sověti se v prostoru skladů věnovali plenění a zapomněli na válku. Otvírali konzervy všeho druhu a popíjeli francouzský koňak.
Do této situace přijela předisponovaná 1. td a tak dostala jiný úkol. Nejprve bylo nutno vyčistit Syčevku a celou železniční trať a stabilizovat situaci v jejím okolí.
Přední voj 1. td 1. rota 1. střeleckého pluku zaútočila obrněnými transportéry a motocykly na mírně podroušené (některé i hodně) sovětské vojáky, kteří se dali na ústup. Tak zde byl poražen mnohem silnější útvar sovětské armády a 1. td se podařilo zajistit důležitý prostor nákladového nádraží.
Postupně do 15. ledna 1942 dorazily ostatní části 1. td.
Ty společně s 337. pp, dopraveným z Francie letecky, vyčistily okolí Syčevky a navázaly spojení s frontovým letištěm v Novém Duginu. Letectvo se zde s pekařskými rotami a spojovacími rotami bránilo v kruhové obraně několik dní, než byly vyproštěni z obklíčení.
Všechny sovětské protiútoky se podařilo úspěšně odrazit.

Moskva 41