



http://www.longwarjournal.org/threat-ma ... n_iraq.php
Sestřelený Bell 407

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2 ... cii-anbar/Bojové milice hnutí Islámský stát (IS) jsou blízko dobytí dalšího klíčového bodu na cestě k Bagdádu. Město Hadísa, ležící na řece Eufrat severozápadně od Bagdádu, je poslední středisko provincie Anbár, držící se mimo kontrolu islamistů. Zástupci Anbáru požádali USA o vyslání pozemních jednotek, což ale Američané zatím odmítají.
...
Anbár dlouho nevydrží, vzkazují jeho zástupci
Radikálové ze skupiny Islámský stát ale rychle postupují i v Iráku. Ovládají už 80 procent území provincie Anbár a hrozí, že ji získají celou. Jednou z posledních odolávajících enkláv je město Hadísa – není ovšem jisté, jak dlouho.
CNN připomíná, že pokud padne Anbár do rukou IS, bude mít tato skupina pod kontrolou pruh území dlouhý přes 560 kilometrů a táhnoucí se od syrského města Rakká, kde má IS hlavní stan. Radikálové obsazují Anbár od začátku roku, kdy využili nespokojenosti tamních sunnitských kmenů s politikou Bagdádu vůči nim.
Iráčtí vojáci a členové anbárských kmenů, které pomáhají provincii bránit, pohrozili, že složí zbraně, jestliže nezasáhne americká armáda. Podle zástupce provinční rady Faláha Ísávího jsou vojáci špatně vycvičení a chybí jim kvalitní vybavení. Z kmenových bojovníků jich 1 800 padlo nebo bylo zraněno.
Ačkoli vojsko a kmeny chtějí na pomoc americké vojáky, Bagdád o ně nežádá. Američtí představitelé citovaní CNN trvají na tom, že pozemní jednotky do Iráku vyslány nebudou. IS má v Anbáru údajně na 10 tisíc svých lidí, které stáhl ze Sýrie a již obsazeného Mosulu na severu Iráku.
...
ISIS nejsou islamisté
Islámský stát neboli ISIS nevedou žádní islamisté, ale právě naopak sekulární muslimové, kteří během dřívějších konfliktů radikály potírali. Hlavou ISIS je armádní generál Izzat Ibrahim al-Douri al-Takriti. Jedná se o jednoho z nejbližších spolupracovníků a armádních vůdců bývalé strany Baath a samotného Saddáma Husejna. Celé roky je sice na prvních místech amerického seznamu hledaných osob, ale dopadnout se jej nepodařilo.
Má pověst mimořádně schopného velitele, který bojové zkušenosti sbíral již během irácko-íránského konfliktu. Jako u téměř celého Saddámova vedení je, či byl jeho vztah ke koránu poměrně vlažný.
Očekává se, že jádro generálových bojovníků jsou baathističtí vojáci, které americký jestřáb Paul Bremer propustil z irácké armády, protože byli členy tehdy vládnoucí strany Baath. Tím Američanům během jednoho dne přibylo 250 tisíc lépe či hůře trénovaných nepřátel.
...
Ghaith se domnívá, že tato situace nemá vojenské řešení. Je snadné z letadla zabít pár vojáků, ale neřeší to sociální nespravedlnost, ke které v posledních letech dochází. Konflikt je možné na nějakou dobu utlumit, ale protože se neřeší sociální kořeny krize, tak vzplane opět.
Ghaith říká, že poprvé byl bombardován ještě jako dítě a pak mnohokrát znovu, ale že to na situaci nic nezměnilo. Použití bojových letounů je to nejsnadnější a nejlíbivější opatření. Konflikt však nevyřeší ani výměna prezidenta nebo ministrů, protože celý irácký systém založený na kolosální každodenní korupci je shnilý a rozpadá se.
V červenci 2014 působily v Iráku čtyři hlavní šíitské milice, ale v této chvíli v širším okolí operuje kolem 20-30 různých ozbrojených skupin. Jaký je vůbec ekonomický model tohoto typu války?
Podle médií bychom předpokládali, že někde, třeba v bohaté Saudské Arábii sedí ropný šejk a podporuje extremisty.
I to se děje, ale hlavní finance přicházejí od místních vládců, kteří vyzbrojují své oddíly, jež se stávají součástí ISIS a očekávají za to, že po vítězné válce budou mít podíl na moci, což znamená například svůj díl z ropného exportu.
Američanů tomuto trendu čelí tím, že - jak Ghaith říká - obcházejí jiné šejky a generály v Ammánu či Istanbulu a pumpují do nich peníze, aby jejich oddíly vzdorovaly silám ISIS. Na obou proměňujících se stranách se tak vytváří vrstva profesionálních válečníků. Tito lidé se nestávají mírotvůrci, ale žoldnéři dalších válek.
Základní konflikt je však dán tím, že ideologie ISIS se podobá saudskému wahábismu, který nemá rád židy, křesťany a o vlastních lidech - o šíítech si myslí, že jsou nepřátelská odnož, která by měly být zlikvidována. A když do této směsi přidáte zájmy Íránu, Turecka, kurdské strany, bojovníky proti Assádovi, tak se ocitáme ve velice nepřehledné směsi zájmů a financování různých milicí.
....
atd ...
Bohužel autor si plete ISIS a JRTN - Armádu řádu Nakšbandíja. Jejím velitelem je skutečně Izát Ibrahim al Dúrí. Nicméně toto uskupení rozhodně není součástí IS(IS), ostatně už jsme to tu řešili. JRTN nejsou sekulární, ale súfisté. A že je sekulární IS?martanus píše: ISIS nejsou islamisté. Islámský stát neboli ISIS nevedou žádní islamisté, ale právě naopak sekulární muslimové, kteří během dřívějších konfliktů radikály potírali. Hlavou ISIS je armádní generál Izzat Ibrahim al-Douri al-Takriti. Jedná se o jednoho z nejbližších spolupracovníků a armádních vůdců bývalé strany Baath a samotného Saddáma Husejna. Celé roky je sice na prvních místech amerického seznamu hledaných osob, ale dopadnout se jej nepodařilo.
...
http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky ... stech.htmlV Iráku se s postupem sunnitských radikálů z organizace Islámský stát (IS) znovu rozhořela sektářská válka, která dosahovala vrcholu v roce 2006. Milice šíitů zabíjejí sunnitské civilisty, pravděpodobně proto, aby se pomstily Islámskému státu. Ve své zprávě to uvedla lidskoprávní organizace Amnesty International (AI).
AI svou zprávu opřela o výpovědi Iráčanů ze srpna a září. Ti popsali útoky šíitských milicí v hlavním městě Bagdádu, v Sammáře a Kirkúku. Jen v Sámmaře, kde většinu obyvatel tvoří sunnité, bylo od června uneseno 170 mužů. Více než 30 jich útočníci unesli přímo z jejich domu, a to v jediný den – 6. června. Všichni skončili s kulkou v týle a jejich těla byla pohozena opodál.
...
Šíitské milice v čele s Mahdího armádou, Brigádami Badr či prapory Kata’ib Hizballáh získaly větší moc po červnovém postupu Islámského státu na severu a západu Iráku, který zvláště po dobytí Mosulu způsobil úprk a zmatek v armádních řadách.
To je starý židovský zákon oko za oko zub za zub když s tím začal ISIL podporovaný sunnity tak šíiti se pomstí taky,kdo seje vítr sklízí bouři,co je zavržení hodné je že si obě strany většinou schlazují žáhu na civilistech místo toho aby mezi sebou bojovaly.zenith0009 píše:Návrat sektářské války v Iráku: Šíitské milice se mstí Islámskému státu na civilistech
Vzhledem k tomu kolik jich Husajn použil v před rokem 2003 mi na tom nic divného nepřijde. A konec konců máš dojem, že v zemi jako je Irák je problém cokoliv schovat? Ještě před pár lety se našly u nás celkem pěknej úkryt s X kvérama z ww2.kozlustechnykus píše:http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky ... mlcet.html
Chemické zbraně v Iráku? Američtí vojáci je našli, ale museli mlčet
Spojené státy podnikly na jaře 2003 invazi do Iráku, aby svrhly diktátora Saddáma Husajna, o němž tvrdily, že má tajný arzenál chemických a biologických zbraní. Američané nikdy nenašli, co hledali. Přesto na chemické zbraně opakovaně narazili, ale starší. O jejich likvidaci však většinou nevěděli ani vojáci, ani politici. Teprve v úterý o tajném programu informoval deník New York Times (NYT).
Tomuhle ted ma nekdo verit?
Zdroj?Mauler píše:Spíš je ironie že na irák zautočil západ kvůli chemickým zbraním které jim v 80 letech dodalo samo USA a jeho spojenci v množství větším než malém při irácko iranské válce a buď to dobře schovaly o čemž pochybuji protože je tam tak velká korupce že za peníze zazpívá každý a nebo už je spotřebovaly což je pravděpodobnější....
V dodávkách spíše figurovalo západní Německo , USA Irák spíše podporovaly logisticky jejich užití při bojích o ropoterminálový poloostrov FaoCAT píše:Zdroj?Mauler píše:Spíš je ironie že na irák zautočil západ kvůli chemickým zbraním které jim v 80 letech dodalo samo USA a jeho spojenci v množství větším než malém při irácko iranské válce a buď to dobře schovaly o čemž pochybuji protože je tam tak velká korupce že za peníze zazpívá každý a nebo už je spotřebovaly což je pravděpodobnější....