Jinak dnes jsem doplnil do seznamu 6 jmen.Na Aukru jsem objevil zajímavé razítko na pohledu.Viděl jsem ho poprvé.To razítko sice uvadí Pithart ve svém katalogu, ale zároveň si uvědomuji co o Té době ještě nevíme.Možná ,že příběhy z takovéto lodi jsou zajímavější než z těch velkých bitevních,které byly skoro pořád zakotveny v přístavech.
Dobrý den,
hledám nějaké informace o mém dědečkovi a všimla jsem si vašeho seznamu. Bohužel nemám žádné doklady o jeho vojenských letech, jen propouštěcí list z Berouna z roku 1941, tento týden mi přišla i negativní odpověď z ÚVA - kmenový list nedohledali. Jediné informace tedy máme jen z ústního podání a to, že sloužil na ponorce jako radiotelegrafista. Sestra si pamatuje, že snad byl až v Sýrii. Dědeček se jmenoval Antonín Hurt, narodil se v Novosedlech ( Slabce ) na Rakovnicku 12.7. 1891. Z obecných poznatků předpokládám, že narukoval v roce 1912 v Berouně.
Při hledání informací o dědečkovi jsem narazila v pořadu ČT Naše velká válka na fotografii tří námořníků, z nichž prostřední je dědečkovi velice podobný - viz příloha. O fotografii jsem se bohužel nic bližšího nedozvěděla.
Nevím, jestli Vám moje sdělení k něčemu bude.
Kdybyste mi mohl poskytnout jakoukoli informaci, či radu ohledně válečných let mého dědečka, budu Vám velmi vděčná.
V příloze nic nevidím. Jinak na R-U ponorkách sloužilo přes 30 procent českých námořníků. Před válkou mělo R-U asi jen čtyři bojeschopné ponorky (U 3, 4, 5 a 6), na začátku války dodali Němci další. Pokud sloužil na ponorce ještě před válkou, tak se výběr podstatně zmenšuje. Mohla to být třeba U 3, ale spíše jiná http://www.uboat.cz/historie/clanky/cnp_1.htm
Ale snad Ti poradí někdo lépe. Pomohli by nějaké další indicie, co zažil, apod.
Jak píše Lord, pokud skutečně narukoval na ponorky již v roce 1912 neměl moc široký výběr. Velkým handicapem je absence jakýchkoliv artefaktů, pomoci by mohlo téměř cokoliv. Ty historky to je velmi dobrý nápad. To s tou Sýrií je super, rozhodně to nebyla jejich častá destinace. Namátkou třeba U-27 Josefa Holuba dorazila při své rekordní plavbě ze dnů 22.6.-26.9.1917 do Bejrútu - vím, že je to dnes Libanon, ale nejsem si jistý, zda tehdy nespadal pod území označované jako Sýrie.
Jinak ta příloha není vidět, asi byla špatně vložena.
Omlouvám se za špatné umístění, moc se v tom zatím nevyznám a děkuji za příspěvky. Ta fotografie je na této adrese - viz výše. Jsou to ti tři námořníci čtoucí Humoristické listy - je to 59 ročník, č. 35 z 25.8. 1916. Jinak si myslím, že dědeček nešel rovnou k námořnictvu - byl vyučený švec, spíš myslím, že se tam dostal přes
telegraf. Četla jsem někde, že se telegrafní pluky začaly tvořit až někdy v roce 1912 a na ponorky se radiotelegrafisté dostali až od roku 1914.
Jinak dědeček o válce moc nemluvil, sestra si pamatuje akorát příhodu, kdy se najedli zřejmě čerstvých datlí a všichni dostali velký průjem.
StanislavM píše:EJI - podle mě nápis na čepicích třech námořníků je SMS Radetzky.
Jsou to ti tři námořníci čtoucí Humoristické listy - je to 59 ročník, č. 35 z 25.8. 1916. Jinak si myslím, že dědeček nešel rovnou k námořnictvu - byl vyučený švec, spíš myslím, že se tam dostal přes telegraf. Četla jsem někde, že se telegrafní pluky začaly tvořit až někdy v roce 1912 a na ponorky se radiotelegrafisté dostali až od roku 1914.
Podle mě taky, což zase nemá s ponorkou nic společného. Leda, že by byl nejdříve na lodi a pak přešel na ponorku.
Já jsem ten nápis nemohla přeluštit, myslela jsem jestli to není ADRIA. Jinak dědeček určitě na ponorce za války sloužil, když mu asi měla končit vojna, tak už byla válka.
Ty první písmena jsou určitě SMS a dále viz. http://en.wikipedia.org/wiki/SMS_Radetzky
Pak je otázka, zda na fotce je to skutečně on, protože kdyby sloužil na bitevní lodi, tak by se tím určitě taky pochlubil.
Proč bohužel ? Je tady naopak možnost ,třeba přes tu přítelkyni získat fotku námořníka a třeba i ještě víc informací. Co se týka toho , že v seznamu není délka služby jednotlivých námořníků na určité lodi, tak si myslím ,že to už těžko někdo doplní.Zkus tu fotku.
Chvilku to trvalo, ale povedlo se. Kubišta v den své svatby.
"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Ahoj, tak dneska jsem se dokopal abych zkontroloval alespoň část kor. lístků, které si ukládám do počítače jakmile na ně někde narazím.Věnoval jsem tomu celé odpoledne a podařilo se mě vypsat 8 nových jmen, které jsem dopsal do seznamu českých námořníků v 1. sv. válce. Takže jde to pomalu ale pořád.
Zdravím všechny. Po odhalení těchto stránek jsem usoudil že jsem na správném místě neboť : Můj děda byl jedním z českých námořníků, sloužících v první světové válce na lodi Viribus Unitis. Jmenoval se František Bříza narozený v roce 1893 a pocházel z Moravy.Vím to z vyprávění mojí matky, která ještě žije. Při potopení této lodi ,dle vyprávění,můj děda zachránil ještě jednoho kolegu před utonutím. Dále pak jsem se dověděl,že po návratu do vlasti,si přečetl své jméno na pomníku padlých. Po té žil po zbytek života v Praze. Rád bych se dověděl více podrobností. Děkuji Vám,že jste si můj příspěvek přečetli.
existuje nějaký odkaz na zveřejněné deníky našich námořník z jejich osudů WW1?
Samozřejmě spousta z nich ještě před válkou narukovala k maríně a pak v roce 14 byli povoláni, taktéž hodně chlapů narukovalo v 15ti do námořních škol a kadetek s cílem zůstat u K.u.K maríny
Naposledy upravil(a) fru dne 17/2/2018, 13:00, celkem upraveno 1 x.
Lord píše:V příloze nic nevidím. Jinak na R-U ponorkách sloužilo přes 30 procent českých námořníků. Před válkou mělo R-U asi jen čtyři bojeschopné ponorky (U 3, 4, 5 a 6), na začátku války dodali Němci další. Pokud sloužil na ponorce ještě před válkou, tak se výběr podstatně zmenšuje. Mohla to být třeba U 3, ale spíše jiná http://www.uboat.cz/historie/clanky/cnp_1.htm
Ale snad Ti poradí někdo lépe. Pomohli by nějaké další indicie, co zažil, apod.
odkaz na dámský prádlo
@Zemakt:
díky moc, počkám snad se něco objeví. Je toho opravdu nedostatek, zvlášť když se problematikou zajímají hlavně dva autoři. Proč to znovu nevydají ví bůh
např" Torpédo pal!"
Antonín píše:Zdravím všechny. Po odhalení těchto stránek jsem usoudil že jsem na správném místě neboť : Můj děda byl jedním z českých námořníků, sloužících v první světové válce na lodi Viribus Unitis. Jmenoval se František Bříza narozený v roce 1893 a pocházel z Moravy.Vím to z vyprávění mojí matky, která ještě žije. Při potopení této lodi ,dle vyprávění,můj děda zachránil ještě jednoho kolegu před utonutím. Dále pak jsem se dověděl,že po návratu do vlasti,si přečetl své jméno na pomníku padlých. Po té žil po zbytek života v Praze. Rád bych se dověděl více podrobností. Děkuji Vám,že jste si můj příspěvek přečetli.
Spíše by bylo nejlepší si co nejvíce informací zjistit v rodinném kruhu, dokud ještě někdo kdo, kdo si dědu pamatuje. Ideálně projít fotky a vše si natočit a nahrát komentáře. Pak se je teprve možno věnovat archivům. Jestli jsem totiž správně pochopil, tak mamince bude úctyhodných skoro 100 let a tak je opravdu ideální hlavně si vyzpovídat jí a třeba její sourozence atd.