Ale ne. V žádném případě.rabo píše:Viem, že budem za to zhadzovaný ,ale nemyslím si , že ťažký tank bol pre ČA ten čo ničí opevnenia a stredné tanky boli proti všetkým tankom. Ak sa presunieme v čase, tak Nemci mali ku koncu vojny pripravených pár super strojov - Jagdtiger,Jagtpanter Pancer VI a stredné tanky Panther, Pancer IV a stíhače . JS-2, nech sa píše čo chce, bola určená na boj s tým najťažším. Ak by bola situácia , že nepriateľ má v oblasti ťažké tanky a Soviet má voľbu medzi T-35/85, alebo JS-2, tak čo pošle ? Ja vsádzam na JS-2.
Ich nasledovníkom boli JS-3/4 ... a ich úlohou bolo primárne ničenie tých najťažších vozidiel v teréne. Nespochybňujem, že ich delá mali značnú schopnosť ničiť aj iné ciele a malo to vplyv na ich zavedenie, ale určite iné ciele neboli nadradené pancierovým. To by nesmeli Sovieti zavádzať stovky ťahaných a samohybných diel/ húfovníc / mínometov / raketometov ...
Ostatně já ani netvrdil, že by se IS-2 nepoužívaly proti jiným tankům - zvláště těm těžkým. To co jsem psal mělo objasnit důvod použití té "zbytečně velké ráže". Každá zbraň je konstruována primárně pro nějaký účel / účely, to ale neznamená, že nezvládá jiné. A to v některých ohledech třeba i o trochu lépe, než zbraně konstruované pro tento účel.
Pomohu si příběhem.
Děda za války sloužil, mimo jiné, i u protiletadlové baterie 85 mm kanónů (pravděpodobně 52-K vz.1939). Někdy v červenci 1944 se baterie, po přesunu na novou pozici, dostala pod přímý útok Wehrmachtu podporovaný několika tanky. Dle dědových vzpomínek okamžitě sklonily děla na přímou palbu a začali podporovat pěchotu, která se snažila odrazit útok. (Nevím zda je to pravda, ale děda tvrdil, že pro tento účel s sebou každé dělo "vláčelo" bedničku protipancéřových granátů.)
Děda tvrdil, že jeho dělu se podařilo zničit jeden Tigr.
(Tady mohu třeba i pochybovat, zda to byl zrovna Tigr nebo jiný tank, ale rozporovat jsem mu to nechtěl ... už proto, že se jim útok odrazit nepovedlo, baterie byla na krátkou dobu obsazena než přišel protiútok RA, a děda si z toho odnesl 7 průstřelů ráže 9 mm

Ale proč to píšu. Kanón 52-K vz.1939 byl jednoznačně původně konstruován k boji proti letadlům a děda o sobě nikdy netvrdil, že by byl protitankový dělostřelec. Nicméně při této konstelaci byly jejich 85-ky výkonější protitankovou zbraní než standardní protitankový kanón M-42 ráže 45 mm.
Přesto M-42 byl protitankový a 52-K protiletadlový. Proč? protože za jiných podmínek byly všechny výhody na straně menšího a lehčího M-42 ... mobilita, rychlost palby, silueta, kryt ......
Stejně tak to vidím u dvojice "střední" a "těžký" tank.
Co se Jagdtigerů,Jagdpanterů či Jagdpancerů a jiných stíhačů tanků týče, je nutno si uvědomit, že se jednalo spíše o jednoúčelovou nouzovku.
Ostatně bylo by možná zajímavé vědět, jak by si taková obluda, jako byl Jagttiger, s odměrem kanónu +/- 10° vedl v otevřeném terénu proti střednímu T-34-85 nebo Shermanu Firefly se slabšími kanóny ale v plně otočné věži, pokud by neměl právo první rány ze zálohy a velkou vzdálenost.