Optimistické odhady hovoří o roce 2017. Ovšem k tomu je třeba připočíst čas na vývoj nového tanku. Nejdříve je třeba prakticky zkonstruovat použitelný ETC kanón, pak je možné uvažovat o dalších věcech, pokud se chceme vyhnout nákladnému vývoji a slepým cestám.
Další možností je výbava EM (Electro-Magnetic) dělem. Tento princip děla je teoreticky propracovaný, ovšem prakticky by tank musel za sebou táhnout elektrárnu, neboť je energeticky náročný, mluví se o spotřebě až 100 MJ.
Za současných poznatků je možné „teoreticky vyrobit“ výkonný a přitom malý zdroj pracují na principu jaderné fůze … ovšem ještě jsem neviděl malý tokamak … zatím je vše ve stádiu vývoje … a zařízení k testování zaberou velkou plochu.
Ovšem je možné „teoreticky“ využít různých fíglů a principů ke snížení energetické náročnosti, což je více realistické. Mluví se proto o elektro-chemické reakci, která povede ke snížení spotřeby energie až na 1 MJ. Ovšem technologie k sériové výrobě nejsou dosud prakticky k dispozici.
Dle mého soudu můžeme za deset let očekávat stále konvenční i když účinnější dělo s větším kalibrem, a až za třicet let ETC nebo EM dělo. Vývoj dle mého soudu nejde příliš urychlit, leda jen za předpokladu soustředění zdrojů, vědeckých kapacit a finančních prostředků. K tomuto odvážnému kroku neexistuje pochopitelně za současné relativně mírové situace velká podpora.
Odkazy:
www.powerlabs.org

Vize FMBT Tiger

Vize FMBT Panther