ROK 1938 - Mohli jsme se bránit? A mohli jsme se ubránit?

Moderátor: Zemakt

Zamčeno

Myslíte si, že by se čsl. armáda ubránila do dubna či května 1939 německé agresi?

ANO
17
40%
NE
20
47%
Nechci spekulovat
6
14%
 
Celkem hlasů: 43

Uživatelský avatar
Daemon
rotný
rotný
Příspěvky: 89
Registrován: 10/3/2006, 13:25
Bydliště: Spiš

Příspěvek od Daemon »

BTW na úpätí (krásne slovenské slovko!!! 8) Oj, mojej matky reč je krásota, je milota, je rozkoš, láska svätá!) Nízkych Tatier by bola obrana strategicky efektívnejšia ako na tých klaustrofobických rovinách na juhu (samozrejme nie všade sú roviny, ale väčšinou).
Lodomerius von Ditrichsdorf
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Většina Slováků se tedy podle Vás považovala za čechoslováky...hmmm no dobře jak chcete, ale pak mě tady nenapadejta za překrucování faktů protože, kdyby to bylo tak jak říkáte, tak by Hlinkova Ludová Strana neměla asi takovou podporu. A co Vám říká toto: Česi do prahy, pesi. Čecha do mecha, mech do Dunaja.
Slováci prostě čechoslovakismus, který byl dle mého názoru v tomto bodě těžce kontraproduktivním, neboť čechoslovakismus v praxi znamenal, že všichni budeme češi. Hádáme se fakt o blbostech, všecko už bylo napsané a stačí si to přečíst. Slováci prostě měli separatistické tendence, které pramenili z mnoha faktorů (jedním z nich byl čechoslovakismus).
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Ludaci měli cca 34% obyvatel Slovenaska. A to i proto, že to byla tvrdě křesťanská strana. Ne jkaždý, kdo je volil souhlasil s jejich separatistickými tendencemi.
Uživatelský avatar
trimin
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 26/8/2004, 13:38
Bydliště: doma a nebo někde jinde

Příspěvek od trimin »

No opět je křičící menšina vydávána za většinu národa - navíc nejsem si tak docela jist, ale do 1.10.1938 ani Hlikova strana neměla v programu odtržení Slovenska od ČSR, jediné co požadovala bylo splnění Pitsburské dohody, kde byla Slovensku slíbena autonomie.
To že k němu nakonec došlo je reakce na naprosto jinou výchozí situaci než jaká byla před přijetím Mnihovského diktátu.
Národu, který si neváží svých hrdinů hrozí, že nebude žádné mít, až je bude potřebovat.
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Ukončeme diskuzi na téma Slovensko, vy máte své podložené argumenty a fakta, já zase ta svá...nedohodneme se, tak nač se dál hádat (nechám Vám poslední slovo k tématu Slovenský separatismus .. gentlemansky :))

Vraťme se k původní otázce možnosti obrany proti Německé agresi na podzim roku 1938. Osobně bych očekával ve světle faktů co se týče německé připřavenosti na válku (rozuměj nepřipravenosti) až počátkem listopadu 1938, což by dle mého názoru posílilo úroveň a především množství válečného materiálu na obou stranách a hlavně Wehrmachtu, který by si tak dal dohromady dostatek munice a paliva :))

Je vůbec možné počítat v takové válce s Československou ofenzívou, která by měla smysl?

Osobně bych viděl dvě varianty možných protiúderů proti Německu:

1-Vpád do Slezka za pomoci Polska...dle mého názoru málo realizovatelné.

2-Vpád do podunají a posunutí fronty na čáru Linz-Wien, tedy na Dunaj, čímž by bylo možné získat relativně stabilní překážku (vodní tok Dunaje).

A co třeba preventivní úder? Pokud by měla čsl. rozvědka hodnověrné informace o datu úderu protivníka, proč neudeřit o den dřív na jeho letiště a komunikace. DOmnívám se , že by to mělo šanci na úspěch s ohledem nečekanosti takovéhoto úderu. No každopádně bychom pak byli legitimními agresory pro ostatní svět.
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

Mikhassel.Dralno píše:
Je vůbec možné počítat v takové válce s Československou ofenzívou, která by měla smysl?

Osobně bych viděl dvě varianty možných protiúderů proti Německu:

1-Vpád do Slezka za pomoci Polska...dle mého názoru málo realizovatelné.
Vtipálku :lol: S Polskem jsme v té době byli velicí kamarádi, ti by nás hned poslechli a vyrazili na Berlín :lol: :lol: :lol:
Mikhassel.Dralno píše: 2-Vpád do podunají a posunutí fronty na čáru Linz-Wien, tedy na Dunaj, čímž by bylo možné získat relativně stabilní překážku (vodní tok Dunaje).

A co třeba preventivní úder? Pokud by měla čsl. rozvědka hodnověrné informace o datu úderu protivníka, proč neudeřit o den dřív na jeho letiště a komunikace. DOmnívám se , že by to mělo šanci na úspěch s ohledem nečekanosti takovéhoto úderu. No každopádně bychom pak byli legitimními agresory pro ostatní svět.
Tato myšlenka byla již v posledních nástupových plánech opuštěna. Není tedy podstatné se o ní bavit, když už na plánu nebyla. Na daný útok nebyly dostatečné síly.
Preventivní úder - stejné jako předchozí odstavec. Plus ještě navíc pokud by se útočilo ještě před německým útokem, jasně by to ukázalo na "agresivitu" ČSR, už bychom nemohli tvrdit, že jde z naší strany o obrannou válku, přesně jak říkáš v poslední větě.
Uživatelský avatar
Fuky
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 20/2/2006, 19:49

Příspěvek od Fuky »

Úspěšně, jak sem zjistil, mi byl smazán příspěvek, aniž by na něj kdokoli reagoval - ptám se tedy znovu - je účelem tohoto tématu výmýšlet naprosté nesmysly a hovadiny, typu "československá vojska pochodující na Berlín, Mnichov a Vídeň" a dělat z historie sci-fi, nebo se bavit zcela objektivně - držet se faktů a potvrzených souvislostí.
Uživatelský avatar
trimin
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 26/8/2004, 13:38
Bydliště: doma a nebo někde jinde

Příspěvek od trimin »

Mikhassel.Dralno píše:... vy máte své podložené argumenty a fakta, já zase ta svá...
Fakta jsou jen jedna - rozdíl je jen v jejich výkladu a nebo jejich znalosti či neznalosti
Mikhassel.Dralno píše: 1-Vpád do Slezka za pomoci Polska...dle mého názoru málo realizovatelné.
:P :P :P :P jen tvůj učitel dějepisu asi pláče. Tedy pokud se na světe vyskytuje osoba hodna tohoto označení. :cry: :cry: :cry: :cry:
Národu, který si neváží svých hrdinů hrozí, že nebude žádné mít, až je bude potřebovat.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Fuky píše:Úspěšně, jak sem zjistil, mi byl smazán příspěvek, aniž by na něj kdokoli reagoval - ptám se tedy znovu - je účelem tohoto tématu výmýšlet naprosté nesmysly a hovadiny, typu "československá vojska pochodující na Berlín, Mnichov a Vídeň" a dělat z historie sci-fi, nebo se bavit zcela objektivně - držet se faktů a potvrzených souvislostí.
A kdy byl ten příspěvek vytvořen? Po pádu HW byla obnovena databáze a chybělo tam pár příspěvků. Jinak výmaz tu nebyl pěkně dlouho, a to se jěště jedná o kopie z jiných webů.

admin

A jinak pro některé je tu asi opravdu historie sci-fi nebo film z Hollyúdu :)
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

asi už nám chýba iba invázia z temného vesmíru ..možno marsu. 8)
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Pozor, to s těmi ofenzívami jsem myslel jako námět k diskuzi. Co se vpádu do Slezka týče je jasné, že s Polskem jsme byli kvůli Těšínsku, Spiši a Oravě na kordy to vím taky. BTW. někdo psal, že můj učitel dějepisu pláče...no měl jsem učitelku, a to na základní škole, zbytek je četba četba a zase četba, takže systematické středoškolské vzdělání v dějepise nemám...i když doháním jak to jde. Ale celé toto téma je pouze spekulativní. Možnost protiofenzívy (nemyslím postup na Berlín) by mohla být po odražení německého vpádu poměrně nemarná. I když je otázka kam útočit a s čím...

Abychom nedopadli jak kdysi sověti, kdy jeden sov. maršál ze strachu před popravou do MOskvy telegrafoval:

Po zahájení nástupu našich vojsk k mohutné ofensivě proti strašlivému nepříteli jsem zaútočili a po těžkém třítýdenním boji vyklidili města Vilnius,KOwno, Riga a Daugavpilis, stalo se tak v důsledku zrady některých revanšistů.
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

To by mě zajímalo, kdo to napsal. Ale je to pěkné:-) Stalin se musel před jeho popravou asi dobřew nasmát.

ad pochod na Dunaj. To neznamená, že by to nebylo možno obnovit. Záleželo by na kokrétní situaci.
Uživatelský avatar
Rendy
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 24/5/2006, 18:29
Bydliště: Havířov

jsem tady nový

Příspěvek od Rendy »

Zdravím všechny. Jsem tady nový, tak zatím jen čtu příspěvky. Toto téma se mi velmi líbilo. I když na konci jsem cítil trochu nacionalismus :?: a těm zkušeným se moc nelíbilo, když ti méně zkušení tady psali podle nich nesmysly. :shock: (např Fuky) Sorry to je jen můj názor. Chtěl jsem se právě zeptat Fukyho, ale i ostatní co by mi doporučili za literaturu na téma československých opevnění. A už máte někdo knihu IVANSWAR od Catherine Marridaleová? Díky. 8)
Uživatelský avatar
Fuky
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 20/2/2006, 19:49

Re: jsem tady nový

Příspěvek od Fuky »

rendy.ombre píše:Chtěl jsem se právě zeptat Fukyho, ale i ostatní co by mi doporučili za literaturu na téma československých opevnění.
Ozvi se mi na mail, do tohoto tématu to nepatří. Můj mail je: csl.opevneni@seznam.cz
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

Mikhassel.Dralno píše:Pozor, to s těmi ofenzívami jsem myslel jako námět k diskuzi. Co se vpádu do Slezka týče je jasné, že s Polskem jsme byli kvůli Těšínsku, Spiši a Oravě na kordy to vím taky.

Možnost protiofenzívy (nemyslím postup na Berlín) by mohla být po odražení německého vpádu poměrně nemarná. I když je otázka kam útočit a s čím...
Námět k diskuzi jistě, třeba o té "dunajské" bych ještě mohl rozvažovat, ale Polsko je naprosto a jasně v tomto mimo, žádná možnost společné akce. Polsko se dalo udržet na uzdě (ale myšleno jen v neutralitě vůči ČSR) pouze ústupky území výše tebou zmíněných, ale k obrácení jeho politiky těžko.
"...I když je otázka kam útočit a s čím...." Jó jó, kdyby bylo s čím útočit, kdyby k tomu byly dostatečné síly, to by válka vyhrávala, že? Prosímtě, drž se aspoň v mezích lehce pravděpodobné reality, ne naprosté fantazie, když tohle napíšeš, nemůžu tě vůbec brát vážně, to už není ani spekulace :shock:
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Ani nemusíš četaři, my to tu zas tak jak na fronte neprežívame.Takže sa tu rozoberajú rôzne hypoteticke situacie a "coby kdyby" a nikoho z toho kokos nebolí...Zdarec
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

Bruno píše:Ani nemusíš četaři, my to tu zas tak jak na fronte neprežívame.Takže sa tu rozoberajú rôzne hypoteticke situacie a "coby kdyby" a nikoho z toho kokos nebolí...Zdarec
Brunnere, ale to je jako uvažovat, že by Vatikán mohl dobýt celý svět, když by měl kam útočit a s čím :lol: :wink: :lol:
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

No v Itálii se ve středověku celkem snažil, ne? 8)
Ale jinak máš pravdu, je fikce a "fikce". Jenže hranici mezi nimi má každý trošku jinde.
J.T.C
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 19/3/2006, 15:32
Bydliště: Ostravsko

Příspěvek od J.T.C »

No nevím,ale po anšlusu Rakouska jsme měli jako nejslabši hranici právě s Rakouskem.Vytvořeni Slovenského štátu bylo podmíněné Hitlerem který dal Hlinkovi na vybranou a to buď obsazení,nebo uchopeni moci.Takže slováci by jen tak v případě ohroženi se nesebrali a češi braňte se sami.Polsko a Maďarsko by si počkali,až budeme v křečich a pak by si šly pro svou trošku do mlýna.Spojenci,v případě našeho odporu už bývali,by nás označili jako původce války,a formálně i možna také vyhlasili válku,což by po naši porážce velmi zkomplikovalo zahraniční odboj,a to v lepším případě.Nehledě na to,že o rok později se vytento i na Polsko,pochybuji,že by se kvuli nám nějak námahali,ať bychom se bránili sebedýl.To je má spekulace jak by to asi vypadalo,v případě nepřijmuti mnichovské zrady.
Vím že nic nevím a to je vše co vím,
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Pochybuješ snaď o chrabrosti Švajčiarskej gardy četaři?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Zamčeno

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“