Tezko je ale z toho numera zjistit, kolik je skutecne schopnych nosit uniformu /nepocitam myslivce

Z vojenskych dovednosti znaji zatim jenom strelbu,vetsinou jen z pistoli.
Mas nejaky konkretni napad,jak tuto dovednost vyuzit?
Moderátor: jarl
Konkrétní představu zatím nemám, ale kde je vůle, najde se i cesta. Počítám samozřejmě i s tím, že nezanedbatelná část civilních držitelů zbraní by nebyla nijak žhavá hlásit se k záložním jednotkám. Mnozí z nich vidí (víceméne oprávněně) ve státní správě nepřítele, který jim šlape na paty. To je třeba první věc, která by se mohla změnit: občan schopný obrany a ochotný nosit zbraň by neměl být pro úředníky obtížnou vší, ale naopak velevzácnou komoditou. Celkové řešení by zřejmě muselo být komplexnejší a legislativně podchycené. Pokud by se zde skloubila stránka osobní (motivace k branné přípravě), pracovněprávní (poskytnutí nějaké té úlevy zamestnavateli, který zaměstná záložáka a umožní mu účast na cvičeních), střelecká (možnost rozšířit si obzory, dostat se ke zbraním v civilu obtížně dostupným a kvalitně s nimi potrénovat) a, řekněme, společenská - mnozí mladí kluci pozorně poslouchají, když slyší nějakou tu "vojáckou latinu" a často i přiznají, že by to chtěli také zažít - jistě by se alespoň část z nich přihlásila. Vždyť např. v Německu nebo v Rakousku či již vzpomínaném Švýcarsku mají záložníci své kluby, svazy a spolky, v maskáčích se často rodí přátelství na dlouhé roky. Rozhodně je třeba vyhnout se jako čert kříži jakékoli negativní motivaci či podmíněnosti jednoho druhým (dáme vám zbrojní průkaz, až absolvujete výcvik v záložní jednotce) -to dělal komunisté a k ničemu dobrému to nevedlo a nepovede.Franz Trubka píše:To je zajimavy a originalni napad.
Tezko je ale z toho numera zjistit, kolik je skutecne schopnych nosit uniformu /nepocitam myslivce/
Z vojenskych dovednosti znaji zatim jenom strelbu,vetsinou jen z pistoli.
Mas nejaky konkretni napad,jak tuto dovednost vyuzit?
Což o to. Miliční systém by tu šanci měl - kdyby ji dostal. Nechci zbytečně zabředat do politické diskuse, jde mi o systém získávání lidských zdrojů pro záložní armádu. Stále se domnívám, že princip dobrovolnosti by měl být dlouhodobě upřednostněn až do okamžiku, kdy by se konskripce staly nevyhnutelnými - tedy v případě válečného stavu. Dobrovolnictví totiž obecně produkuje motivovanějšího, a tudíž lépe cvičitelného a odhodlanějšího vojáka.Alchymista píše: ...miličný systém nemá šancu byť v "použiteľnom" rozsahu obnovený.
Ale prdlačku. Našim politikům je tohle zcela jedno, protože ti přemýšlejí o zcela jiných věcech. Zase nehledejte spiknutí tam, kde není. Démonizace zbraní je obecně spíše spojená s dobou a mediálními titulky než nějakým cíleným záměrem.Alchymista píše:Presne ako píše kozlus - a tiež preto, že "štát" reprezentovaný našimi politikmi, neverí ozbrojenému občanovi. To je tiež dôvod, prečo bol systém ľudových milícií zrušený - a miličný systém nemá šancu byť v "použiteľnom" rozsahu obnovený.
Kteří reálně budou jen obtěžovat případného útočníka. Bez velení, organizace. logistiky, infrastruktury atd. je to jen dav ozbrojených lidí, kteří nepředstavují pro moderní armádu vážnější nebezpečí. Navíc moderní konflikt 20. a 21. století už není o tom, aby voják uměl střílet z ruční zbraně, ač se to nemusí zdát, to v současném konfliktu už jen menší část. Nejdůležitější v moderní válce jsou ti, co obsluhují tanky, vozidla, děla, počítače atd. a k tomu nepotřebují umět ani moc střílet z ručních zbraní.Steiner píše:Vím že je to jen o AČR, ale když už se tu bavíte o mobilizaci a ochotě/neochotě občanů bránit svoji vlast, mohlo by se tady taky zmínit těch 300 000 zákonadbalých, zdravotně způsobilých a spolehlivých občanů - držitelů Zbrojních průkazů - kteří sami vlastní téměř 800 000 kusů ručních zbraní a mnoho milionů kusů střeliva a mohlo by se popřemýšlet, jestli a jak tyto lidi využít při takových událostech, které se tu diskutují. On totiž ten hypotetický konflikt nebude jen ve stylu armáda vs armáda ...
Pátrač píše: Bez výcviku nemají šanci, bez uniformy je nepřítel systematicky vyhladí jako bandity.
Je to možná velký potenciál. Ale aby byl využitelný, musí tito lidé dostat šanci svůj dobrovolný vstup do války přežít. Myslím si, že v případě dobré nabídky na podstoupení výcviku, - refundace mezd, určitá popularice ve společnosti, čestné jednání a pomoc když budou potřebovat a zajištění jednotné výstroje a výzbroje, by tento potenciál mohl nabudit.
Ad 1):Dzin píše:Navíc moderní konflikt 20. a 21. století už není o tom, aby voják uměl střílet z ruční zbraně, ač se to nemusí zdát, to v současném konfliktu už jen menší část. Nejdůležitější v moderní válce jsou ti, co obsluhují tanky, vozidla, děla, počítače atd. a k tomu nepotřebují umět ani moc střílet z ručních zbraní.
Tady si dovolím být velmi skeptický... Zejména tedy ohledně tzv. soukromých bezpečnostních služeb a agentur... Úroveň lidských zdrojů je v těchto složkách velmi tristní...bark píše: - mezi použitelné kandidáty bych zahrnul další složky obyvatelstva - příslušníky strážních a bezpečnostních služeb a městských policií (tady by se dalo vyrukovat se zákonnou povinností - chceš dělat tuto práci, tak podmínkou je...)