Tak já to zkrátím tedy o jednu nulu a postačí 200 let to je i tak dostDzin píše:Myslíš až třeba na Araby, Mongoli nebo Mughali.

Tak já to zkrátím tedy o jednu nulu a postačí 200 let to je i tak dostDzin píše:Myslíš až třeba na Araby, Mongoli nebo Mughali.
To je ideálníMauler píše: Tak já to zkrátím tedy o jednu nulu a postačí 200 let to je i tak dost
Ak budem vychádzať z predpokladu že úmysly západu sú "čisté a neposkvrnené jako okvětí bílé lilie".Pátrač píše:..Jenže umanutost Západu demokracií vedla ke snaze implantovat do ortodoxně muslimského prostředí demokracii tak jak ji chápeme my.... [/b]
Na to je lehká odpověď: západní ani jiné země nemají právo do jakékoliv země cokoliv implenetovat, zvláště pokud tyto země svojí historií, ideologií a mnohasetletou společenskou praxí o naše nápady nestojí a naopak je považují za hrozbu pro jejich do té doby funkční svět.kenavf píše:Ak budem vychádzať z predpokladu že úmysly západu sú "čisté a neposkvrnené jako okvětí bílé lilie".Pátrač píše:..Jenže umanutost Západu demokracií vedla ke snaze implantovat do ortodoxně muslimského prostředí demokracii tak jak ji chápeme my.... [/b]
Čo by malo byť vlastne cielom takej misie západu do obdobnej krajiny(väčšinou muslimskej).
Ak by to malo byť len vojenské obsadenie,tak to bolo dosiahnuté.
Ale mala by to byť aj implementácia niečoho čo sa aspoň vzdialene podobá demokratickému systému.Ale tu sa začne narážať na kultúrne a náboženské rozdiely.Preto že aj ten muslim si začne hovoriť "čo ma ty budeš učiť".A zároveň ten muslim sa bude cítiť ohrozený na viere.Pretože u nás niesú vplyvy náboženstva tak nadradené iným spoločenským normám ako v muslimskej krajine.Zároveň úcta k viere je tam vyššia ako úcta k vlastnému životu(malý strach zo smrti).Keď do toho vstúpi nejaký muslim ktorý chce zároveň využiť situáciu na vlastné zvýšenie moci či už ekonomickej alebo viery,tak je zarobené na problém.
Z Iraku odyšli a je tam občianska vojna,obdobný scénar bude aj v Afganistáne.
A teraz poraďte,aký systém by sa mali "západné" krajiny snažiť implementovať do takýchto krajin?
Doufám, že si uvědomujeme, že jako většina krátkých hodnocení a i toto jen povrchní a nevyjadřuje pravý stav věcí. Protože v dějinách najdeme období, kdy byl Afghánistán začleněn do jiných říší a stal se jejich plnou součástí se vším všudy. Jak nás historie učí generalizovan na základě některých momentálních stavů není ideální a mnohdy to, co se současníkům jeví jako zákonitý stav je v celé dějiné souvislosti spíše vyjímka. a srovnání Afghánistánu za "Velké hry", sovětské intervence a současné doby bude vždy jen povrchní a ve více spektech se bude rozcházet než spojovat.dobýt Afgan není těžké. Ale udržet se v něm a změnit ho k obrazu svému a je jedno k jakému, je nemožné.
S tým by som súhlasil.Ale bral by som do úvahy či v danej krajine je zavedené právo šaríja a ako tvrdo je potiraná opozícia(či je likvidovaná v počte väčšom ako malom).Ak by bolo "relatívne málo" obetí tak tú krajinu nechať svojmu osudu a prípadne len robiť ústretovú hospodársku politiku.Pretože ak by ste tam dosadili novú vládu tak namiesto pár obetí ročne máte tisíce obetí v občianskej vojne alebo genocídach.Pátrač píše: Na to je lehká odpověď: západní ani jiné země nemají právo do jakékoliv země cokoliv implenetovat, zvláště pokud tyto země svojí historií, ideologií a mnohasetletou společenskou praxí o naše nápady nestojí a naopak je považují za hrozbu pro jejich do té doby funkční svět.
Vždyť ta demokracie není tak špatná - budou tam volby a ten nejsilnější si je zmanipuluje ke svému prospěchu a bude vládnout,kenavf píše:A teraz poraďte,aký systém by sa mali "západné" krajiny snažiť implementovať do takýchto krajin?
No holt oni prostě nechtěl ipřevzít roli okupantů - konec konců i rezoluce o zásahu v Afghanistanu, mluví o tom, že válka se vede proti talibanu/alkajdě a nikoli proti Afg jako statu. A je vedená proto, že Afg odmítal cokol idělat s výcvikovejma základnama.Dzin píše:Problém byl, že se USA nerozhodlo proti Afghánistánu vést opravdovou válku se vším všudy. Než tam vlítli, měli se zamyslet nad tím, co budou dělat, včetně propracování okupační správy atd. Protože tohle byl jeden z hlavních problémů, nepřipravenost nastolení vlastní administrativy, která by začala Afghánistán spravovat. Místo toho porazili Taliban a najednou zjistili, že tu není nikdo, komu by předali vládu a sami nebyli připraveni v zemi vládnout. A tak se začalo improvizovat a už se to táhlo...