Na tuto informaci dosti negativně reaguje Rusko. Kosmos využívá dnes cca 30-40 států světa a jejich určení je komerční i vojenské. Stále však v kosmu nejsou žádné zbraně.
Je neobhajitelné, že by právě US kosmické systémy měly důvody k obavám a jednostranně tak do vesmíru umístili i zbraňové systémy.
Obávají se nového scénáře vojenských akcí, dalších závodů ve zbrojení a hledání adekvátních odvetných opatření.
Rezolutně též reagoval na berlínském Aerosalónu velitel Kosmických Vojsk RF gen.plk. V. Popovkin slovy: „Jsme proti všem zbraňovým systémům, umisťovaným v kosmu. Tyto zbraně nezvýší bezpečnost,naopak,mohou vyprovokovat válečné operace.“
I porucha na kosmickém systému druhé strany může být vysvětlována jako útok a vyvolat tak protiakci na druhé straně. Těžko se pak bude dokazovat,že nešlo o cílenou akci.
Slova plk. Antony Russoa jsou o to vážnější, že již v minulosti zbraně v kosmu umístěny byly.
US protidružicový systém „ASAT“ a jeho sovětský ekvivalent „IŠIM“( IS-T) z 80.let byly vyřazeny relativně nedávno – po skončení studené války v 90.letech.(není problém je znovu uvést do provozu)
Nynějším trendem je umístit do kosmu systémy, které vyřazují rakety protivníka - zejména ty s bojovou sekcí MIVR , využívajíc při tom demaskujícího plamene při startu rakety. Tím vzniká vážná obava, že zmíněná doktrína bude spíše posilovat součásti PRO, než zajišťovat ochranu kosmických systémů.
Tyto skutečnosti v kontextu s plánovaným rozmisťováním prvků PRO na území ČR nebo Polska, vyvolává na Ruské straně silné znepokojení.Takto to zhodnotil náčelník GŠ RF Jurij Balujevskij a varoval, že tyto záležitosti nutně povedou na Ruské straně k protiopatřením.
K tématu se následně vyjádřil i V.Putin:
„My najdeme a prakticky jsme již našli adekvátní a zdůrazňuji,asymetrické řešení, které nám již dnes dovoluje prohlásit, že dnešní i v nejbližší budoucnosti zaváděnou PRO jsme schopni našimi raketami a bojovými hlavicemi bez problému překonat“
Ze zdrojů z GŠ navíc vyplývá, že se některé typy kosmických zbraní již nacházejí v Ruském arzenálu a záleží na okolnostech a mezinárodní situaci, zda budou umístěny na orbitu.
Zdroj: RIAN, Reuters, Lenta, New York Times
Tolik shrnutí posledních událostí v této oblasti. Opravdu nás čeká militarizace kosmu?

