Polare:
- odhliadnúc od tvojho "jemne ironického" tónu (to vážne?):
Polarfox píše:
- Moderní lodě NATO jsou také teoreticky celkem obstojně chráněny vůči nadzvukovým střelám.
- Ty vážně věříš, že se celý problém za poslední cca tři desetiletí jen tak vyřešil a tramtadadá, máme tu nezranitelné lodě?

V čem systémy ochrany lodí v poslední době tak poskočily, že se z prostředku, který
vylepšuje jejich šance na přežití, stal prostředek, který
zcela eliminuje hrozbu? Zvláště co se týká novejších typů střel, ať už jsou podzvukové či nadzvukové.
Moderné lode NATO sú prakticky chránené mizerne...
Áno za posledné desaťročia CIWS systémy pokročili doslova míľovými krokmi (čo ty určite vieš), zavedenie Panciru bude ďalšiou métou (schopnosť čeliť hromadným útokom - až 4 ciele naraz). A síce to zosmiešňuješ a samozrejme, že neexistuje dokonalá obrana, ale ten pokrok sa nedá nevidieť. Veľmi ma prekvapuje že o tomto vedieme diskusiu...
Polarfox píše:
To je ten kámen úrazu. Průsery jsou zmedializované dobře, úspěchy/normálně realizované kontrakty (kterých je vždy mnohem více) jsou mediálně nezajímavé, takže o nich se moc nepíše. Takže vypovídací hodnota nulová. Je fajn vždy vytrhnout něco z kontextu a začít to porovnávat s tím či oným, ale většinou to neřekne nic, jen to hezky (dá se říci mediálně) vypadá.
Lenže to tak nie je. Že by "normálnych kontaraktov" bolo viac. Amíci skrátka majú problém - nadvláda vojensko-priemyslového komplexu nad výzbrojnou politikou Pentagonu, nebola nikdy tak výrazná. Naopak, prakticky každý jeden kontrakt sa stáva prúserovým. To netvrdím ja - ak píšem, že sa to už v US či už na mediálnej, alebo vládnej úrovni vníma ako problém, tak je to fakt.
A znovu opakujem, viem ti tu dať desiatky príkladov, len si nemyslím, že to patrí do tohto vlákna...
Polarfox píše:
On to tak nějak neumí nikdo že jo? Jenže zatímco u USA (kde to patrně ještě zvládají lépe než jinde) je to zásadní zaostání v technologiích a bůhvíco ještě, tak u ostatních je to normálka

Nechci bejt rejpavej, ale kde je řečeno, že po čínských, ruských, indických a bůhvíjakých lodích budou potenciální nepřátelé střílet jen Harpoony nebo potažmo současné "západní" střely? To není třeba vyvíjet ochranu vůči zbraním, jež mají obdobné parametry jako vlastní, zvláště když to dneska prodá kdekdo kdekomu?
Ale bavíme sa tu o USA. A keď si všimneš, Čínske, ale najmä Ruské konštrukcie PRO zohľadňujú tieto nové hrozby. Opäť ma prekvapuje že o tomto sa bavíme...
Polarfox píše:Mimochodem když jsou podzvukovky tak totálně out, proč Čína vyvíjí/zavádí něco jako YJ-100?
Lebo nemáme len super chránené a vysokodôležité ciele, že?
skelet píše:1)
a) ta díra nad 33km vznikne pouze tehdy, když je nebude schopna postřelovat RIM-161. Dokáže to/nedokáže? Nevím
b) strach US Navy z YJ-12 je podmíněna z masivního útoku těchto střel, viz onen tvůj článek. Jinak popisuje přesně způsob obrany, který jsem popsal výše.
c) obavy z DF-21D jsou oprávněné, ale z něj bude mít bobky každé námořnictvo. Ostatně proto setímto směrem ubírá i US NAVY v rámci PGS. A právě kvůli hrozbě z DF-21D se do Pacifiku přednostně posílají lodě vybavené RIM-161.
2. Projekt LRASM-B byl zrušen kvůli rozpočtu, ale projekt EMG děla pokračuje nadále. Připomenu, že EMG dělo je určeno pro vysílání hypersonických projektilů na vzdálenost až 300km. A dále se účastní na projektu PGS.
3. Otázka tak ovšem stojí.. jde o to co kdo proti tobě může nasadit. Rusko/ČLR se bude s největší pravděpodobností poměřovat s US NAVY, a tedy je nucena se probít kruhovou obranou letadlovek. Nejlepší a nejlevnější způsob je hypersonická střela. Před US Navy nic obdobného zatím nestojí, a tak před takovou volbou nestojí.
Příklad. CVN-77 objeví Petra Velikého (tř.Kirov). Do vzduchu se vznese 30 Hornetů, každý se čtyřmi Harpoony. Kirov sestřelí 50% Hornetů před odpálením Harpoonu. K Petrovi Velikému tedy letí 60těchto střel. Petru Velikému se daří sestřelit 90% těchto střel. K cíli tedy dorazí 6střel, z toho 3 nevybuchnou. Rozchodí Kirov zásah tří harpun?
(tento příklad vychází z mé chatrné znalosti, že Kirov operuje sám, a za předpokladu maximální až nadnesené efektivity obrany Petra Velikého)
edit: výhoda podzvukovek je jejich cena a množství těchto střel nesených na palubě. Hypersoniky se hodí jen proti dobře chráněnému nepříteli, ale v případě útoků na námořní dopravu už méně. Jedna k jsou drahé, a za druhé jich máš na palubě omezený počet.
- RIM-161 to nedokáže, viď predchádzajúce príspevky. Tiež že dnes USN spolieha na "maskirovku" (Pandarra Fog) nie na RS
- "LRASM-B byl zrušen kvůli rozpočtu." No veď presne. Toto je exemplárny príklad šetrenia na zlom mieste čo som uviedol.
- o schopnostiach EMG ničiť lode/RS veľa neviem, ale viem, že s rozumnou ochranou pred RS sa podľa vyjadrení samotných predstaviteľov USN ráta až s laserovými zbraňami...
- k tvojmu príkladu - ok, môže to tak byť. Môže to byť aj tak že zlikvidujú 100% Harpoonov.
Ale otázka neznie tak - ale prečo USN nemá supersoniky proti takýmto cieľom. To je predmetom mojej kritiky.