Opevnění byl jsem tam

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Lord »

Zajímavé je dotatečné zesílení stropnice, jestli kvůli bombardování. Ten druhý bunkr má zase komínek :) Ale jinak máš pravdu, podobnost je. Co to hrazení před střílnou, to má být diamanťák.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Máš pravdu, je to diamanťák, majú ho pod strieľňami všetky ťažké bratislavské bunkre, aj šnejdárky. Snímka s komínkom je archívna, teraz je "hore bez". :lol: Za socíku bol na ňom postavený strážny domček, komín je jeho pozostatok!

Obrázek-Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alchymista »

Bunkre na peržalskom predmostí - "šnejdárky" - boli v druhej polovici 30. rokov dosť výrazne upravované. Práve vtedy boli niektoré strielne, hlavne pre čelné paľby, zabetonované a premenené na pozorovacie štrbiny, a zrejme vtedy bunkre dostali aj diamantové priekopy, ktoré by mali byť len pod zachovanými strielňami, ale nie aj pod zabetovanými pozorovacími štrbinami.
Dalšími úpravami môže byť "dobetónovanie" stropnice, možno i stien, na nejakú štandardnú hrúbku, vylepšenie maskovania proti leteckému pozorovaniu nakrytím stropnice zeminou, čiastočný čelný zához...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Alchymista, vyzerá to, že, s dorobením diamantových priekop až pri úpravách máš recht, potvrdzovala by to aj absencia granátových sklzov. Ako hovoria priatelia zo Záhoria:" Viac hláv, viac kapusty"!
:mrgreen:
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Ľahké opevnenie B-S-II LO 37H je jediné svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa v poli medzi Bratskou a Kaukazskou ulicou v Bratislave - Pečni. Bol to kryt pre pechotný protitankový kanón, mal posilniť stredný úsek frontu za líniou ťažkých bunkrov. Spolu s ďalšími štyrmi pevnôstkami mali vystužiť jeho obranu. Bojové poľné postavenie sa malo postaviť až v dobe zvýšeného napätia. Pri svojej výške 130 cm poskytoval dočasný úkryt aj pre obsluhu. Bol zapustený pod okolitý terén, núdzový východ bol počas mieru zamurovaný a zasypaný zeminou. V súčasnosti zo stropnej dosky nevidno nič, v lesnom ostrovčeku je viditeľný akurát vchod do objektu.

Obrázek-

Vchod do krytu:

Obrázek-Obrázek-Obrázek

Vnútorné priestory(fotky som našiel na internete, autor Peterko):
Hlavná chodba s núdzovým východom ma konci:
Obrázek

Jednotlivé kobky:

Obrázek-Obrázek-Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Doplnil som lepšie fotky makety tanku, po zbere kukurice:

Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Zaujímavý dokument Českej televízie o bratislavských bunkroch:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2 ... direct=off
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Našiel som archívne fotografie bratislavského bunkra BS-6 Vŕba, aj takto vyzeral pri výstavbe okolitých komunikácií:

Obrázek-Obrázek

No nezaslúžia si chlapci uznanie, že ho dostali do takéhoto stavu? A to nehovorím o vnútornom vybavení!

Obrázek-Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Podarilo sa mi dostať k archívnej snímke makety tanku v Petržalke, doplnil som ju do článku:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=37&t=379&start=140

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Teplejšie počasie a pomerne málo blata umožnilo prístup k bunkru BS 14 Duna a spraviť fotky bez okolnej vegetácie:

Obrázek-Obrázek
Obrázek-Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

LII/81/A-160 KHV113a

Pekné počasie a nízky stav vody mi dovolili urobiť fotografie tohoto ROPíka, ja ho volám Vodník! :eek:
ROPíky od Devína smerom na sever boli miestami vedené až v troch obranných líniach. Tento bunker tvoril spolu s vedľajšími dvomi prvú líniu a mal kryť brod cez rieku Moravu, smerom od Marcheggu. Susedia sú umiestnení na vyvýšenine, ale tento je priamo na brehu, bol často zaplavovaný, nie vždy je prístupný. (Vodník, ideálna posádka by bola rodina dr. Mráčka z rovnomenného filmu! :D ). Preto mal aj vstup cez inundačnú šachtu, na obrázku.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Súradnice:
lat N(Y)° long E(X)°
48,26738 16,95963
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

LII/59/A-140 KHV105

Pri dnešnom cyklistickom švihu som si to lajsol cez hroznú cestu do záhradkárskej oblasti nad Devínskym jazerom. Mal sa tam nachádzať ROPík. Samozrejme bol na konci, v poslednej záhrade, za plotom. Nachádza sa neďaleko kríženia železníc, tak som ho nazval železničiar. Pro pohľade na tento nezahádzaný bunker som si uvedomil, že je vlastne dosť veľký a je to riadna hromada železobetónu!
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Má to niekto šťastie, bunker v záhrade a nemusí toľko kopať! :mrgreen:

Souřadnice WGS-84
lat N(Y)° long E(X)°
48,23301 16,96594
Naposledy upravil(a) IgorT dne 7/4/2015, 13:14, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11901
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Jo jo, a dá se to ještě využít na brambory a jablka :up: . Ta kadibudka asi nebude původní co :rotuj:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Trochu som tam obsmŕdal. ale nikto sa neobjavil, tak som sa dnu nedostal! Majú tam urobené nejaké vetranie, alebo kúrenie, kto vie! :roll:
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

LII/65/A-140Z KHV107

Nejakých 200 metrov od železničnej stanice Devínske jazero, smerom na Bratislavu sa tesne pri trati nachádza ďalší "železničiar", bunker LII/65/A-140Z KHV107. Je tak blízko stanice, že by tam mohli predávať cestovné lístky! :mrgreen:

lat N(Y)° long E(X)°
48,2451 16,96184
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

V lesíku neďaleko železničnej trate Devínske jazero, asi 500 metrov od predchádzajúceho bunkra LII/65/A-140Z KHV107, sa nachádza LII/63/A-160. Mal namále, lebo v jeho okolí vyvážali pri stavebných prácach zeminu a zčasti ho zasypali, väčšiu časť však vidno!

lat N(Y)° long E(X)°
48,24183 16,96219
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) IgorT dne 13/4/2015, 09:42, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

S jedinečným bunkrom LI/27/A-140Z, umiestneným pod viaduktom(obrázok),

Obrázek

na ľavej strane susedí bunker LI/28/A-160Z a navzájom sa s ním palebne kryjú. Keďže je umiestnený v mokradiach, v zátopovej oblasti, je tiež opatrený inundačnou šachtou pre vstup. Nachádza sa v obkolesení, v takom šípovom lesíku, že pri prebíjaní sa k nemu som si pomyslel na rozprávku O šípkovej Ruženke! :eek: Pred mojou návštevou neznámy nadšenci trochu prerúbali okolie a umožnili tým jeho fotenie.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) IgorT dne 13/4/2015, 09:33, celkem upraveno 2 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

Igore, děkuji za ty parádní fotky. 8-)
Ty jsi zapomněl, co se Ti vytýkalo minulý rok? Co ty zarostlé stavby? Ty ještě nemáš na kole držák na sekačku nebo motorovku? :mrgreen:
Nyní trochu vážně.
Nezlob se, ale jedna opravdová výtka (?) Kontroluješ prosím, po sobě příspěvek, poté co ho odešleš? Z posledních dvou máš pěkný chaos, fotku dvakrát, další špatně nahrané. Ty schody taky tomu nepřidají, dávej prosím jen dvě fotky, pak na další zas dvě a ne do licha.
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Ty jeden krokodíl! :eek: Sypem si popol, dík za upozornenie, dúfam, že už je to OK!
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Bunker LI/26/A-140Z susedí a palebne sa kryje s LI/27/A-140Z na pravom krídle. Je ľahko prístupný po asfaltovej a potom trávnatej, poľnej ceste v prípade nízkeho stavu rieky Moravy. Nachádza sa v takom príjemnom zákutí pod vysokým stromom, celkom romantický pohľad. Keďže tiež patrí k "vodníkom" , vstup je tiež cez inundačnú šachtu.
lat N(Y)° long E(X)°
48,24654 16,95374
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“