Evropské státy WW1
NĚMECKO
Počet obyvatel:............. 64,9 Mio
Armáda_srpen 1914:.....1.170.000 mužu (přibližně) + mobilizace ?
Hrabě Alfred von Schliffen (*1833 - +1913), náčelní německého generální štábu v letech 1891 - 1906 vytvořil na přelomu 19. a 20.století velmi odvážný, ale zároveň i riskantní plán na vyhrání války na dvou frontách zároveň a to proti Francií a jejím spojencům na západě a Rusku na východě. Podstatou celého plánu bylo vyřazení Francie z bojů v tak krátké době, než bude Rusko schopno mobilizovat svou obrovskou armádu. Tento plán je znám jako tzv. Schlieffenův plán a je mu věnovaná samostatný článek ZDE – http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2675 –

Německý plán pro WW1
RAKOUSKO - UHERSKO
Počet obyvatel:.............51,4 Mio
Armáda_srpen 1914:.....700.000 mužu (přibližně) + mobilizace ?
Samozřejmě i největší spojenec Německa měl vlastní plány, se kterými se počítalo v nadcházejícím konfliktu. Tyto plány byly však poměrně úzce spjaty s plány Německého spojence.
První byl znám jako Plán B a jeho cílem měla být fronta na Balkáně se Srbskem. Podstatou tohoto plánu bylo nasadit tři armády proti Srbsku a další tři armády ponechat na obranu proti Rusku, pokud by se toto rozhodlo vyslat své armády na pomoc Srbsku.
Druhý plán byl Plán R a ten počítal s válkou vedenou na dvou frontách zároveň a to proti Srbsku na Balkáně a Ruskému carství na východě. Rusko bylo v té době vázáno se Srbskem spojeneckou úmluvou. V souladu se spojeneckými závazky s Německem se počítalo v tomto druhém plánu, že rakousko-uherská armáda bude bojovat ve spolupráci s německým spojencem, který bude proti Rusku operovat ze svého Východního Pruska. Rakousko-Uhersko pak měl útočit na jižní Polsko, které bylo v té době součástí Ruského impéria. Tím mělo odlákat pozornost Rusů od Východního Pruska, ve kterém mělo být soustředěno ze strany Německa jen minimální množství vojenských sil (dle svého Schlieffenova plánu). V souladu s tímto plánem bylo počítáno s nasazením dvou armád o síle 8 divizí proti Srbsku, na ruské frontě měli operovat čtyři armády o síle 28 divizí a dalších 12 divizí bylo ponecháno jako záloha.

Rakousko-Uherský plán pro WW1
RUSKO
Počet obyvatel:.............158,9 Mio
Armáda_srpen 1914:.....1.200.000 mužu (přibližně) + 560.000 mobilizace (přibližně)
I veleříše na Východě měla své válečné plány. V prvním případě se počítalo s variantou, že Německo zaútočí na Rusko jako první. V tom případě se měla Ruská armáda postupně stahovat a vést defenzivní způsob boje. Vlákat tak Německo na své nedozírné území a zdržovacím způsobem boje tak poskytnout čas svému spojenci na západě, Francii. Druhý plán pak počítal s variantou, že Německo nejprve zaútočí na Francii. V tom případě mělo Rusko co nejdříve mobilizovat svou armádu a napochodovat do německého Východního Pruska. Tím mělo Německo být donuceno bojovat na dvou frontách zároveň. Dle dohody s Francií, mělo tedy Rusko v 15 den mobilizace poslat do boje na západ 800.000 svých vojáků. Mobilizace by pak ještě probíhala dál, protože Rusko si bylo dobře vědomo své nevyhovující infrastruktury a dlouhé časové prodlevy, než by zmobilizovalo své hlavní síly. Těchto 800.000 vojáků zmobilizovaných do 15 dne, pak mělo provést útok na Prusko a postoupit do Slezska, čímž by ulehčilo předpokládanému tlaku na Francii.

Ruský plán pro WW1
SRBSKO
Počet obyvatel:..... 4,5 Mio
Armáda:.............. 489.500 mužů (mobilizováno v srpnu během 6 dnů !!!, tj. 2.srpna 1914)
Strategie Srbska byla silně ovlivněna možnostmi jeho nepočetné armády. Srbští velitelé si byli zcela vědomi, že s touto malou armádou se mohou pouze bránit a vyčkávat v obranných bojích tak dlouho, dokud vývoj na ostatních frontách nepřiměje protivníka stáhnout některé své jednotky ze Srbska. Poté měly být vojenské plány upraveny dle aktuální situace.

Srbský plán pro WW1
VELKÁ BRITÁNIE
Počet obyvatel:............ 45,4 Mio
Armáda_srpen 1914:.....160.000 mužu (expediční sbor)
Specifické na Velké Británie bylo to, že vlastně žádnou jasnou koncepci před začátkem První světové války neměla. Jako jediná z evropských zemí neměla Velká Británie uzákoněnou všeobecnou brannou povinnost. Její armáda byla tvořena dobrovolníky, byla profesionální a byla i o mnoho menší než armády ostatních evropských mocností. Ovšem to bylo vykoupeno její vysokou úrovní. Její příslušníci byli zřejmě nejlepší v Evropě. Pravidelná pěchota byla výborně vycvičena a skvěle ovládala veškeré způsoby boje. Speciálně pěšáci byli proslulí svou rychlostí a přesností ve střelbě.
Britská armáda, která byla v roce 1914 vyslána na kontinent se nazývala BEF (Britské expediční sbory) a byla z počátku o síle 100.000 mužů. Byla to poměrně dobře vyvážená armáda, i když se později ukázalo, že postrádá střední a těžké dělostřelectvo. Také se jí nedostávalo dostatek kulometů. V srpnu 1914 jim měli pouze 120 kusů. Pokud toto množství srovnáme s Německem, které vlastnilo 10.500 kulometů, samozřejmě Německá armáda byla nepoměrně větší, tak je tento rozdíl příliš markantní. Hlavním přínosem Velké Británie v nadcházející válce bylo její silné loďstvo, které čítalo více jak 500 válečných plavidel. V kategorii moderních bitevních lodí typu Dreadnought a bitevních křižníků mělo britské námořnictvo převahu na německou Hochseeflotte v poměru 28:18.

Plán Velké Británie pro WW1
FRANCIE
Počet obyvatel:.............39,6 Mio
Armáda_srpen 1914:.....1.060.000 mužu (přibližně) + mobilizace
V důsledku prohrané války s Pruskem (Německem) v letech 1870-1871 ztratila Francie Alsasko-Lotrinsko, což pro ní bylo silně ponižující. Vojenští stratégové počítali v budoucnu s opětovným válečným střetnutím proti Německu, na kterém chtěli dosáhnout vrácení ztracených území. Náčelník francouzského hlavního štábu generál Joseph Joffre vypracoval mezi lety 1911 až 1914 tzv. Plán XVII. V důsledku požadavku o opětovné získání ztracených území bylo součástí Plánu XVII. rozmístit francouzskou armádu podél hranice s Německem na čáře od Belgie po Švýcarsko. Následný jediný silný úder měl být veden na Alsasko-Lotrinsko a jeho realizací byly pověřeny čtyři armády. Jižní křídlo těchto armád pak mělo obsadit Alsasko-Lotrinsko, a severní křídlo mělo buď dále postupovat do Německa, nebo v případně napadnutí Belgie se mělo přesunout na sever a spojit se s belgickými silami. Joffre si plně uvědomoval, že Německo může porušit Belgickou neutralitu a zaútočit na Francii od severu, ale nevěřil, že by se němci dostali za řeku Másu bez toho, že by nebezpečně obnažili své jednotky. Navíc Francie počítala s předběžnou úmluvou, kterou měla s Brity a ve které se ostrovní říše zavázala svou armádou bránit úsek na francouzsko-belgické hranici. Další slabinou Joffreho plánu bylo to, že spoléhal na taktiku nepřetržitého útoku. Francouzské velení věřilo, že dostatečně silný útok dokáže prorazit přes jakkoliv silnou obranu. Spoléhalo se při tom na velkou vůli běžného francouzského vojáka, který měl být schopen tzv. maximálního útočného nasazení. V souladu s touto strategii a taktikou byla francouzská armáda cvičena především v útočných operacích zatímco obranné boje byly opomíjené. Ale již krátce po začátku války Francouzi trpce zjistili, že masivní útok vedený proti silně bráněné pozici s kulometnou palbou vede jen k ohromným lidským ztrátám.

Plán Francie pro WW1
Zdroje:
První Světová válka – Ian Westwell – 2000
První Světová válka – J.M.Winter – 1990
www.wikipedia.org