Tank T-14 Armata, história vzniku

Obrněná a tanková technika

Moderátoři: Julesak, sa58

Odpovědět
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Skeptik »

Dzin píše:
josefg píše: Je dost pravděpodobné podle starších fotek, že ty tanky už něco během roku najely a o škrábance a boule nebyla nouze tak to opravovali podobným způsobem.
Me by spíše zajímalo, jak dospěli k takovému poškození na věži. Pokud je to slabí kryt, potom to museli o něco opřít. Pokud je to silný pancíř, musela energie k poškození být daleko větší. Takže vysvětlení, že se může jednat o maketu věže není zase úplně od věci. Používání maket věží ma zkušebních vozidlech není až tak ojedinělé, spíše naopak.


Ale když jsme si tak sesumíroval, co vše by měla T-14 umět, nepřijde mi, že by bylo reálné udržet její cenu na 400 mil. rublů. Obvzláště s přihlédnutím k tomu, jak moc elektroniky by měla v sobě teoreticky mít. Rusko rozhodně nepatří v tomto ke světové špičce, takže buď by muselo investovat do vývoje a nebo (spíše) nakoupit ze zahraničí. Což s pádem rublu a ekonomickým problém tank ještě prodraží.

Pancíř to evidentně není. To co je vidět z věže není pancéřování, ale jakási plechová kastle ... někde dokonce přichycená na závlačky. Podle mne má krýt to co je pod ní, a případně redukovat radarový odraz.

Proč se domníváš, že současné Rusko nepatří ke světové špičce co se týče vojenské elektroniky?
Času na to, aby doznalo své zaostávání v 90tých letech mělo víc než dost. A peněz taktéž.
Dle stávající ruské strategie jsou nákupy vojenské techniky v zahraničí nepřijatelné = buď vlastní vývoj nebo licence.
Drahé? Určitě. Ale většina již byla investovány při vývoji letecké techniky. To naopak rodinu plazivců zlevní. Ale drahé to bude ... v rublech. A tam je kurz vůči dolaru irelevantní.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Dzin »

Podle ostatního, co víme, třeba že do teď mají problémy vyvynout moderní termický zaměřovač, systém hunter-killer není nijak zvlášť propracovaný tam kde ho mají, nejmodernější SŘP, který mají zavedený do výzbroji je francouzského původu, cvičební simulátory jim dodávalo Německo atd. Celkově Rusko prostě není nijaký gigant výpočetní techniky a elektrotechniky. Kdyby bylo, určitě by se to promítlo alespoň v civilní sféře a to víme, že tam rozhodně nehrají nějakou vyšší ligu. A sami Rusové upozorňují na nedostatky v této oblasti (z hlavy mě napadá kritický rozbor Chlopotova v oblasti právě SŘP).

Proto si nemyslím, že má "něco pod pokličkou", co by v této oblasti bylo nadřazeno západní technologii. Spíše naopak. Proto je kurz rublu stěžejní, když budou nuceni tyto technologie třeba z ostatních zemí BRICS dovážet (zaznamenal jsme spekulace o Jihoafrické republice). Peníze mělo, ale je otázkou, jak dobře je využilo. Nyní je v ekonomicky ošemetné situaci a pokud budou pokračovat sankce kvůli válce s Ukrajinou, rozhodně se to nijak nezlepší, spíše zhorší. A s přihlédnutím k pádu cen ropy a snahy Evropy o odpoutání se z dodávek ruského plynu ani těch rublů nebude nazbyt.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
kromec
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 7/6/2014, 22:37

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od kromec »

Např. Zaměřovač SOSNA kupují od Běloruska a ti v něm používají francouzské komponenty (termokamera). Tak to můžou dělat i u jiných komponent. Na druhou stranu ne ve všem zaostávají, např. v radarech by meli být na špici.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od kenavf »

Dzin píše:Podle ostatního, co víme, třeba že do teď mají problémy vyvynout moderní termický zaměřovač, systém hunter-killer není nijak zvlášť propracovaný tam kde ho mají, nejmodernější SŘP, který mají zavedený do výzbroji je francouzského původu, cvičební simulátory jim dodávalo Německo atd. Celkově Rusko prostě není nijaký gigant výpočetní techniky a elektrotechniky. Kdyby bylo, určitě by se to promítlo alespoň v civilní sféře a to víme, že tam rozhodně nehrají nějakou vyšší ligu. A sami Rusové upozorňují na nedostatky v této oblasti (z hlavy mě napadá kritický rozbor Chlopotova v oblasti právě SŘP).

Proto si nemyslím, že má "něco pod pokličkou", co by v této oblasti bylo nadřazeno západní technologii. Spíše naopak. Proto je kurz rublu stěžejní, když budou nuceni tyto technologie třeba z ostatních zemí BRICS dovážet (zaznamenal jsme spekulace o Jihoafrické republice). Peníze mělo, ale je otázkou, jak dobře je využilo. Nyní je v ekonomicky ošemetné situaci a pokud budou pokračovat sankce kvůli válce s Ukrajinou, rozhodně se to nijak nezlepší, spíše zhorší. A s přihlédnutím k pádu cen ropy a snahy Evropy o odpoutání se z dodávek ruského plynu ani těch rublů nebude nazbyt.
Vzhľadom k relatívne nízkej nezamestnanosti v Rusku sa spoľahli príliš na možnosti volného obchodu.Prečo by som všetko vyrábal,keď mám peniaze a nemám problém to niekde kúpiť a teraz s tým majú problém,preto musia isť teraz na to strategicky, aby si prevádzkovali niektoré technologie sami a neboli závislí od "obchodných" partnerov a z vojenskej techniky sú(prípadne budú) postupne vyraďované komponenty ktoré si nevyrábajú sami.Spolupráca s Juhoafrickou republikou môže byť aj ústretové gesto v rámci BRICS.A podobné "blokovanie" technologií môže byť dobrý štartovací impuls pre rozvoj vlastnej základne.Tak isto aj ten pád rublu obmedzí dovozy a podporí vlastnú výrobu.Česká národná banka by o tom vedela rozprávať :evil: .Cena v rubloch za barel ropy zostala zhruba v tej istej úrovni (cca 3000RUB/barel).
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Skeptik »

Dzin píše:Podle ostatního, co víme, třeba že do teď mají problémy vyvynout moderní termický zaměřovač, systém hunter-killer není nijak zvlášť propracovaný tam kde ho mají, nejmodernější SŘP, který mají zavedený do výzbroji je francouzského původu, cvičební simulátory jim dodávalo Německo atd. Celkově Rusko prostě není nijaký gigant výpočetní techniky a elektrotechniky. Kdyby bylo, určitě by se to promítlo alespoň v civilní sféře a to víme, že tam rozhodně nehrají nějakou vyšší ligu. A sami Rusové upozorňují na nedostatky v této oblasti (z hlavy mě napadá kritický rozbor Chlopotova v oblasti právě SŘP).
Problémy měli, kdy? Před 14-ti lety. Proto do indických T-90S šel francouzský Thales. Ten se osvědčil a tak jej začali od roku 2007 používat jako součást svých nových T-90A. Aby nebyli závislí na dovozu, začali zaměřovače ESSA včetně Catharine FC vyrábět v roce 2010 v licenci. Nejprve 2. generaci, následně 3-tí. Dost času na vývoj vlastního zaměřovače.
SŘP na ruských tancích byly, pokud vím, vždy ruské. Nebyly špička, souhlas ... i když kdo z nás ví, jak na tom byla, kvůli penězům nezavedená, KALINA.
A to je to, co mám na mysli. Rusové ztratili více než dekádu po prohrané Studené válce, rozpadu SSSR a destrukce Ruska za Jelcina. Ale to je 15 let pryč. Ale ani v těch letech, a zvláště pak v posledních 15-ti vývoj nestál. Běžel - z peněz utržených za vývoz zbraní a následně i za ropu. Kde jsou teď si nedovoluji hodnotit, ale celou tu dobu vývoj běžel a Rusko "nasávalo" technologie ze zahraničí.
Dzin píše:Proto si nemyslím, že má "něco pod pokličkou", co by v této oblasti bylo nadřazeno západní technologii.
Myslím, že nikdo netvrdí, že by měli něco, co je západní technologii nadřazené (nebo alespoň většinu, protože v jednotlivosti to existovat může resp. bude). Otázkou ale je, zda či jak moc zaostávají.
A spolupráce se zbytkem světa, kromě USA, Kanady a EU, běží. A "západní svět" bohužel přestává být pupkem světa.


Jinak, když jsem koukal na schéma SŘP Kalina, došlo mi, že mi na T-14 "chybí" zaměřovač střelce. Tipuji ho na tu první "díru" vlevo od kanónu :)
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Dzin »

skeptik
Problémy mají stále. Vážně, půjč si číslo ATM, kde právě rozebírají problémy s novou generací SŘP (KŘP) je to relativně krátký článek a pěkně je to v něm shrnuto. A pochybuji, že za rok nastala nějaká převratná změna.

Spolupráce sice běží, ale prostě je fakt, že to je západ (a Japonsko), který udává krok v této oblasti. A ještě nějaký čas bude, byť se spoléhá na dovezené "mozky a ruce". Takže opravdu nyní je "pupkem světa".
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Skeptik »

Nemusím si ho půjčovat, mám od roku 2009 všechny a ten článek jsem četl. Jenže Chlopotov se tam odvolává na situaci před rokem 2010!!! Situaci kolem ARMATA jen odhaduje ... ostatně není "zasvěceným" pracovníkem, ale pouze odborným blogerem. Situaci tedy zná asi stejně jako Ty či já.
Jinak já nenapsal, že "Západ" není pupkem světa, ale to, že jím přestává být.
Mimochodem jsi si tou loajalitou Japonska Spojeným státům tak jistý? :) U takové Jižní Koree to moc neplatí.
A nezapomeň, že držitelem těchto technologií nejsou státy, ale nadnárodní korporace (lépe by bylo napsat nadstátní), a těm bývá dost jedno komu, pokud je dost za to. Co se tedy děje "v zákulisí" naprosto netušíme.
To není teorie spiknutí, to je "realpolitik"
:(
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Dzin »

Skeptik píše: Mimochodem jsi si tou loajalitou Japonska Spojeným státům tak jistý? :) U takové Jižní Koree to moc neplatí.
Ne, jsme si jistý tím, že ani Japonsko, ani Jižní Korea není přirozený spojenec Ruska, stejně tak, jako že jejich regionální zájmy se kříží a někdy jsou i proti sobě. Ostatně ani státy BRICS, na které se mnohdy odvolávají, nejsou nijací tradiční ruští spojenci a spíše uzavárají s Ruskem dohody jen když se jim to hodí.

Jinak co byl stav před rokem 2010 je víceméně podobný jako nyní, ostatně sám poznamenáváš, co vlastně do modernizovaných tanků dávají. Případně nedávají. Proto obecně nevěřím tomu, že za jimi prezentovanou cenu dostanou to, co uvádějí. Buď to bude vyšší cena nebo horší schopnosti.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše: Promiň, ale nebereš neškodné drobné popíchnutí (což obvykle smajlík signalizuje) moc vážně? Ale asi mám být rád, oproti minule, kdy sis stěžoval moderátorům, je tahle tvoje reakce přeci jen zlepšení.

A jak jinak mám chápat tvůj postoj, když na jedné straně přehršle spekulací založené jen na pohledu na tank tě nechávají chladným a na druhé si opozitní názor založený na tomtéž vybereš k vypíchnutí a odsouzení? Přičemž pokud sis jistě všíml nijak ti neupírám právo na vyjádření názoru, jen ho komentuji s přihlédnutím k tomu, že si byl jediný zde, kdo měl nutkání se kriticky se zmíněným ukrajinským článkem vypořádat. To snad ještě mohu, ne? Či-li podle toho se dá vyvodit jediné, že tento názor jednoznačně odmítáš, takže nic nepředjímám. A pokud si tím příspěvkem chtěl sdělit něco jiného, rozhodně to z něj neplyne.
Nebýt tvého vyloženého lhaní a osočení, tak bys mi nestál ani za odpověď... Ale Tyto tvé metody, na někoho plivnout špínu a hrát na to, že to nevyvrátí, protože je to OT (a nebo to moderátoři jako OT smažou) mě už iritují protože jsou podlé a zbabělé... Takže zareaguji ( a ostatním čtenářům se za OT omlouvám)

Ad 1) To nebylo neškodné popíchnutí, ale cílený trolling (A trolling doplněný smajlíkem je pořád trolling)
Ad 2) Nestěžuji si moderátorům... Píšu své připomínky formou postu...
Ad 3) K tobě jsem měl a stále mám jedinou výhradu - že každé dohadování o technice překlápíš do cíleného dohadování západ versus východ...
Ad 4) Je vidět, že máš klapky na očích a vidíš jen to co chceš vidět... Jinak by jsi totiž zaregistroval, že jsem nereagoval ani na tvé spekulace o závaží a podobně...
Ad 5) S ukrajinským článkem se "kriticky vypořádat" jsem měl nutkání pro jeho nesmyslnost... Stejně jako jsem měl nutkání se "kriticky vypořádat" s dohady, jestli je věž, kterou nikdo neviděl, lepší nebo horší než západní věže... (Tedy mě ty spekulace až tak klidným nenechaly...
Ad 6) Sice se dalo z mého postu vyvodit, že názor o papundeklu jednoznačně odmítám, ale ty jsi k tomu okamžitě předjal, že je to z důvodu nesplnění mých očekávání o Armatě (o kterých ty víš s prominutím a při vší úctě naprosté prd!)

Takže pro příště (pokud budeš mít potřebu na mě reagovat) reaguj na to co píšu a odpusť si tvé spekulace o tom, co si já myslím...

Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Lord »

Některé detaily věže, … všimněte si, že bojová mašina pěchoty má podobné senzory jako tank (myslím třeba černé obdélníkové destičky). Jinak plechy věže půjdou snadno odstranit i v polních podmínkách.

ObrázekObrázek

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od IgorT »

Zaujímal by ma názor modelárov, alebo strojárov na dielenské spracovanie detailov na prvom obrázku.
Obrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od cover72 »

No ten válcovitý podstavec termovize velitele vypadá jako litý a tedy nejspíše zůstane, ten zbytek na zadní části věže jako ohýbané a svařované plechy uchycené částečně volně na nějaké nosné konstrukci. Takové polo-provizorní, prototypové zakrytování.

Může to být něco jako na nových modelech aut: když se musí otestovat v terénu, jsou na nich úmyslně zavádějící "maskovací nástavby". Pokud by Rusko chtělo předvést Armatu na přehlídce 9.5. bez plachty, aby nemělo ostudu a vyfouklo vítr z plachet kritikům, ale nemělo ji hotovou, mohlo by vzniknout přesně něco takového.

Jinak skutečně nevím, jak Lord přišel na 6mm plech. I 1mm plech je tak silný, že jej rukou neohneš, pokud je usazen po stranách.
Uživatelský avatar
pinkolin
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 200
Registrován: 4/6/2007, 18:39

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od pinkolin »

cover72 píše: Jinak skutečně nevím, jak Lord přišel na 6mm plech. I 1mm plech je tak silný, že jej rukou neohneš, pokud je usazen po stranách.
Ta tloušťka toho plechu je tam docela vidět na těch detailních fotkách. A spíš je to tedy fakt 5-6mm než 1mm :-)
Kdo čest nemá, druhému jí nedá.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od klingy »

Tu je to dobre vidiet: vnutorna veza je pravdepodobne kvader, v ktorom je zapusteny aj zameriavac strelca, zvysne opticke senzory, radary su prekryte len tym plechom

Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Lord »

Počítám s tím, že pancíř by měl odolat ráži 7,62 x 51 mm NATO. S průbojnou střelou prostřelí až 6 mm oceli. Tudíž ochrana věže nebo těch plátů, které zřejmě kryjí i některé důležité senzory a systémy, by měla být alespoň na této úrovni.
Je vidět, že plechy kolem kanonu jsou ještě o něco silnější. No uvidíme :)
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
freeman
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 237
Registrován: 13/5/2006, 18:55
Bydliště: slovakia - absurdistan

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od freeman »

Mňa by zaujímalo prečo nedali tie detektory laserového ožiarenia a kamery na strechu, takto mi to príde zbytočne zranitelné.
Osobne mi tá veža príde dosť nezmyselná a dúfam že ten plech nahradia skutočným pancierom lebo takto stačí jeden zásah je isté že niečo odíde. Hlavne strelcov zameriavač nevyzerá bohvie ako chránený.
Now it's all over and I'm standin' pretty
In this dust that was a city
If I could find a souvenir
Just to prove the world was here....
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Lord »

Tak zrovna zaměřovač střelce, jestli je to ta díra vedle kanonu, tak je chráněn ještě speciálně ve své pancéřové krabici.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od IgorT »



Tank Armata T-14 nezvládol skúšku na vojenskú prehliadku na Červenom námestí, kde očakával svoj debut.
MOSKVA. Nový technologicky vyspelý ruský tank Armata T-14, ktorý Moskva označuje za "majstrovské dielo", sa zrejme pokazil na Červenom námestí počas skúšky na vojenskú prehliadku, kde bude mať svoj debut. Informovala o tom agentúra Reuters.

http://www.sme.sk/c/7793439/nova-ruska- ... z3ZT4DobL8
Obrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Julesak »

To sa zase táto diskusia uberá dobrým smerom :sad:

Top: lepenka a odvolávka na armádninoviny... :mrgreen: :smutek: :rev: :raf:

Edit: tešte sa radšej na sobotu...
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Dzin »

Aaron Goldstein píše: Nebýt tvého vyloženého lhaní a osočení, tak bys mi nestál ani za odpověď... Ale Tyto tvé metody, na někoho plivnout špínu a hrát na to, že to nevyvrátí, protože je to OT (a nebo to moderátoři jako OT smažou) mě už iritují protože jsou podlé a zbabělé... Takže zareaguji ( a ostatním čtenářům se za OT omlouvám)

Ad 1) To nebylo neškodné popíchnutí, ale cílený trolling (A trolling doplněný smajlíkem je pořád trolling)
Ad 2) Nestěžuji si moderátorům... Píšu své připomínky formou postu...
Ad 3) K tobě jsem měl a stále mám jedinou výhradu - že každé dohadování o technice překlápíš do cíleného dohadování západ versus východ...
Ad 4) Je vidět, že máš klapky na očích a vidíš jen to co chceš vidět... Jinak by jsi totiž zaregistroval, že jsem nereagoval ani na tvé spekulace o závaží a podobně...
Ad 5) S ukrajinským článkem se "kriticky vypořádat" jsem měl nutkání pro jeho nesmyslnost... Stejně jako jsem měl nutkání se "kriticky vypořádat" s dohady, jestli je věž, kterou nikdo neviděl, lepší nebo horší než západní věže... (Tedy mě ty spekulace až tak klidným nenechaly...
Ad 6) Sice se dalo z mého postu vyvodit, že názor o papundeklu jednoznačně odmítám, ale ty jsi k tomu okamžitě předjal, že je to z důvodu nesplnění mých očekávání o Armatě (o kterých ty víš s prominutím a při vší úctě naprosté prd!)

Takže pro příště (pokud budeš mít potřebu na mě reagovat) reaguj na to co píšu a odpusť si tvé spekulace o tom, co si já myslím...
Ty si vážně dost vztahovačný, že? Když si ochoten na naprosto nevinou řádku schopen vyprodukovat takovouto triádu. Ale pravda, je to moje chyba, měl jsem to předpokládat po předchozí zkušenosti s tvojí stížností a nesnažit se navodit volnější atmosféru.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“