Část 1.
Jestliže Stalingrad na Volze byl počátkem porážky německé armády, tak Dněpr se stal krvavým předělem celé ww2 na východě.
V našich popisech jednotlivých bitev jsme nejprve v Díl I.-VI. sledovali překročení Dněpru Sověty v střední části okolo Kyjeva, osvobození Kyjeva, ofenzívy a protiofenzívy v tomto prostoru. U Dílu „Wotan“ jsme sledovali porážky německé armády na úplném jihu Dněpru až po jeho ústí do Černého moře. U Dílu Nikopol jsme sledovali ústup německé armády na západní břeh Dněpru nad linií „Wotan“.
Nyní se vrátíme mezi tyto dvě oblasti do prostoru mezi města Čerkassy a Kremenčuk. V Díle VI. jsme si jen v jednom odstavci řekli, že od konce září 1943 a na začátku října 1943 se podařilo generálplukovníku Koněvovi s jeho 2. Ukrajinským frontem překonat Dněpr a vybudovat mezi městy Čerkassy a Kremenčuk pevné předmostí. Dál jsme pak pokračovali bitvami u Záporoží a Dněpropetrovska.
Nyní si zde podrobněji popíšeme právě bitvy mezi Čerkassy a Kremenčukem.
Proběhla zde totiž poslední pro Němce úspěšná operace, která však byla předzvěstí katastrof, které právě měly původ v tomto prostoru.
Od konce října 1943 útočí sovětská vojska 2. Ukrajinského frontu generálplukovníka Koněva a tlačí německá vojska od Kremenčuku na západ směrem k městu Kirovograd. Sovětům se stále nedaří rozhodující průlom. Vždy se najde nějaká zkušená německá bojová jednotka znalá východní fronty a ta útoky zastaví. V měsíci říjnu je to 23. td. Tankový pluk divize „Grozdeutschland“ zde na hlavu porazí Koněvovy tankové brigády. V historii je napsán pondělek 18. října 1943. Šikovatel Sepp Rampel z 11. roty zničí tankem Tiger (který už měl jet do opravy) 18 ruských tanků T 34. Dostane Rytířský kříž. Než mu však může být předán, padne v boji o Kirovograd.
Když je vystřídá 11. td vedená generálem von Wietersheimem podaří se jí vlákat sovětskou tankovou brigádu do léčky. Léčka je připravená v roklině z protitankových kanonů a poškozených tanků. U vjezdu do léčky čeká 15. tp z 11. td. Sověti tam vjedou a Němci tam zničí 36 T 34.
V listopadu 1943 11. td vystřídá 14. td. 14. td u kóty 190 podobným způsobem zničí další ruskou tankovou brigádu.
Takto zde v bojích proběhne i měsíc prosinec 1943 a Němci postupně ustupují až k městu Kirovograd.
Město Kirovograd je známo všem vojákům Wehrmachtu. Od října 1943 do ledna 1944 se zde vystřídal každý 10tý voják východní fronty.
Toto město nechtěli Němci za žádnou cenu vydat nejen z operačních důvodů. Kirovograd byl totiž také významným západoukrajinským průmyslovým centrem.
Ale Sověti zde připravovali významnou operaci na začátek roku 1944 a tak Koněvovi nezbývalo než směrem na Kirovograd neustále útočit.
Situace sovětské STAVKY se koncem roku 1943 zásadně měnila, vzrostlo její operační umění a taktická vyzrálost.
Dovolím si zde citovat G. K. Žukov – Vzpomínky a úvahy 2 – str. 199: „Na počátku roku 1944 mělo Německo na sovětsko německé frontě včetně vojsk svých satelitů asi 5 000 000 mužů, 54 500 děl a minometů, 5 400 tanků a SHD a něco přes 3 000 letounů.
Převahu sovětských ozbrojených sil nad nepřítelem lze vyjádřit takto: v počtu vojáků o 30 procent, v dělostřelectvu o 70 procent a v letounech o 170 procent. Tato kvantitativní převaha byla posílena nejen vysokou kvalitou zbraní, ale i – což je zvlášť důležité – bojovností vojsk a zvýšeným taktickým a operačním uměním velení.“
Dovolím si zde ještě jeden citát ze stejné knihy od stejného autora z konce roku 1943, který je na str. 200: „Jednou když jsem byl u vrchního velitele v jeho bytě, pokusil jsem se znovu zavést rozhovor na obkličovací operace. Stalin odpověděl:
‚Teď jsme zesílili, naše vojska jsou zkušenější. Nyní nejen můžeme, ale i musíme obkličovat německá vojska‘.“
Tuto pasáž jsem vložil úmyslně, neboť si ještě popíšeme jednu bitvu, kdy Němci Sovětům z obkličovací operace - neposlušností k Hitlerovi - pohyblivostí svých vojsk a zkušenostmi - unikli.
General Fritz Bayerlein a Maršál I. S. Koněv



Vývoj Kotle_44.