Sovětský základní bojový tank T-80

Obrněná a tanková technika

Moderátoři: Julesak, sa58

Odpovědět
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od rabo »

Samozrejme baviť sa o T-80 vs Strv-103 v rozsahu celej škály tankových schopností a možností , je Strv naozaj "len" stíhač, ale tu išlo o jazdné vlastnosti.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11762
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od Dzin »

V tom shrnutí je nejzajímavější hodnocení T-80 při jízdě v noci. Podle toho je na tom dost špatně. Co si tak probírám v paměti, v tomto ukazately ale žádné pozdější (realizované) modernizace nezjednaly zlepšení, ne? A když to vztáhneme na ostatní sovětskou tankovou techniku, ani ta se v tomto nějak výrazně nezlepšila, nebo ano? Přiznám se, že si to teď moc přesně nevybavím.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od klingy »

U T-80 neviem, ale myslim, ze k modernizacii nedoslo a pouziva stale TVNE-4E, u T 72B3 ostal povodny TVNE-4B
Rogatka a T-90MS maju 3 kanalovy TVN-10, ten ma dostat aj T-14, T-15. Kurganec a Bumerang

Inak moderniesie pozorovacie pristroje pocnuc TPN-5 (mal by byt pouzity u T90A/S?) , pekne to bolo rozobrane v clanku o B3 na warfiles.ru
http://lzos.ru/content/view/102/29/

edit. dopnil som nejake myslienky
edit dva upravil som prispevok, lebo som to cele doplietol...
Naposledy upravil(a) klingy dne 16/4/2015, 18:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od cover72 »

V řeckém tendru, z něhož máme poznámky výrazně podrobnější, T-80U žádné problémy s jízdou v noci neměla.
Jestli se nebude jednat o manévrovatelnost v úzce vymezeném slalomu nebo tak něco.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od klingy »

Covere, nie oni tam doslova pisu, ze vodic ma uzke zorne pole na nocnej vetve a nevidi na rohy korby...
Driving in rough terrain or narrow passages in the dark is considerably more difficult, mostly because the driver’s night vision periscope has a very limited field of view.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od cover72 »

Vždyť právě proto píši o tom úzkém slalomu.
V Řecku ta T-80U ujela v noci snad 100km bez jakýchkoli problémů.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od klingy »

Ono je mozne, ze v Grecku bol na zaklade skusenosti zo Svedska osadeny modernejsim zariadenim, Rusi tychto vseliakych pozorovacich zariadeni obrovske mnozsto typov a verzii, a velka cast je zamenitelne bez potreby nejakeho zasahu do konstrukcie vozidla...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11762
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od Dzin »

Nejde jen o ten úzký slalom. Protože zde se přímo odvolávají, že ve dne neměl problém, ale v noci ano. Doslova píší:

Jízda v obtížném terénu.
Za denního světla
T-80U průměrná rychlost 19,5 km/h
T-80U spotřeba paliva 201 litru/10 km
Strv 104 průměrná rychlost 14,4 km/h

Za tmy
Byl proveden pokus projet tutéž trať pomocí kombinovaného pozorovacího přístroje řidiče (aktivní IR se zesilovačem). Pokus byl přerušen poté, co tank na překonání 300 metrů potřeboval 60 minut. Leopard 2 a M1A1 disponují oba nočním viděním umožňující jim dobře provádět tento druh jízdy.


Takže si říkám, jestli v Řecku neměli vůbec žádný problém, mohlo to mít dva důvody. Buď tam byl testován upravený stroj vycházející z poznatků švédských testů a nebo byla jednodušší jízda ať už parametry trasy nebo osvětlení.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od klingy »

Video testovania T-80 UD v Pakistane rok 95
noah11
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 17/11/2010, 13:10
Bydliště: Vranov

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od noah11 »

Peto81
Příspěvky: 4
Registrován: 18/9/2010, 12:03

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od Peto81 »

zdravim

Zaujimalo by ma, akym sposobom dokaze tank vytvorit okop pomocou radlice, ktoru ma na spodnej casti cela korby. Anglicky nazov je self-entrench blade a podobnu radlicu ma aj t72 a t90. Ziadne video takehoto postupu som nenasiel.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11762
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od Dzin »

Funguje podobně jako pluh, zahlubovací zařízení připojíš za tank a on vlastní silou prostě jen vyryje dostatečnou jámu.

na internetu viz.

http://forum.valka.cz/topic/view/71358/ ... i-zarizeni
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od Julesak »

Objekt 292 (podvozok T-80, veža so 152 mm kanónom) v Kubinke:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11762
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od Dzin »

klingy píše:...v RA ma v aktivnej sluzbe ... 450 tankov T-80Ux,
Do nedávna jsem si to také myslel, ale náhodou jsem narazil na tenhle článek ze 17. 7. 2016

https://southfront.org/russia-to-upgrad ... and-relic/

ve kterém se tvrdí, že Rusko chce modernizovat tanky T-80B. Podle článku mají Rusové v úmysl je modernizovat na úroveň T-72B3. Modernizace má zahrnovat zaměřovač Sosna-U, novým reaktivním pancířem Relikt a protipožárním systémem PKUZ-1A. Dále přístroj nočního vidění TVN-5, modernizovanou plynovou turbínu a nové spojovací vybavení.

Co mě ale na tomhle nejvíce zaujalo je, že doposuď jsem žil v domění, že Rusové se chystají T-80 vyřadit a ve výzbroji nechat na překlenovací období pouze menší množství těchto tanků, hlavně ve verzi T-80U(x) a to pro specifické úkoly, např. službu za polárním kruhem. Jenže podle tohohle to vypadá, že svoje rozhodnutí přehodnotili a budou chtít opětovně zavést větší množství T-80B do aktivní výzbroje.

Proč to dělají? Jako důvody mě napadá, že mají problémy se zaváděním T-14 do výzbroje a tímto se snaží opět navýšit počty tanků na jimi požadovanou mez. Nedá mi to, abych se nedotkl toho, o čem se vede debata i v T-72, ale zase to vypadá, že Rusko zase jako už tradičně ještě z dob SSSR tříštit homogenitu svého tankového vojska, byť zrovna tohle rozhodnutí by mě asi mohlo těšit.
Dzin píše: Je to sice můj oblíbený tank... Kdyby bylo na mě, nechal bych jen T-80, protože si myslím, že má daleko lepší potenciál na další modernizaci.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od kacermiroslav »

No mě spíše napadá, že musí trošku šetřit, když nedávno vydali nemalé peníze na anexi Krymu, podporovali separatisty, podnikají akce proti Islámskému státu atd. To vše stojí peníze a pokud mají navíc problém se zaváděním nového typu, tak bych se prostě nedivil, že raději sáhnout po nějaké modernizaci, která jim překlene to období, než budou T-14 v dostatečném množství a kvalitě.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13735
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od Rase »

Dodám, že Rusové chtějí těch T-80 víc než mají na skladech. Mají zájem o odkup 35ti tanků T-80U a 70ti BMP-3, které prodali Jižní Koreji, oplátkou za odepsání části státního dluhu (v 90.letech). Korejci tyto tanky využívají pouze v roli "severokorejské techniky" při cvičeních. Jsou tedy ve velice dobrém stavu. Tehdy Korejci získali i různou další techniku, jako byly transportní helikoptéry Ka-32 nebo vyloďovací vznášela Murena-E.

http://defence-blog.com/army/russia-mul ... korea.html
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od kacermiroslav »

Ví se kolik by toho tedy chtěli celkem modernizovat? Asi to je někde v předešlé diskusi, ale nechce se mi to hledat na 15 stránkách:-(
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od Alchymista »

Chcú ich zrejme pre vyzbrojenie "arktických" brigád - z toho by sa to možno dalo odhadnúť, koľko ich asi budú potrebovať.
Prečo pre arktické brigády? "Turbína", na rozdiel od dieselu, nemá problém so štartom v mrazoch ani pri -55°C (skôr majú problém batérie, než samotný turbínový motor).
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od klingy »

Dzin píše:
klingy píše:...v RA ma v aktivnej sluzbe ... 450 tankov T-80Ux,
Do nedávna jsem si to také myslel, ale náhodou jsem narazil na tenhle článek ze 17. 7. 2016

https://southfront.org/russia-to-upgrad ... and-relic/

ve kterém se tvrdí, že Rusko chce modernizovat tanky T-80B. Podle článku mají Rusové v úmysl je modernizovat na úroveň T-72B3. Modernizace má zahrnovat zaměřovač Sosna-U, novým reaktivním pancířem Relikt a protipožárním systémem PKUZ-1A. Dále přístroj nočního vidění TVN-5, modernizovanou plynovou turbínu a nové spojovací vybavení.

Co mě ale na tomhle nejvíce zaujalo je, že doposuď jsem žil v domění, že Rusové se chystají T-80 vyřadit a ve výzbroji nechat na překlenovací období pouze menší množství těchto tanků, hlavně ve verzi T-80U(x) a to pro specifické úkoly, např. službu za polárním kruhem. Jenže podle tohohle to vypadá, že svoje rozhodnutí přehodnotili a budou chtít opětovně zavést větší množství T-80B do aktivní výzbroje.

Proč to dělají? Jako důvody mě napadá, že mají problémy se zaváděním T-14 do výzbroje a tímto se snaží opět navýšit počty tanků na jimi požadovanou mez. Nedá mi to, abych se nedotkl toho, o čem se vede debata i v T-72, ale zase to vypadá, že Rusko zase jako už tradičně ještě z dob SSSR tříštit homogenitu svého tankového vojska, byť zrovna tohle rozhodnutí by mě asi mohlo těšit.
Dzin píše: Je to sice můj oblíbený tank... Kdyby bylo na mě, nechal bych jen T-80, protože si myslím, že má daleko lepší potenciál na další modernizaci.
Dzine, tento projekt nebol vytvoreny na zaklade pozdiavok RA, ale ide o sukromnu iniciativu UVZ, napr. pre taky Cyprus....

Alchy, a naco turbinu, ked mozes mat turbinove APU
nine_mike
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 20/7/2014, 18:52

Re: Sovětský základní bojový tank T-80

Příspěvek od nine_mike »

Dôvodom pre oprášenie T-80 môže byť aj to že z ruských zásob odíde 220 kusov T-72 /B1 do Sudánu a Nikaragui. K tomu ešte to budovanie arktických síl, 1. TA, otankovanie vybraných brigád VDV a budovanie ďalších brigád v západnom vojenskom okruhu ako reakcia na kroky NATO v Pobaltí.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“